בית פורומים בחדרי חרדים עיתונות ותקשורת

אחיו של הרב עובדיה יוסף

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-9/4/2004 15:49 לינק ישיר 
אחיו של הרב עובדיה יוסף
מצורף קובץ

בזמן שאחיו הבכור הפך לרב המפורסם והמשפיע במדינה, בחר נעים עובדיה לחיות בבית צנוע ברוממה ולגדל את תשעת ילדיו מעבודתו כחלבן בתנובה בראיון מיוחד הוא מספר על היחסים המורכבים בתוך המשפחה למה ויתר לאחיו על הלימוד בישיבה ("אבא החליט שאני צריך להחליף אותו בעבודה במכולת כי ממנו כל הזמן גנבו") איך הפך ללוחם בשירות האצ"ל ("הבריטים הציעו 250 לירות על הראש שלי") ומה לדעתו הדבר הכי מסוכן היום במדינה ("שינוי תהרוס אותנו. העונש יהיה יותר קשה ממה שהיה בסדום ועמורה")

חכם עובדיה, מכנה נעים עובדיה את אחיו הגדול. לא אחי, לא הרב - חכם. קשה שלא לשמוע את קולו ולא להתבלבל בינו לבין אחיו הבכור, הרב המפורסם. אולם מלבד חיתוך הדיבור הדומה, אין כמעט נקודות דמיון אחרות ביניהם. בעוד הרב עובדיה יוסף מתגורר בדירה גדולה מוקף עוזרים, שמשים ועושי דברו בשכונת הר נוף החרדית, מתגורר אחיו הצעיר ממנו בקומת קרקע בבית שיכון ברוממה, מול אולפני הטלוויזיה הישראלית. בסלון, שמרפסתו המרוצפת נושקת כמעט לכביש ההומה, כמה ספרי קודש, ספרי אחיו עם הקדשה ותמונתו התלויה על הקיר לשמאלם של הבאבא סאלי והחכם יעקב בר-סירא.
אמנם את ימיו עושה היום נעים עובדיה בבית הכנסת ובלימוד תורה, אבל בניגוד לאחיו שמילדות הוקדש לרבנות, הוא היה כל חייו איש מעשה. בעוד אחיו פרסם את ספר ההלכה הראשון שלו כשהיה בן 16, נאלץ נעים לנטוש את הישיבה בגיל 14 ולעזור בפרנסת המשפחה, במכולת הקטנה שהיתה לאביהם בשכונת בית ישראל.

"חכם עובדיה, אם יש לו כעס עלי", מסביר נעים, "זה שלא הפכתי לרב. הוא כעס שהצטרפתי לאצ"ל במקום להיות לרב, ואיבדתי, כך אמר, את כל עולמי. הוא תמיד היה מזכיר לי את זה, אבל אני לא מצטער על מה שעשיתי בחיי. בעקיפין עזרתי לו כמידת יכולתי להיות רב".

הילדות
"הוא לא בעט בכדור"
נעים עבדאללה עובדיה (82), נשוי ואב לתשעה, נולד בבגדד שנתיים לאחר עובדיה יוסף, הבכור בין שמונה אחים ואחיות. כשהיה בן שלוש הגיעה המשפחה לירושלים והתגוררה ברובע היהודי בעיר העתיקה ומאוחר יותר בשכונת בית ישראל.
אחרי נעים נולדה שושנה, רווקה המתגוררת בבית המשפחה בקטמון הישנה. אחריהם נולדו אברהם, פנסיונר של עיריית ירושלים; אליהו, לשעבר פקיד בכיר בבנק ישראל; אהרון ז"ל, שעבד במס הכנסה, והאחיות מרגלית ואסתר. שם המשפחה של כל האחים נשאר עובדיה, חוץ מהרב עצמו שקיבל את שמו של הסב, עבדאללה עובדיה יוסף.
"חיינו כולנו מהחנות של אבא שלי", מספר נעים עובדיה. "לא היינו עשירים, אבל היו הרבה יותר עניים מאיתנו. לאבא היה קול יפה והוא היה פייטן והוזמן לשמח חתן וכלה בשירתו, ולעתים היה חוזר מאוחר הביתה. חכם עובדיה היה אז בן עשר, ובימים שאבא היה חוזר מאוחר חכם עובדיה היה פותח למחרת את החנות בעצמו. אבל אז, כשהיו רואים אותו בחנות, ידעו שהראש שלו רק בתורה והיו גונבים מתחת לאף שלו. היו מבקשים ממנו דברים שהיו מתחת לדלפק, וכשהוא היה מתכופף היו מנצלים את ההזדמנות לגנוב בלי שירגיש בכך. אבא היה צועק עליו, 'למה אתה לא פוקח את העיניים?', אבל זה לא עזר. לכן החליט שאני צריך להחליף אותו, כי ממנו גנבו כל הזמן. אני הייתי שד משחת. איתי הגנבים לא התעסקו כי ידעו שאני אתפוס אותם מיד.
"פעם גירשו אותו מהישיבה. הוא לא הסתפק בלימודיו והיה מתגנב לבית הכנסת ולומד כל הלילה עם החברותא שלו, ברוך חיים מזרחי. כשהייתי קם להתפלל שחרית הוא היה בא לישון במיטה שלי. בשיעורים הוא היה נרדם והרב שלו היה צובט אותו ביד כדי להעיר אותו. היד שלו נעשתה כחולה לגמרי, עד שאמא שמה לזה לב. כשהגיע אבא הביתה היא הראתה לו את היד של חכם עובדיה. אבא לחץ ולחץ, ואילץ אותו לספר מה קרה. כששמע הוא התרגז, הלך לישיבה והפך את השולחן של המורה. אמרו לו, 'קח את הבן שלך ותלך'. כשיצאו, על המדרגות, ראה אותם רבי אפרים כהן, ראש המקובלים בירושלים. כששמע מה קרה, נכנס במהירות לישיבה: 'הילד הזה ילמד פה', אמר להם. 'הוא ילך ויבוא ויעשה מה שהוא רוצה, כל מה שהוא עושה קדוש, קדוש, קדוש. אותי אתם יכולים לסלק מהישיבה? גם אותו לא".
כבר בגיל 16 פרסם הרב עובדיה את ספרו הראשון. האח, נעים, לא יכול לשכוח את הנסיבות שבהן נמצא הכסף להוצאת הספר. "אבא נתן לו כל יום שני חצאי גרוש של המנדט כדי שייסע לישיבה. אבל הוא לא נסע באוטובוס אלא הלך ברגל וחסך את הכסף. יום אחד האצטבה שהיתה על הארון שקעה, ועל הרצפה בבית התפזרו אלפי מטבעות של חצי גרוש. אבא כעס, אבל אז חכם עובדיה אמר לו שהוא העדיף ללכת ברגל ולחסוך את הכסף. אבא לקח את המטבעות ונתן לו במקום זה כסף להוצאת הספר הראשון שלו".
כשהרב עובדיה היה קטן, הוא דיבר כבר על זה שהוא יהיה מנהיג רוחני בעם ישראל, רב גדול?
"הוא לא דיבר, רק למד. אבל כולנו, גם במשפחה וגם מסביב, ידענו. החברים שלנו ידעו את זה והתייחסו אליו ככה. הוא עצמו לא שיחק אף פעם, לא היו לו חברים מלבד החברותא שאיתה למד. כדורגל? אני לא חושב שהוא בעט פעם בכדור".

המחלוקת
"הוא היה בעד אוסלו, אני נגד"
פעם בחודש-חודשיים מגיע נעים עובדיה לבקר את אחיו בביתו בשכונת הר נוף. הוא לא מתקשר לפני כן, לא מודיע על בואו. "אין לו זמן ואני יודע שרק אפריע לו. כשאני בא הוא לומד, נח או מקבל קהל. אני יושב איתו עשר דקות. אנחנו מדברים רק דברי תורה. הוא בקושי שואל מה נשמע, שואל איפה הנכדים לומדים וזהו. הוא, אין לו זמן אפילו לנכדים שלו. אנחנו מדברים רק עברית. בבית, כשהיינו קטנים, אולי עוד היו מדברים ערבית".
אבל הרבנית המנוחה, מרגלית, התלוננה פעם שאתם לא מבקרים אצל הרב.
"זה נכון. היא היתה אישיות בלתי רגילה, אבל זאת דעת נשים. הרב היה צוחק מזה. ידע שאם אני בא אליו ומפטפט איתו אני גוזל ממנו זמן של כתיבה, לימוד או שינה".
היה משהו שלא הסכמת בו עם אחיך?

נעים עובדיה עם אחיו, הרב עובדיה יוסף. "אני יושב איתו רק עשר דקות". צילום מתוך האלבום המשפחתי "הוא לא התנגד להסכמי אוסלו ואני התנגדתי. אבל גם כשחשבתי שהוא טועה ידעתי שהוא צודק. הוא היה בעד, אני הייתי נגד, והוא אמר את הדברים שלו על פיקוח נפש ושטחים אבל הדגש היה על המלה 'אם', אם יהיה שלום".
ביקשת ממנו פעם עצה, עזרה מיוחדת?
"פעם באתי אליו וביקשתי הלוואה כי הייתי צריך לארס את בתי. אמר לי: 'לא אתן לך'. נבהלתי מהתשובה ושאלתי: 'אחי, למה?'. ענה לי: 'מספיק לעבוד - לך ללמוד'. אמרתי לו: 'הילדים שלי קטנים ואני חייב לפרנס אותם. אם אלך ללמוד ואשאיר אותם ככה הם ייאלצו לעזוב את הלימודים. עדיף שאפרנס אותם ואדאג שהם יהפכו לתלמידי חכמים".
והוא השתכנע?
"שאל 'כמה רצית?', ונתן לי כפול".

פעם אמרת שהיו צריכים לתת לחרדים לנהל את המדינה והם היו מסתדרים עם הערבים.
"נכון, אבל זה היה בעבר. היום אי אפשר. לא תמיד הם שנאו אותנו. אחרי אחת הפעולות באצ"ל התחבאתי בבית של ערבי בעיר העתיקה שלושה ימים. הוא לא הסגיר אותי, למרות שידע שאני בורח מהאנגלים. הם ידעו לכבד אותנו. גם אחרי 67' הם עבדו איתנו והיתה פחות שנאה. אבל היום, במקום להכניע את האויבים שלנו, קידמנו אותם. ערבי הוא כמו כלב: תברח - הוא ירוץ אחריך, תרדוף אחריו - הוא יברח. אנחנו צריכים להיות הרודפים, לא הנרדפים".
אז אתה בעצם תומך בארץ ישראל השלמה.
"לא, אבל עכשיו, במצב הנוכחי, אסור להחזיר סנטימטר אחד, כולל בעזה. הם יקימו שם מחסני נשק ויתנפלו עלינו. כל החזרה תיתפס היום כחולשה. אני לא מאמין בשלום. לא צריך להתגרות, ואת החומה צריך לבנות בשכל, להעתיק אותה קצת קדימה לשטח שלנו ולעשות הפרדה, ואם מישהו מתקרב - ישר כדור בראש. כך ישתחררו גם הרבה חיילים".

המחתרת
"הייתי אחד מחמשת הגיבורים בעיר"
בעוד הרב עובדיה מתעמק בלימודיו, הצטרף נעים עובדיה לתנועת בית"ר בסניף בשכונת הבוכרים ונאבק במסגרת קבוצת 'בני פנחס' בבנות יהודיות שיצאו עם אנגלים או ערבים. "בחורות יהודיות היו משתחדות בחבילות ובמתנות והיו יוצאות עם אנגלים. קודם היינו מזהירים, ואם לא היה עוזר היינו פועלים נגדן: גוזזים להן את השערות או אפילו שופכים עליהן מי אש".
איך צעיר מבית דתי מצטרף דווקא לבית"ר?
"אני לא זוכר איך הגעתי לשם, אבל זה לא היה יוצא דופן. היו בינינו דתיים וחילונים, אפילו נטורי קרתא".
מבית"ר ומ'בני פנחס' הדרך לגיוסו לאצ"ל היתה ברורה, ואחריו הלכו עוד שניים מאחיו הצעירים. "אני חושב שאחי בכל זאת חשד שהייתי באצ"ל. באחת הדרשות שלו בשנים ההן הוא דיבר על המחתרות ואמר 'בסודם לא תבוא נפשי', ואחרי הדרשה באו אליו ואמרו לו: 'איך אתה יכול להגיד את זה כשהאחים שלך איתם?'. והוא ענה: 'הם איתם ואני נגד זה'".
בשליחות האצ"ל התגייס נעים למשטרה הבריטית בתפקיד גפיר והשתתף בפעולות נועזות, שעל חלקן הוא מסרב לדבר. "יש דברים שעד היום לא סופרו. ביקשו ממני לספר עבור ספר שכתבו על האצ"ל על הפעולות האלה, אבל סירבתי ואני מסרב עד היום. למה אני צריך שהאויבים שלנו ילמדו מאיתנו דברים שאולי לא חשבו עליהם בעצמם?".

נעים נחשב אז לאחד הלוחמים הנועזים של האצ"ל בעיר ("250 לירות מנדטוריות הציעו על הראש שלי"). חנות הממתקים שהיתה לו אז ברחוב דוד ילין שימשה כמרכז הדואר המחתרתי, ובה התנקזו כל ההוראות המוצפנות שעברו מירושלים לתל אביב ולהפך. "באוגוסט 47', ביום שנסע חכם עובדיה לשמש ברבנות בקהיר, הגיעו הבריטים לחנות. התפקיד של אחי אליהו היה להעביר את הדואר שלנו מירושלים לתל אביב ודווקא באותו יום, אני לא זוכר למה, החלפתי אותו. נסעתי עם הדואר לתל אביב ובדרך חזרה עצרו בחורים שלנו את האוטובוס והודיעו לי שהחנות נתפסה וששני האחים שלי נעצרו.
"מה שהכי כאב לי היה שבחנות היו 6,000 לירות ששדדנו מהבנק בנאבלוס (שכם). סידרתי אז את הכסף בחבילות של 50 והחבאתי בפחים של סוכריות. החלטתי שאני מגיע למקום לפני שהבריטים חוזרים לשם. גיליתי שהם לא נגעו בכסף, והעברתי את הפחים עם הכסף למקום אחר.
"ואז חשבתי שהבריטים ודאי יחזרו. לקחתי ארבעה רימוני יד, הרפיתי את הנצרות, קשרתי יחד בחוט ברזל והטמנתי במגירה בדלפק. ידעתי שהם יפתחו אותה וילכו לעזאזל.
"דיווחתי למפקד שלי והוא התרגז: 'ומה יקרה אם יעמוד שם במקרה ילד קטן? רוץ מיד ותפרק את הרימונים בעצמך, כעונש על זה שעשית דבר על דעת עצמך בלי לקבל אישור'. אצלנו, בניגוד ללח"י, לא היה נהוג טרור אישי".
על חלק מהפעולות, כמו חטיפת קצין המודיעין הבריטי מייג'ור צ'דוויק, הוא מספר בעיניים נוצצות, כלוחם ותיק הנזכר בימי עלומיו. "קיבלנו הוראה לחטוף שני קצינים בריטים, אבל לא יכולנו כי מחוץ למועדון הקצינים, ששכן מול בית הכנסת ישורון ברחוב קינג ג'ורג', חנתה אז שיירה של חיילים הודים. עשינו כמה סיבובים וראינו שאי אפשר להיכנס, אבל אז התצפית שלנו גילתה את הדג השמן הזה עולה ברחוב אגרון. לי היה אקדח ולאחד החברים סטן. הגענו אליו, החבר שלי דרך את הסטן ודיבר אליו באנגלית רהוטה. צ'דוויק אפילו לא הספיק להניח יד על האקדח שלו. הכנסנו אותו למונית שלנו, בחורה הדביקה אל פיו מטפחת עם חומר הרדמה ואני כיסיתי לו את הראש בשק".
אתה לא נראה כזה בריון.
"הייתי אחד מחמשת הגיבורים שלנו בירושלים, והיו משאילים אותנו לפעולות חטיפת בריטים גם מחוץ לעיר".

נעים הצטרף למשטרה הבריטית בפקודת מפקדיו באצ"ל והוצב כשומר בבסיס חיל האוויר המלכותי בתל נוף. יותר מכל הוא גאה על חלקו בתקיפת מועדון הקצינים הבריטים, בית גולדשמיט, במרס 47', פעולה שבה נהרגו 17 חיילים וקצינים בריטים. "היו לנו פסים מזויפים ובכניסה עמדו שני זקיפים. היה לי אקדח וובלי 56, מכירים? כזה שנפתח לשניים, וחברים חיכו לנו בטנדר שחטפנו יום קודם. הזקיפים פתחו לנו את המחסום. גמרתי עם אחד מהם והשתלטנו על השני. ניפצתי את החלון הקטן בשער והכנסתי רימון. הכנסנו שלושה מטענים של 35 קילו כל אחד. חבר שלי, אבשלום חביב, שאחר כך הוצא להורג בתלייה בכלא עכו, שכב מתחת למונית וטאטא את כל החלונות בבניין. זאת היתה ממש תזמורת, הם לא יכלו לפתוח את העיניים. תוך 20 שניות המטענים פוצצו ואנחנו כבר היינו ברטיסבון, 40 מטר משם.
"אחרי מלחמת העצמאות חשבתי להישאר בצבא, אבל ראיתי שמסמנים את המספרים האישיים של אנשי אצ"ל ולח"י כדי להיזהר מהם. הלכתי לעבוד בתנובה כי לא רציתי להתפתות כמו אחרים. עבדתי עם אופניים של שלושה גלגלים, בהתחלה בכדים ואחר כך בבקבוקים. הייתי החלבן האחרון בארץ וקיבלתי יותר פיצויים מאחרים".

התנועה
"אנחנו דור יתום"
נעים עובדיה מחלק היום את זמנו בין בית הכנסת לחנות של בנו בשכונה הסמוכה. בגיל 82 הוא נראה חזק וזקוף ונשמע רהוט ובטוח. הוא מתבל את דבריו במובאות מהמקורות ומרבה בציטוט דברי חכמים, אולם נשמע יותר כוותיק אצ"ל ירושלמי שלא הספיק לסגור חשבונות עם שלטון מפא"י והשמאל. "אחרי הטבעת האניה אלטלנה", הוא מדגיש, "שהיא אשמת בן גוריון, החלטתי שאני לא מתערב בפוליטיקה".
לא ביקשו ממך להיות פעיל בש"ס?
"ביקשו, אבל לא הסכמתי".
הקרע עם אריה דרעי מפריע לך?
"אין קרע. דרעי עשה נפלאות, הוא הקים את העדה על הרגליים. אני חושב שההדחה של דרעי כאבה לי יותר מאשר לו עצמו. אני אוהב את אלי ישי, אבל אחרי שאריה יצא מהכלא הוא היה צריך לפנות לו את המקום".
ש"ס צריכה להיות לדעתך בממשלה?
"היא היתה צריכה להיות גם בממשלות השמאל. לא היה אכפת לי שישבו אפילו עם שולמית אלוני, כי זו לא תנועה של פוליטיקה אלא של דת, תנועה שצריכה לדאוג לעולם הישיבות. אבל בממשלה הזאת, עם טומי לפיד, אי אפשר. שרון, כיבדתי אותו מאוד, אבל הוא כנראה מסובך וצריך את לפיד שיציל אותו כמו טבק לנזלת.
"גם בזמן בית המקדש היו כאלה שבגללם חרב הבית. היום אלה שינוי שרוצים להרוס אותנו".
מה יקרה אם הם יעלו לשלטון?
"השם יהפוך את זה. העונש שלנו יהיה הרבה יותר קשה ממה שהיה בסדום ועמורה".
וזה מה שקורה עכשיו?
"הקדוש ברוך הוא כועס על בניו. יש פריצות בעם, יש זנות. היום כולן הולכות כמעט עירומות. אם הייתי שופט והיו מביאים בפני בעיה של אונס, הייתי מעניש את הנאנסת כמו את האנס. יש אנשים לא נשואים שמתגרים מלבוש כזה, כל כבודה של בת מלך פנימה. יש סמים ויש זנות ויש איידס ויש רשעות, ואחר כך אומרים שמפרנסים את בני הישיבות. כל הדברים האלה הולכים על חשבון הדתיים.
"צניעות זה מעל לכל. אין ספק שהפיגועים הם חלק מהעונש. 'וייחר אף השם בישראל', פשוט מאוד".
אבל גם יהודים שומרי מסורת נפגעים, כמו בפיגוע בבית ישראל או באוטובוס בקו 2.

"אם הביוב שלך יפרוץ החוצה, גם ברחוב השני יהיה ריח. בעוון רשע ידלק עמי. אנחנו יורדים, לא עולים. בניגוד לאחרים, האמנתי תמיד שתהיה מדינה יהודית, אבל מול הדור הקודם, מבחינה רוחנית, אנחנו בירידה גדולה. בדור הקודם היו מחיי מתים ומורידי גשם, היום אנחנו דור יתום".

האח הגדול
"כמו יעקב ובניו"
אחיך הבכור נחשב עילוי בגיל צעיר. הוא קיבל יחס אחר בבית?
"אבא עליו השלום, שנפטר לפני 13 שנים בירושלים, היה עסוק בפרנסת המשפחה. אמא היתה הרוח החיה בבית ונפטרה בגיל 59. אמרו שהיא באה לעולם רק בשביל להביא את חכם עובדיה, וכשהוא גדל הסתיים תפקידה בעולם הזה.
"ההורים אהבו את כולנו, אבל אותו קצת יותר. זה כמו אהבת יעקב אבינו לבניו. יעקב אבינו אהב את בנו יוסף יותר מאת שאר אחיו. האם הוא שנא את בניו האחרים? חס וחלילה. הוא אהב אותם, אבל יוסף בנו קיבל יחס קצת יותר טוב. כך גם היה אצלנו. אבל כולנו אהבנו אותו והערצנו אותו ושמענו לו.
"אספר לך סיפור על ילדותו, דבר ששמעתי לפני 15 שנה ממגיד שיעורים בטורים, שהיה זקן והכיר עוד את אבי. זה סיפור שאפילו חכם עובדיה ספק אם זוכר. אבא שלי היה נוסע כל שנה לבגדד להביא סידורים וספרי קודש, ששם עלו גרושים. כשחכם עובדיה היה בן עשר הוא לקח אותו איתו. כשהגיעו לבגדד הכניס אותו אבא לישיבה ואמר לו 'שב תלמד, ואל תלך לשום מקום עד שאני חוזר'. זאת היתה ישיבה של אברכים, בחורים נשואים שתורתם אומנותם, תלמידי חכמים מובהקים. חכם עובדיה לקח ספר וישב בצד.
"רב הישיבה שאל שאלה ואיש מהאברכים לא ידע את התשובה. פתאום צץ הילד הזה ושאל: 'כבוד הרב, אני יכול לענות?'. לא רצה להעליב אותו, ואמר: 'טוב, תענה'. חכם עובדיה לא רק נתן לו את התשובה הנכונה, אלא את כל הוויכוח בין החכמים והדרך לתשובה. הרב, שנותר המום, שאל אותו כיצד הוא יודע את התשובות, והוא סיפר לו כי הוא לומד בלילות בבית הכנסת עם החברותא שלו ושם יש ספרים עתיקים שלא נמצאים בישיבות. כשחזר אבי אמר לו הרב: 'חכם יעקב, הבן הזה יאיר עיני ישראל בתורה. תיזהר שלא תכניס אותו לשום עבודה, הוא רק צריך לשבת וללמוד תורה'. וכך היה".
הרב חי היום מוקף עוזרים ושמשים עם מכוניות פאר. זה משפיע עליו?
"זה לא השפיע עליו. הוא גדל בבית של עוני ויודע מה זה עוני ולא זז ממנהגיו. הוא נתן את כל רכושו ל'אל המעיין' שיפיצו תורה בין בני עניים".
יש גם ויכוחים בין אחיך לבין בנו הבכור, הרב יעקב יוסף. בדעותיך אתה יותר קרוב אליו.
"יש בזה משהו. זה כואב וניסיתי לפשר, ולא הלך. הרב יעקב הוא חסיד חב"ד וחכם עובדיה לא מחזיק מחב"ד. גם לי יש חתן חב"דניק, ויש להם לפעמים מנהגים מוזרים. החכם לא רצה שיעקב יתעסק בפוליטיקה, אבל הוא לא הסכים לכך".
אתה מתחרט שלא הפכת לרב בישראל?
"האמת היא שעד עכשיו אני מתחרט ולא מתחרט. האצ"ל יכול היה להתקיים בלעדי, אבל זה היה התפקיד שלי, זה היה הייעוד שלי, ובשבילי זה היה מצוין. אחר כך, כשהבריטים עזבו והתחתנתי ונולדו הילדים, זה היה כבר מאוחר לחזור לישיבה".

[זמן תל אביב]

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2004 15:51 לינק ישיר 

מצורף קובץ

הרב עובדיה יוסף ואחיו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2004 15:55 לינק ישיר 

מצורף קובץ

הרב עובדיה יוסף ואביו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2004 16:34 לינק ישיר 

לא הבנתי
לאח, קורים "נעים" ושם משפחתו "עובדיה".
לכבוד הרב, השם הוא "עובדיה" ושם המשפחה "יוסף".
וכך גם אצל הילדים שלו.

גם אצל הרב מרדכי אליהו, קרה משהו מוזר.
אצל הבנים שלו שם המשפחה הפך ל"בן אליהו".
איך השם הפך לשם המשפחה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2004 17:28 לינק ישיר 

שם המשפחה המקורי של הרב הוא עובדיה, כך ששמו היה בעצם עובדיה עובדיה. מאוחר יותר החליף את שם משפחתו ליוסף ע"ש סבו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2004 18:59 לינק ישיר 

מאד מעניין.נושא זה הוא צוהר למנהגי שמות המזרח.
עוד פיקאנטריה:
העיראקים בדרך כלל קוראים לעצמם בארבעה שמות
לדוגמא:
שאול עזרא שאול יוסף יחזקאל שאחר כך נהיה
שאול עזרא (שני שמות של אותו אדם ממשפחת עזרא שהיה הבן של) שאול (שהיה הבן של)יוסף (שהיה הבן של) יחזקאל והיום קוראים לו שאול עזרא שאול.
לחכם מרדכי אליהו יש גם אח בשם נעים הי"ו
לאביו של חכם אליהו שהיה תלמיד חכם ומקובל עצום, קראו סלמאן (SILMAN) שזה בעצם SALOMON) בן אליהו שלאביו ע"ה קראו אליהו אז שמו של יבלחט"א חכם מרדכי היה חכם מרדכי סלמאן בן אליהו וכשהיה חבר בית הדין בבאר שבע היה יודע בשם הרב מרדכי בן-אליהו. עם השנים "נשרו" השמות ונשאר חכם מרדכי אליהו שליט"א. בנו הבכור, שלמה, השאיר את ה"בן-אליהו" והרב שמואל (של צפת)הוריד את ה"בן"וקורא את עצמו שמואל אליהו. אני לא בטוח מה עושה הבן השלישי (יוסף) והבת נשואה ,כן שזה לא משנה...
כך נראה לי ממה שאני יודע. אז אם מישהו מבין אחרת יבורך.
מה שכן,לא נדיר למצוא בן העיראקים יהודים עם שמות פרטיים הדומים לשמות משפחותיהם לדוגמא,כמו שהביאו: עובדיה עובדיה,דוד דוד,שאול שאול,אברהם אברהם,ועוד הרבה כאלו.

נכתב בסביבות שעה 12:30 יום שישי לפי שעון מזרח ארה"ב EST

תוקן על ידי - מוטיצביאלי - 09/04/2004 19:31:46

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/9/2013 19:45 לינק ישיר 

ברוך דיין האמת. הרב נעים עובדיה נפטר היום בהדסה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/9/2013 00:51 לינק ישיר 

ברוך דיין האמת

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים עיתונות ותקשורת > אחיו של הרב עובדיה יוסף
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר