בית פורומים עצור כאן חושבים

אהלה ואהליבה / מסע בעקבות הקינות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/8/2006 23:15 לינק ישיר 
אהלה ואהליבה / מסע בעקבות הקינות

בכל שנה מחדש כשאני קורא את הקינה הרביעית בליל תשעה באב [שומרון קול תתן], אני אינני מוצא את נפשי מתמיהה על הדברים המופיעים שם, אולי יוכלו חכמי הפורום לסייע בידי.

בקינה זו מתואר ויכוח בין עשרת השבטים של מלכות ישראל [אהלה], לבין שני השבטים של מלכות יהודה [אהליבה], מי נענש בעונש חמור יותר? מצד אחד עשרת השבטים גלו מוקדם יותר בימי סנחריב, אולם מצד שני השבטים של מלכות יהודה גלו פעמיים וסבלו צרות רבות ובלשון הקינות "נדדת את אחת ורבות נדדתי". ההשוואה בין השניים נראית לי תמוהה מאוד, הרי גלות עשרת השבטים היא אולי הטרגדיה הגדולה ביותר שידע עם ישראל מעודו, רובו של העם גלה ונעלם בתהום הנשיה ע"י התבוללות באומות [עי' מסכת יבמות טז,ב בעניין "נכרי שקידש בזה"ז"], איך ניתן להשוות אובדן מוחלט לגלות שלא גרמה לאובדן? איזה מן טיעון הוא זה שעשרת השבטים גלו פעם אחת ויהודה פעמים רבות, הרי ברור שמי שמת עושה זאת רק פעם אחת, אחרי המוות לא ניתן למות שוב. כפי הנראה מחבר הקינה סבור שעשרת השבטים לא אבדו והם חיים בשקט ובשלוה במקום גלותם, זכור לי שאמונה כזו רווחה שנים רבות בכלל ישראל, האם יש בסיס לדעה זו?

מאידך, אם אמנם גלות עשרת השבטים הייתה למעשה כליה עבורם יש להתפלא מדוע לא נתקנה על כך שום תענית וכיו"ב? הערה נוספת, במגילת אסתר אנו קוראים על יהודים הפזורים בכל 127 מדינות המלך אחשוורוש הכוללים למעשה את כל העולם, כיצד הגיעו היהודים לכל המדינות הרי הם הוגלו רק לבבל? אם אמנם עשרת השבטים נשארו יהודים מוכרים במקומות גלותם ייתכן שזו הייתה הדרך בה הם נפוצו בכל העולם. אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן.

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-2/8/2006 23:45 לינק ישיר 

בן ציון

הפתרון שלי הוא קל מדי מתודולוגית.

אמנות השיר מאפשרת למשורר לחרוג על כנפי דמיון והוא פטור מכל כפיפות להגיון ולטעמים מושכלים.

יש לנו כאן ויכוח בין שני סובלים. ולמעשה, מי הם המדברים? האם יש אישיות מסויימת מאחוריהם? הרי אין בכלל אלא אוסף של פרטים.

לו יצוייר וידומיין שניתן לתת פה לקהילה, כך תוכל כל קהילה לטעון. ולמעשה, אין שום טעם למדוד את הדברים במאזנים של סבל. הם נועדו רק להציג, בדרך ציורית ומרתקת, את הצער של עם ישראל לדורותיו.

שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/8/2006 23:52 לינק ישיר 

עד לפני כמאתיים שנה היו עדויות על קיום מלכות יהודית של עשרת השבטים והקינה נוצרה מוקדם יותר וא"כ לא קשי מידי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2006 16:04 לינק ישיר 

http://www.piyut.org.il/tradition/983.html?currPerformance=1283

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > אהלה ואהליבה / מסע בעקבות הקינות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר