בית פורומים בחדרי חרדים

ירון לונדון: "זה לא האבל שלי כי אנחנו לא בני עם אחד"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-3/5/2021 18:59 לינק ישיר 
ירון לונדון: "זה לא האבל שלי כי אנחנו לא בני עם אחד"

העיתונאי ירון לונדון התייחס היום (שני) לאסון במירון ואמר על הנספים כי "זה לא האבל שלי". בריאיון לדב גיל-הר בכאן 11 הסביר לונדון כי "אנחנו לא בני עם אחד". באסון שהתרחש בלילה שבין חמישי לשישי, בהילולת ל"ג בעומר, נהרגו 45 בני אדם.לצפייה:

https://www.youtube.com/watch?v=YnYei71Gv6A

ואלו דברים שהוא כתב בפייסבוק:

כמעט כלום.
ממקומי כישראלי, יהודי, אתאיסט, ליברלי, שמאלן, רציונליסט, תל אביבי, אני מנסה לבחון בכנות את הלך נפשי משעה שנודע לי דבר האסון במירון.
אסונם של אהובי מרעיש אותי. הרעש פוחת ככול שהקורבן רחוק מהסיסמוגרף המסמן את עוצמת רגשותיי. צרותיהם של ילדיי ונכדיי מחוללות בקרבי רעש בשיעור עשר בסולם ריכטר ואילו אסונם של אלפים בבנגלדש כמעט לא מזיז נים מנימי ליבי. בקצה המרוחק של הסקאלה נמצאת השמחה לאידו של הקורבן ומעבר לו – האדישות הגמורה. אם אומנם מסמנת עוצמת התגובה לאסון את המרחק שביני לבין ציבור האבלים, מה גודלו של המרחק הזה?
אני נזכר בדמות אשר הופיעה במהדורת החדשות ששודרה לפני פרוץ המהומה הקטלנית. האיש התפאר בדבקותו במסורת: "לא החמצתי אף הילולה זה עשרות שנים". בליבי רציתי לשאול אותו "ומה הטעם בהתמדה הזאת", אבל מיד השתקתי את השאלה שהונעה ע"י שיפוטיות ראויה לגינוי. לכול אדם זכות לבחור בתענוגותיו ולא לי לשופטו. בתשובה לשאלה על אודות החשש מפני הצפיפות שהיא צלחת פטרי של נגיפים, השיב כי "זכותו של ר' שמעון תגן עלינו". כן" אמרתי בליבי, "היא תגן ממש כפי שרבו עקיבא הגן על מאות אלפי היהודים שנקטלו בימי מרד בר כוכבא". תשובתו של האלמוני השאנן כבר הצדיקה את כעסי, מפני שקלות הדעת שלו ושל דומיו , הגדילה במידת-מה את הסכנה הצפויה למי שאינם בני חוגם ובכללם אני.
דעו כי אני סובל מאגורפוביה, תסמונת אשר הפירוש המילולי של שמה הוא "פחד מכיכר העיר" ואחד מסימניה הוא פחד משהייה במקום צפוף. בראותי את רבבות הגברים שחיכו, דחוקים באצטדיון לתחילת טקס ההדלקה, כמעט פני איש מהם אינו לוטים במסכה, חלף במוחי הרהור שמא ייפגעו הצליינים מגירסה כלשהי של אסונות גשר המכביה, פסטיבל ערד ואולמי וורסאי, אבל השתקתי את הצפירה במוחי, כי אני לא פטרונם של החרדים ולא מחנכם, ואם הם בזים לסכנה וכה מתענגים על גרירת מזרנים וסלים גדושי מזון, דחוקים באוטוסים פולטי עשן הגונחים בעליות הגלילה, מתייזעים בקרונות רכבת מתפקעים, ואם נפשם מתרחבת הודות להצטופפות והתחככות, וילל תינוקות וגז מחלפותיהם של פעוטים מצווחים, ומתרועת שופרות ומהשתנקות מעשן מדורות, וכל זה לשמו של חכם קדמוני אשר את הלכותיו רק מעטים מהם מבינים, אבל בכוח כישופיו כולם מאמינים, למה אדאג להם?
לשיכוכה של תחושת הסכנה המיידית תרם היעדרם של סימני ייחוד בקרב הפרטים בתמונת ההמונים. הם דמו זה לזה כפי שדומים התאואים הנופלים למלתעות התנינים השורצים בנהר מארה בעונת הנדידה הגדולה במישור סרנגטי. העדר ברבבותיו שועט אל הנהר, כתף מתחככת בכתף. התואים גולשים מן הגדה כאשד וחוצים את פס המים החומים שתנינים אורבים בהם ואין הצופה מבדיל בין תאו לתאו ולכן אינו נקשר לתאו מסוים, אלא אם כן בוחר הצלם להתמקד בעגל מתקשה שדינו נחרץ. לו, נניח, היה אחד הנקהלים במירון לובש חולצה אדומה, או חובש כובע רחב תיתורת של קאובוי, או שהיה מתבלט בגובהו, או שהיה נושא רטייה של פיראט על אחת משתי עיניו, הייתה נפשי נאחזת בו בדרך כלשהי, אבל לא הרגשתי שום קירבה לצלליות נעדרות הייחוד, אלפי צלליות זהות המתנועעות בקצב אחיד על מסך הטלוויזיה. מה איכפת לי אם כמה עשרות מהם ייפלו כמו דמויות קרטון זהות במטווח?
דבר האסון נודע לי רק בבוקר ותגובתי הייתה "אמרתי לכם !". זו תגובה יהירה שיש בה התנשאות ושמחה לאיד. התנשאתי על החרדים כפי שמבוגר מפוקח מתנשא על זאטוט פרוע הנוהג בפראות ונתקל בקיר. גם כעס טמון בה, מפני שהזאטוט הטיפש הימרה את פי, מרד בסמכותי, פגע בכבודי ועכשיו הוא מטריח אותי בצורך לדאוג לו ולטפל בו. הוא גם אונס אותי להשתתף בצערו, כי לא מנומס להימנע מהבעת צער, ואני יש לי די צרות משלי.
גיניתי את עצמי על ה"אמרתי לכם", אבל גם לא הצלחתי להזדהות עם נימת האבל שבה דיברו קרייני הרדיו והטלוויזיה, הנימה האיטית-משהו, הנמוכה ברבע אוקטבה, השמורה להודעות על חללי צה"ל ולאסונות כבדים אחרים המתרחשים בעולם היהודי בלבד. ידעתי שמיד יישמעו קולותיהם של ניצולים, תיאורים מפי מי אשר כמעט נהרגו ואך בנס נחלצו, תלונות כלפי שוטרים שנהגו כך או אחרת באופן שהחמיר את האסון, דיווחים על תככים במשטרה, נתניהו בקולו העמוק ישמיע משפטים הנלקחים מן המגירה בשידת המגירות שבה אצורות המילים ההולמות אירועים כגון זה, תביעות להקמת וועדת חקירה ולפיטורים, הסברים על האופי היהודי שמצטיין ביוזמות מרקיעות שחקים ומתרשל בפרטים ("הג'ינג'י שכח את המפתח" של אפרים קישון). אחד מרבני משפחת לאו ידבר על כך שהכאב הוא של כולנו ושבמצבים אשר כאלה נשכחות המחלוקות, כי שוב מתברר שעם אחד אנחנו וערבים זה לזה. מישהו יאמר "שואה". לא יעבור זמן רב עד שעיתונאי השטח, מדורבנים ע"י עורכיהם האחוזים בפניקה, יביאו לנו את תמונותיהם של הנספים בליווי טקסטים המלמדים על גודל האבדה. כול הנספים יהיו בעלי מידות תרומיות ולאחדים מהם יהיו קרובי משפחה שאך זה מתו באסונות אחרים, כי בתקשורת העברית אין קורבן אסון שמת ללא זר אסונות קודמים במשפחתו.
אסכם: בינתיים אני מביע צער לשם נימוס, חש בערך כפי שחשתי בספטמבר 2015 , כאשר 2411 אנשים נמחצו למוות בעת העלייה לרגל בחג' במכה, מין "אוי" קלוש שכזה. אני מנסה להפנים את הצער, להנשים אותו, לעורר אותו, להפוך אותו לחוויה אישית, אותנטית, במקום שיהיה מצוות אנשים מלומדה, והמאמץ אינו עולה יפה. בינתיים אני חש כלפי האסון הזה וכלפי קורבנותיו בערך כפי שחשתי למשמע הידיעות על צונאמי באי אינדונזי. כמעט כלום.


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1105833413277427&id=100015523353232
תוקן על ידי נוירולוג ב- 03/05/2021 17:58:53
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/5/2021 19:11 לינק ישיר 

נעבעך

גזר על עצמו כרת אמיתי

הכרית את עצמו מתוך כלל ישראל
נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 19:17 לינק ישיר 

כלום כלום ועדיין היה צריך לכתוב ולהפיץ ולהדגיש את זה .כנראה זה בכל זאת מזיז לו.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 19:18 לינק ישיר 
מצדרביעי

אותי מעניין כמה חילונים באמת מרגישים ככה אבל לא אומרים כי זה לא "פוליטיקלי קורקט", מקווה שמעט, אם מדובר בהרבה אז אולי באמת אנחנו כבר 2 עמים:
1. בעל הזהות היהודית - הכולל בעיקר את "גוש" הימין והחלק שנשאר שפוי בשמאל (בהקשר הזה יצוין לטובה בעלה של תמר זנדברג שגם מחובר למסורת ונוהג לצטט פסוקים וכיוצא בזה וכך גם עשה באסון כשציטט את הפסוק "על במותיך חלל, איך נפלו גיבורים", ואפילו יאיר גולן הפרובקטור התינוק הגיע לתרום דם לטובת הנפגעים).

2. יש קבוצה שנראה שתופסת "נוכחות" לאחרונה שמבחינתה הזהות האוניברסלית חזקה ומשמעותית יותר, והם באמת מרגישים קשר לאנשים "מתורבתים" בארה"ב ואירופה יותר מאשר לחרדים, ומבחינתם "ערבים וחרדים אותו דבר"...


תוקן על ידי מצדרביעי ב- 03/05/2021 19:12:24
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/5/2021 19:34 לינק ישיר 

מבחילדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 19:41 לינק ישיר 

תגובה יפה שראיתי בערוץ 20:

חבל שהאדון ה'מלומד' לא אמר את זה לנאצים באושוויץ. הם היו מוכיחים לו אחרת...דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/5/2021 20:01 לינק ישיר 

אם זה היה קורה לבודאים הוא היה חושב אותו דבר אבל לא היה מעיז לכתוב.

ולעצם העניין כשזה קורה לחילונים באיצטדיון זה לא באמת מזיז לנו כי אנחנו לא מרגישים קשר איתם.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 20:09 לינק ישיר 

פינטשיב כתב:

אם זה היה קורה לבודאים הוא היה חושב אותו דבר אבל לא היה מעיז לכתוב.

ו.


נשלח מהאנדרואיד שליהיה איש תקשורת אחד שבעבר צילם את ילדיו בצילום משפחתי במהלך טיול .
בצילום הילדים שלו חילקו ממתקים לילדים בדואים תוך כדי שאותו איש תקשורת אומר ברקע לילדיו ''מי רוצה להאכיל בדואי'' .
5 שנים אחר כך גרושתו שיחררה לרשתות החברתיות את הסרטון הנ''ל .
והארץ רעשה וגעשה והוא הוקע בשלל גינויים מקיר לקיר .
מיותר לציין שמאז הפרשה הוא פוטר מובטל ומנודה


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/5/2021 21:24 לינק ישיר 

אדם מגעיל וממש לא משקף את החילוני המצוי.
כלי התקשורת הממלכתיים הקדישו את הימים הראשונים לנושא, כמו שהוא כותב, בחצי אוקטבה נמוך יותר.
וזה לא מהיום, הוולגאריות שלו מפורסמת.נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/5/2021 21:37 לינק ישיר 

בדד ישב מחוץ למחנה מושבו וטמא טמא יקרא. כל מילה מיותרתדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 21:39 לינק ישיר 

רבי שמעון בן עקשיא אומר, זקני עם הארץ, כל זמן שמזקינין, דעתן מיטרפת עליהן, שנאמר (איוב יב) "מסיר שפה לנאמנים וטעם זקנים יקח".דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/5/2021 21:44 לינק ישיר 

פינטשיב כתב:
אם זה היה קורה לבודאים הוא היה חושב אותו דבר אבל לא היה מעיז לכתוב.

ולעצם העניין כשזה קורה לחילונים באיצטדיון זה לא באמת מזיז לנו כי אנחנו לא מרגישים קשר איתם.


נשלח מהאנדרואיד שלי

אתה בטוח שאתה יהודי? ממליץ על בדיקת שורשים מעמיקהדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 21:54 לינק ישיר 

ולמה האשמאי הזקן הזה מעניין אותי?


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 22:00 לינק ישיר 

צר לי מאדב אבל אני מבין שהוא אומר בקול את מה שהרבה מאד חילונים חושבים, בלי להכנס למי אשם ואם בכלל יש אשמה בזה, הקיטוב בינינו לבין החילונים הוא גדול מאד, תהום פעורה בינינו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 22:02 לינק ישיר 

אם הוא בכנות לא מרגיש אז אין מה לעשות, זו לא בעיה אלא עובדה
אנשים בדרך כלל מעוניינים שצאצאיהם יהיו קשורים זה לזה אבל אחרי 2-3 דורות הקשר נפסקדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/5/2021 22:45 לינק ישיר 

נעבאך.
צריך לעבוד על נפיחה כל כך מסובכת בשביל שישימו לב לקיומו,
מזכיר את בבא זוטא בימים קשים.

הטרגדיה שלו היא, שאין לו אפילו את כישורי הבידור בהם ניחנו אמנון יצחק/האדמור מברדיצ'וב וכו',
כך שמפלטו האחרון הוא פרובוקציות מהסוג הלז.

תוקן על ידי פצקו ב- 03/05/2021 21:54:18
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ירון לונדון: "זה לא האבל שלי כי אנחנו לא בני עם אחד"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.