בית פורומים ישיבת הגולשים התמימים חבד

מה זה צדיק?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/1/2006 14:06 לינק ישיר 
מה זה צדיק?

?

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-24/1/2006 20:45 לינק ישיר 

מחובר לרגע ולמקום. מחובר לרצונו של אלוהים. מחובר לעצמו, אך ללא אגו וללא יהירות. מביא טוב וטוהר בכל מקום בו הוא נמצא. רק לראות אותו, לדבר איתו, לשהות במחיצתו של הצדיק או הקדוש - שם אותך במקום שונה, שלם יותר, כנוע ועניו, מקבל, מלא. צדיק רואה דרך הדברים. ישות שלימה ומאוזנת של רגש, שכל וגוף, שכל מהותה להביא טוב.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-24/1/2006 23:55 לינק ישיר 

שאלה, כמובן, כללית מדאי. הגדרת המושג צדיק, הותוותה ע"י כל שיטה ודרך ביהדות באופן שונה, היות והיא מגלמת את המקסימום אליו יכול האדם לשאוף, וממילא כל שיטה תיארה זו כפי שמצטיירת על ידה השלמות הנדרשת מהאדם. ההגדרה הפשוטה היא כמובן, כדברי הרמב"ם : "כל אחד ואחד מבני האדם, יש לו זכייות ועוונות: מי שזכייותיו יתרות על עוונותיו, צדיק"

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2006 08:54 לינק ישיר 

במחשבה שנייה, נראה לי שתיארתי קדוש ולא צדיק.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/1/2006 10:21 לינק ישיר 

חיים גד, אתה צודק. הגדרה יפה.

באמת על פי פשוטו אז צדיק הכוונה היא צדיק בדינו היינו כמו שכתבת " מי שזכייותיו יתרות על עוונותיו = צדיק" וזה נכון גם במקרה של 99:98 לזכויות נגד העוונות..

אבל אני דווקא מנסה להגיע כאן להגדרה של מהות הצדיק.

למשל אפשר לומר על צדיק שאפילו אם הוא לא הגיע בהכרח לשלמות, בכל זאת הוא הגיע לגמר של פרק בהוויתו.

בעיות מסויימות שקיימות עדיין אצל אנשים אחרים, לגביו הם פרק גמור, ואין הוא דן בהם עוד, בינו לבין עצמו.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/1/2006 23:33 לינק ישיר 

פעם צדיק היה אדם שכל דרכי פעולותיו ישרים ונאמנים לעצמו ולאחרים.

כיום ערכי המוסר במגמת התפוגגות וצדיק נחשב לאדם שעושה את עבודתו נאמנה וגובה שכר שהוא לא גבוהה מידי (כולל מע"מ).

הכוונה כמובן לתוכנית "יצאת צדיק", מסתירים מצלמה ואם אתה אדם ישר בעבודה אתה כבר צדיק.
כבר לא מחפשים אנשים שיעשו טובות או חלילה ייתנו מתנות.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-26/1/2006 12:38 לינק ישיר 

אני לא מבין אותך סנייל,

בהודעה שלך הצדיק של פעם ושל היום הם אותו דבר, לא?   - אדם נאמן.

או שמא הכוונה שלך היא שצדיק זה אחד שעושה יותר ממה שמצפים מאדם הגון וישר ונאמן?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-27/1/2006 15:02 לינק ישיר 

אני חושבת שצדיק זה משהו שאני לא יכולה לתפוס בהגדרתי, אולי כי לא פגשתי ממש אחד כזה...יש הרבה אנשים נאמנים, טובים, נדיבים, ישרים אבל לי נראה כאילו בצדיק צריך להיות משהו שהוא הרבה מעבר... כנראה איזשהו חיבור חזק ומיוחד עם השם...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2006 20:39 לינק ישיר 

לאזרחי, כן, בדיוק. אבל הבאתי דוגמא להתייחסות לאדם (שכמו שכתבת "עושה יותר ממה שמצפים מאדם הגון וישר ונאמן") אז והיום. השילוב של אדם שכזה יחד עם אמונה בשם (כדיברי נייניו) הוא צדיק לפי הבנתי.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/1/2006 00:09 לינק ישיר 

סנייל: לענ"ד חיים הכט דייק בלשונו יותר ממך. בלשון המקרא "צדיק" הוא אדם שעושה את חובתו ע"פ הצדק. מי שנותן מתנות מעבר לחובתו, לא נקרא צדיק אלא "חסיד"; ע' מלבי"ם בפירושיו לפסוקים שבהם מופיעים מושגים אלה. ע' גם במסילת ישרים, שהבדיל בין "נקיות" (שהיא הצדיקות), לבין "חסידות", שנמצאת שלוש דרגות מעליה. ע' גם כאן: http://www.tora.us.fm/tnk1/kma/qjrim1/cdiq.html על המשמעויות של המושג "צדיק" בלשון המקרא. תוקן על ידי - אראלסגל - 29/01/2006 0:08:33

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/1/2006 10:05 לינק ישיר 

אראל, סחתיין על ההשקעה. ישר כח!! הצדיק הגיע למצב שמבחינת העבודה הוא סטטי. למשל, בזמן שילד לומד את לוח הכפל, הוא מפעיל את המחשבה, שוב ושוב הוא חוזר וחושב כמה זה שש כפול שבע וכמה זה שבע כפול שמונה. אבל במשך הזמן הוא מגיע לדרגה מסויימת שבה אין הוא צריך לשנן עוד או לחשוב בתחום זה. הבעיות מפסיקות להיות בעיות, והעבודה בתחום זה כבר איננה מאמץ מודע. הוא כבר למד את השפה ואין הוא מתלבט עוד בבעיות התרגום של המושגים. הצדיק הוא האיש שבמערכה בין טוב לרע הוא הגיע לשלב שהרע אינו מטריד אותו עוד. זה לא אומר שהוא אינו משתנה ואינו מתקדם עוד. להיפך, דווקא בגלל שהוא גמר לעסוק בבעיית הרע ואין הוא נאבק עוד בתחום הזה, דווקא משום כך הוא חופשי להתקדם במישורים אחרים.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/1/2006 14:47 לינק ישיר 

מצורף קובץ

יפה מאד! עשיתם לי סדר בראש.

סגל, נדמה לי לפני כחודשיים אצלך בתוכנית עלה מאזין שאמר ששם את תמונתו של חיים הכט בביתו כדי שבעלי מקצוע שהוא מזמין לא יעבדו עליו...

מאזין קבוע

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/1/2006 14:49 לינק ישיר 

איזו תוכנית?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/1/2006 16:10 לינק ישיר 

סגל עצבני...

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/1/2006 16:11 לינק ישיר 

איפה? מתי? יש מצב לשמוע בלינק? יש מוקלטות?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/1/2006 18:10 לינק ישיר 

חחח, מה אתה לא מכיר?
זה ב- 103 FM במרכז או 104.5 בצפון. מחר תוכל לשמוע אותו בין 11 ל- 1 בצהוריים.

יש לו גם ספר קורע: "מיומנו של פסיכופט" מומלץ!

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי

בית > פורומים > דת ואמונה > ישיבת הגולשים התמימים חבד > מה זה צדיק?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.