בית פורומים בחדרי חרדים עיתונות ותקשורת

שנוי במחלוקת / חני לוז

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-6/6/2004 14:34 לינק ישיר 
שנוי במחלוקת / חני לוז

למרות שכללי רשות השידור קובעים במפורש כי לא ישודרו תשדירים העוסקים בנושא השנוי במחלוקת ציבורית, שידר 'קול ישראל' תשדירי פרסום ל"הפגנה וירטואלית" של יוזמי 'הבנות ז'נבה'. כך פורסם בטור זה לפני כחודשיים. התשובה שקיבלתי אז היתה, שהמחלקה המשפטית אישרה את התשדירים לאור פסיקה של בג"ץ בעניין. בעקבות זאת, הופתעו פעילים מהמחנה הלאומי לקבל תשובה שלילית מאותה רשות השידור, לבקשתם לשדר תשדירים להפגנה לשחרור נעם פדרמן מהמעצר המינהלי שבו הוא נתון כשמונה חודשים. מנימוקי הרשות: "הנשוא שנוי במחלוקת ציבורית ואיננו בקונצנזוס". יוזמי התשדירים פנו לוועדת הערר של רשות השידור ולדבריהם, אם יידרשו לכך - יבקשו סעד גם בערכאות. מרשות השידור נמסר בתגובה כי לא מדובר בפרסומת אלא בהצהרה שמטרתה להשפיע על הליך משפטי ולכן אין לאשר את התשדיר כפי שהוא מנוסח.

מהו שבועות
הדרך שבה בוחרים כלי התקשורת הממסדיים להתייחס לחגים יהודיים מתאפיינת בדילוג על החוויות של ציבור שומרי המסורת. חג השבועות הוא חג מהתורה, אחד משלושת הרגלים, שמאז חורבן המקדש והפסקת הביכורים קיבל צביון של חג מתן תורה המתאפיין בלימוד תורה ובסממנים הקשורים לכך.
כיצד השתקפה רוח החג בתקשורת? בגלי צה"ל המליצו למאזינים על סרטי DVD כדי להעביר את החג; דיווחו על כמות המטיילים לחו"ל (85 אלף) וסיפרו על מסע אופנועים לקיבוץ דפנה ועל מחלבה בקיבוץ העוגן (ייצוג הוגן למגזר הקיבוצי, שבמקרה מפקד גל"צ, בניהו, נמנה עמו). בחדשות ערוץ 2 עסקו בישראלים שיצאו לבלות בקונצרטים בכנסיות, ובסוף השבוע דיווחו על אירוע של 'עלמא' בניו-יורק: תיקון ליל שבועות ב"רוח פלוריסטית". חדשות ערוצי הטלוויזיה 1 ו-2 לא שכחו לסקר אירוע חשוב אחר: יום הולדתו של בודהה והחגיגות לכבודו במזרח הרחוק.
'מעריב' התמקד גם הוא בסיקור התיירות בצפון ובטבע, וביציאת התיירים לחו"ל. 'הארץ' דווקא התייחס לתיקון ליל שבועות, אך המעיט בכיסוי זה המסורתי והקדיש את עיקר סיקורו לפעילות רוחנית אלטרנטיבית: פסטיבל שנטיפי, הרפורמים בירושלים ו'עלמא' בתל-אביב. זאת, בצד סיקור המטיילים והפסטיבלים בחיק הטבע.

פינת התלונה
במוצאי יום ירושלים שודרה תוכנית בערוץ 2 שבה ניתנה במת יחיד לנציגת הארגון הקיצוני 'מחסום ווטש'. ראשי ארגון 'נשים בירוק' שיגרו מכתב תלונה חריף לנציב קבילות על הרשות השנייה, שבו הן כותבות: "נדהמנו כשראינו אתמול את התוכנית 'פגישה לילית' בערוץ 2, שבה ניתנה במת יחיד ליותר מחצי שעה לגב' ליה נרגד, נציגת מחסום וואטש. הזדעזענו לראות שערוץ 2 הפך להיות במת תעמולה לארגון המתחזה להיות 'משקיף אובייקטיבי השומר על זכויות האזרח של הערבים'. לו היה מדובר... בתוכנית עיתונאית אמיתית, היינו מצפים לשמוע שאלות קשות, ביקורת על הארגון, עמדות צד שני וכו' . מכיוון שלא נעשה כך, אלא להפך, ברור היה לכל שבין המראיין למראיינת שררה הסכמה מוחלטת... אנו פונות אליך ומבקשות לקבל אפשרות להציג תמונה אחרת על פעילות ארגון 'מחסום וואטש' ועל ההשפעה השלילית שלו". השבוע נשלח מכתב חוזר המאשר כי התלונה התקבלה, ושהיא תטופל.

נרדפי מנשה
לכרמלה מנשה יש כוח גדול, אולי גדול מדי. מילה אחת שלה מופצת ב'קול ישראל' וב'ידיעות אחרונות' (תחת המסווה של "כתבתנו לענייני צבא") למאות אלפי קוראים ומאזינים. לאחרונה החליטה הגברת מנשה לנפח דרך יומן הבוקר ו'ידיעות אחרונות' מכתב של כמה מילואימניקים פעילי מפלגת העבודה, ובו השמצות קשות על תושבי נצרים ודרישה לעוקרם מביתם. לעומתה, קיבל דובר מועצת חבל עזה, ערן שטרנברג, שטף של שיחות מחיילים אשר הביעו מחאה על היריקה בפניהם של תושבי נצרים שהשקיעו מעל ומעבר בפינוק החיילים. חיילים אחרים סיפרו כי ניסו לעלות לשידור ולהציג תמונה שונה לחלוטין - אך זכו להתעלמות מוחלטת.
ב'קול ישראל' ניסו לתקן מעט את המעוות ולמחרת, ביום ב', שידרה מנשה בכמה ממהדורות החדשות (לא ביומן) קולות אחרים המתנגדים למכתב ההשמצה.
תגובת רשות השידור לדברים: כרמלה מנשה קיבלה מסמנכ"ל כוח אדם למינהל, צביקה צימרמן, מכתב שבו הוא מורה לה להפסיק את עבודתה בידיעות אחרונות. לגבי הכתבה על נצרים - הנושא נמצא בבדיקה.

קצרים
* לפני כחודש הופיעה בעיתון זה ידיעה על הראפ החדש של יאיר רוטבליט "תפעיל את הבולדוזר, אריק", שיר מחאה שאינו בקונצנזוס השמאלני, ושאינו מושמע בגל"צ וב'קול ישראל'. הידיעה לא תפסה כותרות בעיתונות הממסדית. אך ראו זה פלא: השבוע החליטו להתייחס להחרמה אחרת של יצירותיו של אותו יאיר רוטבליט ולמתוח ביקורת על כך שצה"ל אינו מעוניין לשלוח חיילים לצפות במחזמר האנטי-מלחמתי המבוסס על שיריו. הפעם מדובר, כמובן, ב"צנזורה" שאינה במקומה או כפי שמצוטט המפיק ב ynet- : "בצה"ל סבורים כנראה שהשירים המפורסמים הללו יכולים להזיק לנפשם של החיילים. לדעתנו זו סתימת פיות...".
* ב'מעריב' של שבועות הופיעה כתבה חיובית על הזרמת כספים להתיישבות בלב אוכלוסייה ערבית צפופה. הניסיון לשנות את המפה הדמוגרפית לטובת האוכלוסייה היהודית לא זכה לגינוי חריף ולכינוי "גזענות". למה? באותו הקשר, עדיין חרוטה בזיכרוני כתבה מפרגנת בטלוויזיה מינואר 91' על מתיישבים אידיאליסטים בלב אוכלוסייה ערבית צפופה, המתגוררים בקרוונים בראשי ההרים. מה הסוד? העובדה שלא מדובר בהרי שומרון, בנימין ויהודה אלא בהרי הגליל משנה לחלוטין את הפרשנות לעובדות ולמעשים זהים.
* ב'הארץ' הופיעה ידיעה על כך שרשות השידור מחרימה תעודות מערבים חייבי אגרה. ברשות הכחישו, ואמרו שמדובר בבודדים ששכחו את התעודה או שברחו מהבודקים. ב'הארץ' סיפרו שיש גובים מיוחדים מהמגזר הערבי שתפקידם לגבות דווקא מערבים וכי מדובר בהתנכלות מגזרית של רשות השידור. מה ששכחו לספר שם הוא, שכשני שליש מבתי האב במגזר הערבי אינם משלמים אגרה, ורק לפני כמה חודשים נרגם רכב של מחלקת הגבייה שהעז להיכנס לכפר ערבי בצפון. לא שאני חסידת האגרה. להפך, אני בעד אי גביה מאף מגזר. אך כשטוענים לאפליה, צריך לספק תמונה בעלת הקשר רחב, במיוחד כשמדובר בקהל קוראים של אנשים חושבים, ובייחוד כשמדובר בעיתון הקורא להפעלת החוק נגד "פורעי חוק" ממגזר אחר, מאוד מסוים.
* ב'מבט' (כמו גם בשאר כלי התקשורת ביום ג') שכחו לספר, שלמרות דחיית תביעת הדיבה של דודי אפל נגד איילה חסון, מתח בית המשפט ביקורת על חסון שלא ביקשה תגובה מאפל, כפי שמחייבים כללי האתיקה (תודה לישראל מידד).
* האמת, הופתעתי, ולא בציניות, מהשקט התקשורתי היחסי סביב החלטת בית המשפט לשחרר את רוצחי דרק רוט לחופשה, למרות שבעבר שדדו חנות והכו קשישה בעת שהיו בחופשה. נחמיה משבאום, שנשפט גם הוא כקטין, ישב יותר מעשר שנים בכלא בלי שיתאפשר לו לצאת לחופשה. משבאום הואשם במותו של ערבי. בן-איבגי ואלוני הואשמו ברצח יהודי פשוט, נהג מונית. יש משהו במושג המעוות "בני טובים" שמזכה אותם בהגנת מערכת המשפט והתקשורת.
* ביום ירושלים נערכה תהלוכת 'ריקודגלים' המסורתית בהשתתפות אלפי צעירים בכחול-לבן ודגלי ישראל. בעקבות האירוע נחסמו כבישים ראשיים בבירה למשך שעות. ב'מבט' נצפו כמה נערות ואשה שנשאלה על אירועי היום, ואמרה שהשנה יש מיעוט משתתפים. ד"ר חסיה בשביץ, שהשתתפה באירוע פנתה לנציב התלונות, עמוס גורן, ותהתה: "האם ייתכן שאני והכתב היינו באותו אירוע?"
* סרטים שהופקו על סרבני שירות מהשמאל הקיצוני בבימויו של אורי ברבש ובמימון רשות השידור, נחים אחר כבוד על המדף "כי לא נמצאה להם משבצת שידור", מתבכיינים עיתונאים מהשמאל המכנים את הצעד "צנזורה". תלונות השמאל מתאפיינות בתסמונת 'נותנים להם ארבע אצבעות - רוצים את כל היד'. טוב שלמרות הטיפשות במימון סרט שכזה, התקבלה החלטה הגיונית שלא להקרינו בערוץ הממלכתי. דובר מוסדות הרשות, אורן הלמן: "בחודש שבו נהרגו 13 חיילים, העיתוי של שידור סרט על סרבני הגיוס לצה"ל גובל בחוסר טעם, אם לא למעלה מכך".

chanie@makorrishon.co.ilדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים עיתונות ותקשורת > שנוי במחלוקת / חני לוז
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר