בית פורומים בחדרי חרדים

שוק שכונתי יהודי אנטי ציוני

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-27/3/2005 20:24 לינק ישיר 
שוק שכונתי יהודי אנטי ציוני

שוק מאה שערים הוא שוק קטן, שכונתי ומגזרי, אבל הוא מסתורי ומסקרן. ביקור בו הוא חובה, לירושלמים ולמבקרים בה, כדי להשלים את אלבום התמונות החולפות שמנפקת המציאות בעיר.

השוק ממוקם בלב שכונת מאה שערים (מתחם בתי אונגרין) ובין מושבן של שתי קהילות חרדיות קיצוניות ואנטי ציוניות, סאטמר ותולדות אהרון.

נגיע ל"כיכר השבת", כיכר המסחר החרדי העיקרי של ירושלים – צומת הרחובות מלכי ישראל ומאה שערים. נמשיך מזרחה, ברחוב מאה שערים. נלך על הכביש, שלאורכו מספר חנויות יודיקא (ספרי תורה, כלי כסף ומזוזות) מזון וצעצועים. כדאי להביט גם למעלה, לחלונות המסורגין. לרוב אפשר לראות שם ילדים חרדים צופים בעניין אל הרחוב.

אחרי כקילומטר של צעידה ברחוב מאה שערים, משתלב מצד ימין רחוב קטן, רחוב חיי אדם. חמישה מטרים אל תוך רחוב זה, מול המספרה, יש שער כניסה מברזל. מעליו, שלטים גדולים בהם מוזהרות "בנות ישראל" שלא להכנס לשכונה בלבוש לא צנוע, שעלול לפגוע ברגשות התושבים. זה לא ספארי, זועק שלט אחר, שמתקומם על הסיורים המודרכים שנערכים בשכונה. בעבר נרשמו כמה תקריות אלימות בעקבות התנגדות התושבים לסיורים הללו.

מכאן, אנו למעשה נכנסים למתחם השטיבלך של מאה שערים. שטיבלך הוא בית הכנסת המרכזי, בו מתקיימות תפילות עם מספר רץ של מניינים, בכל שעות היום. כך שמי שפספס תפילה בשעה ה"קבועה" שלה בבית הכנסת שלו, יכול תמיד להשלים כאן את החסר.

פעם (לפני 20 שנה) סביב השטיבלך, היו עשרות חנויות ושוק תוסס. היום, רוב החנויות בשוק הזה סגורות. כמו בשוק הבוכרים, גם כאן, אין מקום לשווקים קטנים. הרחוב הראשי נראה כאילו משהו הכריז שביתת מסחר. הכל מאוד שקט.

כולם מאוד לא אוהבים כאן אורחים והם גם ידאגו לשדר זאת. מי שלא צריך להיות פה, שלא יהיה פה - זאת הגישה. משהי עוברת ומעירה לחילונית שנקלעה למקום: "פה לא הולכים במכנסיים". צועד מקומי אחר מסתיר את פניו, שלא יביט בחרפה. אפילו כלפי חרדים "אחרים" נוקטים אותה. למה? כי אנשי תולדות אהרון (ה"זברות" אותם חרדים שלובשים כותונת פסים) והסאטמרים, אותו פלג קיצוני חרדי, מאוד מתבדלים. שומרים על חברה מסוגרת. כללים נוקשים. לא מתפשרים.

נטייל ברחוב המרכזי של השוק והשטיבלך.

זהו רחוב שאורכו כ-400 מטרים בערך. משני צדדיו מבנים ישנים. אחד הבניינים מכוסה למשל בפח. מגן מפני גשם ורטיבות (ראה תמונה). בין החנויות הנעולות, כניסות לבתים, מרפסות עמוסות בכביסה, הרבה ילדים מתרוצצים ומוסדות דת. בתי כנסת, בתי ספר ומקווה. בשעות הבוקר אפשר לשמוע ברחוב את הילדים מבית ספר סמוך משננים משניות.

אמרנו כבר שרוב החנויות נעולות. אמרנו שמדובר במעוז יהודי לא ציוני. עכשיו יהיה יותר קל להסביר את הכרזות שמודבקות על דלתות הברזל של אותם חנויות.

חוץ מכרזות שמנפיקות פסקי הלכה כאלה ואחרים, יש כרזות שהודבקו ביום העצמאות והן מבשרות על האבל המתמשך שבהקמת מדינה ציונית. על חנות אחרת שידרגו את הסטיקר של הימין הקיצוני "אין פיגועים אין ערבים" וגרסתו כאן היא: "אין ציונים, אין פיגועים".

יש בשוק הזה חנות ירקות אחת, חנות ממתקים, חנות דגים ובשר, חנות לכלי בית ומספר חנויות פיצ'פקעס, בהם אנו ממליצים להתעכב. במרכז השוק יש חלון ראווה ובו תצוגת פיצ'פקעס ישנים. בסמטה בחלק הרחוק של השוק, יש עוד חנות כזאת. אפשר למצוא שם בובות שזמנן תם. מוצרי יודיקא יד שניה, או שעונים עתיקים.

השוק הזה, מזכיר בעיקר ימים אחרים. מקום אחר. סיפור של עגנון ממאה אחרת.


[02net]דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/3/2005 02:03 לינק ישיר 

א)הרחוב שצויין נקרא רחוב בהר"ן ולא רחוב חיי אדם.
ב)מכיכר השבת ועד בהר"ן זה קילומטר????????????? מדוע זה לוקח לי מדי יום "רק" 3 דקות ?????דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > שוק שכונתי יהודי אנטי ציוני
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר