בית פורומים בחדרי חרדים

ישראל שלנו...

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/4/2002 18:16 לינק ישיר 
ישראל שלנו...

שקדיאל כתב באשכול 'המטבחון: סטייק עסיסי לא מוגש שם...':

"דוד, יש טענה עניינית בקשר למכת ההעתקות של "ישראל שלנו"? קראתי את המדור של אלמוג, לא הכל שם לטעמי, אבל לרמת ההעתקות של "ישראל שלנו" איש לא הגיע!"

ובכן, הסיפור של 'ישראל שלנו' הינו סיפור מרתק. כאחד שעבד שם בזמנו, אשתדל לכתוב על כך.

צפויים גילויים...

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2002 19:14 לינק ישיר 

חברים, אני מוכרח לתת מחאה, ולו בכדי לצאת ידי חובת-מחאה.

כקורא של ישראל שלנו בשנים בהם דוד עבד בעתון זה, לא היה בית בארה"ב, שלא דאג כי העיתון יהיה על שולחן השבת, חוק בל יעבור, העתון היה נחטף מן המדפים בצורה היסטרית, הדיווחים היו אמתיים ועניניים, לא העתקות ולא בטיח, דוד שעבד שם ככתב וכסגן עורך אם אני לא טועה, עשה עבודה מצויינת ושרות נאמן לקוראים.
אכן, היו העתקות, אבל זה היה תחת הכותרת "העתונות בישראל" שני עמודים של מאמרים פובלציסטיים של טובי הכותבים בארץ, עם קרדיטים מתאימים, כנהוג וכמקובל, אז הרף לכם הרגעו מתקיפים אל תבזבזו כוחותכם לשווא, ואל תסלפו את העובדות וההסטורייה.

תוקן על ידי - liori - 4/23/2002 7:23:12 PM

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2002 20:08 לינק ישיר 

הזכרונות.. אוי הזכרונות..
ישראל שלנו, כישראלי יורד לשעבר...העיתון היה "מפצה" על רגשי האשמה....

אבל ליאורי, לא הכל הופיע תחת הכותרת שהבאת.. זכורני משפט בו העורך נתבע לשלם עבור כתבה סכום אסטרונומי...

דוד מזכיר לך משהו??
דרך אגב שמואלי עסוק היום כמו תמיד ברעיונות....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2002 20:10 לינק ישיר 

בקיץ 87' התחלתי לעבוד בעיתון 'ישראל שלנו'.

'ישראל שלנו' היה העיתון של קהילת הישראלים המתגוררים בארה"ב, או כפי שאהבו אז בכלי התקשורת לכנות: 'קהילת היורדים'. גם הציבור החרדי בניו-יורק נהג לרכוש את העיתון, מפני שהיה עיתון 'נקי'.

מו"ל העיתון היה שמואל שמואלי.

באופן כללי היו לעיתון שני חלקים: חדשות ומוסף. בנוסף יצא-לאור מוסף מיוחד עבור הקהילה הישראלית הגדולה בלוס-אנג'לס.

כשהתחלתי את עבודתי בעיתון כיהן בתפקיד ה'עורך בפועל' של העיתון אלי תבור, שהיה הכתב של 'ידיעות אחרונות' בניו-יורק. תבור, איש מוכשר ביותר ובעל ידע נדיר, היה בעברו עורך 'העולם הזה' ועורך וכתב ב'ידיעות'.

את החלק החדשותי שהופיע בעיתון ניתן לחלק לשלושה חלקים:

א) ידיעות מהארץ ב) ידיעות אודות הקהילה היהודית והישראלית בארה"ב ג) ידיעות אודות הנעשה בעולם, ארה"ב וניו-יורק.

הידיעות אודות הקהילה היהודית והישראלית בארה"ב הגיעו מכתבי העיתון ו'הודעות לעיתונות'.

הידיעות מהארץ הגיעו בשתי צורות:

המרכזית שבהן - 'הכתב בארץ'.

בתקופה שהגעתי לעבוד בעיתון היה "הכתב בארץ" אבי בטלהיים, כיום עורך 'מוסף השבת' של מעריב וסגן עורך 'מעריב'.

באותה תקופה לא היה עדיין אינטרנט ואת החדשות היה בטלהיים מעביר באמצעות הטלפון. הוא היה מוקלט על גבי קלטות וקלדנית הייתה מעבירה את החומר.

תבור, שעמד לחזור לארץ, חמד בתפקיד, שהכניס ממון רב. ואכן, עם חזרתו ארצה הפך תבור ל"כתב בארץ".

בעקבות סיכסוך כספי, נטש תבור (לאחר כשנתיים) את התפקיד ויצחק לץ, עורך ב'הארץ', ירש את מקומו. באותה תקופה שימש כשליח הסוכנות בניו-יורק אברהם רותם ז"ל, שהיה עורך ב'מעריב'.

לפני שעמד לשוב לארץ, נוצר קשר בינו לבין שמואלי, בעקבות אכזבה מתיפקודו של לץ (ששימש בתפקיד פחות משנה), ורותם הפך ל"כתב בארץ".

מה בדיוק היו הסיכומים בין המו"ל לבין ממלאי תפקיד זה - איני יודע עד היום. ברור לי רק, שתפקידם היה להעביר ידיעות על המתרחש בארץ.

כאשר הייתה מועברת ידיעה שהייתה בלעדית לכלי תקשורת מסויים היה מצויין בידיעה "כך מדווח בלעדית ..." או "כך מוסר..." וכו'. שאר הידיעות היו ידיעות שפורסמו בכל כלי התקשורת כמו "ראש הממשלה אמר..." וכו'.

בשלב כלשהו התקיים משפט בנוגע לידיעות המצוטטות בעיתון מעיתונים שונים (למרות שניתן להם קרדיט), כמו גם נגד המדור 'סקירת העיתונות' בו הופיעו ציטוטים ממאמרים וכתבות שהתפרסמו בעיתוני ישראל, תוך מתן קרדיט ברור.

התובעים היו, עד כמה שידוע לי 'ידיעות אחרונות', שניסו - ללא הצלחה באותה תקופה - להתחרות עם גירסא מקומית ב'ישראל שלנו'. לא ידועים לי הפרטים המדוייקים לגבי המשפט. מה שכן ברור לי: השופט פסק לטובת 'ישראל שלנו', כיוון שהעיתון הקפיד על מתן קרדיט.

עד שהגיע הסיפור של עתי"ם.

היה זה בתקופה בה היה אברהם רותם ה"כתב בארץ". שמואלי היה באותם חודשים בלוס-אנג'לס. הסתבר, כי באותו שבוע רצה רותם לעשות מלאכתו קלה, נכנס אל המחשב של 'מעריב' - שם הוא שימש כעורך - שלף 39 ידיעות של עתי"ם, ובלי כל עריכה - שלח אותם, כפי שהן, למערכת העיתון בניו-יורק.

עורך החדשות בדיוק באותו שבוע היה הסגן שלי, כיום עורך חדשות ב'מעריב'. הוא לקח את הידיעות, ערך אותן לפי נושאים והכניס אותן לעיתון, מתוך מחשבה כי הן פרי יצירתו של ה"כתב בארץ".

לרגע הזה חיכו ב'ידיעות אחרונות'. הם הפעילו את אלתר ולנר, עורך עתי"ם, וכך נולדה תביעה נגד 'ישראל שלנו', באשמת "גניבת ידיעות".

המשפט התנהל זמן רב. אני עזבתי בינתיים את 'ישראל שלנו' ועברתי ל'מעריב' (ואחר-כך ל'ידיעות אמריקה').

בשלב מסויים התקשרה אלי יום אחד עורכת-דין מטעם התביעה ושוחחה איתי בנדון. סיפרתי לה את העובדות כפי שהיו ידועות לי, אולם היא בחרה שלא להזמין אותי אל דוכן העדים. עדותי לא סייעה לה, כנראה, להגיע אל המטרה...

אגב, במהלך המשפט נפטר אברהם רותם ז"ל, לאחר שלקה בליבו על מדרגות עיתון 'הצופה', שם עבד לאחר שפרש מ'מעריב'.

סוף דבר: שמואלי הורשע בגניבת ידיעות מעתי"ם. כסף לא ראו ממנו וגם לא יראו...

סוג אחר של ידיעות היו ה'סקופים' המרעישים שפירסם אז העיתון, והם אלה שהקנו לו את פרסומו. מדובר בידיעות עליהן הוטלה בארץ צנזורה.

העיתונים בארץ, שבאותה תקופה עדיין היו ממושמעים, היו מדליפים ידיעה בלעדית שלהם ל'ישראל שלנו' שהופיע ביום רביעי בערב ואז מפרסמים את הידיעה בכותרת-ענק בעיתון יום חמישי או שישי (בדרך כלל, ביום שישי) בצורה כזו: "'ישראל שלנו המופיע בניו-יורק מגלה: ....."

נגד פרסום כזה לא יכלה הצנזורה לעשות דבר והידיעה הייתה מתפרסמת אחר-כך בכל כלי התקשורת בארץ...

אחת הפרשיות הללו הייתה 'פרשת נאפסו', קצין בדרגת סרן, צ'רקסי, שהואשם בידי השב"כ בריגול. הסתבר כי יוסי גינוסר טפל עליו עלילה. הדבר התגלה, אולם הצנזורה הטילה איסור חמור על פרסום הפרשה בארץ (היום זה נשמע מצחיק). רק בעקבות הפרסום ב'ישראל שלנו' ומשם בכותרת הראשית של 'ידיעות', התפוצצה הפרשה...

עד כאן, לפי שעה.

----
אגב, שמואלי חייב לי עד היום 800 דולר...

תוקן על ידי - דוד10 - 4/23/2002 8:21:18 PM

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2002 21:53 לינק ישיר 

לפני כמה שנים בישל יום השישי סיפור עם מוהל ידוע שמצאו עכשיו שאמו גויה ופרסמו את כל הסיפור כמובן ללא שמות וכו' וכו'.
לאחר שבוע פרסמו צילומים של עיתונים שהביאו את הסיפור ה"בלעדי", בעת שהסיפור כלל לא היה...
כתבתי מהזכרון אני מקוה שאני מדייק בעובדות.

דוד, אם יוודע לך שזה לא נכון, תמחוק את הידיעה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/4/2002 02:54 לינק ישיר 

זכור לי משהו דומה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ישראל שלנו...
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר