בית פורומים עצור כאן חושבים

כשרות תמורת כסף - חשש שוחד?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/2/2007 11:40 לינק ישיר 
כשרות תמורת כסף - חשש שוחד?

כל גופי השגחת הכשרות, גם של הרבנות וגם הבד"צים הפרטיים, לוקחים כסף מהעסקים שהם משגיחים עליהם. האם אין כאן חשש שוחד? הרי, גופי השגחת הכשרות משמשים מעין שופטים - הם צריכים לפסוק אם העסק הוא כשר או לא; ואם הפרנסה שלהם תלויה בתוצאות ה'משפט' (כי אם יפסקו שהעסק לא כשר - הוא לא ישלם להם) - במה זה שונה משוחד?

[טענה אחרת שעולה בנושא זה היא, שהשגחת כשרות פוגעת בצרכנים שאינם שומרי כשרות, כי הדבר מעלה את מחירי המוצרים. לדעתי זו טענה מוזרה למדי, שהרי ממילא חלק גדול ממחיר המוצר נובע מהוצאות השיווק, והמחיר של השגחת כשרות הוא נמוך יחסית להוצאות אחרות הקשורות לשיווק, אולם לא זו הטענה שרציתי לדון בה כאן].

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-4/2/2007 12:04 לינק ישיר 

'שוחד' - הוא הלכה, ולה יש כללים.
מכיון שהכללים לא מתאימים להגדיר את המצב כשוחד הוא לא יהיה אסור.
לכן, מתאים יותר להשתמש בביטוי 'ניגוד אינטרסים' שאינו הלכתי, אבל הוא נכון מאוד בענין זה.
אחת הבעיות:
המושג ההלכתי 'הפסד מרובה' שלעתים משתמשים בו כדי להקל במצבים מסוימים, בא לידי שימוש ע"י אלו שמפסידים ממנו (גופי הכשרות).
שיטת הכשרות האירופית היא לכאורה טובה יותר, שם יודעים אילו מפעלים מיצרים בכשרות, אך אין (בהרבה מקרים) שום סימול כשרות.
כך לא נוצרת תלות עסקית בין הגוף המכשיר למפעל המוכשר.
בעיה נוספת:
ידוע לכל, שבד"ץ העדה החרדית גובה מחיר מסוים על הכשרות לפי מספר המוצרים המיוצרים ונמכרים.
הם מצדיקים זאת בטענה, כי שיטת תשלום זו נהוגה ביחס לחברות פירסום וגם הם ע"י הכשרות מקדמים את המכירות.
טענתם זו מצוינת בחשיבה עסקית, אך הם אמורים לפסוק הלכות ולא לגרוף רווחים.
יש שיאמרו כי הכשרות שלהם היא הכי טובה, מכיון שהם חייבים לשמור על שמם הטוב, אחרת הם לא יהיו מקדמי מכירות טובים.
אך אם כן, יש להם אינטרס שלא יתגלו בעיות כשרות במפעלים שתחת כשרותם.
ובאמת, כך הדבר!
הם (כמעט) היחידים שלא מוכנים להכניס ביקורות חיצונות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/2/2007 12:13 לינק ישיר 

הראל

בכל בתי הדין המוכרים נדרש התובע לשלם סכום גבוה בפתיחת התיק, סכום שאמור להיות שכר בטלה עבור הדיינים, (לא שכר ממש כמש"כ הנוטל שכר לדון דיניו בטלים)
למיטב ידיעתי תשלום המפעלים למערכת הכשרות הינה עבור הוצאות המשגיחים ושכר בטלתם, כך שאם בדיינים כשר במשגיחים לא כ"ש.

צבי - (המבינים)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/2/2007 13:30 לינק ישיר 

ר' אילפא
אתה מתכוון לשכר המשגיחים (שכר בטלתם?!...) ובעיקר שכר המנגנון.
אולי ביחס לכל מפעל נאמר שיש כאן רק שכר הפועלים...
יש רווחים? יש.
מי נהנה מהרווחים? בעלי החברה.
מי הם בעלי החברה? הרבנים/העסקנים. מי עוד?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/2/2007 09:39 לינק ישיר 

אראל,

בבשר המיובא לארץ הוצאות הכשרות הן כשליש מהעלות. המקור שלי הוא עיתון הארץ, ולטענתם הבעיה היא שהכשרות נתונה בידי גוף מונופוליסטי שעושק את הצרכנים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/2/2007 10:35 לינק ישיר 

אבהו
יש במדינתו וכן בהרבה מדינות מונופולים ליבוא בהרבה תחומים. למשל דלק למשל טבק חיטה וגם בשר ואחרים,השיקולים הם לא תמיד טובת הציבור הנראה בעיין. יש  למדינה שיקולים משלה.
אם רוצים -ו עיתון הארץ רוצה- לנגח את המימסד הדתי בארץ, יש בלי עין הרע הרבה מאד מאד, ואין צורך להשתמש בדבר שאינו בר ניגוח. אם יפנו אלי -תמורת סכום סמלי אספק להם תחמושת טובה יותר, לעתון של האנשים החושבים. או שהם חושבים שהם חושבים. או שחושבים את עצמם כחושבים.

מודה ועוזב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 06:23 לינק ישיר 

כאשר הדבר נוגע לכסף

http://hydepark.hevre.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=1390585

אילפא

ומה שעשרות מליוני שקלים מצטברים בקופותיהם, האם הוא מפני שהבטלנים שוכחים לדרוש את שכר בטלתם?

תוקן על ידי נישטאיך ב- 06/02/2007 6:35:33

עולם הפוך אני רואה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 09:59 לינק ישיר 

ירוחם,

כשבוטל מונופול השיחות הבין לאומיות של בזק מחיר השיחות ירד, והדעת נותנת שתחרות על איכות ומחיר בתחום הכשרות תהיה גם היא לטובת הציבור. קשור לעניין זה האיסור לייבא לארץ בשר לא כשר שגם הוא פוגע בתחרות. אני מייחל ליום שבו אנשים יאכלו בשר כשר כי הם רוצים בכך ולא כי כך נקבע באיזו קומבינה עתיקה.

הארץ אינו אורים ותומים. כמנוי אני יכול להעיד שהוא מעצבן אותי כמעט כל יום, אבל הוא עיתון ברמה בין לאומית. מוצר מעולה מסוגו.

תוקן על ידי אבהו ב- 06/02/2007 10:02:17

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 10:42 לינק ישיר 

אבהו
במישור הפרטי אין לי כל אינטרס שאנשים יאכלו או לא יאכלו בשר כשר, זבשו של כלאחד. אבל במישור הלאומי, יש למדינה אינטרסים לאומים ערכיים וחינוכיים, שהיא אמונה לישומם, כמו שאני מבין את הכפיה, על איסור הקמתמם של בתי קאסינו. על איסור? תחבורה ציבורית  בשבת,וכו וכו
כך מובמן הדבר על ניסיון ממלכתי למניעת מאכלי טריפה בצורה גורפת. מה שאין כן בזק שהמונופול היה רק כלכלי .
בעניין עתון הארץ- יש הרבה עיתונים בארץ שלנ,ו שהם גרועים אולי ערכית ורעיונית מ-הארץ, אבל
וכאן בא האבל הגדול אף לא אחד מהבעלים או העורכים לא יצאה בהצהרה  כה בוטה, על מגמתו הפוליטית והערכית של עיתונו כמו מר שוקן,   אני מסכים בהחלט שזו זכותו, אבל גם זכותי לא לממן ולא לקרא עיתון שבצורה מוצהרת נלחם בכל היקר לי והשקפתי.

מודה ועוזב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 11:22 לינק ישיר 

נישטאיך

אתה צודק במאה אחוז,
אלא שזה גופא היתה כוונתי, עד שמכניסים את השאלה בדלת האחורית של המשגיחים, נביא אותה בשערי בית הדין, ושם זה סיפור כבר הרבה יותר חמור...

צבי - (המבינים)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 14:05 לינק ישיר 

ירוחם,

אנחנו רואים יום יום שכפיית ההלכה על אלה שאינם חפצים בה גורמת לכעס, מחלוקת ואיבה.

גם אם נניח שנכון לכפות, יש דרכים שונות לעשות זאת. המצב כיום הוא שמונופול הכשרות מרפד את כיסם של המקורבים לצלחת, והם אלה שדואגים להמשך קיומו. הניזוקים הם לא רק החילונים שאדישים לכשרות אלא כל הצרכנים, דתיים, חילונים ושאינם בני ברית, שמשלמים ביוקר כדי לממן את החגיגה ברבנות. האינטרס הלאומי, הערכי והחינוכי מתבטא, כמקובל, בהכנסת יד ארוכה לכיסו של האזרח. קשה לי לראות כיצד מצב עניינים זה מביא כבוד ליהדות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 15:43 לינק ישיר 

אבהו
כל כפיה נגד השקפת עולמו של המתבונן גורמת לכעס.
 לדוגמה הכספים המועברים לתאטראות לאופרה לעידוד משוררים תמהונים אנשי שמאל רדיקלי וכיב"ז. גורמים לאנשי הימין והדתיים כעס לא פחות מאשר ההפך גורם לכם.
זו היא כוחה וחולשתה של הדמוקרטיה, היא מרגיזה מכעיסה ומרתיחה לפעמים, אבל בהתחשב באלטרנטיבה, הדבר מבורך.
על העניין שזה מביא כבוד ליהדות. ארשה לעצמי לצטט פראפראזה:
 כל הרודף להביא כבוד ליהדות הכבוד של היהדות בורח ממנו.

מודה ועוזב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 19:04 לינק ישיר 

ירוחם,

לתיאטרון, לאופרה ולקולנוע החילוני הולך בשמחה ומשלם עבור הכרטיס במיטב כספו. לשיעורי תלמוד בבית הספר, למסע ההתעוררות בצבא ולהרשמה לנישואין ברבנות הוא לא הולך בשמחה. כל מה שקשור ביהדות הוא עבורו במקרה הטוב מטרד ובמקרה הגרוע גלולה מרה. אם יש את נפשך לדעת מה הסיבה למצב עניינים עגום זה כדאי שתקרא שוב את מה שכתבת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 21:04 לינק ישיר 

אבהו
נדמה לי שלא הבנת אותי נכון, אני דברתי על הדתי הכועס ורותח על הכסף המבוזבז על האופרה ועל הסבסוד התקציבי של התאטראות שבין היתר מעלים הצגות אנטי יהודוית וישראליות. ועל מלגות למשוררים אנטי ישראלים  ומימון אנשי רוח המוציאים את שם מדינת ישראל לרעה ולשימצה. אמרתי שזה מרגיז אותם יותר מאשר אותך שעור בתלמוד. הרמז שלך על תשלומו של החילוני עבור הכרטיס לתאטרון הנו במקרה הטוב אמירה, מחוסר ידע. תבדוק כמה התקציב לתרבות ותמיכה במוסדות התרבות של החילוניים בלבד. נכון גם הדתיים יכולים להנאות מתאטרון, באותה מידה שהחילוני יכול להשתמש בבית הכנסת. אגב למען ה אינפרמציה שלך המתפללים משלמים דמי חבר ברוב בתי הכנסת, ותרומות רבות במשך כל השנה.
ועוד עובדה קטנה עלות לימודו של בחור ישיבה היא כ5000 ש"ח למשלם המיסים הישראלי. לעומת עלות של מעל 60000 לסדודנט ממדעי הרוח באוניבסיטה. מצב מאד עגום בעיני החרדי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 21:50 לינק ישיר 

ירוחם,

נראה שאתה לא נוהג לבקר בתיאטרון או במוזיאון. תבוא פעם ותראה שם לא מעט דתיים (לא חרדים). כך גם בקונצרטים קלאסיים שמשום מה מכעיסים חרדים. בכלל נהוג במדינות המפותחות שהמדינה תומכת בתרבות. במדינות אירופה וצפון אמריקה מגיע חלק נכבד מתמיכה זו ליהודים שכן בני עמנו בולטים במוזיקה, בתיאטרון ובקולנוע. הם בולטים לא רק בקהל אלא גם בין היוצרים. האיבה של חרדים ישראלים רבים לכל ביטוי של יופי והשכלה היא מן המפורסמות שאינן צריכות ראייה, על כן איני מתפלא על יחסך העויין דווקא למדעי הרוח. אני מניח שגם המחקר בביולוגיה הוא לצנינים בעיניך שכן הוא מאשר (כל יום מחדש) את תורת דארווין שר"י.

נניח שאתה צודק בטענותיך נגד התרבות החילונית (שאינה נושאו של אשכול זה), עדיין אני לא מבין כיצד אתה יכול לתמוך בהסדרי הכשרות הקלוקלים שבגללם משלמים כל אזרחי ישראל, כולל נזקקים חרדים רבים, מחיר כה גבוה עבור כשרות הבשר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2007 22:45 לינק ישיר 

אבהו
אני לא בעד הסדרי התשלום עבור הכשרות. אני גם לא בעד התשלומים שמשלמים עבור בחורי הישיבה,והכוללים. אני כן בעד תאטרון אופרה וקונצרטים אומנות פלסטית ואחרת, אני בעד לימודים אקדמאים  כולל ביולוגיה ומדעים מדויקים אני אוהב שירה וספרות.  פתוח לר.עיונות ודעות חדשות. אבל אני שונא צביעות, מכל צד שהו. והפעם מדבריך אם תסלח לי היתה צביעות חילונית.
 צינתי כי זו מחיר. הדמוקרטיה המשלמת לאזרחיה את המחירלשלמותה. שעה אחת של השבתת הנמלים עולים יותר למשלם המיסים, אזרחי המדינה, יותר מכל ייקור הבשר בגלל הכשרות. אבל זה מתקבל אצלכם כמחיר הדמוקרטיה. . חוק ההסדרים מיטיבה גם מדגיש גם עם הדתיים והרבה הרבה יותר עם גופים חילונים אבל הצביעות מבליטה רק את הדתיים.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > כשרות תמורת כסף - חשש שוחד?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.