בית פורומים עצור כאן חושבים

א גוטען חורבן

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-3/8/2006 21:54 לינק ישיר 
א גוטען חורבן

כעת אנחנו כבר אחרי, אז אפשר לדון ב'איחול' הזה.
הברכה היהודית העתיקה הזו מלווה אותי מילדותי, ואני מניח שהיא מוכרת לרבים.
היא מעוררת כמה תחושות מנוגדות: יש כאן לכאורה זלזול באבל (אבלות ישנה, במונחי הגמ' יבמות). יש כאן גם טכנוקרטיה שמתייחסת לחורבן ולאבל עליו כאקט פורמלי ללא ממדים רגשיים. ניתן לעשות הכל על פי ההלכה ולחוש תחושת מועד ('קרא עליי מועד לשבור בחוריי').
מאידך, יש כאן משהו מאד יהודי. אולי אמירה שעליי לא מאיימים עם חורבנות. שבענו כמה כאלו, ואנחנו לא ממש מתרגשים. אולי הבעה של סיבולת.
אמנם קשה לדבר על סיבולת, כי למעשה בד"כ הדבר נובע מכך שאנחנו לא ממש מרגישים את החיסרון של ביהמ"ק.
ובכל זאת, יש כאן גם כעין תחושה של אדם שהוא בבית, גם בצער וגם בשמחה. הוא אינו חושש להביע רגשות, גם אם הם לא ממש במקום. ואולי 'אשריכם ישראל...לפני מי אתם עתידים ליתן דין וחשבון...ומי מטהר אתכם'.
אני מרגיש כאן גם נימה של צחוק ולעג עצמי (תופעה מאד יהודית כמובן). לעג עלינו שאנחנו חוגגים בקפדנות את ימי האבל המרובים שלנו, ולא מרפים מהם. לעג עצמי אינו סותר הזדהות. לנו מותר מה שלאחרים אסור.

אשמח לשמוע עוד הלצות (לאו דווקא במובן של התבדחויות) יושר על המימרא הזו, איידי דחביבא עליי טובא.
אשמח גם אם זה לא יהיה ברמת הסיסמאות, כמו שט' באב עתיד להפוך ליום שמחה, או שהוא קרוי 'מועד' ('קרא עליי מועד'), וכו'. כל זה אינו עומד בבסיס התחושה הטבעית כלפי אמירה זו

ויהיו דברינו אלה, כפתיחה לשבע דנחמתא.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2006 21:58 לינק ישיר 

אשרנו מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו
איך זה בשביל הפתיח? מודה ועוזב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2006 22:27 לינק ישיר 

'אשריכם ישראל...לפני מי אתם עתידים ליתן דין וחשבון...ומי מטהר אתכם'
הכי חביב עלי זה כשמבלבלים פתגמים ומשפטים דומים זה בזה.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-3/8/2006 22:33 לינק ישיר 

שכני הטוב
כנראה שהטעות אתך. יש מאמר וגם שרים אותו. שאל את השכן החרדי
אשרנו מה טוב חלקנו . ומה יפה גורלנו .  ומה נאה ירושתנו.
מה לעשות שכן לא תמיד ההתקפה מצליחה. לפני התקפה יש להכין מודיעין מודה ועוזב

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > א גוטען חורבן
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר