בית פורומים בחדרי חרדים

לא צריך לשמוע לגדולי ישראל!

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/4/2019 23:21 לינק ישיר 
לא צריך לשמוע לגדולי ישראל!

בשבת האחרונה שהיתי אצל חמי שיחי'. בשחרית פגשתי את ישראל, חברי לישיבה לפני הרבה שנים, שבא להתארח אצל אחיו, אותו לא פגשתי הרבה זמן. ישראל היה בחור בעל כשרון, אהוב על הבריות, לא פלא שנלקח אחר כבוד לחתן אצל יהודי עשיר שסידר אותו כמו שצריך. אחרי כמה שנים בכולל חמיו הוציא אותו מהכולל וצירף אותו כבכיר בעסקיו. לבינתיים סיים תואר אחד וכעת הוא עובד על השני.

מיד שהתחלנו לדבר שמתי לב שזה לא הישראל שאני הכרתי. הלבוש לא אותו לבוש, הסגנון לא אותו סגנון, אבל ככה זה בחיים, אנשים משתנים.

לאחר שיחה קצרה, שנסובה בעיקר על הביזנס של חמיו ושלי (שנינו עוסקים באותו תחום, רק חמיו גדול ממני פי אלף), הוא כמשיח לפי תומו אמר לי שהפעם הוא לא מצביע לג'. שאלתי אותו למה? וענה את הטענות שהחברים מעלים פה. לא קיבלו את הילד שלו לחיידר. הוא לא מרגיש שייך. הוא לא צריך הנחה בארנונה ולא מילגת לימודים. וכו' וכו'. בקיצור, לא צריך לשמוע לרבנים בעניין הזה, כי זו בחירה אישית של כל אחד ואחד.

אמרתי לו, אולי אתה צודק עם הטענות שלך, אבל אני זוכר כשהיית בישיבה היית מעיר לבחורים שקמים מאוחר שק"ש זה מדאורייתא ואיך אפשר לקום מאוחר? והנה אני מבקש שנעזוב את עניין הבחירות, רק אשאל אותך, האם פעם בדקת האם יש חיוב הלכתי לשמוע לקול גדולי ישראל שבכל דור ודור? אם כן, מה יצא לך? אם לא, איך אתה יכול להחליט לפעול כנגדם בלי לבדוק מהי ההלכה? וכי הכל מותר?

אתה יכול אולי לטעון שזה עניינים גשמיים, ועל עניין גשמי כבר כתב הבעל התניא "אהוביי אחיי ורעיי, מאהבה מסותרת תוכחת מגולה, [82] לכו נא ונוכחה, זכרו ימות עולם בינו שנות דור ודור. ההייתה כזאת מימות עולם, ואיה אפוא מצאתם מנהג זה באחד מכל ספרי חכמי ישראל הראשונים והאחרונים להיות מנהג ותיקון לשאול בעצה גשמיות כדת מה לעשות בענייני העולם הגשמי. אף לגדולי חכמי ישראל הראשונים כתנאים ואמוראים, אשר כל רז לא אנס להו ונהירין לון שבילין דרקיע, כ"א לנביאים ממש אשר היו לפנים בישראל כשמואל הרואה אשר הלך אליו שאול לדרוש ה' על דבר האתונות שנאבדו לאביו"

מצד שני, החזון איש כתב לרב קלמן כהנא "השיטה לעשות את התורה לחלקים שונים, הוראה באיסור והיתר חלק אחד והוראה בשוק החיים חלק שני, להיות נכנעים להוראות חכמי הדור בחלק הראשון ולהשאיר לחופש בחירתם בחלק השני - היא השיטה הישנה של המינים בירידת היהדות באשכנז וכו'..".

בכל אופן, אמרתי לו, יש לך היום צהריים ארוכים, לך בדוק את הסוגיא הזו של שמיעה לקוk גדולי ישראל (עי' בחינוך מצוה תצה: ונוהגת מצוה זו בזמן שבית דין הגדול בירושלים בזכרים ונקבות, שהכל מצוין לעשות כל אשר יורו, ובכלל המצוה גם כן לשמע ולעשות בכל זמן וזמן כמצות השופט, כלומר, החכם הגדול אשר יהיה בינינו בזמנינו, וכמו שדרשו זכרונם לברכה (ר"ה כה ב) ואל השפט אשר יהיה בימים ההם יפתח בדורו כשמואל בדורו, כלומר, שמצוה עלינו לשמע בקול יפתח בדורו כמו לשמואל בדורו. והעובר על זה ואינו שומע לעצת הגדולים שבדור בחכמת התורה ככל אשר יורו מבטל עשה זה וענשו גדול מאד, שזהו העמוד החזק, שהתורה נשענת בו, ידוע הדבר לכל מי שיש בו דעת.) ותראה מה יוצא לך ומה הנפק"מ עבורך.

ואם תרשה לי לומר עוד, דע שגם אם איכשהו ייצא לך שאין חיוב של לשמוע בקול גדולי ישראל, ההיסטוריה מוכיחה, ותבדוק את זה, שכל מי שסר ממרותם של גדולי ישראל ופעל כנגדם לא נשאר ממנו דבר. האם יש כיום זכר לשבתאים, לפרנקיסטים, למשכילים? כל מה שיש לנו זה בגלל שאבותינו ואבות אבותינו דבקו בגדולי התורה והלכו בעצתם. לך ראה שכל מדינה שלא היה לה גדול בתורה לא צמחה רוחנית, ולהיפך עד אבדון רוחני. אז אתה מחליט לפעול כנגד גדולי הדור, כי אתה חושב שאתה חכם מהם, אבל דע, זה יתנקם בך חזק, כי הבן שלך רואה אותך שאתה בז לדברי גדולי הדור, ולכן גם הוא יבוז, אבל לא רק לגדולי תורה אלא גם למצוות וגם לתורה, עד שרח"ל לא יישאר זכר יהודי. זה מה שקרה וזה מה שיקרה לאנשים כאלה.

אם תטען לי שנהיית חסיד סאטמער וככה נוהגים שם אזי זה בגדר מחלוקת לשם שמים וכל אחד עושה כפי שהורו לו רבותיו, אבל סתם לקום כנגד כל גדולי הדור שהחליטו שחובה להצביע למפלגה חרדית זה לא מתקבל על הדעת היהודית - תורנית.

וככה נפרדתי מישראל חברי משכבר הימים, ואני כמעט בטוח שהוא התחרט שפגש אותי...דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 16:12 לינק ישיר 

עמקנית
לגבי החלק הראשון אני לא זוכר כ"כ את הפרטים, אבל היה צריך לקצץ וביבי כלכלן יותר טוב משנינו, אז אני מניח שידע מה שעשה. ברור שהרעיון היה שאנשים יעבדו, אבל לא בטוח שזה היה מופנה רק לציבור החרדי.

לגבי החלק השני, אני ממש מצטער. את כתבת "הרע במיעוטו", אבל את יודעת כמוני שסו התשובה של 99.99% ממצביעי ג'. אף אחד מהם לא חושב שהמצב נורמלי או שמישהו דואג להם, אבל כולם בסוף מסננים "הגדוילים" או "הרע במיעוטו".
אז אולי הם צודקים - וזה באמת הרע במיעוטו. אבל האם לכתחילה אתה נתמך במי שאין לו פלטפורמה ואידאולוגיה וכל קיומו זה להיות "הרע במיעוטו" של אנשים? זה בערך כמו לתת פרוטקשן, שעדיף לתת מלהתמודד בלי, אבל ברור שבטווח הארוך כדאי לנסות למנוע את המצב המגוחך הזה.
המציאות היא שבשנות השלטון של הפלג הירושלמי הרבה מאוד ליטאים נפגעו מג'. כידוע לך שום דבר לא השתנה במפלגה עצמה מאז ואף אחד לא טרח להתנצל. את בעצמך ציינת את שכר הלימוד בסמינרים ודי ברור לי שזה המצב ברוב המוסדות החרדיים, שהשכר גבוה פי כמה ממה שהיה צריך והמנהלים חוגגים. המציאות היא שהמוסדות החרדים אינם פונים למגזר החרדי אלא "מטפלים" בו ויוצרים היררכיה כלכלית ומעמדית. עכשיו בואי ניזכר במשהו - מי היה סגן שר החינוך בשמים האחרונות??
אז אני אומג שבדיוק כמו בפרוטקשן, האינטרסים שלהם זה לא לדאוג לך. הם דופקים אותך ונהנים על חשבונך ב100 דברים ולפעמים זורקים עצם. לדעתי זה מצב שצריך לעצור.

מי אני
יפה ששמת לב, הכוונה שלי הייתה לדמויות שלקחו את החומש ופירשו אותו בדרך משלהם. לא מצאתי דוגמה אחרת בדור שלנו. מעבר לזה אין לי עניין טוב או רע עם הדמויות שציינתי.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/4/2019 14:50 לינק ישיר 

הדיבוק כתב:
או פרשנים כמו הגר"א או נחמה לייבוביץ, צודקים בהבנת התורה יותר מאיתנו, בנושא האשכול סקופער ועמקנית כבר מיצו את הדברים העיקריים, ולכן לא אגיב.
אך לא יכולתי להמנע מל"מרקר" את הדברים המזעזעים האלו.

לתועלת אלו שחשוב להם לדעת עם מי הם מנהלים דו שיח.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 14:31 לינק ישיר 
עמ_קנית

הדיבוק כתב:
עמקנית
דעותייך מעניינות ואת מתמידה לציין את המדיניות הכלכלית של ביבי ב2003 (ושוכחת להתייחס למצב הכלכלי דאז).

אבל אני חייב להבין, האם אינך שמה לב להבדל בין שני מצבים במפלגה:
א. מפלגה שמשרתת ציבור מסוים או אידאולוגיה מסוימת, אבל היא הכי דומה וקרובה למה שאני רוצה וצריך. לדוגמה, בארה"ב שיש רק 2 פלגות, אנשים מצביעים למפלגה הכי קרובה לצרכים שלהם.
ב. מפלגה שעושה מה שרוצה ומשטה בציבור שאותו היא אמורה לייצג, אבל כששואלים אותה "אז למה להצביע לך?", היא עונה שלעג צבועי: "כי אני הרע במיעוטו".

תחשבי על הרגע שלא יהיה שווה להיות "הרע במיעוטו"... אם נשתמש בניסוח של הרמטכל גור, ידפקו אותך כמו שדפקו את המתנחלים בגוש קטיף.


נשלח מהאנדרואיד שליהשאלה שאתה מציב היא נכונה,
אכן בשנת 2003 המצב הכלכלי לא היה פשוט ונדרשו קיצוצים,
אבל גם אז זו הייתה שאלה של סדרי עדיפויות.
יש דברים שנגעו... ודברים שלא....
אל תשכח ששלטון מחליט מה הקריטריונים שלו. ולפיהם מתעדף / מקצץ. (להזכירך מי היה שותף אז בשלטון?)
אני לא מקבלת את הטענה שהקיצוצים הדורסניים האלו שפגעו עמוק במשפחה החרדית היו האלטרנטיבה היחידה,
וגם אם קיצוץ נדרש - וזה היה חשוב להצלת המשק הישראלי, ע"פ רוב נעשה באופן מבוקר ורוחבי, ללכת ולנגוס בצורה כ"כ דורסנית נובע מחוסר הבנה ואכפתיות. וגם זלזול בציבור החרדי, הם ממילא יסלחו לי, בשבילם אני מלך ישראל,
הכי חשוב, אני לא מקבלת את הטענה שהקיצוצים הללו - הם אלו שהצילו את הכלכלה הישראלית, זה היה מעבר לתקציבים -  נסיון לשינוי באורח החיים החרדי.
מעבר לכך, יש דרך ויש צורה . לפעול אך ורק ע"פ שיקולים כלכלים וטכנים ובאופן כ"כ דורסני זה מעשה שלא ישכח.
לא הגיוני ששוכחים לביבי את זה, כמו שלא הגיוני שנשכח ליאיר לפיד את מעלליו.
כללו של דבר, הציבור החרדי אינו צריך לנהוג כאשה מוכה שמגישה את הלחי השנייה. 


אני באמת חושבת שהמצב במפלגת יהדות התורה רחוק מלהיות מזהיר, להרגשתי הם קצת שכחו  לשם מה הם נשלחים בכלל....
אבל עדיין לא הגיע עד לכדי ההגדרות שלך  - משטה בציבור? לא נראה לי שזה במתכוון ובמודע, יותר חוסר הבנה ואכפתיות.
התשובה שהם הרע במיעוטו לא קיבלתי מהם זו תשובה שלי.
מבחינתם, הם מתהדרים בהמון המון השגים , חלקם לא רלוונטים (גפני, אלו ההשגים שלך? מניעת סגירת מפעל סנרגי???) , וחלקם באמת יעילים כמו: קיטנות הקיץ, קופות חסכון לילדים, טיפולי שיניים וכו' - מגיע להם גם מילה טובה.
לדעתי, כדאי וצריך לפנות לרבנים שהדבר יחלחל ואולי גם הגיע הזמן לחילופי דורות (איפה ח"כ כמו ח"כ רביץ ???)

אני בכל אופן, מסתכלת על כל המכלול, על מה עשוי להיות אילו.... דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 10:24 לינק ישיר 

הדיבוק כתב:
עמקנית
דעותייך מעניינות ואת מתמידה לציין את המדיניות הכלכלית של ביבי ב2003 (ושוכחת להתייחס למצב הכלכלי דאז).

אבל אני חייב להבין, האם אינך שמה לב להבדל בין שני מצבים במפלגה:
א. מפלגה שמשרתת ציבור מסוים או אידאולוגיה מסוימת, אבל היא הכי דומה וקרובה למה שאני רוצה וצריך. לדוגמה, בארה"ב שיש רק 2 פלגות, אנשים מצביעים למפלגה הכי קרובה לצרכים שלהם.
ב. מפלגה שעושה מה שרוצה ומשטה בציבור שאותו היא אמורה לייצג, אבל כששואלים אותה "אז למה להצביע לך?", היא עונה שלעג צבועי: "כי אני הרע במיעוטו".

תחשבי על הרגע שלא יהיה שווה להיות "הרע במיעוטו"... אם נשתמש בניסוח של הרמטכל גור, ידפקו אותך כמו שדפקו את המתנחלים בגוש קטיף.


נשלח מהאנדרואיד שליכל מצביע, יהיה אשר יהיה, יכול לבוא למפלגתו ולהתלונן על כל הדברים שציפה שיעשו עבורו ולא עשו. גם מצביעי הליכוד סובלים, למשל, מיוקר הדיור וממחסור המיטות בבתי החולים וכו'. אבל זה לא גורם להם לרוץ להצביע למפלגת שמאל, כי האלטרנטיבה כנראה גרועה יותר בעיניהם.

וכן אצלנו החרדים. האמן לי, אני יכול לכתוב על הנציגות החרדית ביקורת מעכשיו ועד אחרי החג, ואני כותב אותה כאן ובעוד מקומות מדי פעם, אבל בסופו של דבר, החרדי המצוי ממי הוא יכול לצפות ליותר? מסמוטריץ'? מבנט? ממקום 30 בליכוד? ולכן, ביחד עם כל מה שאנחנו לא אוהבים במפלגות החרדיות אנחנו מצביעים להם. יש שיגידו שהם מצביעים בגלל הוראת הרבנים. אבל אני חושב שלא צריך לזה, כי המנגנון ההישרדותי החרדי אומר להצביע להם. ואני לא רוצה לחזור שוב על גזירות לפיד אך לפני כמה שנים.

אכן, יש חרדים ישראלים, שהם מעדיפים את הישראליות שבהם על פני החרדיות, ולכן לא אכפת להם שאחיהם החרדים יקבלו בראש, העיקר שהם יהיו עוד ועוד בתוך החברה הישראלית. בבחירה בין להיות בצד שלהם ובין להיות בקלפי ביחד עם הגר"ח והגרי"ג ושאר האדמו"רים אני בחרתי הבוקר באופציה השנייה...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 09:58 לינק ישיר 

אפיקטוזין כתב:
הדברים מתומצתים עד לכדי גיחוך בסרטון שהפיקה מחלקת ההסברה של ג' האומר: 'נכון אתה בחור רציני, לומד בזמנך, עובד קשה ומתפרנס ביושר, החיים די מסודרים בגדול, אותך לא מעניינת הנחה בארנונה ואתה גם לא אחד שצריך שיורידו לך בשכר הלימוד בחיידר, ברוך ה' אתה לא לוקח כלום - אתה מאלו שנותנים, אבל ברגע האמת, כשניתוח של מישהו במשפחה הקרובה מסתבך, אתה יודע שיש עם מי לדבר! ברגע האמת - ג'....פשוט לא ייאמן, הם לקחו את הבדיחה שכשלחרדי יש שריפה הוא מתקשר לליצמן שיפעיל את מכבי האש ואומרים אותה ברצינות תהומית...

אני הבנתי שהסרטון מתכוון לכך שאנשים פונים בעת צרה לר' חיים קנייבסקי.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/4/2019 09:19 לינק ישיר 

עמקנית
דעותייך מעניינות ואת מתמידה לציין את המדיניות הכלכלית של ביבי ב2003 (ושוכחת להתייחס למצב הכלכלי דאז).

אבל אני חייב להבין, האם אינך שמה לב להבדל בין שני מצבים במפלגה:
א. מפלגה שמשרתת ציבור מסוים או אידאולוגיה מסוימת, אבל היא הכי דומה וקרובה למה שאני רוצה וצריך. לדוגמה, בארה"ב שיש רק 2 פלגות, אנשים מצביעים למפלגה הכי קרובה לצרכים שלהם.
ב. מפלגה שעושה מה שרוצה ומשטה בציבור שאותו היא אמורה לייצג, אבל כששואלים אותה "אז למה להצביע לך?", היא עונה שלעג צבועי: "כי אני הרע במיעוטו".

תחשבי על הרגע שלא יהיה שווה להיות "הרע במיעוטו"... אם נשתמש בניסוח של הרמטכל גור, ידפקו אותך כמו שדפקו את המתנחלים בגוש קטיף.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/4/2019 03:21 לינק ישיר 

עמ_קנית כתבה:


לומד1 כתב:

מרצון להרגיש כחלק מהקולקטיב החרדי, הם משמשים כפרזנטורים שלה.הבת הקטנה שלי שאלה אותי היום באווירת הבחירות:
אמא, את שומעת... משה ליאון לא התנגד ל40 נסיעות בשבת (ותסלחו לי, לא יודעת מה המקור, אם בכלל... )
בשביל מה היה חשוב לבחור אותו?  בכלל עופר היה ברקוביץ עדיף

התשובה שלי מאד פשוטה: מה עדיף: רע או גרוע ? 
לא תמיד הבחירה מושלמת, לפעמים היא מכילה חסרונות אמיתיים ומשמעותיים,
אבל השאלה היא: מה האלטרנטיבה ??

יתירה מזו, עמידה על בחירה מושלמת מכל הכיוונים, כמעט לא אפשרית - 
1) כל בני האדם מכילים חסרונות אלו ואחרים. בנימין א' וחסרונותיו, בנימין ב' וחסרונותיו,
2) צריך שתהיה סבירות והתכנות לבחירה,
לא לענין ללכת על האוטופי והמושלם בעיני, אך לא עומד במבחן המציאות.
על זה כבר נאמר עדיף ציפור אחת ביד מאשר 2 על העץ

ועכשיו לנידון,
בהחלט החסרונות קיימים, ומפריעים (ולי ממש באופן אישי ! )
אבל -
מה האלטרנטיבה ???

אנשים שכחו, מיהו ביבי הנחמד? (שר האוצר הידוע ב2003, וראש ממשלת ה"אחים" ,  -שהם עצמם זכאים למספר שורות)
מיהם, אחינו היקרים- מפלגת הבית היהודי  + נפתלי בנט , ואגב גם משה פייגלין היה חבר באותה קואליציה
כמה חביבים היו ששתפו פעולה בלי להניד עפעף! בהצרת חייו של הציבור החרדי.
ולמה?? 
כמה טרחו לנבור בכל סעיף שיכלו מחיי היומיום החרדי, קיטנות בחופשות ובחופש הגדול לכולם כן - לחרדים לא!,
פגיעה בסבסוד מעונות לנשים עובדות שבעלן יושב ולומד (!) ובכלל, "כושר השתכרות" הפך למושג מפתח בכל תחום ותחום, מתוך מטרה לפגוע בכיס החרדי ובאורח החיים החרדי, תוך כדי פגיעה בכיסו של כל פרט ופרט (כך שאל תלכו עם זה למחוזות הנכונים של טענות ל'מנהלי מוסדות' - זה לא היה רק זה, זה היה אישי),
את החינוך מחדש כבר הזכרנו?? כלומר: יותר נכון הנסיון לחינוך מחדש והתערבות בתכנים, ושוב בכלי הידוע, אם אין קמח אין תורה.

זהו, אז בואו ספרו לי: מה האלטרנטיבה??? 


ועוד משהו -
הרצון להרגיש חלק מהקולקטיב החרדי הוא מצוין!
בנאדם צריך תחושת שייכות, כל בנאדם אגב.
אני יהודי, אני חרדי, וכו' (קבוצת ספורט?)
- תחושת שייכות נותנת כח מעבר למה שיש לבנאדם פרטי להציע, מטרה וחזון.

בנאדם לא נבחן רק לפי מעשיו אלא גם לפי שאיפותיו, ולהיכן הוא מנתב את ילדיו
גם לפי איך שאתה מתאר - אדם שאינו לגמרי מתנהל בסטנדרטים החרדיים,
להיכן הוא שולח / ישלח את ילדיו?
האם הוא רוצה לשמר אורח חיים חרדי?
האם לא אכפת לו שייפגעו אנושות בשכנים שלו? באחים (האמיתיים) שלו?
תוקן על ידי עמ_קנית ב- 08/04/2019 21:05:21בברית האחים אשם דרעי שהיה חבר בהנהגה המשולשת של שס !!!
בנט שהיה ידוע ביחסיו הגרועים עם ביבי פנה לאגודת ישראל ולשס !!
והם דחו אותו ולכן הוא חבר ליאיר לפיד !!


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 03:19 לינק ישיר 

סקופער כתב:
לא צריך לשמוע לגדולי ישראל!

בשבת האחרונה שהיתי אצל חמי שיחי'. בשחרית פגשתי את ישראל, חברי לישיבה לפני הרבה שנים, שבא להתארח אצל אחיו, אותו לא פגשתי הרבה זמן. ישראל היה בחור בעל כשרון, אהוב על הבריות, לא פלא שנלקח אחר כבוד לחתן אצל יהודי עשיר שסידר אותו כמו שצריך. אחרי כמה שנים בכולל חמיו הוציא אותו מהכולל וצירף אותו כבכיר בעסקיו. לבינתיים סיים תואר אחד וכעת הוא עובד על השני.

מיד שהתחלנו לדבר שמתי לב שזה לא הישראל שאני הכרתי. הלבוש לא אותו לבוש, הסגנון לא אותו סגנון, אבל ככה זה בחיים, אנשים משתנים.

לאחר שיחה קצרה, שנסובה בעיקר על הביזנס של חמיו ושלי (שנינו עוסקים באותו תחום, רק חמיו גדול ממני פי אלף), הוא כמשיח לפי תומו אמר לי שהפעם הוא לא מצביע לג'. שאלתי אותו למה? וענה את הטענות שהחברים מעלים פה. לא קיבלו את הילד שלו לחיידר. הוא לא מרגיש שייך. הוא לא צריך הנחה בארנונה ולא מילגת לימודים. וכו' וכו'. בקיצור, לא צריך לשמוע לרבנים בעניין הזה, כי זו בחירה אישית של כל אחד ואחד.

אמרתי לו, אולי אתה צודק עם הטענות שלך, אבל אני זוכר כשהיית בישיבה היית מעיר לבחורים שקמים מאוחר שק"ש זה מדאורייתא ואיך אפשר לקום מאוחר? והנה אני מבקש שנעזוב את עניין הבחירות, רק אשאל אותך, האם פעם בדקת האם יש חיוב הלכתי לשמוע לקול גדולי ישראל שבכל דור ודור? אם כן, מה יצא לך? אם לא, איך אתה יכול להחליט לפעול כנגדם בלי לבדוק מהי ההלכה? וכי הכל מותר?

אתה יכול אולי לטעון שזה עניינים גשמיים, ועל עניין גשמי כבר כתב הבעל התניא "אהוביי אחיי ורעיי, מאהבה מסותרת תוכחת מגולה, [82] לכו נא ונוכחה, זכרו ימות עולם בינו שנות דור ודור. ההייתה כזאת מימות עולם, ואיה אפוא מצאתם מנהג זה באחד מכל ספרי חכמי ישראל הראשונים והאחרונים להיות מנהג ותיקון לשאול בעצה גשמיות כדת מה לעשות בענייני העולם הגשמי. אף לגדולי חכמי ישראל הראשונים כתנאים ואמוראים, אשר כל רז לא אנס להו ונהירין לון שבילין דרקיע, כ"א לנביאים ממש אשר היו לפנים בישראל כשמואל הרואה אשר הלך אליו שאול לדרוש ה' על דבר האתונות שנאבדו לאביו"

מצד שני, החזון איש כתב לרב קלמן כהנא "השיטה לעשות את התורה לחלקים שונים, הוראה באיסור והיתר חלק אחד והוראה בשוק החיים חלק שני, להיות נכנעים להוראות חכמי הדור בחלק הראשון ולהשאיר לחופש בחירתם בחלק השני - היא השיטה הישנה של המינים בירידת היהדות באשכנז וכו'..".

בכל אופן, אמרתי לו, יש לך היום צהריים ארוכים, לך בדוק את הסוגיא הזו של שמיעה לקוk גדולי ישראל (עי' בחינוך מצוה תצה: ונוהגת מצוה זו בזמן שבית דין הגדול בירושלים בזכרים ונקבות, שהכל מצוין לעשות כל אשר יורו, ובכלל המצוה גם כן לשמע ולעשות בכל זמן וזמן כמצות השופט, כלומר, החכם הגדול אשר יהיה בינינו בזמנינו, וכמו שדרשו זכרונם לברכה (ר"ה כה ב) ואל השפט אשר יהיה בימים ההם יפתח בדורו כשמואל בדורו, כלומר, שמצוה עלינו לשמע בקול יפתח בדורו כמו לשמואל בדורו. והעובר על זה ואינו שומע לעצת הגדולים שבדור בחכמת התורה ככל אשר יורו מבטל עשה זה וענשו גדול מאד, שזהו העמוד החזק, שהתורה נשענת בו, ידוע הדבר לכל מי שיש בו דעת.) ותראה מה יוצא לך ומה הנפק"מ עבורך.

ואם תרשה לי לומר עוד, דע שגם אם איכשהו ייצא לך שאין חיוב של לשמוע בקול גדולי ישראל, ההיסטוריה מוכיחה, ותבדוק את זה, שכל מי שסר ממרותם של גדולי ישראל ופעל כנגדם לא נשאר ממנו דבר. האם יש כיום זכר לשבתאים, לפרנקיסטים, למשכילים? כל מה שיש לנו זה בגלל שאבותינו ואבות אבותינו דבקו בגדולי התורה והלכו בעצתם. לך ראה שכל מדינה שלא היה לה גדול בתורה לא צמחה רוחנית, ולהיפך עד אבדון רוחני. אז אתה מחליט לפעול כנגד גדולי הדור, כי אתה חושב שאתה חכם מהם, אבל דע, זה יתנקם בך חזק, כי הבן שלך רואה אותך שאתה בז לדברי גדולי הדור, ולכן גם הוא יבוז, אבל לא רק לגדולי תורה אלא גם למצוות וגם לתורה, עד שרח"ל לא יישאר זכר יהודי. זה מה שקרה וזה מה שיקרה לאנשים כאלה.

אם תטען לי שנהיית חסיד סאטמער וככה נוהגים שם אזי זה בגדר מחלוקת לשם שמים וכל אחד עושה כפי שהורו לו רבותיו, אבל סתם לקום כנגד כל גדולי הדור שהחליטו שחובה להצביע למפלגה חרדית זה לא מתקבל על הדעת היהודית - תורנית.

וככה נפרדתי מישראל חברי משכבר הימים, ואני כמעט בטוח שהוא התחרט שפגש אותי...


אני מבינה את החבר שלך לגמרי !!!
הוא לא היחיד מציבור החרדים המודרניים שלא חושב להצביע ג וכבר כמה מערכות בחירות לא מצביע ג !!
כי הם עוזרים לעסקנים ומנהלי המוסדות
הם לא יפתחו בתי ספר יסודיים כמו ממח
או ישיבות תיכוניות !!
אז למה להצביע להם ????


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 01:56 לינק ישיר 

העניין הוא לא אם מצוה לשמוע לחכמים, אלא אם זה חכם לשמוע להם, דווקא אנחנו הציבור החרדי הגדול והמתפתח יודעים שללא הנחיה של גדולי התורה היינו מתפוררים, מה היה קורה בארה״ב ללא הראיה הרחוקה של הגר״א קוטלר, מה היה קורה בארץ ללא הראיה של החזון איש והרב מבריסק??? הלא רק הם העמידו את כולנו על הרגליים, וכל החכמים שחושבים שהם חכמים בסך הכל מביאים במו טיפשותם וקצר ראותם כלייה גמורה על המפעל האדיר הזה. מי שחושב לעצמו שהחרדיות שלנו (במובן החיובי) היא דבר פשוט ומובן מאליו טועה טעות מרה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/4/2019 01:27 לינק ישיר 

סקופער
כפי שכתבתי, אני בעד לשמוע לרבנים, אבל קשה לי לשמוע את דברי החינוך בהקשר של בחירות.

לגבי דברי הרב דסלר, צ"ע בשדי חמד שהביא רשימה של מקורות שבטעויות עובדתיות וברורות לא נאמר "אפילו על ימין שהוא שמאל".


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/4/2019 01:03 לינק ישיר 

נחתום כתב:
עמ_קנית כתבה:
עמ_קנית

נחתום כתב:
יש לך פאות אחרי האוזניים
שעון יד
ממתי הצבעה הפכה למצווה החשובה בתורה.
ולמה צריך לשמוע לרב קנייבסקי פתאום כשאין לך גנרטור בשבת ועוד אין ספור נושאים שהרב קנייבסקי והרב אדלשטיין חושבים שצריך להתנהל בשונה ממה שאתה מתנהל.


נשלח מהאנדרואיד שליאל תצביעו, אתם לא עושים טובה לאף אחד.


אבל יש דבר אחד זועק דרשני !
הגמרא במסכת סוטה (כב:) מספרת על ינאי המלך שהזהיר את אשתו לפני מותו: "אל תתיראי לא מן הפרושים , ולא ממי שאינם פרושים , אלא מהצבועין, שדומים לפרושים. שמעשיהם כמעשה זמרי ומבקשים שכר כפינחס"

צביעות...


אתם חושבים שלהשתתף בשלטון זה בעייתי? זה אסור?
אתה שואל בתמיהה: ממתי הפכה הצבעה למצווה חשובה בתורה ? 
זו שאלה ממש מצוינת,
יש הרבה אנשים שאידיאולוגית לא מצביעים !
סאטמר, וחסידויות קנאיות, בריסקערס, ותלמידי ר' הלל זקס - וכו'

הם לא משתפים פעולה עם הבחירות, ולא בוחרים. 
אם הם היו שואלים את השאלה הזו, זו הייתה שאלה מכובדת ולגיטימית.
אבל אתה? אתם???

בבחירות המונציפאליות "מי יפנה את האשפה ומתי", לא השתתפתם?

על זה, ועל זה בדיוק נאמר הציטוט הנ"ל, 
אל תתיראי לא מן הפרושים, ולא ממי שאינם פרושים, אלא מהצבועין...
זה אסור ? זה מותר ? זה מצווה לפעמים? לפעמים זה עבירה? יש איזה פלפול להסביר את זה ?
או אולי פלפול אחר, למה יאיר לפיד כשר (ועדיף) לבוא בקהל, בדומה לפלפולי עופר ברקוביץ ?
יש לכם הצעה אופרטיבית-מעשית איך להתעסק בענייני השעה ?
פשוט, עולם אוטופי וקסום (כמו שגם אני רוצה ושואפת , ובעז"ה עוד יבוא יום... ) ,
מה לעשות, לא ממש אפשרי כמו שאנחנו ממש ממש רוצים בקונסטלציה הנוכחית, נימקתי זאת בתגובתי הקודמת באשכול זה.


אני כן אחזור למשפט הראשון: אני לא חושבת שמישהו מצפה לקולותיכם. (אולי איתמר בן גביר)
יהודי חרדי שלא מבין ולא אכפת לו מה יכול להיות...
לא צריך להשמיע קולות של סאטמר, כי בכל מקרה זה לא אמין. 
שלא יצביע ולא יעשה טובה לאף אחד.


אני לא חושב שיש בעיה עקרונית להצביע הבעיה שכרגע אין למי להצביע והצבעה לג' וש"ס זה הצבעה ישירה להריסת בתי כנסת ורדיפת בני התורה שנשמעים לרבנים אחרים.


נשלח מהאנדרואיד שליאה הבנתי, אין שום מפלגה,
בעצם גם לי יש טענות על יהדות התורה וגם כתבתי את חלקן אפילו.
בואו נגיד שכווולם יחשבו כך, והמפלגות החרדיות לא יהיו שם.
יהיה יותר טוב?
יאיר לפיד של 2019 יותר אטרקטיבי מיאיר לפיד של 2013?
ביבי הוא אוהב חרדים גדול?
חוץ מדמגוגיה, מה?

אני כתבתי כבר: הכל גרוע מאד, וזה רק רע. זו סיבה מספיק טובה .

מה שאתה כתבת זה במילים אחרות ככה: 
למה אנחנו לא מצביעים?, פשוט מאד, 
אנחנו כועסים כעס איום ונורא על יתר החרדים (ש,... אופס גם נשמעים לרבניהם. זה פחות לגיטמי מהלגיטימציה שאתה דורש לכם?)  ולא מעניין אותנו כלום, מה מכלול הנתונים ומה עשוי לקרות. זה שיאיר לפיד ואפילו בנט וביבי יכולים לייצר סיטואציה הרבה יותר גרועה זה לא רלוונטי, למה? כי הם - פויה וזהו.
לא אכפת לנו שיוציאו לנו את 2 העיניים העיקר שגם להם.
טענות לגיטימיות. אם כי מעט ילדותיות, וצריך להגדיר את הדברים ביושר.

אגב שלא יובן לא נכון:
חד משמעית עדיף ורצוי שכל מי שמזדהה עם טענות ילדותיות אלו, כאשר עומדים על הפרק שיקולים בוגרים, של חשש מהתערבות בחינוך חרדי, פגיעה בכיס של כל חרדי כדי לייצר שינוי בזהות החרדית וכו'  - שלא יצביע. הוא לא עושה טובה לאף אחד. אם הוא לא מבין את זה בעצמו שיבושם לו בשלולית הרדודה בה הוא שוחה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 00:41 לינק ישיר 

אני לאחרונה נעזרתי בח"כ חרדי מג' בנושא עסק פרטי. אני אמנם גר בחו"ל אבל השותף שלי פנה וקיבל עזרה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/4/2019 00:24 לינק ישיר 

אני כבעל עסק וכמי שלא זכאי לשום הנחה כזו או אחרת לא ממש מרוויח מכל הפעילות של הח"כים החרדים. בעניינים הבירוקטיים של העסק שלי הם לא ממש מתעסקים. אבל אני כן יודע שהם ביטלו את גזירות לפיד, עולם התורה מתוקצב לא רע, הם משתדלים לעמוד כחומה בצורה מול חקיקה אנטי דתית (לא תמיד מצליחים). ליצמן דאג לרפואת שיניים חנים לילדים. ועוד ועוד.

אם מישהו חושב שיש אחרים שיעשו עבורו את העבודה הזו טוב יותר, אשמח לשמוע ממנו על מי הוא ממליץ מבין המפלגות שרצות מחר לכנסת?

יתרה מכך, אם נציג חרדי הצליח להועיל משהו ליהודי כזה או אחר או יותר מכך לעולם התורה בכללותו עם עוד תקציב או עם הסרת בירוקרטיה מעיקה, הרי שמי שהצביע לו ושלח אותו לשם שותף בזכות הזו.

ולכן אני מבין את נחתום, שלשיטתו הח"כים הארורים האלה אין להם בעולמם כי אם להרוס בתי כנסיות של הפלג ולכן אסור להצביע להם כי זה בגדר מסייע לעוברי עבירה... דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/4/2019 00:04 לינק ישיר 

סקופער כתב:
כנציגי מיעוט, הח"כים החרדים אף פעם לא יצליחו להביא יותר מדי לציבור שלהם. רוב הזמן הם עסוקים במלחמת מגן מול ח"כים רעים ועוד אלף ואחד יועצים משפטיים בכל המשרדים שמחפשים להרע לציבור החרדי בכל תחום.

א"א לומר על גפני, ליצמן, מקלב, יעקב אשר, ומאיר פרוש שהם לא אנשי עשייה. הבעיה היא שרוב עשייתם היא למנוע מכות על הציבור שלנו, רק את זה לא כ"כ מרגישים, בעצם כן הרגשנו, כשלפיד היה שר אוצר, או אז חבט בנו, כמו שכתבה עמקנית...'לא יכולים להביא יותר מידי לציבור שלהם' ? גם כחלון ובנט מסוגלים כלשון מאזניים להביא הישגים לבחורים שלהם, אבל כשאתה מתיימר לפעול בכל תחום אז ודאי לא תוכל להביא הישגים בכל התחומים, וכך במקום להשיג 100 אחוז במספר תחומים הם משיגים 5 אחוז בכל התחומים
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/4/2019 23:56 לינק ישיר 

סקופער כתב:

כנציגי מיעוט, הח"כים החרדים אף פעם לא יצליחו להביא יותר מדי לציבור שלהם. רוב הזמן הם עסוקים במלחמת מגן מול ח"כים רעים ועוד אלף ואחד יועצים משפטיים בכל המשרדים שמחפשים להרע לציבור החרדי בכל תחום.

א"א לומר על גפני, ליצמן, מקלב, יעקב אשר, ומאיר פרוש שהם לא אנשי עשייה. הבעיה היא שרוב עשייתם היא למנוע מכות על הציבור שלנו, רק את זה לא כ"כ מרגישים, בעצם כן הרגשנו, כשלפיד היה שר אוצר, או אז חבט בנו, כמו שכתבה עמקנית...בקדנציה האחרונה חוץ מ"המלחמת מגן" הם עסקו בעיקר בלהציק ולרדוף את בני התורה הנשמעים לרבם.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > לא צריך לשמוע לגדולי ישראל!
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.