בית פורומים מקדש וגאולה

הספר "קול התור"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/2/2007 09:54 לינק ישיר 
הספר "קול התור"

כידוע הספר קול התור שהתפרסם בירושלים בסביבות שנת תש"ו טוען שהוא מהוה הפלטפורמה האידאולוגית לעליית תלמידי הגר"א לארץ, ותחילת הקמת הישוב היהודי במאה ה18.

מאידך יש טוענים שהספר מזוייף.

האם יש לציבור כאן מה לאמר בעניין זה לכאן או לכאן

וראה בטוב ירושלים כל ימי חייך

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-2/2/2007 15:57 לינק ישיר 

הספר, כפי שאני מכיר אותו, הוא ספר מוזר מאד, שספק גדול אם יצא כלשונו מפי הגרא או תלמידיו כפי המיוחס.
מה שכן, מקובל, גם על-ידי חוקרים דוגמת אריה מורגנשטרן וגם על חלק מחסידי שיטת הספר, שמדובר בשכתוב לשוני (די גרוע לטעמי) של מסורות שעברו בירושלים בכלל ובמשפחת ריבלין בפרט על, שמקורן בר' יוסף יאשע ריבלין ואביו ר' משה מגיד. חלק מהמסורות ההיסטוריות שלהם גם שנויות במחלוקת. מורגנשטרן כותב שאין חולק שרעיונות קול התור משקפים את האוירה של עליית תלמידי הגר"א, או, בניסוח אחר שאמר לי מומחה ידוע אחר, הרעיונות של הספר אינם מקוריים ומלוקטים מכתבי הגר"א או מעובדים על פי דרכו.
מעניין יותר המחקר ביחס למסורות הריבלינאיות על חלקה ההיסטורי של משפחתם בעלייה. לפי המסורת הריבלינאית, המשתקפת בקול התור, היה ר' הלל משקלוב מראשי העולים, בשעה שכמעט כל החוקרים מפקפקים בכך מטיעונים כבדי משקל.
מי שודאי משתקף בכל המסורות הנל הוא ר' יאשע רבלין.

נכתב בחפזון

חלזון זה גופו דומה לים וברייתו דומה לדג ועולה אחת לשבעים שנה ובדמו צובעים תכלת לפיכך דמיו יקרים

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-4/2/2007 01:55 לינק ישיר 

יש לציין שר' חיים פרידלנדר ומוסדות "זילברמן" שיתפו פעולה בנוגע לספר, וביחד היוו אופוזיציה לטיעוני השמאטעס החרדיים שהספר מזוייף,
[אינני טוען שהספר לא מזוייף, אני רק טוען שעומדת כאן בדיקה יסודית של ר' חיים פרידלנדר מול קשקושים בני ברקיים אופייניים, (ולא שמשנה לי בכלל האם הגר"א חיבר את זה או שלא...)]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/2/2007 00:14 לינק ישיר 

ברור שרעיונות מסוימים בו היו חלק מהמסורת של הישוב הישן, אפשר לראות את זה על כל צעד ושעל של מסמכי ובניני השכונות ההם.

ברור גם שהטוענים לזיוף (וכמו שציין כאן "גוונא" מדובר בקשקשנים בני ברקיים) טוענים כך בעיקר בגלל שהוא לא מתאים עם שיטת בריסק-סטמאר, בנוגע לגאולה ע"י מעשי בנ"א, וכו'.

מאידך הספר עצמו בהחלט מעורר קושיות, כלומר לא ניתן להכחיש שמסורות בסגנון זה היו קיימים, אך לכדי משנה שלמה לא ברור אם הגיעו.

וראה בטוב ירושלים כל ימי חייך

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-6/2/2007 10:51 לינק ישיר 

מאחר והזכיר גוונא את הפצתו של הספר בידי ה"זילברמנים", אציין כי באחת משיחותיי עם הגרי"ש זילברמן זצ"ל הוא ציין כעובדה ברורה את העובדה שהספר כצורתו לא חובר על ידי הגר"א או תלמידיו אלא משקף מסורות של בני היישוב הישן ומשפחת ריבלין.

תוקן על ידי חלזוןתכלת ב- 06/02/2007 11:08:29

חלזון זה גופו דומה לים וברייתו דומה לדג ועולה אחת לשבעים שנה ובדמו צובעים תכלת לפיכך דמיו יקרים

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-30/5/2007 23:01 לינק ישיר 

שמעתי שיש מסורת שה' באייר הוא יום מסוגל לישוב הארץ ואף נהגו על פיה בחנוכת איזה ביכ"נ בעיר שכוונה לתאריך זה שנים לפני סיום המנדט ביום זה.
מה ידוע לכם על כך? --------- מאיר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2007 02:20 לינק ישיר 

מוזכר בחלק השני של הפרק החמישי בקול התור, וכן במדרש שלמה של הרש"ז ריבלין.

וז"ל: "וכאשר קבענו מושבנו בעיה"ק ירושלם ת"ו בשנת תקע"ב "מעונתו" בציון לפ"ק, תחילת פקידה ג' דאתחלתא של "עת הזמיר" בסוד "קול התור". ובאחד הימים באותה שנה, תקע"ב, שבו הניחו את היסוד להקמת "בית מדרש אליהו" על שם רבנו הגר"א. ויחד עם זה הבנת פעולה חשובה לבנין ירושלם נראה לנו תלמידי רבנו הגר"א בגוונין נהירין כי באותה שעה נפתח החלון הראשון של מחיצת הברזל לחבור הזכות של ברית אבות (החבור שהוא יסוד דתפארת דרך מלכות) שהיה נפסק מחורבן בית המקדש. ואותו היום היה יום ה"עשרים בעמר" שהוא יסוד דתפארת כידוע ליודעי חן"

מעניין שהקטע אינו מופיע בקול התור כפי שהודפס לראשונה על ידי הרש"ז ולא בהוצאת הרמ"מ כשר אלא בהוצאה מאוחרת יותר של הריבלינים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2007 13:17 לינק ישיר 

מה זה מאוחרת יותר? מתי יצאה המהדורה של הריבלינים? לפני תש"ח או אחרי? --------- מאיר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2007 13:25 לינק ישיר 

רש"ז ריבלין הדפיס בתש"ו, והרמ"מ כשר בתשכ"ז. מהדורת פרידלנדר יצאה בתשמ"? ור' שקלאוו טוען שנוספו שם דברים. אני באמצע לברר את זה.

בכל מקרה, הענין של "עשרים בעומר" (למי שלא הבין: ה' באייר) נמצא בכתבי חז"ון ציון או דורש לציון, ומסתמא משם הכניסו את זה.

יש שם עוד עניין של יום ירושלים.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-31/5/2007 13:30 לינק ישיר 

צר לי, איני מתמצא בספרות זו, אולי תחכימני מתי נכתב דורש לציון ועל ידי מי וכן לגבי חזון ציון.

כפי שמובן מאליו, שאלתי היא האם אכן הדברים נכתבו בוודאות לפני תש"ח.

--------- מאיר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2007 14:20 לינק ישיר 

כך כותב המו"ל במבוא למהדורת תשנ"ד:

// במהדורה שלפנינו הבאנו שלושה חלקים נושפים מכתב היד: תוספת לחלק ראשון של פרק ה, פרק 1 ותוכן פרק ז. כל הקטעים הללו לקוחים ממחברת שמצאתי בביתו של אבי הרב שמואל ריבלין שיחי'. במחברת זו מצויים גם כל הפרקים שכבר הודפסו. ד"ר א' הורביץ, ששימש את סבי במשך שנים רבות, וכתב מפיו ספרים רבים, אישר לי בשיחה עמו, שזה הוא כתב ידו. פרק ששי זה, שלא פורסם עדיין, שייך בוודאי לספר "קול התור", והוא אחד משני הפרקים ה"אבודים", אשר לא הודפסו על ידי סבי מחוסר אמצעים. /

עניין העשרים לעומר הוא באותו החלק שנוסף.

המקור האחר הוא במדרש שלמה ולפי המבוא הנ"ל הספר יצא לאור ע"י הרש"ז בשנת תשי"ג.

אין לי מושג אם יש הוכחה שהדברים בכת"י נכתבו לפני תש"ח.
לדעתי כדאי לדבר ישירות עם יוסף ריבלין כדי למנוע שיח חרשים ונבירה מיותרת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2007 15:22 לינק ישיר 

פנקסי אלעזר הורביץ של קול התור נכתבו לפני תש"ו מפי רי"צ ריבלין. קול התור עצמו נדפס מפנקסים אלו בתש"ו, אך ההדפסה לא הושלמה ורק מרבית הקונטרסים הודפסו.

לגבי יוסף ריבלין, לא תצליח להוציא ממנו יותר מידי, כמו כל בני רבלין.

המפתח לעניין הוא פרופ' אלעזר הורביץ שיושב ביום אצל הקונסרבטיבים באמריקה וממלא פיו מים. הריבלינים טוענים שהוא מחזיק באמתחתו פנקסים מקוריים רבים.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-14/12/2009 19:28 לינק ישיר 

אלעזר הורביץ נולד בתרצ"ד, שנת פטירתו של רי"צ ריבלין, ולכן פנקסיו לא נכתבו מפיו אלא מפי רש"ז ריבלין, כנראה בשנות החמישים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/3/2010 17:08 לינק ישיר 

בספר עולם נסתר בממדי הזמן מפרופ' רפאל ב' שוח"ט [הוצאת אוניברסיטת בר אילן 2008] נעשה מחקר מקיף על ההסטוריה של ספר קול התור ורעיונותיו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/4/2010 18:20 לינק ישיר 

אני מחפש להשיג את ספר קול התור ע"מ ללומדו,היכן ניתן להשיגו.
בברכה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/5/2010 02:35 לינק ישיר 

http://www.otzar.org/wotzar/MBook5.asp?13163&BOOKS

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > מקדש וגאולה > הספר "קול התור"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.