בית פורומים עצור כאן חושבים

בית דין בינלאומי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/8/2006 20:28 לינק ישיר 
בית דין בינלאומי

כששני אנשים מאותו עם רבים על חפץ מסויים, וכל אחד טוען שהחפץ שייך לו - הם צריכים ללכת לבית-דין שיכריע ביניהם. כששני האנשים הם מעמים שונים, זה כבר יותר מסובך, כי אין בית דין ששניהם יכולים להסכים עליו. כששני עמים רבים, למשל, על קרקע מסויימת, זה עוד יותר מסובך. לבעיה זו יש שני פתרונות: מלחמה, או בית דין בינלאומי, כמו שכתוב (ישעיהו ב): הַדָּבָר אֲשֶׁר חָזָה, יְשַׁעְיָהוּ בֶּן-אָמוֹץ, עַל-יְהוּדָה, וִירוּשָׁלִָם. וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-יְדוָד בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא, מִגְּבָעוֹת; וְנָהֲרוּ אֵלָיו, כָּל-הַגּוֹיִם. וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים, וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל-הַר-יְדוָד אֶל-בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו, וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו: כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-יְדוָד מִירוּשָׁלִָם. וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת--לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה. {פ} אפשר גם לעשות בוררות, אבל תמיד יהיו טענות שהבוררים פועלים מתוך שיקולים פוליטיים (אחרי הסכם השלום עם מצרים, היתה ועדת בוררות לגבי טאבה. היו שם, עד כמה שזכור לי, נציג ישראלי, נציג מצרי, ושלושה נציגים שהיו אמורים להיות נייטרליים; כל השלושה תמכו בגירסה המצרית)... ולכן צריך שה' ישפוט. מה אפשר לעשות בימינו, כאשר עדיין אין נבואה? אולי אפשר להשתמש בגורל, כמו שנאמר "מדיינים ישבית הגורל, ובין עצומים יפריד", "בחיק יוטל אל הגורל ומה' כל משפטו" (ע' גם http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=1821111 ). אפשר להקים בית דין בינלאומי על הר הבית. בכל פעם ששני עמים מסתכסכים, הם יבואו לשם, יציגו את הטענות שלהם, יתפללו אל ה', ויבקשו ממנו שישפוט בצדק. אחר-כך יפילו גורל מוסכם, ויפעלו לפי התוצאות. כך יהיה אפשר לחסוך הרבה מלחמות.דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
מחובר
נשלח ב-9/8/2006 02:29 לינק ישיר 

אראל

זה באמת חזון אחרית הימים.

אמנם שתי הערות.

א. אני נוטה מטבעי לתמוך בצד הישראלי. אך אם בועדת הבוררות תמכו הנציגים הנייטרליים (או "הנייטרליים") דווקא בצד המצרי, אולי זה בגלל שהמצרים צדקו, לפחות לפי המשפט הבינלאומי?

(איני מכיר את ההיסטוריה הזו ואין לי מושג מה התשובה).

ב. מדוע שגורל יהיה פתרון טוב לסכסוכים בינלאומיים? זו מתודה, אבל מתודה שנראית לא רציונלית.

דווקא הרעיון להקים בית דין בינלאומי כמו בהג נראה רעיון טוב. רק שצריך, כמובן, שהשופטים יהיו ישרים וישפטו ביושר. וזה כנראה לא כל כך מצוי.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > בית דין בינלאומי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר