בית פורומים בחדרי חרדים

הקרב על הרב בתל-אביב

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/4/2005 13:44 לינק ישיר 
הקרב על הרב בתל-אביב

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3069814,00.htmlדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/4/2005 14:27 לינק ישיר 

הקרב על הרב בתל אביבמערכה פוליטית-דתית ניטשת בימים אלה על תפקיד הרב הראשי בעיר ללא הפסקה. בין המועמדים: הרב הראשי לשעבר לאו, אחיו של אריה דרעי – וכנראה גם בנו של הרב עובדיה יוסף. במוקד שני מאבקים: קרב איתנים בין ראש העיר, רון חולדאי, לבין יו"ר המועצה הדתית, מרדכי חתואל, שטוען: אנשי חולדאי מנסים "לתפור" את המשרה לרב לאו, בין היתר באמצעות רישום נציגים מבית כנסת לא קיים. חולדאי לחתואל: איבדתי כל אמון בך, תתפטר; וקרב קטן יותר: בין הרב עובדיה לנאמנו לשעבר דרעי
אילן מרסיאנו
תוכנית ההתנתקות? תשכחו מזה. הנושא הבוער ביותר בקהילה הדתית-חרדית בתל-אביב הוא בחירת רבהּ הראשי של העיר. בעוד כשבוע צפויות להיערך הבחירות לתפקיד, כשהמועמדים הם הרב יהודה דרעי, רבה של באר שבע ואחיו של אריה דרעי, יו"ר ש"ס לשעבר, והרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לשעבר. וגם, אם כי עדיין לא רשמית: הרב אברהם יוסף, רבה של חולון ובנו של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס.גם בג"ץ כבר נדרש להתערב. השבוע הוגשה עתירה בדרישה שיקפיא את הליך הבחירה. העותר הוא אחד מנציגי בתי הכנסת בוועדה - שלטענתו הוחלף ללא סיבה של ממש. בעתירה נכתב כי נבחרו "נציגים 'מטעם', ונציגים קודמים שנבחרו כדין הוחלפו ללא סיבה של ממש. מדובר בחוסר ניקיון כפיים המתועל לבחירתו של רב מסוים". הטענה היא: גורמים פוליטיים מנסים "לתפור" את המשרה לרב לאו.

במרכז הקלחת הפוליטית נמצאים שניים - יושב ראש המועצה הדתית ויו"ר ועדת הבחירה, מרדכי חתואל, ומולו ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי. השניים מאשימים זה את זה בשורה ארוכה של אי-סדרים בהליך הבחירה, כאשר חולדאי טוען שאיבד את האמון בחתואל וקורא לו להסיק את המסקנות המתבקשות. חתואל, מצדו, מאשים את חולדאי בשיבוש ההליכים על-מנת לקדם את המועמד המועדף על ראש העיר - הרב לאו.כאילו כל זה לא מספיק, קרב ענקים נוסף מעיב על הליך בחירת הרב הראשי של תל-אביב. מדובר במאבק בין מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, לבין האיש שנחשב בעבר לגדול נאמניו - אריה דרעי. הרב עובדיה רוצה את המשרה עבור בנו, הרב אברהם יוסף. עם זאת, הרב טרם יצא בקריאה פומבית לטובת בנו, וההערכה היא שהוא מעוניין לבחון את יחסי הכוחות בשטח לפני שיביע תמיכה גלוייה.מנגד, אריה דרעי עושה ימים ולילות למען אחיו יהודה דרעי, רבה הראשי של באר שבע. דרעי האח אף העניק לאחרונה דרשות בעשרות בתי כנסת בתל-אביב, מתוך נסיון לקנות את לב ציבור המתפללים.האם ניסה חולדאי לסייע לרב לאו?הגוף הבוחר את הרב הראשי מורכב מ-30 נציגים - עשרה מאנשי המועצה הדתית, עשרה מבתי הכנסת בעיר ועשרה מאנשי העירייה. המשימה שהוטלה עליהם לא פשוטה: עליהם להחליט מי מבין שלושת המועמדים יכהן בתפקיד. זאת, לאחר שמזה כשנתיים לא היה רב ראשי בעיר.הדיונים בנושא כבר החלו, כמה ישיבות התקיימו, תאריך היעד התקרב - ואז נפל דבר. נציגי בתי הכנסת בגוף הבוחר הוחלפו, בצעד שלטענת חתואל נועד למנות נציגים המקורבים לרב לאו ולהקל על בחירתו.הוועדה המכינה לבחירת הרב הראשי, בה מכהנים חמישה חברים, קיימה השבוע ישיבה בנושא, אך נציגי העירייה לא הגיעו. חתואל, העומד בראש הוועדה, החליט לפזר את הישיבה בשל נוכחות דלה, אך ציין בפרוטוקול טענות קשות בדבר החלפת הנציגים."בשבועיים האחרונים הובאו בפניי פניות ותלונות בכל הנוגע לנציגי בתי הכנסת, כתב חתואל. "הופעלו עלי לחצים רבים בעניין זה, שכן נציגי בתי הכנסת מהווים שליש מהאסיפה הבוחרת והשפעתם על בחירת רב ראשי לתל-אביב עשויה להיות מכרעת ... כולנו יודעים מה עומד מאחורי ההחלפה – לחצים שהגיעו מכיוון מסויים כדי להעדיף בתי כנסת המקורבים לרב מסויים, שגר בסמוך לבתי כנסת אלה ויצר קשרים אישיים עם הנציגים".חתואל המשיך ושטח את טענותיו, וציין שורה של מה שכינה "מחדלים", בהם מינוי מקורבים ומינוי נציגים מבתי כנסת שלכאורה אינם קיימים במציאות. לדבריו, מבדיקת שמותיהם של הנציגים החדשים מתברר כי חלקם הם מקורביו של הרב הראשי לשעבר וחלקם אף קרובי משפחתו: "הוכנס למשל בית כנסת איחוד שיבת ציון שנציגו משה באוואר ידוע כחברו הטוב ביותר של הרב לאו. זאת בשעה שמאחורי בית הכנסת הזה, במרחק של שתי דקות הליכה, יש בית כנסת פעיל שנגרע נציגו מהגוף הבוחר. ומדוע? רק בגלל שלא ברור שהוא יבחר ברב לאו."אבל השיא היה כאשר התברר כי בכלל יש בתי כנסת שאינם קיימים כלל במציאות, לדוגמא בית כנסת שברחוב אפשטיין 83. אין בכלל בית כנסת כזה ברחוב, הרחוב הוא בעצם סמטה קטנה בת שמונה בתים מכל צד, ובאף אחד מהבתים הללו אין בית כנסת. לאחר מכן נודע כי מדובר בעמותה קטנה שמינתה את חתנו של הרב לאו כרבהּ".חולדאי לחתואל: איבדתי אמון בך, תתפטרגם מראש עיריית תל-אביב לא חסך חתואל את שבטו. לטענתו, מדובר בסירחון פוליטי ממדרגה ראשונה, שנועד להביא לבחירת המועמד המועדף על רון חולדאי: "אני מאויים על-ידי ראש העיר ועוזרו כי אני פועל נגד האינטרסים שלהם להטות את נציגי הגוף הבוחר", ציין.


"נציגי העירייה הכשילו אותנו בוועדה, כשהביאו לנו רשימה מוכנה מפתק שהוציאו מכיסם ובה רשימת בתי כנסת שראוי להחליפם. לאחר שגילינו על הסירחון - הם סירבו לבוא לישיבה בנושא".תגובתו של חולדאי לא איחרה לבוא. במכתב תגובה ששלח ליו"ר המועצה הדתית טען חולדאי כי על חתואל להתפטר מתפקידו: "קראתי סיכום שנחזה כפרוטוקול של ועדת הבחירות ובו נאמרו דברים קשים אך מופרכים, בין היתר נגדי באופן אישי", כתב חולדאי. "לאור העובדה שאתה נציגה של מועצת העיר במועצה הדתית ברצוני להבהיר כי איבדתי כל אמון בך ובכנות מעשיך. הנני מצפה ממך להסיק בהקדם את המסקנות המתחייבות".מלשכתו של הרב לאו נמסר בתגובה ל-ynet כי "לרב לאו לא הייתה שום נגיעה בהרכב הגוף הבוחר. למיטב ידיעתו אין לו שום קרוב משפחה בגוף הבוחר".

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/4/2005 18:14 לינק ישיר 

בית הכנסץ איחוד שיבת ציון הוא בית כנסת גדול ופעיל.

לא מבין למה לא היתה לו נציגות קודם.

ולשם השוואה:

במקום אחר, בו יש מחלוקות בין בתי כנסת, ממנים מכולם.

כך בוועדת הבחירות לרב צפת ישבו בזמנו חמישים וארקבעה נציגים(!) ואין פוצה פה ומצפצף.


ומדוע לא יראתם לדבר?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-10/4/2005 01:55 לינק ישיר 

לפחות השנה הרב לאו עסוק בהתמודדות ואין לו פנאי להטריד את מחליפו הרב מצגר והוא איננו מקיים לפחות לעת עתה, דרשת שבת הגדול במקביל ובמפגיע כמו שעשה אשתקד בשבת תשובה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/4/2005 10:52 לינק ישיר 

נו, אבל לך כנראה יש מספיק זמן להזכיר לנו נשכחות. אשריך.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-10/4/2005 12:42 לינק ישיר 

הרב לאו לא מטריד ולא הטריד את הרב מצגר בקטנות שהוזכרו פה.
יש מסורת רבת שנים והיא כדלהלן: רב שהתחיל במקום אחד ממשיךגם אם יש לו מחליף או בעל דרגה גבוהה יותר.
להלן דגמאות:

הרב זולטי זצ"ל היה רבה של ירושלים ושנים דרש בבית הכנסת "אהל רבקה" ולא בהיכל שלמה בגלל שהרב דרוק היה רב בית הכנסת היכל שלמה.
הרב אברהם שפירא כרב ראשי דרש בישיבת מרכז הרב ולא דחק את הרב דרוק בהיכל שלמה.
הרב לאו בתחילת הדרך כרב ראשי לישראל דרש בישורון עד שהרב דרוק הזמין אותו לדרוש בהיכל שלמה.
מסורת זו נשמרה על מנת למנוע חילול ה' ודבר זה לכשלעצמו יבורך, ואין זה מן הראוי להכניס "פלפל" במקום שלא צריך.
הרב לאו דרש בהיכל שלמה וכל עוד הוא מוזמן הוא דורש, הרב מצגר, לשבחו יאמר, לא עשה מזה ענין והמשיך במסורת קודמיו.
באם הרב לאו יפסיק בהיכל שלמה הרי שהרב מצגר יבוא במקומו ובא לציון גואל.
אנא, אל תעשו מריבות ממה שאין.
מספיק מריבות יש ממה שיש.


תוקן על ידי - זעירן - 10/04/2005 12:43:17דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הקרב על הרב בתל-אביב
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר