בית פורומים עצור כאן חושבים

בקשה לכותבים בעכ''ח - פתיחת אשכולות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/6/2004 14:46 לינק ישיר 
בקשה לכותבים בעכ''ח - פתיחת אשכולות

באחרונה אנו עדים לפעילות ערה בפורומנו שמתבטאת בפתיחה מסיבית של אשכולות חדשים ובביזור הודעות על פני מספר רב של אשכולות.

להבדיל מפורומים אחרים, לא על מספר אשכולותינו גאוותינו אלא על איכותם. ריבוי האשכולות מגביל התפתחות דיון פורה ואף מסיט את נקודת הכובד של פורומינו מפורום לימודי ומעמיק לפורום הודעות קצרות.

לאחר דיונים ושקילת פתרונות שונים, הנהלת הפורום החליטה שלא להגביל לעת עתה כותבים חדשים וותיקים בפתיחת אשכולות.

לעומת זאת, אנו מבקשים הפעלת שיקול דעת בפתיחת אשכולות ובהשקעת זמן מינימלית בכתיבתם.

כותבים חדשים, שעל הצטרפותם אנו מברכים, נוטים לכתוב אשכולות בנוסח הבא:

- ציטוט סטנדרטי מישעיהו ליבוביץ על חוסר התועלת של בידור ספורטיבי בתוספת השאלה ''מה דעתכם''?

- אם הייתם מגיעים למסקנה שהנצרות אמת, מה הייתם עושים?

אין ספק שההודעות הללו נוגעים בנושאים העומדים ברומו של עולם והמצדיקים דיון נוקב במגה אשכול בן 26 עמודים. אלא שאיני יכול להמלט מן התחושה כי הכותבים בחרו לתת לנו נושא וציפו שאנו נפתח אותו במקומם.

לאור ריבוי האשכולות, אנו מצפים להשקעה בהודעה הפותחת שתשקף במידת האפשר את מכלול ההיבטים של הנושא הנידון ותגדיר את מסגרת הדיון (מעבר להוספת ''מה דעתכם?'').

אשכולות שלא יענו על הקריטריון האמור ימחקו ויוחזרו לכותביהם (כמפורט בכללי הכתיבה של הפורום).

אני מבקש סליחה מהכותבים שמחקתי את אשכולותיהם וקורא להם להמשיך בכתיבתם הפוריה. לא מדובר בשיפוט אישי על נושא הדיון אלא בצעד מנע מהדרדרות הפורום לפורמט של בח'ח היכן שכל העמוד הראשון מתחלף מידי יום ביומו.

תוקן על ידי - רב_סיינפלד - 24/06/2004 15:16:37

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2004 09:09 לינק ישיר 

סיינפלד

בחכמתך האדירה (וביופייך שובה הלב) אני בטוח שהצלחת להטיל אימה יתרה על הכותבים הפוטנציאליים.

לא כל אדם נחן בחכמתו של שלמה המלך. לפיכך, אני רואה את דברי האזרח ק'.

יש להבדיל בין מי שכותב סתם כדי להשאיר את חותמו באשכול בפורום, לבין מי שיש לו שאלה כואבת.

וכיון שלא תמיד אפשר להבדיל ביניהם, עדיף להחמיר על עצמנו ולהקל על הכותבים, ולהשאיר דבריהם, או לפנות אליהם ולהציע שיפורי נוסח. אבל לא למחוק מהר.

וכבר סיפרו מעשה באשה שבאה אל אחד מרבני ירושלים, ושאלה בפיה. החתול אכל בשר ואחר כך, שומו שמים, ליקק דייסה חלבית.

הרב חשב וחשב, ובסוף אמר לה שזה בסדר, רק בפעם הבאה תשגיח שהחתול לא ייכנס למטבח.

והאשה הלכה לדרכה, והתלמידים הביעו בארשת פניהם את השאלה. והרב הסביר:

אילו הייתי אומר לה שזו לא שאלה, לא היתה באה כשהיתה לה שאלה אמיתית!

יש גבול לדבר הזה, כפי שרציתי לבאר באחד האשכולות בעבר, אך תהיה נא סבלנותו של הרב מדריך עבורנו!

מהכותבים נבקש: פרטו והסבירו כמיטב יכולתכם וזמנכם. אנו, שהחרב והטיפקס בידינו, נשתדל להיות מתחשבים ככל שניתן.

מבחן

לא הבנתי את טענתך כל כך. האם רצונך לומר שפתיחת אשכול חדש היא חוסר התחשבות באלו שכבר כתבו בישן?

יש בזה משהו, אך אם יש לינקים הדדיים, אז הכל נמצא במקום אחד, בלחיצת עכבר.

וכפי שכתבו כאן, אשכול ארוך מונע מלהצטרף אליו, ולו רק בגלל התחושה - המוצדקת לדעתי - שאיך אני יכול לכתוב בלי לקרוא הכל, ולקרוא הכל אין לי זמן.

ואולי באמת יש כאן תובנה חדשה?

הבה נקבע כלל. כאשר יש יותר משלושה דפים באשכול הישן, מותר לפתוח חדש!

זו רק הצעה, כמובן, ואשמח לשמוע דעתכם.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2004 07:58 לינק ישיר 

מצו"נ ומיימוני, אכן יש חשיבות להתחלת נושא מעיקרו, אך איני מבין למה אם הוא מופיע בהבהוב המורה איך להגיע אליו מייד, למה אז אינו יכול להתחיל את הדברים בהסתכלות חדשה, תוך כדי נתינת הזדמנות למי שמעוניין בדעת החברים שעמלו לנסח דעתם מכבר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2004 03:49 לינק ישיר 

אורי כאן \ הוריקן

יהא מקומי\חלקי עמכם ענווי עולם

דווקא הוכחת יכולת כתיבה וחשיבה באשכולות אחרים

ואכן כל פתיחת אשכול אמורה להציג נושא מכל הזוויות שלו במידת האפשר. גם פרחי מחשבה גם יכולים להעלות נושאים שמציקים להם, אך רק לאחר מאמץ מינימלי ליצור מסגרת לדיון.

באם מדובר בשאלה לשם תשובה ולא לשם דיון, ניתן לפנות בתיבה האישית של החברים ובמיוחד של מורינו הרב מימוני אשר השיב רבים מעוון והנחיל ממימי הדעת לצמאים דרך תיבתו האישית.

ואכן הודעתך האחרונה ממחישה היטב כיצד ניתן להגדיר מסגרת דיון. להלן הודעתך שנמחקה:

עד כמה אתם מחיובים לאמת אחת?
אסביר את כוונתי בשאלה תאורטית. נניח אתם מגלים שהאמת נמצאת בנצרות. האם תמירו את דתכם?
אשמח לשמוע תשובות ונימוקים.

שאלה זאת נגעה בנקודות חשובות, אך אופן ניסוחה העיד על הקלדה מהראש אל הפורום ללא תחנת ביניים רצוייה של מספר ימים במסמך וורד. לעומת זאת הודעתך האחרונה כבר הכילה יותר אינפרומציה אשר יכולה לעבור עיבוד נוסף בכדי ליצור מסגרת דיון.

להלן הצעת כתיבה (שאינה נובעת מחכמתי האדירה או פרצופי הנאה, אלא מניסיוני כקורא של אשכולות רבים וכאחד שהסיק מסקנות לגבי האנטומיה של אשכולות שמובילים לשום מקום)

1) תיאור חוויית הקריאה בספר צופן די וינצ'י וסיכום הנקודות העיקריות שצדו את תשומת לבך או שעוררו בך ענין

2) תיאור תפיסת הדת של הנוצרי והיבטיה הרגשיים, חברתיים, וקוגנטיבים (המצוי\משכיל\ ו\או פרימיטיבי)

3) האופן בהם נקודות המועלות בספר\טיעוניו של המחבר חותרים\מאתגרים את התפיסה האמורה

4) ניתוח (וזיהויו הצורני) של האתגר הנ'ל והעתקתו בהקשר רחב יותר (מההקשר הצר של הדת הנוצרית להקשר הרחב יותר של אתגרים המאיימים על תפיסת עולם כללית)

5) תיאור של המתח בין תובנה\מסקנה הפורמת נקודות חיבור יסודיות בתפיסת עולמו של אדם לבין התחושה הפנימית והחזקה המאפיינת את תפיסת העולם כאמת (והנובעת אולי מקדימותה הכרונולוגית ועיגונה הקוגנטיבי והרגשי בתפיסת עולם - וועלטאנשאנונג)

6) הצבת שאלה על דרך ההתמודדות הנכונה עם המתח האמור או בלשונך '' מה יקרה להיפך, אם אני אקרא ספר שישכנע אותי מבחינה תאלוגית שהנצרות היא אמת. האם אני אלך עם האמת שלי עד הסוף או אשאר נאמן ליהדות - רק בגלל שהייתי מחויב לה קודם. או עקב כך שאני מרגיש כרגע שהיא אמת.''

7) פירוט כיוונים אפשרים להתמודדות עם האתגר האמור (שכן אל תספר לנו שלא המשכת לחשוב על הענין רק בשל מחיקת הודעתך הראשונה)

תוקן על ידי - רב_סיינפלד - 25/06/2004 5:47:51

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2004 00:13 לינק ישיר 

אוי, איזה ליטוועקס כבדים.

תנו לפורום לזרום !

תפסיקו לסכם.
סיכום, כך מקובלנו הוא הספד.

והחי, זורם ומפתח, משנה ומשתנה
חוזר על עצמו וטועה ותוהה

פריילעך יידן !

אפשר לקבל אש ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 23:59 לינק ישיר 

מיימוני, אני לא מדבר על בעיות ניסוח.
אלא על ה"בעיה" שרב סיינפלד הציג. פתיחת אשכול שהככותב הראשון בה רק מעלה שאלה או נושא לדיון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 23:06 לינק ישיר 

הוריקן

בוודאי שיש מקום לכל שאלה, גם לבעלי שפה עילגת - ואינך נמנה עמהם.

אמנם, במידת האפשר, ראוי לבקש להסביר את השאלה עד כמה שניתן, ולא להסתפק בציטוט, כי יש גם כאלו שנוהגים כן.

אפשר גם לפנות אל חברי הפורום בבקשה לסיוע בניסוח. היו כאלו שפנו אלי ותמיד השתדלתי לענות להם, מייד. אולי זה רעיון - מי מכותבינו הותיקים יותר שמוכן לסייע בבדיקת ניסוח ולהציע כותרת לפי כללי הפורום וכו', שאפשר יהיה לשלוח אליו בקשות כאלו, יוסיף נא את שמו כאן.

וטו

אני מוצא שאני מבקש לחלוק עליך. כל הרעיון של לינק הוא שהדברים כאילו כתובים בהמשך אחד! אין צורך לטרוח ולהעתיק ולהעביר. הלינק כבר עושה את הקישוריות! אם מניחים לינק פה ולינק כאן, הכל הופך לדבר אחד!

(סליחה על סימני הקריאה המרובים, אך התלהבותי גורפת אותי. הלא זה רעיון מופלא, וכל כך נוח).

יש גם ענין שכל אחד מרגיש שאשכולו חביב עליו. וכמה זמן לוקח לאשכול לשקוע? עדיף לא למחוק!

אמנם אני מסכים לדבר אחד. אם נושא מוצה היטב, אפשר לנעול את האשכול ורק להוסיף בסוף לינק לאשכול הממצה, הישן.

אך גם בזה אני מוכן לוותר, למען חברי הפורום החדשים שרוצים לכתוב הכל מהתחלה. גם אני הייתי פעם חדש...

מסקנות העולות:

א. לא לבטל אשכולות אלא רק לשים לינקים הדדיים. (אני חושב שאני המצאתי את המונח הזה, והוא מאד שימושי).

ב. אפילו לא לנעול אשכול, גם אם הוא חוזר על עצמו.

כפי שאמר הרב עדין שטיינזלץ, התלמוד אינו נחתם!

וכמעט שכחתי את הרעיון הנפלא להשתמש בפורום המפתחות. קשה מאד לכתוב מפתח שלם בבת אחת. אם אם מעדכנים כל פעם אשכול אחד או כמה... זה לא כל כך נורא. וההתמדה היא שיא ההצלחה.

ובזאת אני קורא לכל הכותבים הרציניים לנהל את האינדקס של עצמם, למען עצמם ולמען הציבור השותה את דבריהם בצמא.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 22:39 לינק ישיר 

אני רוצה להציג פן אחר בדיון,
ואני אקח את עצמי כדוגמא.

מהתרשמותי הקצרה, רוב כותבי הפורום הם מסקטור אינטלקטואלי מאוד מסוים. הם אנשים משכילים ואנטלגנטים, בעלי ידע רב בתורה ובתרבות הכללית, אנשים בעלי מעוף, מחשבה מקורית והשכלה כללית ותורנית מקיפה ומדהימה.

אך ישנם גולשים רבים, שרובם המוחץ מרגיש את עצמו (ובצדק) כננס בין ענקים, ועקב הפער העצום ברמת ההשכלה שלהם אינם מעיזים להביע את דעתם, לשאות שאלות, או אפי' ר"ל לחלוק על מאן דהוא מיסודות הפורום. אך חלקם הקטן (וכאן אני מגיע לדוגמא האישית) צמא ידע וחכמה, ולמרות שהוא צעיר בגילו והידע שלו מוגבל, מנסה למצא את עצמו איכשהוא בפורום.

שאלתי היא, האם אתם מעונינים להישאר קליקה סגורה שבה יש מקום רק לבני המעמד הגבוה, וכל פתיחת אשכול אמורה להציג נושא מכל הזוויות וההיבטים שלו. או שגם פרחי מחשבה יוכלו להתיג נושאים שמציקים להם, שאלות שעלו להם וכדו'..

ואם נתמקד בדוג' קונקרטית יותר. האשכול שפתחתי השבוע בנושא הנצרות. השאלה צצה במוחי לאחר שקראתי ספר מקסים (צופן די וינצ'י) וחשבתי לעצמי, שאם הייתי נוצרי - הספר היה מעלה לי שאלות קשות מאוד באמונה הבסיסית והשורשית שלי. מכאן "לינקקתי" לשאלה שהציקה לי. מה יקרה להיפך, אם אני אקרא ספר שישכנע אותי מבחינה תאלוגית שהנצרות היא אמת. האם אני אלך עם האמת שלי עד הסוף או אשאר נאמן ליהדות - רק בגלל שהייתי מחויב לה קודם. או עקב כך שאני מרגיש כרגע שהיא אמת. מאוד מעניין אותי לשמוע תשובות של גדולים וחכמים ממני, למרות שאני אישית לא יכול לתת תשובה לעצמי. האם לכן נגזר על האשכול להעלם מעל דפי הרשת?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 22:07 לינק ישיר 

מצו"נ,

רעיונך מצויין!

אך מסופקני אם יקיימו את בקשתנו כותבי האשכולות בפורום המפתחות ואז תיפול המלאכה על לינקזצר ו/או עלינו [הוא טרוד יחסית לאחרונה].

בכל אופן נשתדל.

אחד הכותבים היקרים התנדב לסייע לפורום המפתחות. אנא כל מי שיכול לסייע, שיואיל נא להציע את עזרתו ללינקזצר באישי ויציע/יבקש תחום שיתעסק בו!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 20:08 לינק ישיר 

לענ"ד פתרון עדיף הוא לפתח את פורום המפתחות . בכל פעם שנושא עולה מחדש , אז במקום להעתיק את החומר , עדיף ,באותו מחיר, לפתוח אשכול בפורום המפתחות עם לינקים לשני האשכולות או להוסיף לינק לאשכול כזה שכבר קיים (נניח אשכול מיוחד עם מפתחות בנוגע לנושא קדמות הזוהר או בחירה חופשית) .

כמו כן , אני מציע לארגן את פורום המפתחות גם בצורה היררכית . להוסיף אשכול עוגן עם לינקים לאשכולות אחרים בפורום המפתחות , לפי נושאים . אשכול העוגן יהיה נקודת מוצא לאשכולות אחרים שיש בהם מפתחות . לדוגמא לפתוח אשכול מיוחד שבו לינקים לכל האשכולות של הכותבים בעכ"ח שפתחו אשכול בפורום המפתחות . בכל פעם שמישהו פותח אשכול כזה בפורום המפתחות שיוסיף לינק לאשכול הנ"ל וכו' וכו'

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 19:25 לינק ישיר 

מצו"נ ומיימוני,

הרי אני מקבל את ביקורתכם לגמרי. אך ריבוי האשכולות והלינקוקים מהווים בעיה. אם הנושאים הנידונים אצלנו הם רק למען השעשוע -"ספורט אינטלקטואלי"- בתקופת הדיון, ניחא. על ידי אשכול חדש נהיה הריגוש הספורטיבי עוצמתי יותר. אך אם באיכות עסקינן כפי שציין המנהל, ישנם, אמנם מעטים בכמות, אשר אשכולות הפורום מהוים עבורם חומר לימודי גם לאחר שירדו האשכולות רחוק ממגרש הריגוש ולהם מהוה הפיזור, פיזור הדעת למרות הלינקוקים [שלמענם ביקשנו מלינקזצר לעשות את עבודתו], כי יש הבדל בין לינק המשרת כל קשר להעברה הנעשית כשנקודת האשכול זהה לגמרי. אלה דנים בנושא הנוגע ללבם גם אם הוא מתחיל מחדש בעמוד העשירי.

גם לינקזצר אינו זמין תמיד וגם אינו זוכר תמיד למרות שהוא מ"לומדי האשכולות" ולכן הבעיה ללומדים ברצינות לא נפתרה דיה למנוע מהם פיזור הדעת.

אשתדל אולי למצוא דרך לסמן לעצמי את האשכולות להעברה ולהמתין עד שירדו לתהום הנשיה [ההעברה תהיה קשה יותר מגודל האשכול, אך בטוחני שמשכורתי תוכפל].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 15:30 לינק ישיר 

הערה
שמתי לב שיש גם פותחי אשכולות בבקשה למקור לפתגם,הלכה,
וכו וכו, לפעמים מתפתח דיון בקשר לנ"ל ולפעמים לא,

אולי כדאי לפתוח אשכול שבו יתרכזו השואלים והמשיבים
וששמו יעיד עליו שכזה הוא. "אשכול שו"ת" להרב סיינפלד
ואם על שאלה מסוימת יתפתח דיון, יוציאו אותה לאשכול מיוחד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 15:24 לינק ישיר 

מצטרף למציץ.

לדעתי, הפתרון היעיל הוא לנצל את המרכיב החשוב ביותר של האינטרנט. לינקים. במקום לנעול - לשים לינק לאשכול הקודם באשכול החדש, ולשים לינק לאשכול החדש בישן. ואז יכתוב מי שרוצה במקום שירצה.

הצעת ייעול נוספת: בכל אשכול שנראה רציני, להוסיף בתגובה הראשונה או על כל פנים בעמוד הראשון - אפשר גם על ידי עריכה של אחת ההודעות - מקום לכל הלינקים המקשרים להאשכולות הקשורים לאותו נושא. זה מאפשר להגיע מכל אשכול לכל אשכול אחר.

אולי בשלב כלשהו יהיה בכל דף בפורום או אפילו בכל הודעה מקום ללינקים להודעות ולדפים הקשורים.

הרעיון שלי לקוח ממאמר ששמעתי עליו, לפיו מדען כלשהו העלה את הרעיון שהלינקים באינטרנט מקבילים לאופן שבו פועלת החשיבה שלנו, שקופצת מנושא לנושא לפי לינקים מסוגים ורמות שונים.

בלינקוק שלנו, אנו חוזרים על מה שנעשה בתהליכי החשיבה באופן בלתי מודע. אנו יוצרים לינקים בצורה פעילה ומודעת, ומשתדלים לבחור בלינקים היעילים.

הודעה זו נועדה להציע דרך לאפיין את הלינקים האלו ולמצוא עבורם מקום.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/6/2004 15:03 לינק ישיר 

בהזדמנות זו אני רוצה להעיר למנהלים בנושא ההפוך - סגירת אשכולות . במקרים רבים יש שנפתחים אשכולות עם פתיחה קצרה כנ"ל , ואז אכן מוצדק למחוק .

אבל לפעמים אדם פותח כאן אשכול ומפתח דיון בנושא מסויים כראוי , אלא שהנושא כבר נידון בעבר . מה עושים המנהלים ? סוגרים את האשכול ומעבירים את ההודעה לדפים האחוריים של איזה אשכול עתיק יומין .

לענ"ד זה רק לגריעותא מכמה סבות . קודם כל , לפעמים אדם בא עם כיוון חדש בנושא שכבר נידון ועדיף לדון בכיוון החדש מההתחלה. שנית , על ידי שמעבירים את ההודעה לדף העשירי של אשכול אחר , זה עלול למנוע את התפתחות הדיון המחודש מכל וכל , כי אנשים חושבים שהם צריכים לקרוא את כל עשרת הדפים לפני שהם מגיעים לסוף , והם לא תמיד יודעים שבסוף האשכול מתחיל משהו חדש . וגם מבחינת העריכה זה קצת לא הגיוני . לטעמי , אשכול צריך איזושהי רציפות .

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > בקשה לכותבים בעכ''ח - פתיחת אשכולות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר