בית פורומים עצור כאן חושבים

צנזורה 'חרדית' בספרי קודש - רשימת ספרים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/9/2003 00:22 לינק ישיר 
צנזורה 'חרדית' בספרי קודש - רשימת ספרים

באשכול סמוך הוזכרה הצנזורה (או לא) שהוטלה באחרונה בכתביו של בעל ה'שרידי אש' כדי להתאימו עם שלומי אמוני ישראל הראויים לבוא בקהל.
עלה בדעתי לפתוח כאן אשכול בו נתרום כולנו שמות של מחברים וספרי קודש נוספים אשר יד הצנזורה של 'מיישרי קו' חרדי מונוליטי נגעה בהן לרעה.

הנה שני חיבורים נוספים ש'זכו' לצנזורה שכזו:
1. פירוש רבי יהודה החסיד על התורה. יצא לאור במהדורה אחת ללא צנזורה (כולל הפיסקה על הוספה בתורה לאחר פטירת משה) ומהדורה נוספת, השכיחה יותר, המצונזרת.

2. חיבורו של הלל צייטלין הי"ד על ר' נחמן מברסלב. בנו אהרן צייטלין 'שיפץ' את הפיסקאות בהן מבקר הלל צייטלין את יחסו של ר' נחמן למדע וידע אנושי, או שבהן מוצג ר' נחמן כאמן הנותן דרור לדמיונו היוצר.

אשמח אם יוסיפו כאן החכמים יודעי הספרים עוד שמות של חיבורים נוספים שיד הצנזורה החרדית נגעה בהן כדי 'ליישר קו'.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/5/2020 09:47 לינק ישיר 

אם לפי הסיפור המובא שם, נראה שעיקר הדגשים האלו בהשקפה נעשו כדי לשמר את ההשקפה האמונית אל מול ובמקביל להצלחת המדינה החילונית, ומיעוט במספר הדעות המבוטאות נעשה פשוט כדי לשמר את ההשקפה מול ובמקביל להצלחת החברה הפתוחה ששמה בראש הדעות את החילון. אולי כדאי גם לבדוק את הקשר האפשרי בין מה שנאמר לבין הזמן שבו זה נאמר (שנת תשכ"ח לעומת שנת תשל"ד) (למשל, ייתכן שהייתה בשנים שבאמצע התרופפות משום הסיבה המצויינת לעיל, ובשנת תשל"ד הוא רצה לחזק את העניין האמוני מחדש. במקרה זה גם היה סמוך למלחמת יום כיפור, מה שגרר היפוך ושינויים מפליגים בדרכים אלו ואחרות לאורך השנים) (לכאורה, אם בעל המאמר טוען שזה גרם להיפוך "מקצה לקצה" בהשקפה של פונוביז', ייתכן שכדאי לבדוק מה ראה שנהפך מקצה לקצה. כי ייתכן שהיה היפוך זמני שאחר כך פשוט נשאר, כי לא היה מישהו שישנה את זה, וגם הגורמים מלכתחילה לא השתנו ואולי החמירו - ההתרופפות שאולי הייתה בקרב המאמינים במדינה ובחברה הפתוחה, או שלא היה מי שידע איך להחזיר את הגלגל ולהסביר כראוי את דעות הקודמים, וייתכן גם שהשינוי רק "נגרר" לאט לאט, הרי פונוביז מלכתחילה לא הייתה חלק מהשיח המדיני, ולא מרכז לחשיבה מדינית לאומית, וממילא הם פשוט הלכו לפי מה שכן היה בתחום עיסוקיהם, ועל פי מה שראו לנגד עיניהם בכל שלב, הרי שינויים רבים היו לאורך השנים בחשיבה הדתית ובחשיבה החילונית ובהנהגה הדתית ובהנהגה החילונית, וגורמים שונים היו שותפים לשינוי "מקצה לקצה" לכאורה)דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/5/2020 07:31 לינק ישיר 
תלמידטועה

https://www.kikar.co.il/361152.html


צנזורה של הרב שך בכתבי הרב לוינשטין ואיסור למי שאינו מגדולי ישראל להתבטאדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/3/2020 09:34 לינק ישיר 


    https://blog.nli.org.il/sodot-censored/?fbclid=IwAR2xOs0NtOPCPC7sxS8Bsv5MnlO0ZcLnIp95_dmMMCyfe1Kve-W32e-ellUדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2020 06:25 לינק ישיר 


  https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=49162&p=599122#p599122
  לכידה.JPGדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-14/10/2018 10:41 לינק ישיר 

לצרכי מחקר מחזיקים הכל. זה לא אומר על פתיחות ליהדות.
אלו שתי תופעות נפרדות .  הפחד של כל קבוצה מתכני הקבוצה האחרת, וזה קיים וזה הדדי . עם כל התירוצים, החילוניים מפחדים מרבנים ו ספרי הסברה של יהדות .אבל כאן העיסוק הוא בצינזור עצמי. וכדי שלא יהא זה סתם פטפוט בעלמא, הרי דוגמא ומראה מקום לתופעה זו של הדפסת ספר עם השמטת מה שכתב המחבר מטעמים דונים .https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=7&t=12113&p=113886#p113886דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-14/10/2018 02:29 לינק ישיר 
תלמיד_חבר

תלמידתלמיד כתב:
בספריות עירוניות יש הכל, או כמעט הכל, ספרי הסברה על יהדות כמעט לא תמצא שם, אלא בעיקר קלאסיקות.אבל מפרסומי  הפורום החילוני הנזעק כנגד כל הדתה ניתן ללמוד כמה מעט יהדות נכנסת בתי הספר החילוניים, אם לטענתם יש רק רמה דפים בודדים ה''חשודים" ביהדות.  דווקא יש לא מעט. כמובן ביחס לביקוש. אפילו מצאתי בהם את ספרי ההבל של זמיר כהן. 
סערת ההדתה בחינוך היא בטענה שבנט מגביר את מינון הדת בבתי ספר, כאשר לצורך ההוכחה נטפלים לכל מה שמוצאים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-14/10/2018 01:57 לינק ישיר 

בספריות עירוניות יש הכל, או כמעט הכל, ספרי הסברה על יהדות כמעט לא תמצא שם, אלא בעיקר קלאסיקות.אבל מפרסומי  הפורום החילוני הנזעק כנגד כל הדתה ניתן ללמוד כמה מעט יהדות נכנסת בתי הספר החילוניים, אם לטענתם יש רק רמה דפים בודדים ה''חשודים" ביהדות.  דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-14/10/2018 01:06 לינק ישיר 
תלמיד_חבר

תלמידתלמיד כתב:
הדיון הוא על צנזורה חרדית בספרי קודש, שזה תחום אחד,  צנזורה חרדית של תרבות ומידע חילוני זה מובן מאליו מעצם מהות החברה החרדית . וגם לא על דרך החינוך .
אבל מכיוון שטענת שהחרה החילונית "פתוחה", הרי שקר הדבר, אינה פתוחה ואף מפחדת מכל מידע אודות הדת ומצוותיה, ספרים בספריה זה משהו אחד,  זה פסיבי, ונועד לצרכי מחקר, אבלהפחד הנורא מכל מידע יהדות מכל דוכן חב"ד, שומט את הקרקע מכל טענה כנגד החברה החרדית. 
וכמו כן הסדקים שיש בתיאוריה הדרוויניסטית, מושתקים כיום בעולם ה"נאור". 


לא מדובר רק בספרים מעלי עובש בספריות אוניברסיטאיות, אלא בספריות עירוניות, כולל בבתי ספר.

כפי שציינתי, במערכת החינוך הממלכתית בישראל יש יותר תכני דת (בעיקר יהודיים) מכל מערכת חינוך אחרת במערב, מה שסותר לגמרי את טענתך על "הפחד הנורא מכל מידע של יהדות".

ובכלל, אחוז החילונים הנלחם נגד דוכני חב"ד, נמוך משיעור החרדים הנלחם נגד "גזירת הגיוס", כך שבכל מקרה מדובר בהכללה.

וושוב אציין כי פסלתי את ה"סימטריה המדומה" בין הסגירות החרדית המוחלטת לבין מקרים מסויימים של סגירות בחברה הכללי.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/10/2018 23:38 לינק ישיר 

הדיון הוא על צנזורה חרדית בספרי קודש, שזה תחום אחד,  צנזורה חרדית של תרבות ומידע חילוני זה מובן מאליו מעצם מהות החברה החרדית . וגם לא על דרך החינוך .
אבל מכיוון שטענת שהחרה החילונית "פתוחה", הרי שקר הדבר, אינה פתוחה ואף מפחדת מכל מידע אודות הדת ומצוותיה, ספרים בספריה זה משהו אחד,  זה פסיבי, ונועד לצרכי מחקר, אבלהפחד הנורא מכל מידע יהדות מכל דוכן חב"ד, שומט את הקרקע מכל טענה כנגד החברה החרדית. 
וכמו כן הסדקים שיש בתיאוריה הדרוויניסטית, מושתקים כיום בעולם ה"נאור". דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/10/2018 22:20 לינק ישיר 
תלמיד_חבר

תלמידתלמיד כתב:
תלמיד חבר, האם החברה החילונית פתוחה , את זעקות הגיוועלד מפני כל הסברה יהודית או  אפילו סמלים בסיסיים של יהדות הנחשדים כ'הדתה' שמעת ??
על תלונת 'הפורום החילוני' על כך שבחומר הלימודים מתוארים חייו של החקלאי ושם, שומו שמים, נכתב שהוא מתפלל לגשם. הללו זעקו וזעמו וביקשו להוציא את החומר מתכנית הלימודים . 


ראשית, הדיון אינו האם החברה החילונית פתוחה, אלא האם היא פתוחה יותר מהחברה החרדית. והתשובה היא כמובן כן. בהרבה.

לגבי הדוגמאות שהבאת, חשוב לציין כי בארצות הברית המקדשת את חופש הביטוי, ברור כי אין לחנך לדת בתוך מערכת החינוך.
בחינוך בעולם המערבי מקובל כי החינוך לדת או התפיסה הדתית הספציפית, היא באחריות ההורים, ואילו מערכת החינוך אינה אמורה לחנך לדת או השקפה דתית מסוימת. לעומת זאת, תלמידים אמורים להחשף לדתות ותרבויות שונות כחלק מרב-תרבותיות.

ובכלל, זה שיש צעקות גיוועלד שונות, חשוב הרבה פחות מהמציאות בשטח. בישראל,  סביר להניח - בדומה למערכות השלטון האחרות בארץ - יש את התכני דת הרבים ביותר (היהודים-אורתודוכסיים) בתוך מערכת החינוך הממלכתית, למרות שלמגזר הדתי יש מערכת חינוך ממלכתית משלו. במידה מסוימת זה מה שגורם למחאה שכנגד.

אגב, אני משער שאם שר החינוך לא היה ממפלגה דתית-ימנית עם יומרות לראשות הממשלה, היינו שומעים הרבה פחות על טענות ההדתה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/10/2018 21:33 לינק ישיר 

תלמיד חבר, האם החברה החילונית פתוחה , את זעקות הגיוועלד מפני כל הסברה יהודית או  אפילו סמלים בסיסיים של יהדות הנחשדים כ'הדתה' שמעת ??
על תלונת 'הפורום החילוני' על כך שבחומר הלימודים מתוארים חייו של החקלאי ושם, שומו שמים, נכתב שהוא מתפלל לגשם. הללו זעקו וזעמו וביקשו להוציא את החומר מתכנית הלימודים . דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/10/2018 20:28 לינק ישיר 
תלמיד_חבר

פיינשמקער,


לאפולוגטיקה החרדית (ולא רק לה) יש נטייה להשתמש ב'סימטריה מדומה'. דוגמא: "רק אנחנו לא מתגייסים. מה עם כל המשתמטים התל אביבים?!". כך מנסים ליצור מצגת שווא של שוויון בין הנוער החילוני שמסלול חייו הוא גיוס לצה"ל ורק מיעוטו לא מתגייס, לבין מקבילו החרדי שהמצב כמובן הפוך.


כמדומני (וסליחה על הביקורת המרומזת) שהנך שובר שיא של יצירת סימטריה מדומה בין החברה החרדית שמוחקת, מצנזרת ומסתירה מאנשיה כל מידע שאינו תואם בדיוק את תמונת העולם האידיאלי שלה, ובעצם כמעט כל ידע משמעותי שאיננו פנים קהילתי, לבין "המדע" בהתבססות על סתירה בין שתי ערכים זניחים בוויקיפדיה! וכותרת לא מדויקת של כתבת טלוויזיה.


ואם כבר מקפידים על דיוק לשוני, אז במקום "דת מול מדע", עדיף  לדבר על חברה דתית סגורה מול מקבילתה הליברלית-מערבית (לא במובן הגיאוגרפי כמובן). ברור למדי כי חלק מהגדרת הסגירות, היא גם כלפי מידע חיצוני, אך החברה החרדית במובנים רבים יוצרת שיאים עולמיים!


בביקור בספרייה כללית בישראל, הן אקדמית והן כזו המיועדת לקהל הרחב (כבבית אריאלה בתל אביב), תוכל למצוא בהם ספרים ממגוון דעות כולל אפילו ספרי מחזירי בתשובה. האם בספריה חרדית נמצא ספרים של "מוציאים בשאלה" או אפילו על ביקורת המקרא, אבולוציה וכו'? בוודאי שלא. יתרה מזאת, ברוב הספריות לא תמצא ספרים של אנשים שאינם משתייכים למגזר החרדי, וגם ספרים אלו - בעיקר הביוגרפיים -  עוברים אינדוקטרינציה, צנזורה וסילוף, כמבואר באשכול זה. האם יש מקום בכלל מקום להשוות בין שתי החברות?


דוגמא נוספת היא מתחום החינוך. כמדומני שאין עוד מקום בעולם שבו מונעים מילדים את הידע הבסיסי לחיים, וכמעט כל מה שמלמדים אותם הוא רק תכנים דתיים. גם ההתנגדות החרדית לאקדמיה היא ייחודית. אינני רק מדבר על תחומי לימוד שסותרים את תפישות העולם החרדיות, אלא כל ידע מתחום לא תורני. אפילו באירן הפונדמנטליסטית, תלמידי תיכון לומדים לבגרויות וממשיכים משם לאוניברסיטאות. מדובר בצנזורה מכוונת בגלל חוסר היכולת להתמודד עם התכנים (ה"פרווה" למדי. בכל זאת מדובר על פי רוב במסגרות אקדמיות פנים חרדיות.) כפי שניתן לשמוע מדברי הרבנים בכנס נגד לימודי אקדמיה לנשים, והתבטאויות נוספות.


ניתן להביא עוד דוגמאות מתחומים שונים כגון היחס לסמארטפונים ואינטרנט ולכל אמצעי התקשורת החוץ-חרדיים, אבל הנקודה די ברורה.


עם רגע אחד של יושר אינטלקטואלי, האם באמת "אם נעמיד את הדת מל המדע, התחרות תהיה די צמודה"?
תוקן על ידי תלמיד_חבר ב- 13/10/2018 20:28:58
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/10/2018 07:50 לינק ישיר 

תלמיד_חבר כתב:
תלמיד_חבר

אוסיף ואומר כי "היסטוריה" מוגדרת בדרך כלל כמחקר אירועי העבר מתוך תעודות כתובות. יש אחרים שנותנים הגדרות שונות. בכל מקרה, זה שכתבת הטלוויזיה השתמשה בכותרת שהכילה את המילה "היסטוריה", למרות שהמילה "עבר" יותר קורקטית, אינה משנה בכלום את העובדה שהחברה החרדית מנסה לשכנע את עצמה בעבר מדומיין - חסר כל ביסוס מדעי, על ידי הסתרת העובדות הלא נוחות.

תוקן על ידי תלמיד_חבר ב- 06/10/2018 20:36:56תוקן על ידי תלמיד_חבר ב- 06/10/2018 20:38:07לגבי הסתרת עובדות לא נוחות... אם נעמיד את הדת מל המדע, התחרות תהיה די צמודה.
ואבני איקה תוכחנה. (סליחה. זה זיוף...)
ואפרופו שטיפת מוח והסתרת עובדות, לא שויקיפדיה היא פרמטר מדעי, אבל בכל זאת מעניין שהערך בשפה העברית העוסק באבני איקה מעלים כליל את הטענות לכאורה לנכונותן, ורק קובע שרירותית כי הן "זיוף", למרות שבערך המקביל בכמה שפות זרות מופיעות טענות שני הצדדים באופן הוגן...

וכן, הפער הסמנטי הדק בין "עבר" ל"היסטוריה" עבה משנדמה לך. השינוי הקוסמטי הזה מבטא אופיום תקשורתי להמונים בצורתו היותר גסה.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/10/2018 01:32 לינק ישיר 

שם האשכול הוא צנזורה חרדית בספרי קודש ולא מנזורה של מוזיאונים או של חרדים על תיאוריית האבולוציה, שגם נושא זה כבר רבות בעבר .אבל מי שטוען שתיאוריית האבולוציה היא נכונה ללא ספק  ראוי לדעת קצת לפני כן . ולקרא מעט מדברי ד"ר שלמה קפאח בעניין. 

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/10/2018 20:36 לינק ישיר 
תלמיד_חבר

אוסיף ואומר כי "היסטוריה" מוגדרת בדרך כלל כמחקר אירועי העבר מתוך תעודות כתובות. יש אחרים שנותנים הגדרות שונות. בכל מקרה, זה שכתבת הטלוויזיה השתמשה בכותרת שהכילה את המילה "היסטוריה", למרות שהמילה "עבר" יותר קורקטית, אינה משנה בכלום את העובדה שהחברה החרדית מנסה לשכנע את עצמה בעבר מדומיין - חסר כל ביסוס מדעי, על ידי הסתרת העובדות הלא נוחות.

תוקן על ידי תלמיד_חבר ב- 06/10/2018 20:36:56תוקן על ידי תלמיד_חבר ב- 06/10/2018 20:38:07
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > צנזורה 'חרדית' בספרי קודש - רשימת ספרים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 27 28 29 לדף הבא סך הכל 29 דפים.