בית פורומים שידוכי חרדים

ספרדים-אשכנזים=הבדל! או שווים!

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-28/4/2006 17:42 לינק ישיר 
ספרדים-אשכנזים=הבדל! או שווים!

בס"ד

מאז שנולדתי אמר לי אבא...

אתה אשכנזי!

הוא לקח אותי בידו החזקה לעבר החלון הצופה לרחוב...

אתה רואה שמה את אבוקסיס עם הכדור את טולידנו בחול....

הם ספרדים!

אבל אתה בני הסתכל אלי אבא בעיניים גאות , אתה בני ,  אתה .. אשכנזי...

הדילמה הזאת עלתה בי כבר מיום הקימותי את הפורום האם באמת ישנו הבדל בינינו..
או שזו אחיזת עיניים , נווה מדבר..

התגברה הדילמה לקראת הגעתי לפרק השידוכים האם נשמור על החיץ הזה גם בבניית בית לעתיד???
האם כך אבותינו ירצו לראות את האומה היהודית??? האם גם בין 12 השבטים היו ספרדים ואשכנזים??? האם זה היה מחולק 6-6 או גם הייתה הפלייה???

מאיפה זה התחיל???

ואולי בעצם את מי זה מעניין בואו נעצור את זה כאן ועכשיו..או שמה נשמר במקרר אולי במקפיא טוב טוב !

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/4/2006 21:46 לינק ישיר 

נו, שימי. אם ככה חינכו אותך, למה לבעוט במסורת בית אבא?

אבל ברצינות: מדובר בנושא עמוק ורחב. ישנם הבדלי מנטליות עמוקים מעבר למה שזה מתבטא ב'דור ישרים' או בסמינרים. לכל תופעה אקונומית בחברה החרדית יש ביטויים בציבור האשכנזי ובציבור הספרדי. ולכל ביטוי יש משמעות ופרשנות בהרבה וריאציות לכל צד.
לדעתי ניתן לכתוב ספר עב כרס בסוגייא הזו, ולא למצות את הכל.

אבל כמה עובדות יבשות, מזוית העין שלי - לא יזיק.

א) הספרדים היו ראשוני היהודים בירושלים והגליל, עוד לפני עליית תלמידי הגר"א והבעש"ט. עי' מאמר על כך במוסף שבת קודש של יתד נאמן באחד הגליונות האחרונים (פרשת שמיני). יש לקחת בחשבון שיתד הוא עיתון מגמתי ואבחנתו את הספרדים לוקה [לדעתי, בכל אופן] בחוסר דיוק חד סטרי, וד"ל.
ב) לספרדים יש אופי שמונע מהם להתפתח ולהתקדם, בהרבה תחומים. עיין ערך אירגוני עצרות וסידורי הלוויות אצל הספרדים לעומת האשכנזים.
ג) פועל יוצא מכך שהאשכנזים יותר דומיננטים בציבוריות הכללית ובמיוחד החרדית. לעיתים זה בא בצורה שתלטנית ובוטה, ופעמים מתוך הרגשת אבהיות של "אם לא ניקח את העניינים לידים, מי יודע מה יקרה פה".
ד) האשכנזים יותר נינוחים מהספרדים, הם פחות יוצאים מהכלים מכל פיפס. אפשר לספור כמה פעמים משתיקים בבית כנסת ספרדי ונשמעות נזיפות נוסח נו... לעומת בית כנסת אשכנזי.
ה) הספרדים יותר חברתיים ופתוחים לחברה. אצל האשכנזים הלבביות הזו חסרה.

עד כאן במישור החברתי, מכאן עוד שתי שורות במישור הפרטי:

ו) ספרדי פועל יותר על רגש מאשכנזי שהוא יותר ריאלי ומציאותי.
ז) דוגמא מוכרת להנ"ל היא מצעירים נושרים. צעיר מזרחי שכבר נראה לו שהוא לא מתאים ללמוד בישיבה, הוא מייד עובר למכנסי ג'ינס וחולצות אדומות. אשכנזי, גם כשהוא עובר ביודעין על כל התורה כולה רח"ל, הוא ישאר עדיין עם כל ה'שמונה בגדים'. רק כשהוא יחליט על ניתוק מוחלט, תשתנה הגרדרובה במילואה. אבל אז... הניכור יהיה מוחלט עד התכחשות ליום הכיפורים ויום המיתה. (השורה האחרונה לקוחה מאיפשהוא, לא זוכר ממי).

אלא שמוכרחים לזכור שאנו חיים בכור היתוך שמצרף את כולנו להיות עם מנטליות אחידה.
"אל תתנו לעולם הזה להטעות אתכם"... (רבי נחמן מברסלב)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/4/2006 21:53 לינק ישיר 

מצח-

דברים של טעם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/4/2006 23:42 לינק ישיר 

לדעתי לספרדים אין שויון הזדמנויות כמו לאשכנזים להוכיח את עצמם וגם אם הם שוים המון אין להם אפשרות להתקדם .תסתכלו בכל הגנים גננת אשכנזיה ועוזרת ספרדיה. הרי בכל שנה יש כל כך הרבה ספרדיות מוכשרות וראויות  או בבי"ס בית יעקוב כל חדר המורות אשכנזיות אפילו צעירות בחיתולים  וכאלה שלא ראויות.פשוט מונחתות מלמעלה,
שנית זה שאתה רואה ברחובות יותר שבבניקים ספרדים יש לי חידושים ממקור מוסמך ,ברווחה בירושלים ,שעובדים עם הציבור החרדי והם אומרים שבסטטיסטיקה זה מספר זהה בין אשכנזים לספרדים רק שהשבבניקים האשכנזים נמצאים בשנקין או בדיזינגוף בתל אביב או שמטיסים אותם לחו"ל שלא יהיו פדיחות למשפחה, כי משפחתם לא מוכנה לקבל אותם ויש שעושים קריעה ואז הם נוטשים לגמרי את הדרך ,אבל אמא ספרדיה בחיים לא תזרוק ילד מהבית ולכן יש יותר סיכוי שהוא יחזור בסוף.
לספרדים   כסף תמיד הם יעבדו בעבודות פשוטות העיקר שתהיה פרנסה, ספרדי לא יעשה שנורר וקומבינות לחתן את ילדיו ולאשכנזים יש את העזות לכך .אשכנזי מצליח זה בגלל שהיה לו "סיפתח"טוב יש לו דירה ויש לו פרנסה נשאר לו רק לחשוב על הקומבינות,מה שאין כך אצל ספרדים ואם אברך ספרדי בכולל ,הוא חי בדחקות וראוי להערכה .
אם יש רופא ספרדי או כל מקצוע מכובד אחר אז זה בזכות עצמו ולא בגלל שהונחת מכוח השליטה של משפחתו,
 את הקור שלהם אפילו בזוגיות אפשר להשוות למקפיא .
ממה שאני רואה בשטח {אני עוסקת במקצוע שקשור לחינוך ופסיכולוגיה} ומקרים רבים מגיעים אלי לטיפול ,הספרדי שיש בעיה צועק בוכה וכ" אשכנזים ירצחו אחד את השני בשקט ואף אחד לא ידע {חוץ ממני ומחברותי היועצות}
וגם בביצועים בעבודה הספרדי יותר מסור ומשקיע אצל הספרדי זה 10 אחוז דעווין ו90 אחוז הצלחה ,ואצל אשכנזי 10 אחוז הצלחה ו90 אחוז דעווין אני מקווה שלא פגעתי באף אשכנזי .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 00:12 לינק ישיר 

המורה,
אמרו לך פעם שאת חוטאת בהכללה? שלא לדבר על גזענות..
ולא- לא נעלבתי, למרות שאני אשכנזיה ולכאורה היה על מה, את יודעת למה?.. כי זה פשוט לא נכון

את לא צריכה להסביר לי מה זה ספרדים כי כל חיי גדלתי בין ספרדים, החברות הכי טובות שלי ספרדיות ואני חושבת שבעניינים קולינאריים לספרדים יש המון מה לומר, מה שבטוח יותר מאשר לאשכנזים
אבל..
אני יכולה להבטיח לך שמה שאני עברתי בתור אשכנזיה יחידה בכיתה של ספרדיות (מכיתה א'-ח'), אף ספרדיה לא היתה עוברת בכיתה של אשכנזיות.. את יודעת למה גברת מורה?.. מכיוון שעל ברכי המשפטים הגעניים והמכלילים שכתבת בהודעה הקודמת חנכו את אלה שאיכשהו הפכו לחברותי ברבות הימים, אחרי שהתבגרו קצת ויחד איתי הבינו שעדתיות מתבטאת במנהגים, תפילות, מנטאליות ותו לא. ושונה אין פרושו רע..
כל הצלחה לימודית או אחרת שהיתה לי זכתה בגלי האשמה "בגלל שהיא אשכנזיה אז..", אמא אחת לא התביישה לשאול אותי אם נבחרתי לתפקיד בהצגה בגלל "ויטמין p"..אז זהו, שלא. בהחלה הייתי מספיק קטנה וטפשה לבכות ולהתחנן לרבונו של עולם שישכחו שאני אשכנזיה, ולמה למען ה' לא קוראים לי בוחבוט.. א"כ הבנתי שמדובר באנשים שלא התבגרו, שמחנכים את ילדיהם על ברכי הקנאה וחוסר הבגרות הזו.. והפסקתי לבכות. התחלתי לענות.. פתחתי לשון עוקצנית שאני טורחת לרסן עכשיו ולא כל כך מצליח לי..
איכשהו הגיעו חברותי לכיתה למסקנה שאני "אשכנזיה שונה" ואפילו "אשכנזיה עם לב ספרדי". כשגדלתי התפלאתי לגלות עוד המון כמוני

אני רק מקווה שאת הדברים החכמים שכתבת, את לא טורחת להבהיר לילדייך, וגם אם כן- שהם מספיק חכמים לברור הסולת מהפסולת

מנסיוני בצוות עם ספרדיות- 90% דאוווין שייכים הרבה פעמים דווקא להן.. הן יודעות לבכות שזה משהו. ולא בגלל שאני נוטרת על חוויות ילדות כואבות, זה פשוט נכון.. (לא כל הבנות חלילה, רק חלק מאלה שנתקלתי בהן)

וסתם דרך אגב- יש לך שדוך לבת של שכנים שלנו?.. היא חצי ספרדיה חצי אשכנזיה, ואבא שלה מחפש לה רק בחור אשכנזי, הוא טוען שרק אשכנזי יכבד אותה ויעזור לה, ספרדי סתם יצפה לארוחת 3 מנות כל יום ולא יעזור בכלל .. מה לומר לו?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 00:39 לינק ישיר 

אאאאאאאאאאאאוווווווווווווווווווףףףףףףף!!!!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 00:39 לינק ישיר 

גוד, חה.
(או- אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק.)
אם באמת גדלת כך, על ברכי גזענות שכזו, אין לי אלא רחמים עליך ועל אחיך. מצטערת.

לא שאני בעד נישואים משותפים.
אבל לא נגד באופן גורף כמו שמשתמע מאביך.
העניין הוא, כפי שאמר מצח, בהבדלי מנטליות, ובנוסף- במנהגי העדות השונות.
אבל מכאן ועד להתרחקות וגזענות מהסוג של אביך ושל אנשים שונים, ביניהם גם מנהלי סמינרים וישיבות, רחוקה הדרך. מאד.

המורה צודקת בחלק מדבריה.
להרבה מאד אשכנזים יש ספתח טוב יותר לחיים מאשר לספרדי הממוצע, וזה בהחלט משפיע על המשך החיים.
נכון שיש את עניין ההשתדלות, אבל הבסיס גבוה יותר.
לגבי החלק האחרון של תגובתה, סורי- אין לי מושג בזה. לא בדקתי מעולם אפקטיביות בהתאם לעדה.
לפחות בזה תפסיקו להיות קטנוניים, תנו לבנ"א לנשום בלי לחדור להם לשרשים!!!

איכשהו, אין לי מושג איך, תמיד כשידברו על גזענות עם אשכנזי/ת- אחד המשפטים הראשונים בתגובתם יהיה: "אני? רוב החברים הקרובים שלי ספרדים!"
סטייל "סבא שלי היה רב".

דלת, מותר לשאול מה הביא אותך להיות אשכנזיה יחידה בכיתת ספרדיות?
אבל, את גם עושה כאן הכללות.
"שמדובר באנשים שלא התבגרו, שמחנכים את ילדיהם על ברכי הקנאה וחוסר הבגרות הזו.."
הלו?
אל תדון את חברך; יש אנשים שסבלו קשות, ולא כמליצה, בגלל היותם ספרדים. וכחברה לכאלה אני בטוחה שאת מכירה סיפורים. אז אל תבואי בתלונות על קנאה. לא שאני אומרת שיש במא לקנא, לא אומרת שאשכנזים יותר טובים, אבל כשרואים שיש ספרדים מצויינים שיש אשכנזים טובים פחות שמגיעים למקומות יותר טובים מעצם היותם אשכנזים, אז בהחלט יש להם על מה להתמרמר.

אגב, דלת, בנוגע לפסקה האחרונה שלך על השכנים- זה תלוי. יש ויש. יש עדות ספרדיות ששם הבעל מלך והאשה שפחה, ויש כאלה שהבעל עוזר עד אין קץ.
וזה די נכון שהספרדים, בכלל, בעלי יחסים חמים יותר- גם בזוגיות.

בקיצער, די לגזענות!
כולנו יהודים בני מלכים.
^~^~^ ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה אחכה לו. להם ^~^~^

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 00:59 לינק ישיר 

את כאשכנזיה בכתה ספרדית?????????איך זה יכול להיות???????הרי בדרך כלל הם לא שולחים למוסדות ספרדיים?.????? אני ממש לא רוצה להכליל כי יש כמה צדיקים בסדום  אבל קולם לא נשמע . ואני אספר לך שלמדתי במוסד אשכנזי ושם אמרו לנו שגדולי התורה שלנו כמו הרב עובדיה זה רק לבעלי בתים. ושעושים כנס של שרה שנירר מזמינים לביניני האומה את כל הסמינרים כולל הכפיפניקים {כמו דופארק}ורק את הסמינרים הספרדים לא????????למה ???ושבעלי מדבר עם איזה אברך על גדלותו של רב ספרדי שהוא גאון אותו אברך אומר שהגדול הזה "חמור נושא ספרים" מאיפה העזות הזו????
ומדוע בעיתון יתד נאמן מדברים נגד גדולי תורה ספרדים ומדוע כשהרב כדורי נפטר המורה של ביתי בסמינר אשכנזי לא הזכירה את פטירתו ?????מדובר במדיניות של התנשאות מצד האשכנזים {ושוב אני לא אומרת שכולם}ושתדעי שביתי למדה בבית יעקוב ביסודי ורציתי לשלוח אותה לסמינר ספרדי, היא כל כך התנגדה משום שהכניסו להם לראש שהסמינר האשכנזי איכותי יותר,היום כשהיא בפנים אני רואה שזה ממש לא כך לצערי .
לילדי אני מסבירה שהם שווים הרבה ושתהיה להם " גאוות יחידה"שלא ישברו ולמה? משום שהם לומדים עם אשכנזים והם המצטינים בכיתתם ב"ה אבל כשמגיעים לסוגית ישיבות פתאום מסדרים את מי שקרוב לצלחת בישיבות טובות ואת הספרדים המצטינים שמים בישיבות עם ילדים אשכנזים חלשים. ואין פה צדק שיהיו גברים ויעשו מבחנים שאותם ילדי בודאי יעברו ולא יעשו כאלה עוולות .אני על בשרי חויתי וחברותי גם מספרות סיפורים דומים . ולכן אני חושבת שצריך לעשות לזה סוף ומהלך כזה צריכים להוביל גדולי הדור שבכל שכונה יהיה סמינר וישיבה שבתוכם כולם ילמדו ולא יווצר מצב שבת נשארת ללא מסגרת או בחור לא מוצא ישיבה , ובתוך בית הספר יעשו הקבצות לפי מבחנים ולא לפי צבע עור.
יש עוד המון מה לכתוב בנושא אבל שתדעי שיש לי חברות רבות אשכנזיות וגם הן כואבות את המצב ורואות שיש פה חוסר צדק וחינוך להתנשאות .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 01:16 לינק ישיר 

לגבי שידוך אני יכולה למצא ספרדי גנטלמן ומכבד. כל משפחתי המורחבת כולל אחים ודודים ב"ה מתיחסים בכבוד לנשותיהם ותתפלאי לשמוע שיש לנו לא מעט אשכנזים במשפחה המורחבת ואצל מי הם באים בחגים??????לצד שלנו .ואיזה הורה מגיע עם סל מלא בדברים טובים אוכל ירקות וכו" כמובן הצד שלנו. אז שתדעי שאני מכבדת אותם מאוד ונהנית לשוחח איתם ותתפלאי אנו משוחחים הרבה. אבל לקבל את נכדיהם אליהם הביתה ולשנות למען מישהו ממשפחתם את סדר יומם זה ממש לא קים  . אבל אני מקבלת את זה שזה מנטליות ולא באה בטענות ,אבל לגבי לימודים והשכלה אין שום סיבה שנוותר בגלל צבע עורינו .
יש לי חברה שנשואה לאשכנזי והגיע זמן שידוכים, אז האשכנזים לא רצו את ביתה כי היא חצי ספרדיה, והספרדים לא רצו כי היא חצי אשכנזיה  היום היא נשאה עם זיווגה שהוכרז משמיים. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 13:01 לינק ישיר 

מורה יקרה,

הסגנון שלך רווי מרירות להחריד, כואב, מתלהם קלות וספוג גזענות מגננתית. אני מבינה שאולי חווית חוויות קשות, אבל הפתרון לעניין הוא לא בחיפוש אחר ה"באגים" אצל הציבור האשכנזי כדי להתנחם, ולא ליצור תפאורה של מושלמות לצד אותו את מייצגת.  אף אחד לא מושלם, לכל צד יתרונותיו וחסרונותיו. 

"את הקור שלהם  (של האשכנזים. ש.ב) אפילו בזוגיות אפשר להשוות למקפיא"- שטות מוחלטת, מפוברקת וחסרת שחר.

"
אשכנזי מצליח זה בגלל שהיה לו סיפתח טוב יש לו דירה ויש לו פרנסה נשאר לו רק לחשוב על הקומבינות", "אצל אשכנזי 10 אחוז הצלחה ו90 אחוז דעווין"- תתפלאי לשמוע, רובם מצליחים בזכות היותם אנשים מוכשרים, נבונים ובעלי יוזמה ומקוריות, כמובן קשרים תמיד עוזרים, אבל פרוטקציה היא רק כרטיס כניסה ותו לא. על מנת להצליח צריך בהחלט גם להוכיח את עצמך, ומרביתם מוכיחים, בלי זה הם לא היו שורדים. תתפלאי לשמוע, אבל עולם העסקים, הבורסה, המסחר והפוליטיקה- לא עושה אפליות על בסיס עדתי.

"ספרדי לא יעשה שנורר וקומבינות לחתן את ילדיו ולאשכנזים יש את העזות לכך"- את בטוחה בכך? כי נראה לי שזו מחלה שהמון לוקים בה. נכון שפחות  מצוי לראות ספרדים טסים לחו"ל בשביל לעשות שנור לדירה (כי אצל ספרדים פחות מקובל לתת\להבטיח דירות), אבל מבחינת התעסקות בפשיטת יד וחיים על חשבון אחרים- ראיתי גם ספרדים וגם אשכנזים, ובשפע. יודעת מה- את מוזמנת לערוך מבדק סטטיסטי קצר בין מקבצי הנדבות ברחבת הכותל, אולי תגיעי לתובנות אחרות. כמדומני שהחילוק שם זהה למדי.

"גם בביצועים בעבודה הספרדי יותר מסור ומשקיע"- אין שום קשר בין השקעה ומסירות לעבודה ולהשתייכות העדתית. משקיענים וחפיפניקים אפשר למצוא בכל מקום.

"אני ממש לא רוצה להכליל כי יש כמה צדיקים בסדום"- מה זו היתה אם לא הכללה?...

יקירתי, אני חושבת שתפסיקי לנסות להוכיח לעצמך שאת שווה, את מבזבזת על זה יותר מדי אנרגיות שהיו יכולות להיות מנוצלות לאפיקים יותר תועלתיים, כאלו שבאמת היו יכולים לקדם אותך.

אני לא טוענת שאין אפליה ואין גזענות, כי זה קיים, אני רק חושבת שהשיטה להתמודד עם כך היא לא להעצים את תחושת הקיפוח והמרירות, שסתם מולידים נחיתות סרק טפשית. נכון "המגננה הטובה ביותר היא התקפה"- אבל אילו הם חוקים של מלחמה. את לא יכולה להפעיל דפוס התנהגות מיליטנטי, ליצור שדה קרב חברתי, ולצפות שאולי זה מה שיגרום לשלום ולאחדות. את לא יכולה להגדיר ציבור שלם כ"סדום", להתלונן כמה הוא מושחת, ומאידך לנסות לדחוף למוסדות שלו את הילדים שלך. זה לא עובד ככה.

תוקן על ידי - שקית_ברוח - 30/04/2006 13:18:14

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-30/4/2006 17:59 לינק ישיר 

מצח...
זה היה הומר שחור ...
החינוך שלי היה יותר לכיון מרטין לותר קינג..

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-30/4/2006 20:23 לינק ישיר 

נקודות שהביאו, לדעתי, למצב כפי שהוא כיום:

1.פעם כל עם ישראל חיו יחד בארץ ישראל ו\או ארצות אחרות (מצרים, בבל וכן הלאה). מפני חטאינו גלינו מארצנו ופוזרנו בארצות מארצות שונות, למרות שעמ"י במהלך כל הדורות לא שינה שמו, לבושו ולשונו- הוא מצא עצמו מאמץ את המנטליות של הארץ בה הוא חי וגם חלק מדפוסי התנהגות שלה. אנשים שחיו במדינות בעלות תרבות מערבית גיבשו מנטליות מערבית, ואנשים שחיו במדינות בעלי תרבות מזרחית- גיבשו תרבות מזרחית. זה מתבטא במוזיקה, השקפות שונות לגבי נושאים שונים (למשל- בד"כ גברים ספרדים שובינסטים יותר מהאשכנזים, ונשים אשכנזיות פמיניסטיות יותר מהספרדיות), אופי (הספרדים נחשבים ל"חמים" יותר, והאשכנזים ל"קרים" יותר), השכלה (מדינות המערב היו מפותחות יותר מבחינה אקדמית וטכנולוגית, לעומת מדינות המזרח שהתעסקו יותר במסחר, אומנות ועבודות כפיים). כשמדברים על פערי מנטליות- מדברים על זה.

2. מדינת ישראל הוקמה ע"י אנשי הציונות שהיו במקור מרוסיה\אירופה ובעלי מנטליות מערבית. לאחר הקמת המדינה היתה העליה הגדולה של בני עדות המזרח, שבאו ממדינות בעלי מנטליות מזרחית שונה. בעוד בארצם שלהם הם היו שייכים לקהילה מכובדת, בעלי מסורת רחבה ועשירה וחיו להם בשלווה ובכבוד, בארץ- הם רוססו ב-DDT, שוכנו במעברות ועקב הפער האקדמי וקשיי השפה- מרביתם הפכו לעובדי כפיים. אי לכך ובהתאם לזאת, המצב הסציואקונומי של בני עדות המזרח לעומת העולים מאירופה  באופן סטטיסטי- היה נמוך יותר.

3. אתבטא בזהירות: מצב סוציואקונומי נמוך, דהיינו קשיי פרנסה ועוני, גורמים לאוכולוסיה להפוך לאוכולוסיית מצוקה. אמנם היו הרבה שהשתלבו, רכשו השכלה והתברגו, אך גם היו שכבות רחבות בעם שנפלו בין הכסאות, הנפילה גרמה לתסכול  (ע"ע הפנתרים השחורים, מהומות ואדי סאליב וכו') ובחלק מהמקרים גם לאלימות ופשיעה (ע"ע שכונות כמו "התקווה" בת"א, צפון ד' בב"ש וכן הלאה). אך גם במשפחות בהם ב"ה הצליחו להסתדר ולא הגיעו לכדי מצב של מצוקה, עדיין מבחינה סטטיסטית המצב הפיננסי היה נמוך יותר. הדבר השפיע, למשל, על מצב ההשכלה האקדמית של דור שני לעלייה. לבד ממיעוט בר מזל, מרבית הצעירים שבאו בתור ילדים לארץ, או שנולדו למשפחות העולים בני עדות המזרח בארץ התחילו לעבוד מיד אחרי צבא על מנת לפרנס עצמם ולעזור בבית, בניגוד לשכבת גילם האשכנזית שיכלה להרשות לעצמה ללמוד באוניברסיטה, לרכוש תואר ולהתברג שמשרות יותר מכובדות ואקדמיות. הפער שימר עצמו דור נוסף, אך באופן מופחת מפני שדור שני עקב היותו "ישראלי" התברג ביתר קלות.

4. בוא ניגע קצת בפן החרדי: בניגוד לארצות המזרח בהם הקהילה נשארה יראה ושלמה, בארצות אירופה רוח ההשכלה החלה מנשבת זמן רב קודם. בקום המדינה החרדים האשכנזים ידעו להתמודד עם הציונות, ידעו כיצד להתייחס אליה וכיצד להגן על הרוחניות והיהדות שלהם מפני השפעתה החילונית ההרסנית. ההתמודדות שלהם עוד באירופה יצרה "השקפה" תורנית מאד חזקה ותקיפה, ספרי אמונה, הגות ומחשבת ישראל, שיטות שונות בעבודת ה' (החל מ"תורה עם דרך ארץ" של הרש"ר הירש, עד "חדש אסור מן התורה" של החת"ס) וכן הלאה. בני עדות המזרח לעומת זאת לא התמודדו עם אותם ניסיונות בארצותיהם ולכן היו יותר נאיביים ביחס שלהם לציונות. מילים כמו "ארץ ישראל" קנו אותם, הם לא ידעו להישמר מספיק טוב מפני ההשכלה והתנועה הציונית ששמה לה למטרה לחלן אותם- הצליחה בקלות. הנאיביות, הפתיחות, האמונה הטבעית שלהם בבני אדם והלבביות- היו בעוכריהם.

5. פערי ההשכלה והתרבות, הפערים הפיננסיים שנבעו מהם, המנהגים השונים, המוזיקה האחרת, וההתנהלות הדתית הנאיבית שמבוססת בעיקר על רגש דתי- יצרו את הסטיגמה והדעות הקדומות כלפיהם.

6. כיום אנו אוחזים בדור שלישי. הבדלים מנטליים- כמעט ואינם. לא אקצין ואומר כי הפער מחק עצמו לחלוטין, אבל זה רק עניין של זמן. מרביתנו גיבשנו לעצמנו מנטליות ארצישראלית-מערבית אחידה ששונה מן המנטליות האירופאית הקלאסית ושונה מן המנטליות המזרחית. נכון, בהלכה ובסגנון התפילה קיימים הבדלים והם גם ימשיכו להיות קיימים בע"ה, כי זה היופי שבעמ"י, אבל מבחינת שפה, צורת חשיבה, תרבות והשכלה- נעשינו דומים יותר ויותר, מנטליות היא דבר נרכש.

7. לגבי השאלה שבראשית האשכול- אני מחלקת את התשובה לשניים: האם ספרדים ואשכנזים שווים? התשובה היא שזה מאד שונה מאדם לאדם. פעם ודאי היו קיימים פערים מנטליים, היום הרבה פחות (אם כי בהחלט עדיין אפשר למצוא, זה מאד ספציפי לסוג המשפחה ולהשתלבות שלה). האם הם יכולים להתחתן בינהם- אם ישנה התאמה זוגית בין הבחור לבחורה- אין שום סיבה שלא. בימינו הפערים המנטליים לא משמעותיים ברמה של למנוע מזוג להינשא (כאשר קיימת בינהם התאמה).

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-30/4/2006 21:40 לינק ישיר 

שקית יקירתי-

את מדהימה.
כל מילה נוספת על מה שכתבת מיותרת.

גברת מורה-מסתבר שלעיתים המציאות עולה על כל דמיון.. שמונה שנים הייתי אשכנזיה יחידה בכיתת ספרדיות, ואני פה בגודל מלא;)  אזור מגורי היה בסביבה בה הרבה מהחרדים היו ספרדים ולכן למדתי בבי"ס בו עדתיות לא שחקה (כלפי ההנהלה, שאגב, היתה אשכנזית..) רק הבנות החשיבו את זה מאוד בינן לבין עצמן..

רוב ההורים של אותן בנות היו חוזרים בתשובה או מתחזקים, שבקושי נתקלו באשכנזים בימי חרדיותם, וגם מי שלא- גדל לרוב בחממת העיר הקטנה בה גרתי, בה אשכנזי וספרדי היו קודם כל יהודים, א"כ דתיים. המענין הוא שדווקא אשכנזים לא טרחו להצהיר על אשכנזיותם או להכריז הכרזות בעקבותיה בעוד שהספרדים הכריזו על ספרדיותם בעיניים בורקות וקולות ניחרים מסלסול, קוראים תיגר על האשכנזי הנעלם שמסתבר שצוחק להם מאחורי גבם וכנראה גם חופן בכפיו העבות כמה ג'ובות שנגזלו מחיקם הספרדי והחמים..
את הגורמים לנחיתות הזו תוכלי למצוא בדברי שקית שהובאו לעייל.

המענין הוא שלאחר שסבלתי כ"כ עקב אשכנזיותי, נחרדתי להגן על חברותי הספרדיות בתיכון, ציפיתי שעדר אשכנזיות יאכל אותן חיים (כמו שעשו לי..) ועמדתי על המשמר, כל מילה שהרחתי גזענות מאחוריה הושבה בכפלי כפליים.. אבל יש לציין שכלב המשמר שלי לא שרד הרבה זמן, עד מהרה הוא נעשה מובטל ומת.. לא היה צריך אותו..

לגבי ה"סבא שלי היה רב".. כשאני אומרת שחברותי הטובות ביותר הן ספרדיות, אני מתכוונת לזה. וכן, גם סבא שלי היה רב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 21:41 לינק ישיר 

שקית ברוח אני מסכימה עם מה שכתבת ומחזקת אותם .רק שכמו שאמרת אני נולדתי בארץ ,ילדי כבר ממש בלי שום עקבות מזרחיים עתיקים כמו שובניזים או עוני. ב"ה זכינו ללמוד נגינה ולנגן את מוצרט ישר והפוך , כל אחי עוסקים במקצועות מכובדים וכולם ברמה כלכלית מעל הממוצע {ולא התחתנו עם דירה מוכנה} ילדי אינטיליגנטים ומוכשרים ,וגם לי יש משרה מכובדת מאוד אבל הכל מתוך סיעתא דשמיא  עבודה השקעה ורכישת השכלה מתאימה ב"ה . נראה לכם ממה שאני רואה בתגובות שאני משקיעה במרירות הרבה אנרגיה  _אני חיה את זה רק בחברה החרדית אצל החרדים שאמונים על יראת שמיים ועל "ואהבת לריעך   כמוך "אני רואה אנטיתזה של יהדות ביחס לזולת .[קרי ספרדים]כשהורי שלחו אותי ללמוד בבית יעקוב זה היה מתוך תחושה ששם יש חינוך למידות לאהבת הזולת וכו" אלי התחננו שאלך  לבית יעקוב , הרי מרבית חברותי הלכו למזרחי והיום כשאני רוצה לחנך את ילדי על חינוך יהודי לא מקבלים אתילדי.מיותר לצין שאני עזבתי את משפחתי החמה והנהדרת כדי לגור במקום של תורה ולמען חינוך ילדי  {רוב משפחתי מזרוחניקים }ואני כל הזמן צריכה להזהיר את ילדי לא לספר במשפחה המורחבת שהם נאלצים ללמוד בבית בגלל צבע עורם ,כדי שלא יהיה חילול ה . כל הזמן הינו עסוקים בלחזק אותם ביהדות,היום אני לא מדברת כלום ולא ממליצה להם להעביר את ילדיהם לחינוך חרדי כי אני יודעת מה מצפה להם ........ אני מקווה שהובנתי כהלכהובאמת לא התכוונתי להתלהם ולעשות תחרות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 22:00 לינק ישיר 

אני אכתוב את דבריי בקצרה אני חושבת שאין לנו וכמובן לא צריך להיות לנו שום הרגשה של הבדל בינוינו לבין הספרדים מבחינת העיקרון.

אלא מה יש הבדל של מנטליות הספרדים הם אנשים מאוד חמים על כל המשתמע מזה לטוב ולרע .

ולאשכנזים יש את הקרירות שעוזרת במצבי לחץ אבל ביחס חברי קצת חסרה.

עכשיו בואו ננסה להבין מאפה זה הגיע?

האם הספרדים ככה נולדו או שלא.

אני חושבת שבהתחלה כל היהודים היו אותו הדבר אבל ברגע שכל אחד נפוץ לכל קצווי העולם וכל יהודי למד מהסביבה שלו הספרדים כמו שאנו קוראים להם כך גרו ליד הערבים בארצות ערב והם למדו מהם שאלו למה הערבים הם כאלו אני חושבת שזה מגיע ממש מהמזג אויר בארצות ערב חם מאוד וזה גורם לאדם להיות מאוד חם ורגשני ומצד אחד מאוד חם לחבריו וכו'..

והיהודים במקום למדו מזה.

מצד שני יש את האירופאים שהם חיו בארצות קרות וז באמת גורם לסוג של קרירות בלב וככה הם נהיו ואותו הדבר היהודים הם למדו מהם וככה היו אשכנזים..

הראיה שלי היא מזה שאם תקחו ספרדי או אשכנזי ותגדלו אותו במקום אחר בכלל הוא יגד כמו המקום שהוא יגדל שם ראיה שזה לא משהו שבגנים.

מה שאני אומרת מזה שאין לפסול שידוך של ספרדי אבל צריך להבין מאוד איפה הוא גדל כי אם הוא גדל במקום ספרדי וזה מפריע לך אז לא אבל אם הוא גדל במקום מאוזן אז זה יכול להיות יותר טוב מאשכנזי כי יש לו את השילוב של שני הדברים.

אמרתי שאכתוב קצת ונסחפתי...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/4/2006 23:50 לינק ישיר 

שקית,
אחרי כל הפירגונים על תוכן הדברים וכו' וכו'.
מה רע בכך שהמורה כותבת במרירות? יש לה הרבה מה להתמרמר ובצדק. האשכנזים [עם הכללות] מעכו את הספרדים בדיפלומטיות מחוכמת, שהם לא תפסו איך מסובבים אותם. כיום, במבט לאחור, כשהם בוחנים איך התנהגו איתם - וממשיכים בכך - הם נהיים חשדניים באובססיה כלפי כל בעל חיים לבן.

אני מבין אותם בהחלט, אם כי לא מסכים איתם.

הייתי משווה זאת לאירוע האחרון עם האב ממאה שערים שנחשד ברצח בנו. תשאלי חרדי שמפגין למען חפות האב: מי אמר לך שהוא באמת לא היכה אותו? היית בחדר באותה שעה? הוא לא יענה לך תשובה עניינית. למה? כי החרדי הממוצע מרגיש, ובצדק, שתמיד מרמים אותו. ואם יש משפט וחקירות נגד חרדי, זה בטח שקר ועלילת דם.

מה שאני מסכים עם המורה זה היחס האשכנזי לרמת האידשקייט אצל הספרדים. הם רואים בכל ספרדי מין בעל תשובה שעוד לא יודע ללמוד דף גמרא. היחס המתנשא של יתד כלפי הרב עובדיה הוא מחריד. כל ידיעה שקשורה בו, מושמטת אוטומטית. אם זו ידיעה שמוכרחים להזכיר, אז הוא מכונה שם 'הרב יוסף' כאילו הוא איזה רב מושב חקלאי בדימוס, בעוד שכל אחד עם פראק נהפך שם ל'הגאון הגדול'.

רק לפני ארבעה חודשים, הייתי אצל הגראי"ל שטיינמן, והוא ממש הפציר בי שאדאג להקים עיתון יומי חדש, מה שהניע אותו לבקש, לא אפרט כאן כמובן, אבל פעמיים הוא הזכיר לי את הזלזול המתמשך של יתד ברב עובדיה.

וכמו שכתבתי בתגובה קודמת שאפשר לכתוב ספר עב כרס מכל הנושאים הללו.

שימי, תרים ת'כפפה! "אל תתנו לעולם הזה להטעות אתכם"... (רבי נחמן מברסלב)

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > חברה וקהילה > שידוכי חרדים > ספרדים-אשכנזים=הבדל! או שווים!
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 11 12 13 לדף הבא סך הכל 13 דפים.