בית פורומים בחדרי חרדים

בעד/נגד החיסון קורונה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/12/2020 09:33 לינק ישיר 
בעד/נגד החיסון קורונה

אין ספק שזה יהיה המאבק הגדול בתקופה הקרובה.
כל הנושא מאוד לא ברור אצל רוב אנשים.
אשמח לשמוע דעתכם או ציטוטים מאנשי רפואה.

אתחיל מה שקיבלתי הבוקר מאתר הרופאים הגדול בישראל. (אתר פתוח רק לרופאים. והמאמר, הועתק ע"י רופאה הומאופתית שיכולה להכנס לפורום)

פרופ' יואל דונחין
מומחה בהרדמה ובטיפול נמרץ, מרכז רפואי הדסה
*איני שפן נסיונות* המוני, *עכשיו אני "סרבן חיסונים"* האם הרופאים (התומכים) *לא מעלים בדעתם את האפשרות שאולי תהא חדירה גם לתאי הרבייה?* אולי *ישפיע החיסון על המוח לאחר שנה?*
עדיין *אין כל אישור מגוף שאינו מיצרני התרופה*
השימוש במונח "סרבני חיסון" נועד להעצים את מקבלי ההחלטות *ולתמוך במסע פרסום מסוכן ביותר*
https://doctorsonly.co.il/2020/12/214418/

דעות
איני שפן נסיונות המוני, עכשיו אני "סרבן חיסונים" האם הרופאים שמקבלים את הרעיון המהפכני שהזרקת חלבון חדש שייכנס ישירות לתאים יגרום לקורונה הנבזית להתאבד, לא מעלים בדעתם את האפשרות שאולי תהא חדירה גם לתאי הרבייה? אולי ישפיע החיסון על המוח לאחר שנה?
פרופ' יואל דונחין09.12.2020, 09:02
"לא התקבלה כל הוכחה ממשית הנבחנת באמות מידה שבה תרופה חדשה אמורה להימדד כי אכן זו הבשורה, זה האור בקצה המנהרה הארוכה". צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני/ פלאש 90 שתפו שתפו תגובות מייל
עוד לא הגיע המשלוח הראשון, עדיין אין כל אישור מגוף שאינו מיצרני התרופה, מה שנקרא "החיסון", כי התרופה נקייה מתופעות לוואי, בטוחה לכל, לזקן ולנער, וכבר מודאגים מהסרבנים, שהרי סירוב להיענות לדרישה כה צודקת מעיד על בורות. יתר על כן, החלה תחרות על "אני מתחסן ראשון מול המצלמות" בין מנהלי הקופה, שרים אמיצים ודוברי המשרדים.

פרט להכרזות היצרן המזכירות את הצהרות בתי החרושת בארץ -"זה טוב זה אוסם", "העם החליט קפה עלית" - לא התקבלה כל הוכחה ממשית הנבחנת באמות מידה שבה תרופה חדשה אמורה להימדד כי אכן זו הבשורה, זה האור בקצה המנהרה הארוכה.

רופאים סלבריטאים ומתראיינים מקצועיים מצהירים כי הם יהיו הנחשונים ויהיו הם מוכנים לקבל את החיסון כבר עכשיו, מחר! מהקירור העמוק של "פייזר", מהמקרר של "מודרנה" ואפילו לפני תום הניסוי ישירות מהקניון הפתוח של נס ציונה.

מן הראוי לעצור רגע, לשקול, לברך על כך שבאנגליה החלו לחסן אתמול את עובדי הרפואה והזקנים ואז להמתין קמעה, כמו שממתינים לאור ירוק כדי לחצות כביש סואן ואין ממהרים לסכן חיים
רופאים בכירים המטילים ספק בכל סוכן תרופות המביא להם את המחקרים האחרונים המשבחים תרופה חדשה, המסרבים לקבל את התמיכה בארוחת סנדוויצ'ים הנתרמת לישיבת הצוות כדי לא להיות מוטים בדעתם, מקבלים הפעם ללא פקפוק ואף בשמחה את הרעיון המהפכני שהזרקת חלבון חדש שייכנס ישירות לתאים יגרום לקורונה הנבזית להתאבד, שהרי זה הפתרון לו חיכה המין האנושי. הם לא מעלים בדעתם את האפשרות, גם אם היא רחוקה, שאולי תהא חדירה גם לתאי הרבייה? אולי ישפיע החיסון על המוח לאחר שנה?

ואפילו הם צודקים והמצב דומה ליום שבו התגלו תכונות המרפא של הסולפא וזיהום שהיה קטלני לאחר חדירת קוץ לאצבע הפך להיות אפיזודה – גם אז מן הראוי לעצור רגע, לשקול, לברך על כך שבאנגליה החלו לחסן אתמול את עובדי הרפואה והזקנים ואז להמתין קמעה, כמו שממתינים לאור ירוק כדי לחצות כביש סואן ואין ממהרים לסכן חיים כי אנו עלולים לאחר את הרכבת בתחנה ממול.

משתמשים במילה "סרבן", המעידה על תכונה שלילית של מי שאינו רוצה להיות שפן המוני, שמבקש לדעת לפני שהוא נותן את ידו למסבירים
אינני סרבן. אם אכן ניווכח על פי אמות מידה רציונליות ולא פופוליסטיות, אהיה מוכן לחכות עד שיגיע תורי ולהתחסן. אינני סרבן - מתוך הכרה בחשיבות תפקודי בבית החולים טרם פרישתי, נטלתי חיסון לשפעת כל שנה, מתוך ביטחון שבכך אני תורם ליכולתי להמשיך ביחידת הטיפול הנמרץ, כאשר מסביב חולי שפעת נעדרים מהעבודה כי סירבו להתחסן.

עכשיו מדברים על הצורך בהסברה. הסברה תכסה על העובדה שאת המידע הביאו חברות מסחריות ולא כמקובל ניתוח התוצאה על ידי גורם חיצוני חסר פניות. משתמשים במילה "סרבן", המעידה על תכונה שלילית של מי שאינו רוצה להיות שפן המוני, שמבקש לדעת לפני שהוא נותן את ידו למסבירים.

השימוש במונח "סרבני חיסון" נועד להעצים את מקבלי ההחלטות ולתמוך במסע פרסום מסוכן ביותר הן בשל אי הוודאות הקיימת בינתיים והן בשל העלאת מפלס התקווה, כמו אצל ניצולי ספינה טרופה הרואים מרחוק את קו החוף, שלעיתים נעלם עם שחר.

הכותב הוא פרופ' יואל דונחין, המרכז לחינוך רפואי, הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית ירושלים

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/12/2020 18:30 לינק ישיר 
גשרהמיתרים

אינני סרבן חיסונים. אני וכל משפחתי קיבלנו את כל החיסונים לפי תוכנית החיסונים של ישראל.

אבל, לא התחסנו כמעט אף פעם לשפעת, כי מקסימום, שפעת....

אבי ז"ל לא היה בריא בלשון המעטה, וכעדות אימי, בכל חורף שהוא התחסן לשפעת בתחילת החורף, בילה במשך כמה שבועות בבית חולים.
ובשנים שלא התחסן לא נדבק ולא אושפז.

אני כן לוקח חיסונים טבעיים כמו דבש, שכל ילד אצלי מגיל שנה, מקבל כפית דבש בכל בוקר בחורף וב"ה אף אחד מילדי לא עבר מחלות ילדות קשות ולא מחלות חורף קשות.
ככלל אנו משפחה עם מודעות גבוהה למזון בריא, אך לא כל ילדי משתפים פעולה, חלקם לא נוגעים בפירות וירקות, ולכן בתקופת הקורונה הקפדתי להגביר אצלם ויטמינים בצורה מלאכותית.

ב"ה חלק מילדי נדבקו בקורונה במוסדות הלימוד ועברו את זה קל כולל הדבקה שלי ושל בני משפחה נוספים ואנו רואים מסביבנו את רוב המוקרבים לנו כפוסט קורונה וכיום חיים חיים די רגילים.

ולכן אנו לא חושבים בכלל להתחסן בחיסון שכלל לא הוכח לאורך זמן.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/12/2020 17:45 לינק ישיר 
כמה שילמו לך על המאמר - אתה והחברים שלך נגד חיסונים באופן כללי, נכון?

פלוני500 כתב:
אין ספק שזה יהיה המאבק הגדול בתקופה הקרובה.
כל הנושא מאוד לא ברור אצל רוב אנשים.
אשמח לשמוע דעתכם או ציטוטים מאנשי רפואה.

אתחיל מה שקיבלתי הבוקר מאתר הרופאים הגדול בישראל. (אתר פתוח רק לרופאים. והמאמר, הועתק ע"י רופאה הומאופתית שיכולה להכנס לפורום)

פרופ' יואל דונחין
מומחה בהרדמה ובטיפול נמרץ, מרכז רפואי הדסה
*איני שפן נסיונות* המוני, *עכשיו אני "סרבן חיסונים"* האם הרופאים (התומכים) *לא מעלים בדעתם את האפשרות שאולי תהא חדירה גם לתאי הרבייה?* אולי *ישפיע החיסון על המוח לאחר שנה?*
עדיין *אין כל אישור מגוף שאינו מיצרני התרופה*
השימוש במונח "סרבני חיסון" נועד להעצים את מקבלי ההחלטות *ולתמוך במסע פרסום מסוכן ביותר*
https://doctorsonly.co.il/2020/12/214418/

דעות
איני שפן נסיונות המוני, עכשיו אני "סרבן חיסונים" האם הרופאים שמקבלים את הרעיון המהפכני שהזרקת חלבון חדש שייכנס ישירות לתאים יגרום לקורונה הנבזית להתאבד, לא מעלים בדעתם את האפשרות שאולי תהא חדירה גם לתאי הרבייה? אולי ישפיע החיסון על המוח לאחר שנה?
פרופ' יואל דונחין09.12.2020, 09:02
"לא התקבלה כל הוכחה ממשית הנבחנת באמות מידה שבה תרופה חדשה אמורה להימדד כי אכן זו הבשורה, זה האור בקצה המנהרה הארוכה". צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני/ פלאש 90 שתפו שתפו תגובות מייל
עוד לא הגיע המשלוח הראשון, עדיין אין כל אישור מגוף שאינו מיצרני התרופה, מה שנקרא "החיסון", כי התרופה נקייה מתופעות לוואי, בטוחה לכל, לזקן ולנער, וכבר מודאגים מהסרבנים, שהרי סירוב להיענות לדרישה כה צודקת מעיד על בורות. יתר על כן, החלה תחרות על "אני מתחסן ראשון מול המצלמות" בין מנהלי הקופה, שרים אמיצים ודוברי המשרדים.

פרט להכרזות היצרן המזכירות את הצהרות בתי החרושת בארץ -"זה טוב זה אוסם", "העם החליט קפה עלית" - לא התקבלה כל הוכחה ממשית הנבחנת באמות מידה שבה תרופה חדשה אמורה להימדד כי אכן זו הבשורה, זה האור בקצה המנהרה הארוכה.

רופאים סלבריטאים ומתראיינים מקצועיים מצהירים כי הם יהיו הנחשונים ויהיו הם מוכנים לקבל את החיסון כבר עכשיו, מחר! מהקירור העמוק של "פייזר", מהמקרר של "מודרנה" ואפילו לפני תום הניסוי ישירות מהקניון הפתוח של נס ציונה.

מן הראוי לעצור רגע, לשקול, לברך על כך שבאנגליה החלו לחסן אתמול את עובדי הרפואה והזקנים ואז להמתין קמעה, כמו שממתינים לאור ירוק כדי לחצות כביש סואן ואין ממהרים לסכן חיים
רופאים בכירים המטילים ספק בכל סוכן תרופות המביא להם את המחקרים האחרונים המשבחים תרופה חדשה, המסרבים לקבל את התמיכה בארוחת סנדוויצ'ים הנתרמת לישיבת הצוות כדי לא להיות מוטים בדעתם, מקבלים הפעם ללא פקפוק ואף בשמחה את הרעיון המהפכני שהזרקת חלבון חדש שייכנס ישירות לתאים יגרום לקורונה הנבזית להתאבד, שהרי זה הפתרון לו חיכה המין האנושי. הם לא מעלים בדעתם את האפשרות, גם אם היא רחוקה, שאולי תהא חדירה גם לתאי הרבייה? אולי ישפיע החיסון על המוח לאחר שנה?

ואפילו הם צודקים והמצב דומה ליום שבו התגלו תכונות המרפא של הסולפא וזיהום שהיה קטלני לאחר חדירת קוץ לאצבע הפך להיות אפיזודה – גם אז מן הראוי לעצור רגע, לשקול, לברך על כך שבאנגליה החלו לחסן אתמול את עובדי הרפואה והזקנים ואז להמתין קמעה, כמו שממתינים לאור ירוק כדי לחצות כביש סואן ואין ממהרים לסכן חיים כי אנו עלולים לאחר את הרכבת בתחנה ממול.

משתמשים במילה "סרבן", המעידה על תכונה שלילית של מי שאינו רוצה להיות שפן המוני, שמבקש לדעת לפני שהוא נותן את ידו למסבירים
אינני סרבן. אם אכן ניווכח על פי אמות מידה רציונליות ולא פופוליסטיות, אהיה מוכן לחכות עד שיגיע תורי ולהתחסן. אינני סרבן - מתוך הכרה בחשיבות תפקודי בבית החולים טרם פרישתי, נטלתי חיסון לשפעת כל שנה, מתוך ביטחון שבכך אני תורם ליכולתי להמשיך ביחידת הטיפול הנמרץ, כאשר מסביב חולי שפעת נעדרים מהעבודה כי סירבו להתחסן.

עכשיו מדברים על הצורך בהסברה. הסברה תכסה על העובדה שאת המידע הביאו חברות מסחריות ולא כמקובל ניתוח התוצאה על ידי גורם חיצוני חסר פניות. משתמשים במילה "סרבן", המעידה על תכונה שלילית של מי שאינו רוצה להיות שפן המוני, שמבקש לדעת לפני שהוא נותן את ידו למסבירים.

השימוש במונח "סרבני חיסון" נועד להעצים את מקבלי ההחלטות ולתמוך במסע פרסום מסוכן ביותר הן בשל אי הוודאות הקיימת בינתיים והן בשל העלאת מפלס התקווה, כמו אצל ניצולי ספינה טרופה הרואים מרחוק את קו החוף, שלעיתים נעלם עם שחר.

הכותב הוא פרופ' יואל דונחין, המרכז לחינוך רפואי, הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית ירושלים

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 22:19 לינק ישיר 

בשבת יצא לי להשתתף בשיחה עם כמה אנשים על החיסון. אחד מהם עם כרס עד הברכיים הכריז שהוא לא מתכוון להתחסן. לא מוכן לקחת סיכון. גיחחתי ביני לבין עצמי. מצא לו ממה להיזהר...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 22:17 לינק ישיר 

במילים אחרות .כל אלו שימותו בעוד חודש כי לא מיהרו להתחסן בגלל הרבנים. שיידעו שיש להם כתובת את מי להאשים.

הרבנים יכולים גם לחכות שנה או שנתיים עד שיתעוררו משנתם ומי שימות בנתיים לפחות יזכה להקבר בחלקת בעלז.

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי ברכת_החמה ב- 13/12/2020 22:23:15

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 21:35 לינק ישיר 

אל_קפונה כתב:

אבי רבינא בפרסום ראשון ב'קול חי': ההנהגה החרדית מסרבת לקרוא להתחסן: בסיום הישיבה של סגל משרד הבריאות עם רבני בי"ד בני ברק, הודיעו הרבנים כי עד לאחר הסבב הראשון של החיסונים, לא יקראו לציבור להתחסן. במקביל הבהירו הרבנים כי הם מתנגדים למודעות הרחוב נגד החיסונים.

*לכל עדכוני 'המיטב' בווצאפ:* hametav.online

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 21:21 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 21:20 לינק ישיר 

אני בעד נכון יש סיכון בחיסון אבל יש גם סיכון בקורונה
מי מכל המתנגדים יכול להגיד לי מה ההשפעה של הקורונה בעוד שנתיים

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי אל_קפונה ב- 13/12/2020 21:21:37

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 18:43 לינק ישיר 

אין דבר כזה בתרופות וחיסונים 0% סיכון. גם בחיסון משולש הניתן לכל התינוקות יש סיכון מסוים. 

האם הגיוני במצב כזה של מגיפה עולמית לערוך את הניסויים הקליניים במשך 10 שנים כדי לוודא
עד הסוף שאין לחיסון סיכון כלשהו ארוך טווח???

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 18:03 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:
המשוגעים שפמפמו את אין סכנה בקורונה עוברים עכשיו לפמפם את הסכנה שבחיסון.

שיגעון של איסור מסיכות, איסור אלכוג'ל, ועכשיו איסור חיסון.

נשלח מהאנדרואיד שלי

וברצינות: יש אנשים שאמרו- עזבו פחדים וחששות, העיקר חיים נורמלים.
לפי ההגיון הזה, כדאי להתחסן כדי לסייע בחזרה לשגרה.

יש שאנשים שחוששים מכל דבר. אני אבין לחלוטין את האדמור מגור למשל, אם יפחד מחיסונים.

אבל מי שעד עכשיו לא פחד מאנשים שמתים  מול העיניים, פתאום רועד מפחד מבאבע מעיישס???
פתאם לא מעניין אותו החזרה לשגרה???
מה קורה כאן???

תוקן על ידי פצקו ב- 13/12/2020 18:13:30

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 13:54 לינק ישיר 

החיסון ממילא לא מוצע לילדים, מה היא קופצת?
כן, החיסון, בגלל מגבלות הזמן, לא נבדק על נשים בהריון וילדים ולכן לא יוצע להם.

לא ברור לי מה אותה רופאת ילדים קופצת לפני שהיא מבררת.

מה שמצחיק אותי בדיון הזה הוא שאף אחד לא מנסה להשוות את הסכנות לכאורה בחיסון לסכנות שבקורונה.

זה אפילו לא נכנס לדיון.
אני אתחסן, מכיון שאני מאמין שהסיכון מתופעות הלוואי שבחיסון (שאינן ידועות לאחר בדיקה על 40 אלף איש) נמוכות יותר מהסכנות בקורונה עצמה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 13:45 לינק ישיר 

hhaavv כתב:

סתם שאלה: למה הד"ר שור הזאת פרסמה את המכתב דווקא בביטאון השמאל-קיצוני הפרוגרסיבי 'הארץ'?

סתם שאלה: למה הד"ר שור הזאת רופאת הילדים של אלו שצורכים דווקא את ביטאון החרדי השמאל-קיצוני הפרוגרסיבי 'יתד'?

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי hot_trend ב- 13/12/2020 13:46:43

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 12:52 לינק ישיר 

סתם שאלה: למה הד"ר שור הזאת פרסמה את המכתב דווקא בביטאון השמאל-קיצוני הפרוגרסיבי 'הארץ'?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 12:41 לינק ישיר 

מכל הדיונים, עדיין לא הצלחתי להבין:
אלו שיש להם נוגדנים בגוף, האם הם זקוקים לחיסון?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 12:21 לינק ישיר 

למה כרופאה לא אמליץ לחסן ילדים לקורונה*
ד"ר אפרת שור, רופאת ילדים ואם לארבע בנות זועקת מליבה במכתב אישי לראש הממשלה נתניהו שהתפרסם בהארץ • המכתב המלא. (בימה - אפרת שור)*

"ראש הממשלה,

אני לא פקידה ולא מטומטמת. אני אשה, אני אמא ואני הרופאה של אלפי ילדים בבית שמש. כל אמא וכל אבא שמכירים אותי יודעים מה דעתי על חיסוני השגרה. ההורים הסרבנים וגם הדחיינים מקבלים ממני שיחת מוטיבציה מלומדת ומנומקת בכל פגישה, גם אם באו כדי לטפל בציפורן החודרנית של רגל ימין של אחד הילדים. תשאלו אותם.

אני אובססיבית. אני נודניקית ברמות על. אני מתווכחת ומביאה נתונים, ואם יש צורך, אני מפחידה אותם בסיפורי זוועה של חולי חצבת ושעלת ודלקת קרום המוח עוד מימי בטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק בירושלים.

ובסוף תמיד מגיע משפט המחץ: חיסון זה תרופה מצילת חיים. זאת התרופה שנחקרה יותר מכל תרופה אחרת בעולם. אלמלא כן, לא הייתי מכתתת את רגלי לטיפת חלב כ–30 פעמים לחסן את ארבע בנותי.

לפני שחיסון מוכנס לשגרת החיסונים הוא נבדק בניסויים קליניים, בתהליך שכולל שלבים רגולטוריים רבים שנועדו לוודא את הבטיחות ואת היעילות שלו לאורך שנים.

ואפילו אז, לפעמים תקלות קורות. ב–1977 למשל, מתן של חיסון משולש מאצווה פגומה, הותיר מספר ילדים עוורים, חירשים ומוגבלים לצמיתות. נכון, אני עונה למלעיזים, לחיסונים כמו לכל תרופה, יכולות להיות תופעות לוואי: כאבים במקום ההזרקה או חום. תופעות הלוואי הקשות יותר הן נדירות מאוד.

אם אני יודעת שהתועלת גדולה מהנזק האפשרי — אני אמליץ. ואם אני לא יודעת — לא אמליץ, וגם לא אתחסן ולא אחסן את ארבע בנותי.

הכלל הכי חשוב בעיני ברפואה, הוא: "קודם כל אל תזיק". זה אומר שחובה עלי, כרופאה, לבחון את התועלת אל מול הנזק האפשרי של כל טיפול, לכל ילד וילדה. כדי לקבל החלטה שקולה לפני שאני ממליצה או לא ממליצה על החיסון לקורונה, מה שצריך לבדוק זה ככה:

כמה ילדים מתו בארץ מקורונה?

כמה ילדים הונשמו בגלל קורונה?

כמה ילדים נשארו נכים בגלל קורונה?

כמה?

אפס! אפס ילדים!

ומן העבר השני — מהו הנזק האפשרי מחיסון כזה?

וואלה לא יודעת.

על כמה ילדים החיסון הזה נבדק?

וואלה לא מצאתי נתונים.

במשך כמה זמן עקבו אחר ילדים שקיבלו את החיסון?

וואלה, לא יודעת.

אבל אני יודעת שכדי להציל אפס ילדים מנזקי המגיפה, ארגון ה־FDA האמריקאי ואחריו משרד הבריאות הישראלי מוכנים לחרוג מהכללים המקובלים של רגולציה, ולאשר כיווץ מרשים של זמן הניסוי, ומתן חיסון מזורז לכולם.

שמעתי שבחודשים הקרובים יגיעו החיסונים ואתה, ראש הממשלה, כבר חושב איך להכריח את כולנו להתחסן, ואלו סנקציות להטיל.

חבל שלא שאלת אותי לפני שקנית מיליוני חיסונים. ההיגיון שלי אומר — ואתה לא מוכרח להסכים אתי — שבשביל להציל אפס ילדים בשנה, אני לא מוכנה להמליץ לשום הורה בעולם לדקור את הילד/ה שלו ולהכניס לו/ה חומר שלא באמת נוסה על ילדים כמו שצריך ולכמה זמן שצריך.

כי נניח שבעוד כמה שבועות או חודשים, פתאום נראה נזקים לילדים שקיבלו את החיסון — מה נגיד אז? "טוב, לפחות הצלנו אפס ילדים?".

-------------

ד"ר שור היא רופאת ילדים, אם לארבע בנות.

מאת: פרופ' איתן אוקון

ד"ר שור העלתה תהיות לגבי הרלוונטיות של חיסון כנגד נגיף הקורונה בילדים, בטענה כי היא לא יודעת מהו הנזק האפשרי מחיסון שכזה, על כמה ילדים החיסון נבדק, ומה משך הזמן שבמהלכו עקבו אחר תופעות לוואי של חיסון שכזה.
ההשתלחות הזו איננה נחוצה כלל משום שהחיסונים לא נבדקו כלל בילדים ואינם מיועדים לשימוש בילדים בשלב זה. בחינה של מהלך הניסוי הקליני של חברת פייזר למשל מראה כי בשלב 1 של הניסוי הקליני שביצעו, השתתפו אנשים בגילאים 18-55 ו-65-85. בשלבים 2 ו-3 של הניסוי הקליני שלהם השתתפו אנשים בגילאים 12 ומעלה, כאשר באיחוד האירופאי מגבלת הגיל היתה 18 ומעלה [2]. מכאן שהתשובות לשאלות עליהן לא ידעה ד"ר שור לענות הן, שהחיסון כלל לא נבדק בילדים, ועל כן לא יינתן לילדים מתחת לגיל 12. בחינה של מהלך הניסוי הקליני שנערך על ידי חברת מודרנא (שלב 3) מראה כי הניסוי יועד ונערך במשתתפים בני 18 ומעלה [3].
ד"ר שור המשיכה וטענה כי "ארגון ה־FDA האמריקאי ואחריו משרד הבריאות הישראלי מוכנים לחרוג מהכללים המקובלים של רגולציה, ולאשר כיווץ מרשים של זמן הניסוי, ומתן חיסון מזורז לכולם".
לאמירה זו אין אחיזה במציאות משום שהכללים בהם נדרשו חברות התרופות לעמוד בכדי לבצע את הניסויים הקליניים נקבעו בצורה ברורה מאוד [2, 3]. כללי הרגולציה לא קוצרו, שלבי הניסויים הקליניים השונים (שלבים 1-3) בוצעו או מבוצעים, על פי השלבים הרגילים ללא כל קיצורי דרך, ומספר המשתתפים הינו סטנדרטי. מה שקוצר (בהשקעה כספית אדירה) הוא הביורוקרטיה שבימים כתיקונם התלונה לגביהם היא שהם מסורבלים ומעכבים פיתוחם של טיפולים מצילי חיים.
עד כאן לגבי דיוק טענותיה של ד"ר שור. כעת, לנתונים:
על פי האגודה האמריקאית לרפואת ילדים, עד נובמבר 2020, נדבקו בנגיף הקורונה בארה"ב לבדה מעל 1.3 מיליון ילדים, שמהווים כ 12% מכלל המקרים. בשבועיים האחרונים של חודש נובמבר לבדו אובחנו כ 300,000 מקרים חדשים של ילדים שנדבקו [4]. אחוז הילדים שמציגים סימפטומים חריפים הינו נמוך מאוד והתמותה כמעט אפסית [5]. יחד עם זאת, מספר קטן של ילדים נפגעים בצורה חריפה במיוחד לאחר הדבקה בנגיף זה, באופן שיכול להתבטא בכשל מערכות ואף מוות, תופעה הנדירה אך מסכנת-חיים המכונה (multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C. מאות מקרים כאלו כבר תועדו, בין היתר בשל הדמיון למחלת ילדים נדירה אחרת שנקראת מחלת קאוואסאקי שעבורה לא ידוע גורם המחלה המדויק [6].
לסיכום, ילדים רבים נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה, רובם מציגים סימפטומים קלים בלבד או ללא סימפטומים, ואחוז קטן מאוד הציג סימפטומים חריפים. היות ואחוז משמעותי של ילדים נשאים של הנגיף, הם משמשים מקור להדבקה של אוכלוסיות פגיעות יותר כגון קשישים ואנשים עם מערכת חיסונית פגיעה. לכשיתאפשר לאחר ביצוע הניסויים הקליניים המתאימים, יש חשיבות גדולה לחיסונם של ילדים בכדי להגן על אוכלוסיות חלשות.
מקורות וקריאה נוספת:
[1] ד"ר אפרת שור, הארץ. "למה כרופאה לא אמליץ לחסן ילדים לקורונה"
[2] פרוטוקול הניסויים הקליניים של פייזר
[3] פרוטוקול הניסוי הקליני של מודרנה
[4] דו"ח קורונה בילדים בארה"ב, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (Children and COVID-19: State-Level Data Report)
[5] דו"ח UNICEF על קורונה בילדים ובצעירים (The evolving epidemiologic and clinical picture of sars-cov-2 and covid-19 disease in children and young people)
[6] מאמר בירחון Cell בנוגע לתסמונת הדלקתית הרב-מערכתית בילדים, הקשורה למחלת הקורונה (The Immunology of Multisystem Inflammatory Syndrome in Children with COVID-19)

מאת:

פרופ' איתן אוקון
ראש המעבדה לחקר זיכרון, למידה ומחלות ניוון עצבי בפקולטה למדעי החיים ובמרכז לחקר המוח באוניברסיטת בר אילן. חוקר את מעורבות מערכת החיסון במחלות ניוון עצבי ואת המנגנונים דרכם פעילות גופנית משפיעה על פלסטיות מוחית ותהליכי למידה וזיכרון.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/12/2020 12:12 לינק ישיר 

ראשית
למה להטיל הגבלות
על דבר שלא מוסכם בין כל הרופאים

50% מהצוות הרפואי של שיבא מתנגדים לחיסונים ולא רוצים לעבור חיסון
זה מספיק סיבה שלא יעשו הגבלות

כי כל ההגבלות הן כפיה בכל צורה שהיא

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בעד/נגד החיסון קורונה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול