בית פורומים עצור כאן חושבים

הרב יהושע יגל הלך לעולמו

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-17/12/2006 08:53 לינק ישיר 
הרב יהושע יגל הלך לעולמו

הרב יגל, מנהל חינוכי (מה שקרוי 'ראש ישיבה', במקומות אחרים) של 'מדרשיית נועם' (=המדרשיה) בפרדס חנה, הלך הלילה לעולמו.
הלוויה היום (יום א) בשעה 11:30 במדרשיה, ואח"כ בשעה 14:30 בבית הלוויות שמגר בי-ם, להר הזיתים.
יהי זכרו ברוך.

יש הרבה מה לדון באיש היקר הזה, שזכיתי להיות קשור אליו בקשר אישי הדוק למדיי (לצערי רק אחרי שסיימתי את שהותי במדרשייה), ועוד לאלוה מילין.

שמעתי מקרובה של הרב שולמן זצ"ל (ר"י סלובודקא) ששמעה מפיו שראש הישיבה האמיתי היחיד שחי בדורנו הוא הרב יגל. האהבה והדאגה שלו לתלמידיו היתה כמו של (חלק מ)ראשי הישיבות של פעם. הוא התעניין לגבי כל תלמיד (והיו לו כמה וכמה אלפים) כיצד הוא מסתדר בהמשך דרכו (בישיבה, בצבא, באקדמיה וכדו'), או בשבוע ישיבה תוך כדי לימודיו. לשם כך אף כיתת רגליים יחד עם כל שאר המשימות שהיו לו כמנהל של המדרשייה.
שלא לדבר על כך הוא הלך לכל שמחה של מישהו מתלמידיו (מדובר כבר על בר מצוה של נכדים. ובדידי הוי עובדא, שממש בשנים האחרונות הוא כבר ממש לא הרגיש טוב, ונכדיו אמרו לי שהוא מתכונן להגיע לבר-המצווה של בני בבני-ברק). בסוף לא הצליח להגיע.
בגיל שבו בד"כ אנשים אחרים עושים קרעכצן, הרב יגל נלחם על עמדותיו (שבד"כ לא הסכמתי עמהן, ואף התכתשנו על כך לא מעט. מייד אחרי הישיבה הוא היה ניגש אליי לשאול מה נשמע בבית וכו') בהנהלת המדרשייה, על כל אספקט שלדעתו השתנה לרעה, ועל כל עמדה שנינטשה (יציאה בימי ה לשבתות, חופשות והתערערות הלימוד). 

אהבת התורה שלו היתה יחידה בדור. אני לא הכרתי מישהו עם אהבת תורה כשלו. כידוע, כשהיה מוטרד מקושיא היה לוקח את האוטו שלו ונוסע ב 1:00 בלילה לבני ברק (בד"כ לר' אשר דויטש, שהיה חברותא של בנו מוטי יבדל"א), ולא שם לב שאולי הוא מפריע או זה לא נוח. אני עצמי זכיתי לכמה ביקורים כאלה, שבד"כ אמנם פתחו בשאלות של 'מה נשמע', אבל היה ברור שהמגמה היא קושיא בסוגיית פלגינן דיבורא (אותה למדנו יחד באריכות).
יש סיפור ידוע (עליי לא מספרים אותו), שבוקר אחד הוא הגיע לתפילה במדרשייה עם שתי עניבות, אחת מקדימה ואחת זרוקה לאחור. התברר שהוא למד בלילה והשליך את העניבה אחורה, ובבוקר קם מהשולחן וראה שהוא ללא עניבה, אז הוא שם עוד אחת.
חבר שלי שהיה ר"מ במדרשייה סיפר לי שהוא וחברו (שגם היה ר"מ חדש) למדו ביחד עם הרב יגל, שניסה להכין אותם לקראת השיעור, ווידא שהם מוכנים גם מבחינת אופן ההעברה וכו' (!), ולאחר מכן, בשעה מאד מאוחרת, הלך הרב יגל לביתו. אחרי כשעה (כבר אמצע הלילה) נשמעה דפיקה בדלת, והרב יגל נכנס בלי לומר מילה החל 'לגבי הרשב"א, מצאתי תשובה'. לאחר מכן התברר שהוא לא העלה בדעתו שמישהו שמתחבט בקושיא הולך עם זה לישון. הוא היה בטוח שהם עדיין עוסקים בעניין.

אני יודע שזה נשמע כמו סיפורי גדוילים מפעם, ולכן לא ממש מעורר אמון (ואולי גם לא תמיד אמפתיה, לפחות כאן). אבל אני יכול לומר שאמנם אינני מכיר את כל הסיפורים מכלי ראשון, אבל את האיש הכרתי היטב, והם בהחלט יכלו להתרחש.

הזהות הפוליטית-אידיאולוגית שלו היא חידה בפני עצמה (לדעתי לא ממש היתה לו. הזהות שלו היתה תורה, וחוץ מזה הוא לא ראה מאומה), אך נותיר זאת לפעם אחרת.

תנצב"ה

מיכי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/12/2006 09:40 לינק ישיר 

אשכול בבח"ח:
http://bh.hevre.co.il/forum/topic.asp?topic_id=2108041

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2006 01:17 לינק ישיר 

מענין לקרוא,
תמיד לא הבנתי חברים מדרשיסטים שלי שבהרבה מובנים לא הייתי מחשיב אותם כממש דתיים, אבל בעניני לימוד נטו לתפיסה ליטאית-שמרנית קלאסית.
הדבר נדמה בעיני לעיתים כאבסורד תהומי כ"כ (דומני שחלקם הבינו את זה עם השנים), עכשיו אני מבין את המקור לכך. (והתודות למיכי) 
בהקשר זה דומני שזה אחד המאפיינים שאני מתקשה להגדיר ב"תרבות הליטאית של פעם" אהבת תורה ללא גבולות, במלוא מובן המילה, כזו שלעיתים השאירה אדם בלי שום מסגרת דתית סבירה, אבל עם אהבת תורה וחשש מ"ביטול תורה". (דומני שביאליק מהוה דוגמא מסוימת לתוצר של התרבות הזו)
ההלצה  מספרת  שליטאי מתמיד גדול נשא לו לאשה גויה אמידה כדי שיוכל לפנות את ליבו ולעסוק בתורה.
אבל בעצם זה נושא שאולי מתאים יותר לאשכול אחר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2006 10:31 לינק ישיר 

אישציפ,
בספר הבא שלי (השלישי בקוורטט) אני עוסק בענין זה בהרחבה (שם התופעה הרב יגלית הזו תעובד לכלל משנה אידיאולוגית). תתחיל לכסוס ציפורניים.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2006 11:12 לינק ישיר 

מיכי,
אם כן מדוע הרב אמור להיות דומה למלאך ה'?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2006 11:20 לינק ישיר 

מעניין לקרא פה, כמו בעוד כמה אשכולות בפורום את זמירת הגסיסה של תופעת הדתיים-חרדים-משכילים, שהתפתחה בעקבות ההשכלה ויורשתה הציונות.
כיצד מבכים פה הפרופ' ועמיתיו, את העלמותם של הדמויות הפתוחות הללו של תורה ובינוניות ביראת שמים.
לראות איך מבקשים להנציח תקופה קצרה וחולפת בהיסטוריה של עם ישראל, שנגרמה בשל ההשכלה, וכשם שהיא פשתה ועברה, כך תולדותיה בציבור השומר תורה ומצוות חולפים מן העולם.
וזאת לטובת השיבה למורשת, החזרת עטרה ליושנה.
זו האמת, ולא הפטפוטים על החזון איש שפעל מתוך חיקוי ציבור ירושלמי, ועוד שטויות והבלים שנכתבו פה.
אנשים קטנים שרואים את הגדול והענק הזה דרך עיניהם הקטנטנות.
לימדו היסטוריה, ותבינו יותר את ההוה.
הדמות הליטאית שאתם מבכים אותה, רק מתוך רצון למצוא צידוק למצב האישי שלכם,  לא היתה מעולם הזרם המרכזי, אלא חלק מתופעת הירידה ביראת שמים שחלה במאתיים שנה האחרונות באירופה.
כעת שהכיוון השתנה בהשפעת גדולי הדור כמו החזון איש, הרב מבריסק, הרב מפוניבז', הרב קוטלר, וכו', וגם הרב יגל זצ"ל, יש רק לברך על כך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2006 11:43 לינק ישיר 

.

כבר מספידים הרבה הספדנו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2006 12:24 לינק ישיר 

הידד! חזרה נבואה לישראל! יש נביא נובו100!

בכן נביא נובו אתה מוכיח את דברי חזל על זהות נושאי הנבואה בימינו!

הציונות יורשת ההשכלה? אולי חלק קטן ממנה. מה להרצל ולהשכלה?

אהבת תורה נאורה ולא חשוכה זה 'בינוניות ביראת שמים'? רק משום שסימנת את השמים על הילת 'גדולי הדור' שלך? (כשם שדחפת את הרב יגל ברשימת השמות היית יכול לצרף עוד גדול הדור הרב שולמן שהוכתר באשכול זה ע"י הרב ד"ר).

החכמה שעדיפה מנבואה אומרת שהעליה ביראת שמים תמשיך כי סוף בלוף להתפוצץ!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/12/2006 11:12 לינק ישיר 

לווטו, על ההבדל בין חקייני מסורת לממשיכי מסורת (דינאמית) -
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=352289

בברכה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > הרב יהושע יגל הלך לעולמו
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר