בית פורומים עצור כאן חושבים

ר' ברני'ו - בנו של ר' ישראל מרוזיו

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/6/2004 12:43 לינק ישיר 
ר' ברני'ו - בנו של ר' ישראל מרוזיו

לאחרונה פרסם פרופ' ברייער מישיבה אוני' (אביו של האדמו'ר מבוייאן) ספר באנגלית על שושלת רוזין בהוצאת ארטסקרול.

הוצאת הספר לוותה בטרררמ גדול וחנות הספרים אייכלר בבורו פארק אף פצחה בפסטיבל רוזין היסטרי לרגל הוצאתו.

כנכתב על ידי פרופסור מכובד, הוצאת הספרים מציגתו כספר מדעי ומוסמך והשונה מזאנר ספרי תולדות הגדולים.

בפרק העוסק בר' ברניו (בנו של ר' ישראל מרוזין), פרופ' ברייער מציין כי עזב את כס האדמורות מסיבות אישיות וע''כ הסתגר עד סוף ימיו בסדיגורא.

כמדומני שלנסיבות להסתגרותו\סגירתו של ר' ברניו היו היבטים פחות רומנטים שכן הללו נעוצים בסטיתו מהדרך לרעות בשדות זרים. כמו כן, אם זכרוני אינו מטעיני, ר' ברניו לא הסתגר מרצונו הטוב, אלא נכלא כנגד רצונו בשביל למנוע בושות.

אודה למעכ''ת באם תרחיבו את היריעה בכדי לדעת אם זכרוני אכן משקף את העובדות כהוויתן או שמדובר בפרי דמיוני הקודח (או של דוד אסף שספרו אינו תחת ידי כרגע).

תוקן על ידי - Seinfeld - 22/06/2004 12:44:33

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2012 16:03 לינק ישיר 

אמשלום כתב:
[מקסמן,

אני חושבת שאי אפשר לפסול את יכולתו של ספר לחדש (עובדות או תובנות), או לקבוע כי מדובר ברכילות חסרת משמעות, לפני שקראת אותו. זה לא רק לא צנוע, זה גם מעט ילדותי ואפילו קצת טפשי. אני מודה שאני מופתעת מעמדתך כאן.]

אמשלום

אני מקבל את המוסר שלך כלפי,
בכל זאת שאלתי מה יש לחדש, וגם נתתי הסבר למה אני שואל זאת,
בכל אופן אני הקנה את הספר בעזרת השם, ואפי' שאני היה צודק שלא חידש כלום, זה לא מוריד מהביקורת הצודקת שלך כלפי,
בכל אופן שאלתי את ספרן מה יש לחדש, ולא ענה לי מהי החידוש שם,

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2012 06:38 לינק ישיר 

[מקסמן,

אני חושבת שאי אפשר לפסול את יכולתו של ספר לחדש (עובדות או תובנות), או לקבוע כי מדובר ברכילות חסרת משמעות, לפני שקראת אותו. זה לא רק לא צנוע, זה גם מעט ילדותי ואפילו קצת טפשי. אני מודה שאני מופתעת מעמדתך כאן.]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2012 04:12 לינק ישיר 

אגב אצילות,

הריזינער נזכר מאוחר מידי,
ואבסורדי היא שדווקא בתקופה (מיד אחרי המהפיכה הצרפתית) שהאנושות התחיל לתעב כל מה שמזכיר מלכות ואצילות,
הריזינער נזכר לאמץ את ההשקפה הזו,
בתכלס לו היה מצליח לעלות ארצה הוא וכל חסידיו ולהקים בארץ את מלכותו, אז לכל הפחות היה מציל את חסידיו שנשמדו בשני המלחמות העולמיות,
במציאות לא קיבל לא מלכות ולא שרידות חסידיו,
חסידי רוזין היום הם לא יותר מחרדים רגילים אפי' קיצוניים מידי, ראו ביתר עלית לדוגמא, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2012 02:33 לינק ישיר 

ביליצר כתב:

מעניין מנין אתה קובע שדווקא הוא ( מחבר הספר) ידע את העובדות ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2012 02:31 לינק ישיר 

אמשלום כתב:

כל חקירה מחודשת של העבר הם ספיקולציות,
 [מקסמן,

אני מתפלאה עליך.
לא קראתי את הספר, אבל אולי יש בו גילויים חדשים, שטרם נחשפו (מסמכים, תעודות, מכתבים וכד')? 
אולי יש בו תובנות חדשות ממקורות שכבר היו קיימים? פרשנות ששופכת אור חדש על אירועים ותהליכים? 
ומה עניין רכילות לכאן, או פגיעה במאן דהוא? האם אין ערך להכרת ההיסטוריה והבנת תהליכי תודעה שהשפיעו (ואולי עדיין משפיעים) על מי שאנחנו היום (כיחידים, כעם, כחלק מן המין האנושי)? האם למידת היסטוריה וניסיון להבינה הוא מעשה בלתי רלוונטי?
תמהתני.]

אמשלום

בוודאי שיש ערך, לדעתי יש חובה, וזה פשוט,

אבל חייבים לדעת את היסוד, שלעולם לא נגיע לאמת (בכל אופן לא נדע שזוהי האמת ההיסטורית)
הלימוד מההיסטוריה חשובה יותר מי האמת מה היה אז, כלומר כדאי לנו ללמוד בכל מקרה, לו היית מה שההיסטורין חושב שהיה,

וכאן ההבדל שנזעקתי,
והיות שהמקרה הספציפית של האשכול היא מקרה פרטי שיש אלפי מקרים שכאלה שלימדו ולומדים מדי יום אז אין כאן לימוד מיוחד לדורות,
ולכן יש כאן רכילות לשמה,
כלומר הדיון היא לא הלימוד והתובנות שנצרך לנו לדורות, הדיון היא מה היה באמת,
ועל זה אמרתי שלאמת לא נגיע במילא,
לתובנות והלימוד יש לנו כל יום כאלה סיפורים,
אז בשביל מה לדוש בסיפור על איש פרטי ומשפחתו שחיים בתוכינו,

לגבי הספר:
לא ראיתי את הספר אבל את ההיסטוריה של הסיפור ידוע לי מאוד,
ולכן אני קובע שאין מה לחדש כאן, זה או זה או זה, או משניהם,

לי אישית נראה שהקול קורא הידוע שלו לטובת המשכילים, נשמע כמו היום בתקשורת של היום. שקופצים על כל אדם שחוזר בשאלה,
כלומר אם הבן של הריזינער באמת היה משכיל בוודאי לא היה כותב מן קול קורא שכזה,
רק מה ? המשכילים האינטרסנטים ניצלו את טיפשוטו ותמימותו לטובתם,
מתנגדי (יותר נכון מקנאי) רוזין (הקנאים) ניצלו את את הסיפור בכדי לתקוף את כל קהילות רוזין האצילית והנפלאים,
והמשפחה עצמה להציל את עצמם משני השונאים שלהם (= המשכילים האינטרסנטים, והקנאים החרדים של זמנם)
פשוט לקחו את בן המשפחה (שכנראה היה באמת תמים בגבול הטיפשות) והסתירו אותו מהם, (הרי אם לא היה תמים קרוב לטיפש בוודאי משפחתו לא היו מצליחים להסתיר אותו)

עכשיו שאלתי מה יש לדון כאן, האם המשפחה עשתה טוב ? אולי היו צריכים לתת לליצנים לנצל את תמימותו ?
אם הוא היה עצמאי ומשכיל באמת, במילא לא היו מצליחים להסתיר אותו (כלומר משפחתו לא היו מנסים אפי' לעשות זאת)
אל כורחינו שהיה תמים והמשכילים ניצלו אותו לאינטרס שלהם, אז התשובה הטבעית היית כנראה לאמץ אותו בתוך משפחתו של האח הבוגר (אדמור מסדיגורה)

משפחה אחרת בלתי אחראית היית מפקירה בן שכזה, שילך לכל הרוחות, הוא מכפיש את משפחתינו,
דווקא מעשה המשפחה (האצילית הזו) היית אחראית לדעתי,
אימצו אותו בחום עד סוף ימיו,

(מיותר כל מה שכתבתי, אבל שכתבתי כבר אני לא מתחרט,)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 23:56 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 22:08 לינק ישיר 

[אידגי,

אני בטוחה שבעצכ"ח אין כאלה...]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 22:07 לינק ישיר 

מי שעבורו ה"אמת" ידועה מראש - שום ממצא או מסמך חדש לא יזיזו ממנה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 22:01 לינק ישיר 

maxmen כתב:

הרי אף אחד לא קם לתחיה לספר לנו מה היה, ואפי' שכן מישהו קם לתחיה, אז הוא שווה ככל אדם בזמנו שראה את התמונה לפי מחשבתו והשקפתו ודעתיו,

לגבי עצם העניין,
מהי חוץ מרכילות ? מהי חוץ מלפגוע בצאצאיהם החיים איתנו היום ? למי זה רלוונטי בדיוק ?

[מקסמן,

אני מתפלאה עליך.
לא קראתי את הספר, אבל אולי יש בו גילויים חדשים, שטרם נחשפו (מסמכים, תעודות, מכתבים וכד')? 
אולי יש בו תובנות חדשות ממקורות שכבר היו קיימים? פרשנות ששופכת אור חדש על אירועים ותהליכים? 
ומה עניין רכילות לכאן, או פגיעה במאן דהוא? האם אין ערך להכרת ההיסטוריה והבנת תהליכי תודעה שהשפיעו (ואולי עדיין משפיעים) על מי שאנחנו היום (כיחידים, כעם, כחלק מן המין האנושי)? האם למידת היסטוריה וניסיון להבינה הוא מעשה בלתי רלוונטי?
תמהתני.]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 20:11 לינק ישיר 

ספרן כתב:

מנין לך ? קראת את הספר ?

פשוט כי בוטל הנבואה,
הרי אף אחד לא קם לתחיה לספר לנו מה היה, ואפי' שכן מישהו קם לתחיה, אז הוא שווה ככל אדם בזמנו שראה את התמונה לפי מחשבתו והשקפתו ודעתיו,

לגבי עצם העניין,
מהי חוץ מרכילות ? מהי חוץ מלפגוע בצאצאיהם החיים איתנו היום ? למי זה רלוונטי בדיוק ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 19:32 לינק ישיר 

מנין לך ? קראת את הספר ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 19:28 לינק ישיר 

ספרן כתב:

http://onegshabbat.blogspot.com/2012/05/blog-post_7444.html

מה יש לחדש בסיפור ההיסטורי הזה ? חוץ מי ספיקולציות חדשות לא תתחדש שם,

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2012 19:16 לינק ישיר 

http://onegshabbat.blogspot.com/2012/05/blog-post_7444.html

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/5/2012 04:54 לינק ישיר 

דוד12 כתב:
מפי השמועה דוד אסף (מחבר הספר על בית רוז'ין) הולך לטפל בנושא זה.

החלק הראשון (עמ' 41 - 141) מוקדש כולו לר' בערניו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/12/2010 15:31 לינק ישיר 

לזכותם של חכמי רוזין חייבים לציין את העובדה שהם טענו וחשבו שהגאולה העתידית תהיה בדרך הטבע,

ולכן יכול מאוד להיות שהם ניסו לפחות לעשות מה שחכמים רציונליים עושים,
מה שאין כן מתנגדיה של רוזין שהם הדוגלים בקהילות נפרדות והגאולה חייבת לבוא בניסים דמיוניים, 

תוקן על ידי maxmen ב- 02/12/2010 15:34:29

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > ר' ברני'ו - בנו של ר' ישראל מרוזיו
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 לדף הבא סך הכל 5 דפים.