בית פורומים בחדרי חרדים

דברי ראש ישיבת איתרי על "חרדים מודרנים"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/6/2019 22:55 לינק ישיר 

לא ברור מדוע מר שוקולד תות המתין עד היום כדי להביא את תגובת הסבא, אבל אולי רמז יש כאן, שהרי אנחנו בפרשת קרח, פרשת המחלוקת, וכן היום יום שני הוא היום שאומרים בבוקרו של יום שיר מזמור לבני קרח. וכן, הפרק שאחריו, למנצח לבני קרח, מדבר לעשירים שבטוחים בכספם, וכדאי לעי' שם וברש"י ובמלבי"ם דברים חריפים...

בכל אופן, אחרי תגובת הסבא אפשר להבין מדוע הנכד התנהג כפי שהתנהג. ולפותח האשכול אעיר, גם כשאומרים שלכל מטבע יש שני צדדים, אבל יש מקרים שלא צריך להיות גאון גדול בכדי להבין מי הם אלה שני הצדדים והאם בכלל אפשר לקרוא לזה שני צדדים. מסתמא תאמר שגם קרח ומשה היו שני צדדים שווים.

הסבא חכימא זורק השמצה זולה שכל טענת הראש ישיבה נבעה מכך שלא כובד בסידור חו"ק. ובכן, לכו לישיבה שם, ותשאלו את התלמידים המכירים היטב את הראש ישיבה שלהם (אני מכיר אותו ממש קצת, נראה לי ענוותן מאין כמוהו), ותשאלו אותם אם זה נראה להם נורמלי מה שהסבא אומר? הרי הרב אריאב לא כובד בעוד חתונות ושם הוא לא דיבר כפי שדיבר על חתונה זו, ואם כן, לא נראים דבריו של הסבא כלל וכלל. ויש בזה משום הוצאת שם רע, שבעיקר מזלזלת בסבא המלומד עצמו.

ויתרה מכך. הרי כל מי שראה את הפריצות הנוראית שהייתה שם, ודבר כזה לא נראה עדיין אצל הרדודים ביותר מבין החרדים, אפי' המודרנים שבהם, לא יכול לתמוה מדוע הסבא יוצא להגנת הנכד. והרי ממה נפשך, אם הוא חושב שמה שנעשה הוא דבר גרוע, הרי שיודה שמשפחתו חטאה ויסתום את הפה, ואם הוא סבור שמה שנעשה זה בסדר גמור, הרי זה גרוע שבעתיים רח"ל.

ולכן, לדידי, אין כאן אלא עשיר יענה עזות, וכל טענותיו לעומת מה שנראה מחתונת נכדו שווים כקליפת השום, ואוי לה למשפחה שזה סב המשפחה ואוי לה למשפחה שזה נכד המשפחה. זה דרכם כסל למו. ה' ירחמנו מהם ומהמונם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2019 23:02 לינק ישיר 

כי אתה הכחשת את כל העניין עד עכשיו ותפסת צד, וכל זה בלי להקשיב לצד השני . 
אבל, גם אם נניח לעניין הסידור קידושין, העדות על מה שעשו הבחורים בחתונה, הסבא הוא מעיד מה שראו עיניו, הראש ישיבה מעיד מה שסיפרו לו . . ומדברי הסבא גם נשמע שלא היו ממש בהלם ולא שיננו משניות בעל פה, כי כנראה זה קורה בעוד חתונות , הייחוס של זה לכך שכאן מדובר במודרני שלא שייך אלינו כלל וכלל וזה מעשה חד פעמי, כנראה לא תואם את מלא המציאות .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2019 10:57 לינק ישיר 
בןציוןכהנא

לא ברור לי מה גרם לאחר 3 חודשים להעלאה מחודשת של הנושא, אבל אתייחס בקצרה.

לא כל כך מעניין אותי מה היה בחתונה המדוברת, ואינני מוצא שום עניין במכתבו של הסבא שמעולם לא שמעתי את שמעו. אני יוצא מתוך הנחה שהחתונה התנהלה באופן לא ראוי מבחינת גדרי הצניעות, ושהדבר הצדיק מחאה נמרצת של ראש ישיבת "אתרי" הרה"ג אריאב עוזר שליט"א.

הדבר שמעניין אותי זה האופן שבו הרב אריאב הביע את מחאתו בפני תלמידי הישיבה, וההכללה שלו כלפי הציבור החרדי המודרני. כאן אני סבור שהמחאה על המקרה הספציפי היא תמוהה ובוודאי שההכללה בעייתית מאוד, ואנסה לפרש דבריי בקצרה.

הטענה שבחור שלמד תורה ברצינות לא יכול להידרדר למקומות גרועים היא משוללת בעיניי כל יסוד, ואנחנו יודעים גם מחז"ל וגם מעובדות רבות שכל אדם וגם הצדיק ביותר עשוי להיכשל בעבירות חמורות ביותר, ואמרו "אל תאמין בעצמך עד יום מותך", ועוד מקורות ועובדות רבות מספור. ממילא הפלפול שכביכול הדבר לא קשור לישיבה כי "אגלאי מילתא למפרע" שהחתן לא היה תלמיד בישיבה, הוא פלפול של הבל. ברור שהישיבה צריכה להתחזק בנידון ולשאול איך קורה שתלמיד בישיבה עושה דברים כאלו, ולחזק את מה שנדרש לחזק.

אבל בלי שום קשר למה שהיה או לא היה באותה חתונה, ההכללה של "החרדים המודרנים" והדיבור עליהם באופן כה חמור איננו מובן לי כלל וכלל. הרי מדובר בציבור כל כך גדול ומגוון, שיש בו אנשים יראים ושלמים, ומגוון רחב של דעות והנהגות, שאין שום הצדקה לדבר עליהם באופן גורף, ולסמוך על ציבור השומעים שידע שהוא מתכוון רק לקבוצה קטנה מסוימת, והרי זה בבחינת "האיש אחד יחטא, ועל כל העדה תקצוף". ובכל אופן, ההגזמה וההקצנה בדברים, כמו הדיבור על נ' שערי טומאה היא כל כך ילדותית וסרת טעם, שקשה להבין איך ת"ח כה גדול ומפורסם עם מידות כל כך מיוחדות, מרשה לעצמו להשתמש בהם. על כגון דא שנינו "כל המוסיף, גורע".

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > דברי ראש ישיבת איתרי על "חרדים מודרנים"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 ... 5 6 7 סך הכל 7 דפים.