בית פורומים אוהבי תורה

לומר לאדם בן מאה עד מאה ועשרים שנה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/8/2005 15:51 לינק ישיר 
לומר לאדם בן מאה עד מאה ועשרים שנה

נקלעתי לשאלה השבוע: אני מקיר אדם שעוד מעט ימלאו לו מאה שנים.
המותר לומר לאדם שבן מאה "עד מאה ושרים שנה" או שזה נחשב לקללה שאולי הוא יאריך יותר שנים.
אולי תעזרו לי.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2005 16:03 לינק ישיר 

בספר עלינו לשבח [בשו"ת שבסוף הספר] שאל את השאלה הזאת במילים אחרות:

אדם שזקוק לטיפול רפואי בארה"ב, ולצורך השתתפות בתשלום ממשרד ממשלתי עליו לענות על שאלות כמה זמן משער שיזדקק לטיפול. האם מותר לכתוב את הזמן עד 120 שנה, ולדוגמא כאשר גילו 80 שנה, לכתוב לא יותר מ - 40 שנה, או אולי לקללה יחשב, דאפשר שיאריך ימים יותר ממאה ועשרים?
וענה שם תשובה: בספר "מגד גבעות עולם" עמוד ק' כתב:
שמעתי בשם הגר"ח זצ"ל שאסור לומר "זאלסט לעבען עד מאה ועשרים" [שתחיה עד מאה ועשרים], דיש בזה איסור של קללה שהרי יכול לחיות יותר ונמצא שמקללו במה שמגביל לו את החיים עד מאה ועשרים.
ושמעתי פעם שיחה בן הגאון רבי יעקב קמינצקי זצ"ל להגרי"ד זצ"ל בענן זה, וגם הגרי"ק היה נגד מליצה זו.
אף בסוף ימי הגר"מ זצ"ל הוצרך לעוזר שיעזור לו זצ"ל בצרכי גופו החלוש. ממשלת נוא- יורק היתה מוכנה לממן הוצאה זו, אבל היה צורך למלא טופס ולפרט בו כמה שנים מעריכים ימשך החולי ויצטרכו לעזרה הזאת, הגר"מ זצ"ל היה אז בן תשעים שנה והיו יכולים לכתוב שהוא יצטרך את העזרה לא יותר מעוד שלושים שנה. - אך הגר"מ זצ"ל סירב למלא טופס זה, ואף שסירוב זה היה כרוך בהפסד עצום של ממון, מ"מ הגר"מ זצ"ל לא היה מוכן בשום אופן לכתוב זמן שירמוז על סופו, ואף בגיל מופלג כגילו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2005 16:11 לינק ישיר 

תודה רבה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2005 16:34 לינק ישיר 

בס"ד

תרשו לי להוסיף הצעה:

מורי ורבי, כאשר מקרה כזה מגיע בפניו, אומר "עד ביאת משיח צדקינו".

אני יודע, כי פעם ראיינתי בן 104 עבור העיתון של הקהילה
(יהודי אשר נלחם במלחמת העולם הראשונה והיה ערני ופעיל כמו בן 14) ולא ידעתי איך לסגור את המאמר... כך הרב הורה לנו לעשות.

אני מקווה שזה עוזר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2005 16:47 לינק ישיר 

רעיון [גם ראיון] נחמד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/8/2005 18:05 לינק ישיר 

בעצם יש למשהו מקור למנהג הזה שאומרים עד מאה...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/8/2005 23:08 לינק ישיר 

חיי נצח!

גם בברכה שכתבת "עד בא משיח צדקינו", יש בעיה, ממה נפשך, או שהמברך אינו מאמין שהמשיח יבא במהרה, או שאתה אינך מברכו, אלא 'מקללו', עד שיבא המשיח, ולא עוד?

הבעיה להבנתי ב"עד מאה ועשרים..." היא משום שמגבילים בברכה זו את שנות חייו, ואם כך, אף בברכה שכתבת ישנה את הבעיה, ולא נפטרנו מהבעיה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > אוהבי תורה > לומר לאדם בן מאה עד מאה ועשרים שנה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר