בית פורומים בחדרי חרדים עיתונות ותקשורת

סקופ:רדיו קול חי ומונה מעיפיםאת יוסי גיל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/6/2004 01:29 לינק ישיר 
סקופ:רדיו קול חי ומונה מעיפיםאת יוסי גיל

התוכנית האדירה של יוסי גיל בכל ערב שבת כנראה תופסק בזמן הקרוב. ממקורות אמינים ביותר נודע לי כי רדיו קול חי ו(ר') מונה רוזנבלום רוצים לפגוע ביוסי גיל. כואב הלב איך שופכים את דמו של יוסי ומי שופך? סגרו את ערוץ 7 ולמונה אין תוכנית אז הוא מעיף את יוסי גיל. כואב לי אני לא יכול להמשיך.יוסי לא יוכל לקרוא את הכתבה. בושה.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/6/2004 05:08 לינק ישיר 

סקופ... ממש לא
מעיפים? ממש לא
קרא אשכול מלא בעניין זה בפורום האם...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/6/2004 21:22 לינק ישיר 

לינק בבקשה:

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2004 22:06 לינק ישיר 

כולם מכירים את יוסי גיל, אדם יקר, שכל כולו - רגש. בחרתי להביא בפניכם, את הראיון הבא, שפורסם ב'כפר חב"ד', לפני מספר חודשים:

הנשמה רואה הקול

די אם תשמיעו לאוזניו תו אחד, ור' יוסי גיל יאמר מייד באיזה ניגון חסידי מדובר, לאיזו חצר הוא שייך, מי הלחין אותו, מתי נוגן לראשונה ומה תוכנו הפנימי * בינקותו איבד את הראייה בעקבות כשל רפואי, אך ניחן משמים בזיכרון נדיר ובאהבה עצומה לעולם הנגינה * היום הוא זוכה לרייטינג גבוה כמגיש ברדיו 'קול-חי', או כדבריו "משתמש בכלים המודרניים להפצת מעיינות החסידות" * את ניגוני ניח"ח הוא מגדיר "פך השמן הטהור של הכהן הגדול המזדקר בין הפכים הריקים ומדליק את כל הנשמות" * ויש לו גם סיפורים מרגשים על ניגונים שהצילו נפשות * וחסידים ברינה יגיל

מנחם גורן

הניגונים החסידיים המתנגנים ברשמקול בביתו של ר' יוסי גיל, אומרים יותר מכל דבר אחר על אהבתו לניגונים המלווה אותו מקטנותו.

ר' יוסי אינו רואה. הוא עיוור בשתי עיניו. אבל נשמתו, רואה גם רואה. כבר בגיל רך שמע הרבה מוזיקה חסידית, גם משום שנמשך לניגונים כשהם-לעצמם. הוא הרגיש שהוא מתחבר בעיקר לניגונים ה'פנימיים' כדבריו ומספר: "הכרתי כבר מגיל קטן את סדרת הקלטות של ניח"ח (ניגוני חסידי חב"ד) ואהבתי מאוד להקשיב להם. אלה ברובם ניגוני נשמה, וכדי שניגון יחדור לנשמתך אינך זקוק לעיניים...".

אין כמו ניח"ח

כשהוא ממשיך ומדבר על סדרת הקלטות ניח"ח, הוא יוצא מגדרו מרוב התלהבות. "סדרת ההקלטות של ניח"ח היא הפקה אדירה. אין לי מילים מעבר לכך. כשאני אומר 'הפקה אדירה', אני לא מתכוון לאיכות הסאונד או לאיכות הבסים וכדומה שכיום שמים עליהם דגש חזק, אלא לפן הפנימי של כל ניגון ולערך הרגשי המוסף, כשהם-כולם מאוגדים בהפקה אחת. כל ניגון בסדרה זו מדבר אל הנשמה, מפני שבעלי-המנגנים השרים במסגרת ניח"ח יודעים להעביר באופן ייחודי תכנים ייחודיים של תחינות להשם, דבקות בהשם, אהבת השם ואהבת ישראל".

* ובכל-זאת, האם היית יכול להשתמש באיזה דימוי כדי לתאר את מהותם או תפקידם של ניגונים אלה?
ר' יוסי: "הייתי אומר שהניגונים בקלטות ניח"ח דומים במהותם לפך השמן הטהור של הכוהן הגדול, שנשאר לאחר שהיוונים חיללו את כל שאר פכי השמנים בבית-המקדש. בשמן שהיה באותו פך יחיד, הדליק הכוהן את כל קני המנורה, וכך גם ניגוני ניח"ח: בתוך המון ההפקות היוצאות חדשות-לבקרים ומגדירות עצמן 'חסידיות' - אף שהמרחק ביניהן ובין חסידות אמיתית רחוק מאוד - הפקת ניח"ח היא מין 'נר יחיד' המזדקר בין הפכים הריקים ובכל-זאת מדליק את כל הנשמות..."

אהבה זו לניגוני ניח"ח מקבלת ביטוי גם בעבודתו של ר' יוסי. זה שנים הוא מעביר תכניות שבועיות קבועות בתחנות רדיו שונות - היום בתחנת 'רדיו קול חי', ואין תימה שבכל תכנית הוא משמיע כמה ניגוני חב"ד, בפרט מסדרת הקלטות ניח"ח.

* דיברת על הפקות הקוראות לעצמן 'חסידיות' מבלי להיות כאלה. האם הן מבטאות בעיה כללית או תופעה חולפת?
"זו עדיין תופעה, ולא קשה להיווכח כמה קשה למצוא היום מוזיקה חסידית אותנטית ופנימית כמו זו שהייתה פעם. מוזיקה המגדירה עצמה 'חסידית' ואינה כזו, מכלה כל חלקה טובה ומקלקלת את המאזינים. אני בכלל לא מבין איך הם מרשים לקרוא למוזיקה שלהם 'חסידית' בשעה שאין בה שום צליל חסידי".

רגיש לניגונים

רגישותו של יוסי לניגונים בכללם בולטת מאוד בכל שיחה עמו, בעיקר אם השיחה מלווה בהשמעות. הוא מזהה כל ניגון שהוא שומע מהתו הראשון ומספר מיד את יחסו לניגון, את תוכנו וכוונתו, מי הלחין אותו, מי המבצע ובאיזו שנה ניגנו אותו לראשונה בחצר חסידית זו או אחרת. כשהזכרתי לדוגמה את בעל-המנגן הרה"ח ר' זלמן לוין ע"ה מכפר חב"ד, ר' יוסי הזכיר מיד את שם הקלטת של ניגוניו - 'כל עצמותי תאמרנה', וכאשר הזכרתי את הניגון החב"די ל'אשרינו מה טוב חלקנו', ניתח מיד את השפעתו והשתמש דווקא במונחים שאינם אופייניים לעיוור: "הניגון הזה מחיה לפניי את המילים, ממש כאילו הייתי רואה אותן. למרות שאינו מנוגן בקצב מהיר אלא בניחותא, הניגון הזה מרים את האדם טפח מעל הקרקע. ההרגשה 'אשרינו מה טוב חלקנו' מקבלת בניגון מימד חזק ומוחשי של רוגע וביטחון שקט בה'".

* והניגון 'קול ביער' של הסבא משפולא?
"אני מכניס את הניגון הזה בעיקר בתכניות המושמעות בחודש אלול ובימים הנוראים, כיוון שהוא גורם לאדם זעזוע וטלטלה. הניגון הזה לא משאיר אף שומע אדיש ומעורר בכל מאזין רצון עמוק להיטהר בתשובה..."

אני מזכיר את ניגון השמחה 'ניע זושריצי'. ר' יוסי: "לא מדובר כאן בשמחה של סתם. כשיהודי ובפרט חסיד מנגן את הניגון הזה לעצמו, הוא מתבונן במילים ומתאר לעצמו שהוא מגיע אל הרבי הצדיק וזוכה לגמוע ממנו מים זכים וטהורים - ומצב זה שהוא מחיה בדמיונו, ממלא אותו שמחה פורצת גבולות..."

* האם יש ניגון של הרבי נשיא-דורנו שנתחבב עליך באופן מיוחד?
"הניגון 'רחמנא דעני'. כשהרבי משמיע אותו, אתה חש עמו את עומק המצוקה שעם ישראל שרוי בה, ומכאן את עומקה ופנימיותה של הבקשה מהשם שיעורר רחמים על עם ישראל. זו בקשה שכל יהודי בכל דור יכול להזדהות עמה - וכך גם אני הקטן... הרבי משמיע את הניגון הזה גם בשמי ועבורי..."

תיקיות מסודרות במוח

ר' יוסי גיל (קרישבסקי) נולד בשנת תשל"ז בבית חסידי שורשי בירושלים. את ראייתו איבד בינקותו בעקבות כשל רפואי באספקת חמצן בבית-רפואה, אך ניחן משמים בזיכרון נדיר המאפשר לו לזכור בשמיעה ראשונה כל ניגון המושמע באוזניו וכל פרט הקשור באותו ניגון. כל רבבות הפרטים הללו מקוטלגים אצלו ב'תיקיות' פנימיות שהוא שולף ממאגר הזיכרון. בור סוד שאינו מאבד טיפה כפשוטו.

מלבד אהבתו למוזיקה וזכרונו הנדיר בהיקפו, הוא פיתח גם חוש מאוד חזק לנגינה ושירה - השתתף במקהלת בית-הספר והחל לנגן בפסנתר כבר בילדותו. הוריו עודדו נטיות אלה ורכשו עבורו כל קלטת או דיסק חדש של ניגונים שיצא-לאור והוא אסף את הניגונים אל תוכו תרתי-משמע.

האוסף המוסיקלי שהוא מחזיק בביתו, מקיף כיום יותר מחמש-מאות תקליטים וקלטות - אוצר שהוא משוטט בו ודולה ממנו את הפנינים שהוא משמיע למאזיניו.

תניא בכתב ברייל

פגישתו הראשונה עם חב"ד אירעה בתקופת לימודיו בישיבה קטנה 'נזר התורה' בירושלים. אחד הרבנים בישיבה השתתף בשיעורי התניא של המשפיע הרה"ח יוסף-יצחק אופן, וכשהיה יושב עם תלמידי 'נזר התורה' ביומי-דפגרא ומתוועד איתם - אף שלא קרא לכך 'התוועדות' - היה מביא מדברי החסידות ששמע מהרב אופן.

"זו הייתה התוודעותי הראשונה לחב"ד ותורתה. ההמשך היה בלימוד ספר התניא, שהוכן עבורי בכתב ברייל ע"י ארגון מסיל"ה בבני-ברק. כשגיליתי את הספר, הלימוד בו היה לחלק מובן משגרת חיי ואף יותר מכן. הלימוד החזיק אותי וחיזק אותי. הספר נתן לי להבין את המציאות ולראותה באופן שונה מכפי שתפסתי אותה עד אז. המצוקה האישית שלי, למשל, מקבלת מבט אחר דרך איגרת הקודש 'להשכילך בינה'..."

בתקופת לימודיו בישיבה גדולה, למד ר' יוסי שיחות רבות של הרבי והירבה לבקר בספריות חסידיות, בעיקר כשהושמעו בהן הרצאות בנושאי חסידות. לשאלה אם היה לו קשר עם הרבי, הוא עונה, "לצערי לא זכיתי להיות אצל הרבי, אבל אמי הייתה אצל הרבי וקיבלה בשבילי דולר".

ר' יוסי המשיך בדרכו שהלכה והתרכזה בשמיעת ניגונים. כעבור מספר שנים, פנה אל תחנת הרדיו 'קול שמחה' בהצעה לשדר תוכנית של מוזיקה חסידית ונענה בחיוב. לאחר מספר שנים נוספות, קיבל ר' יוסי הצעה מקובי סלע שהבחין בכשרונו המוסיקלי, לשדר בערוץ שבע. כיום הוא מעביר, כאמור, תוכנית של ניגונים חסידיים ב'רדיו קול חי' (ראה מסגרת). "בכל תחנות רדיו בהן עבדתי, הקדשתי את התוכניות רק למוזיקה חסידית מקורית המפעילה את הרגשות".

* קרה שחשפת ניגון עתיק והשמעת אותו?
"זה לא היה בבחינת 'תקרית' אלא תוצאה של חיפוש מכוון. מפעם לפעם החיפוש עולה יפה ואני מוצא ניגון עתיק שלא הושמע בציבור. אני משמיע אותו פעם אחר פעם וכך מחיה אותו ומוסיף אותו למאגר הניגונים החביבים על ציבור אוהבי המוזיקה החסידית".

ניגון שהחזיר ו"שידוך" שהתבטל

מטרתו העיקרית של יוסי בהשמעת תכניות אלה ברדיו היא הפצת המעיינות, "כדברי הרבי, שאמר כי צריך להשתמש בכלים המודרניים כדי להפיץ את אור החסידות. מובן שאני אוהב את הניגונים בפני עצמם, אך אני מתבטל מול הצורך להפיצם; להחזיר עטרה ליושנה ובעיקר לקרב או להחזיר יהודים לצור-מחצבתם".

* אתה מאמין שהשמעת ניגון עשויה לעורר במאזין ניצוץ שכבה?
"אספר לך משהו ששמעתי מהמלחין הידוע של חסידות ויז'ניץ, ר' חיים בנט. באחד הימים נקרא לבוא אל רבו האדמו"ר מוויז'ניץ, וכשהגיע הראה לו האדמו"ר מכתב שנשלח לחברת הפקה בתל-אביב ע"י יהודי שהתגורר בעבר ברומניה, באזור בו חיו לפני מלחמת העולם רבים מחסידי ויז'ניץ. במכתבו סיפר היהודי שעבר את אירועי השואה הנוראים, התרחק מיהדותו, אך בסופו-של-דבר עזב את ארץ הולדתו רומניה ועבר לגור בארצות-הברית.

"באחד הימים טייל להנאתו בניו-יורק ונכנס באקראי לחנות של קלטות ותקליטים חסידיים, וכשהבחין ביניהם בקלטת שנדפס על אריזתה 'מזמור שיר חסידים' מבית סערט-ויז'ניץ, רכש את הקלטת בלי לחשוב פעמיים.

"כשהגיע לביתו והכניס את הקלטת לטייפ, השיר הראשון ששמע היה 'גוט שבת' - שיר חסידי ידוע - וצלילי הניגון הזכירו לו בבת-אחת את בית ילדותו.'זה העביר בי רעד וחלחלה', כתב. 'חזרתי אחורנית חמישים שנה וחייתי מחדש את הימים בהם בני משפחתי היו עדיין בחיים. הניגונים והגעגועים לבית אבא עוררו בי הרהורי חרטה ולבסוף פייסו אותי עד שהתחלתי לחזור לקיים מצוות. כשראיתי על אריזת הקלטת את כתובתו של בית-היוצר בתל-אביב, החלטתי לשלוח לכתובת זו את המכתב'. אנשי חברת ההפקה העבירו את המכתב אל האדמו"ר שהראה אותו לר' חיים בנט.

"כוח השינוי הגלום בניגונים הוא גדול", אומר ר' יוסי. "צריך רק לאפשר לניגון לגעת בך כדי שתיפתח. הנה, שמע עוד סיפור. לפני ארבעים וחמש שנים, כששהה האדמו"ר מפיטסבורג בארצות-הברית, הלחין את השיר 'ישמחו השמים' בגירסתו המוכרת. זמן-מה לאחר-מכן, הגיע לאדמו"ר יהודי וסיפר לו בדמעות שבתו החיה בארצות-הברית מתכוננת להתחתן עם גוי, רחמנא-ליצלן. האדמו"ר ביקש פרטים על מקום מגוריה של הבת ויצא בעצמו לביתה בניסיון להצילה.

"האדמו"ר דיבר אל לב הנערה וניסה לשכנע אותה להימנע מהצעד, עד שנעתרה והסכימה לעזוב את אותו גוי. היא חזרה עם האדמו"ר לבית הוריה, ובדרך, כשנסעו ברכבת, פרצו ממנה לפתע המילים 'ישמחו השמים'. האדמו"ר סיפר שבסתר לבו לא הופתע. הניגון היה גלום בתוכה ודבריו העלו אותו בחזרה אל תודעתה. כשחזרה לביתה לאחר ההחלטה, זמזמה את הניגון שעזר לה להחליט - היא שמחה על החלטתה והשמים עמה"...

שעות של נחת

תוכניתו הנוכחית של יוסי זוכה כקודמותיה לאחוזי האזנה גבוהים. "אנשים פוגשים אותי ברחוב ומודים לי על כך שאני מזכה אותם בכמה שעות של נחת".

תוכניות אלה אינן מיועדות רק לחסידים אלא לציבור כולו. ליטאי שפגש את ר' יוסי, לא הסתיר את התרגשותו כאשר הודה לו על הניגונים שהוא מאזין להם בכל תכנית.

הישג זה - ה'רייטינג' הגבוה - לא נראה בעיניו של ר' יוסי סימן של מקצוענות, אלא רק צורת מגע - "דברים היוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב". הוא עצמו מוסיף לכל ניגון דברי הסבר על מלחין הניגון, תקופתו וזמנו ומרחיב בכך את עומק ההקשבה ויכולת הקליטה של מאזיניו.

העובדה שאינו רואה בשתי עיניו, לא מפריעה לו להעביר שלוש תכניות מדי שבוע. הוא מתכונן היטב לכל תכנית, נעזר בזכרונו ונסיונו, והמאזינים גומלים לו הן בעצם ההאזנה והן בדרכים אישיות - במכתבים, טלפונים וסתם דברי תודה ברחוב.

הוא-עצמו נמשך בעיקר לניגוני חב"ד וסקולען. "את ניגוני חב"ד אני אוהב כיוון שבכל אחד מהם קיים מסר ברור שעובר דרך תווי הלחן והמילים כאחד".

כשאני מזכיר ליוסי את תוכנית ההתוועדות שהגיש לאחרונה ביו"ד בשבט (שחלק מתמלילה פורסם ב"כפר חב"ד") אומר יוסי שלא הייתה זו התוכנית הראשונה ולא האחרונה המוגשת כמין התוועדות. "אני-עצמי התרגשתי מאוד כשהשתתפתי בהתוועדויות, ואני בטוח שההתוועדויות שאני משתף בהן את קהל המאזינים, מעוררות בהם התרגשות דומה וגורמת נחת רבה לרביים שהניגונים שלהם מושמעים לפני הציבור".

בגיל וברינה

בימי ראשון וחמישי, בין ארבע לחמש, מגיש ר' יוסי גיל תוכנית הנקראת 'בשירי זמרה' שמושמעים בה בעיקר ניגונים קצרים. בימי שלישי בשבוע, בין עשר לשתים-עשרה בלילה, הוא מעביר תוכנית הנקראת 'ברינה יגילו' הכוללת ניגונים יותר מורכבים, ביניהם מניגוניו של בן-ציון שנקר ממודז'יץ ואחרים.

הניגון המקודש שהרבי חיבב

מספר בעל-המנגן הידוע ר' בן-ציון שנקר: "הניגון המרגש 'אני מאמין', הולחן כידוע ע"י החסיד ר' עזריאל-דוד פסתל כשהיה ברכבת שהובילה אותו למחנה ההשמדה. לאחר שהשמיע את הניגון שהלחין, הבטיח כי ייתן מחצית מהעולם הבא שלו למי שיעביר את תווי הניגון אל האדמו"ר ממודז'יץ. שני חסידים ששמעו את דבריו קיבלו את ההצעה וקפצו מהרכבת על-אף הסכנה שהשומרים יירו בהם למוות. אחד מהם אמנם נהרג אך השני ניצל והגיע בסופו-של-דבר אל האדמו"ר ממודז'יץ עם הדף שר' עזריאל רשם עליו את התווים. האדמו"ר קרא לי וביקש ממני להשמיע את הניגון על-פי התווים. בחדר נמצא גם האדמו"ר ר' בן-ציון מסטולין, ומייד הצטרף גם הוא לניגון. באותו חדר היו רבים, ובשעה שהשמענו את הניגון לראשונה, לא הייתה עין אחת יבשה".

ניגון זה שהיה חביב על הרבי, הושמע לפניו בפעם הראשונה בשנת תש"ה, בחנוכת-הבית של ישיבת תומכי תמימים בארצות-הברית שנכחו בה גם הרבי הריי"צ וגם הרבי ממודז'יץ, ה'אמרי שאול' זצ"ל (על שם ספר שחיבר). לימים ניגן הרבי את ה'אני מאמין' במספר התוועדויות, וכידוע אמר שהניגון נתקדש על-ידי היהודים שהלכו עמו לקידוש השם.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים עיתונות ותקשורת > סקופ:רדיו קול חי ומונה מעיפיםאת יוסי גיל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר