בית פורומים אגודה אחת

אינטרנט כשר? תפסת מרובה לא תפסת

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-10/6/2007 01:49 לינק ישיר 

בס"ד

י. ארצי

אם אתה קורא את המאמר הזה, אתה כנראה חרדי ויש לך גישה כל שהיא לאינטרנט, מהעסק, מהעבודה ואולי אפילו מהבית. אתה יודע היטב שכל הרבנים אסרו את האינטרנט ואתה גם יודע אפילו יותר טוב מהם למה. אתה לא לבד, איתך גולשים אלפי חרדים מדי יום ונוכחותם ברשת מורגשת היטב בעשרות הפורומים בהייד-פארק ובאתרי תוכן אחרים. ע"פ קרין ברזילי-נהון ופרופ' גד ברזילי, צמד חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, יותר ויותר חרדים משתמשים באינטרנט לא רק לצורכי עבודה. במחקר שהתבסס הן על בדיקת אתרים חרדיים והן על ניתוח של מאות אלפי גולשים, גילו החוקרים, כי שליש ממשתמשי האינטרנט החרדיים גולשים באתרים חילוניים למרות איסורי הרבנים.[1]

אי אפשר להתעלם מתחושת הסיפוק הגלויה של אלו שבישלו לנו את הסלולרי הכשר. עם עובדות לא מתווכחים והמסלולים הכשרים הם עובדה קיימת. מה שאוהבים כולם לשכוח זה את הפרטים הקטנים בדרך להצלחה הגדולה. למרות הרעש הגדול, קריאות הקודש והפשקווילים שלוו את הקמתם של המסלולים הכשרים, נתוני ההצטרפות היו דלילים והשר אטיאס בפאשלה אופיינית שפך שמן על המדורה ופרסם ברבים את הנתונים האמיתיים של כמות המצטרפים לקומות הכשרות שהייתה קטנה בהרבה מגודלו האמיתית של הציבור החרדי. התקשורת החילונית חגגה והעסקנים הבינו שהפרה הקדושה על "כוח הקניה החרדי הגדול" עומדת לשחיטה.

אז מה עושים? מפעילים את נשק "מוסדות החינוך" כמובן. העסקנים המסורים מיהרו להנפיק איסור מהרב אלישיב על קבלה למוסדות חרדיים למרדני הטלפון הנייד, המוסדות מיהרו לציית בהכנעה ובעקבותיהם כל ארגון שמכבד את עצמו ורוצה להיות חלק מהברנז'ה הודיע שלא יקבל/יתן שירות או כל דבר אחר למי שמדבר בטלפון לא כשר. צרות, כידוע, אף אחד לא מחפש ובודאי שלא עם הסמינרים והחיידרים וכולם מיהרו להצטייד בטלפון כשר לכל צרה שלא תבוא. עכשיו, כמה צפוי, עם האוכל בא התיאבון, וכולם מחפשים את המטרה הבאה: אינטרנט כשר, ב"ד מיוחד לענייני צניעות, פיקוח על חנויות ועוד כיד הדמיון הטובה על העסקנים חסרי המנוח.

עם כל הכבוד לחברה החרדית תכל'ס היא חברה ככל החברות בעולם שלהם מאפיינים זהים. ובהיות שעולם כמנהגו נוהג הרי שתכונת ה"השרדות", מה לעשות, קיימת גם בחברה החרדית. וזה אומר שעם הקיצוניות הציבור יפתח אמצעי עקיפה שיאפשרו לו להמשיך לנהל את חייו חרף כל הגזירות והאיומים הנלווים עליהם. וחבל לנסות לחפש כל פעם אמצעי אכיפה חדשים כי תמיד הציבור יפתח נוגדנים ודרכי מילוט. ככה זה בטבע.

זה לא הקצב המתגבר של התקנות וגם לא צורת הפיקוח הטרוריסטית הנלווית עליהם זה הקיצוניות המוגזמת שמלווה כל תקנה חדשה. מישהו, במקומות שמהם יוצאים התקנות, פשוט רוצה להראות שהוא הכי צדיק, כולם לא רוצים להראות פחות צדיקים ממנו, והתוצאה הבלתי נמנעת תקנות רדיקאליות שמביאות נזק יותר מתועלת. אם היו חוסמים בטלפון הסולארי הכשר רק את התוכן ומשאירים את הSMS היו מונעים את הצורך המעצבן להחזיק טלפון כשר בשביל השואו ועוד אחד נורמאלי עם SMS שאפשר לעבוד איתו. עכשיו כשמדברים על אינטרנט כשר שוב הולכים לקצה – אינטרנט חסום לגמרי שיש בו רק גישה לאי-מייל ולכמה אתרים חרדיים וממשלתיים

שלא יהיה לכם ספק, האינטרנט הכשר הוא הדבר הכי דחוף שצריך כאן. גם הליברלים שבנינו יודו שאי אפשר להמשיך להחזיק בבית המתיימר להיות חרדי חלון המאפשר גישה חופשית לכל תועבה. אבל עוד יותר ברור שחסימה טוטאלית על האינטרנט עם גישה רק לאי-מייל ולכמה אתרים ממשלתיים, היא גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה. איך אני יודע? פשוט, כבר גזרו, והציבור לא עמד. כל מי שמשתמש קבוע באינטרנט יודע כי אינטרנט בלי הייד-פארק, תפוז, אימיול, גוגל, ויקפדיה ועוד הוא חסר ערך לחלוטין. אנו חיים בדור של מהפכת המידע ואי אפשר לעצור את הטכנולוגיה בדיוק כפי שאי אפשר לחזור לסוסים ועגלות כאמצעי תחבורה. היהדות אף פעם לא דגלה בשיטה של הסתגרות בפני העולם (עיין ערך "כת האיסיים"), נהפוך הוא, סוד נצחיותה טמון בהתאמתה וביכולתה להשתלב עם כל תקופה וכל חידוש ומשום כך המלחמה נגד הטכנולוגיה והמציאות המודרנית הינה מלחמה אבודה מראש.[2]

אינטרנט כשר מהסוג שמדברים עליו עכשיו, רק ינציח את המצב הקיים – לחרדים אין אינטרנט וראו איזה פלא, האינטרנט מלא בחרדים. ככה זה גם עם המחשב בכלל, כולם חותמים במוסדות החינוך שאין להם ולכולם יש, אסור לראות סרטים ושוק התקליטורים החרדי פורח. בניגוד לטלפון הסלולארי, את האינטרנט יהיה הרבה יותר קשה לחסום בכוח וגם אם תמצא דרך כל שהיא, תמצא גם הדרך לעקוף אותה.

אינטרנט כשר מהסוג שחוסם את הכול הוא אולי פתרון מהיר, קל ובטוח, בטווח הקצר, אבל בראייה יותר כוללת ואחראית, אם מישהו באמת מעוניין לאפשר לציבור כמה שיותר רחב לאמץ אל חיקו את האינטרנט הכשר, עליו לחשוב במושגים מינימאליים, לדוגמא: אינטרנט שחוסם רק אתרים מהסוג האסורים ע"פ חוק לצפייה מתחת לגיל 18. כי בכשרות, יודע כל מי שמתמצא, כמה שאתה מעמיס יותר חומרות אתה רק מגביר את הסיכויים שיעקפו אותך.

ובמילים אחרות: "תפסת מרובה לא תפסת".

הכותב הינו בוגר ישיבת פוניבז', כולל חזון איש

והחוג המשולב למדעי החברה באוני' בר-אילן

תיקוני מקלדת לבקשת הכותב

תוקן על ידי - ymy33655 - 13/06/2007 14:05:32

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-10/6/2007 19:49 לינק ישיר 

נפלא!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2007 20:50 לינק ישיר 

יש"כ גדול.
מצטיירת איזו עצלות בסוגי הפתרונות הגורפים היוצאים מתח"י הועדות. "ועדת טכנולוגיה ותקשורת" המנפיקה הוראות לציבור של רבבות העומד בעיצומה של מהפכה טכנולוגית מורכבת, לא יכולה להיות משפט שדה חובבני. 
בתחומי ההיי טק על כל צורך קטן של קהל צריכה מסויים יושבים ושקדים להעמיד פתרונות מאד ממוקדים ופרטניים. אחכו"כ הכא.
אלא שלכאורה קשה להאשים בכך איש, אין בכוחה של ועדה בני ברקית להעמיד פתרון טכנולוגי מורכב. התנאי לכך הוא קבוצה של עובדים, ולכך צריך פתרון שיכול להמכר בשוק ולמספק משכורות מכובדות לייצרניהם.
איזה פוטנציאל  יש בסטארט-אפ שיפתח גישה לאינטרנט שהיא מקסימום מוסרית במינימום צימצום? 
איני יודע.
 במשך השנים ניסו קבוצות שונות לעמול על פתרונות שונים. זכורים לטוב  קבוצת החסידים שעוד בראשית ימי האינטרנט (1996 כמדומני) ניסו להקים  "תורה - נט". עד כמה שידוע לי הם פשטו את הרגל. עכ"ז זו לא סיבה להתייאש.
הפתרון יכול וצריך להגיע מלמטה, כלומר ממוצר שישבה את ליבו של המון הציבור החרדי הדתי והמסורתי, שבאמת משווע לשירות אינטרנט נקי יותר. 
הועדות אינן תורמות להתקדמות הפתרון, ואף מזיקות לו.
 הן מדכאות את הרצון הכן של הציבורי השמרני לסינון נבון ויוצרות תגובה של: "אם ממילא אני עבריין, למה שאטרח 'לשחוט את החזיר'?"

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2007 20:55 לינק ישיר 

את  המאמר הזה יש להדפיס ולשלוח לגדולי הדור היושבים על מדוכת האינטרנט, ומי שיכול ויש לו גישה אליהם , ישתדל להסביר להם באריכות כרוח הדברים האלה, קודם שיקדמום  שועלים קטנים מחבלי כרמים, שיגררו את  הציבור למחוזות לא מציאותיים , ולאיסורים וחרמות שיהיו כחרמו של ים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2007 22:56 לינק ישיר 

שאלה מעניינת היא מה בדיוק מפחיד באינטרנט.

הפריצות - או הפתיחות לעולם? פורום *** בהייד פארק, פורום בחדרי חרדים שמאפשר לגלות את הלכלוך הנסתר על מה שלא ייכתב ביתד נאמן (או, אני משער, במודיע), או הגרוע ביותר, "עצור חושבים", שמעז לטעון כי מותר לחשוב וצריך לחשוב גם אם יתברר שלא כל מה שמוצג כדוגמה (DOGMA) בימינו הוא באמת יהדות אותנטית. (כמובן, לפי דעת כותב שורות אלו).

בשעתו, כתב עיתונאי על עצור חושבים שהוא "מסוכן יותר מאתר ***".

גילוי נאות: ידוע לי על בחורים ואברכים שהתבלבלה דעתם מקריאה באתרים כמו של "חופש". כך שזה באמת סיכון. וגם הזמינות של הפריצות היא סיכון. צאו וראו כי לא רק אצלנו מתלוננים על זה. וכי בעולם הדמוקרטי הנפלא לא מנסים להגביל את התופעות האלו? ונלחמים בהגבלות בשם הדמוקרטיה, למרות שהנפגעים הראשונים הם הילדים?

אבל כמעט יצאתי מן הענין הראשוני. לא באתי אלא להעיר שהאינטרנט באמת מסוכן. זה לא טלפון סלולרי ולא פאות מהודו וגם לא ז'בו. זו סכנה אמיתית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2007 23:16 לינק ישיר 

http://bh.hevre.co.il/forum/topic.asp?topic_id=2122419

-------
מאיר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/6/2007 07:16 לינק ישיר 

מיימוני

לי ידוע לפחות על אחד שהתבלבלה דעתו מקריאה בפורום עצכח (אייקון מושיט פרחים)....

מה שמפחיד באינטרנט, ועמד על כך י_ארצי בהודעתו הנפלאה, הוא חופש המידע! חופש המידע הוא המערער את יסודות המונרכיה והשלטון הטוטליטרי בכל העולם, והוא שמוטט את שלטון הכנסייה שלא השכילה להתמודד עמו אלא בחרה להלחם בו.

מראייה פסימית של המצב לא נראה לי ששיכורי הכוח שיושבים ליד ההגה ישכילו להבין את מגבלותיו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/6/2007 11:35 לינק ישיר 

יעקב

אם התבלבלה דעתו, פרחים למה?

אולי פרחים להלוויתו הרוחנית?

בכל אופן, אשמח לקבל פרטים באישי. ואולי אפשר עוד לעזור.

עלה בידינו על כל פנים שיש כאן ארבע בעיות.

א. אתרי *** ופריצות.

ב. אתרי הסתה כמו חופש.

ג. אתרים שיכולים להציל את הנפש אבל גם לבלבל בה כי הם מערערים על המסורת הנתונה ומעמידים אותה לבדיקה. דהיינו עצור כאן חושבים.

ד. אתרים שבהם ניתן לבקר את המערכת החרדית ולחשוף את שחיתויותיה ולתבוע לתקן. אגודה אחת. בח"ח. ואולי עוד.

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/6/2007 12:03 לינק ישיר 

הדעת התיישבה היטב בעקבות בלבולה, הפרחים אמיתיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/6/2007 08:13 לינק ישיר 

ההודעה הבאה היא לדעתי כה חשובה עד שראוי לתת לה אשכול משלה, אם כאן היא לא תעורר מספיק תשומת לב. בינתים אני כותב אותה כאן, כדי לשמור על הסדר. אבל זו ההזדמנות הראשונה שידועה לי שיש לפורום הזדמנות להשפיע "החוצה".

מתוך חילופי דברים בתיבה האישית, התברר לי כי "הכשרת" האינטרנט הולכת ומתקדמת. אין לי פרטים מעשיים כל כך, וחוששני שגם לא את הידע מה התועליות של האינטרנט שצריך להכשיר ולאפשר, וגם לא כיצד הדבר יכול להעשות.

אבל יש ויש מקום לחשש שהאחראים לנושא, שני רבנים (או עסקנים), אחד "ליטאי" ואחד מ"גור", עלולים להחמיץ את ההזדמנות.

לא שאין להם יועצים. אבל היועצים הם מומחים מדי או מומחים פחות מדי. לכן הם אינם נותנים משקל מספיק לצרכים שניתן לאשר. דוגמא: דואר חינם במקומות כמו ג'ימייל. הגישה הנוכחית היא לפסול את האפשרות הזו, אבל כל משתמש מחשב מבין שהתיבה שהוא מקבל מהספק בטלה בחלקי שש מאות יחסית למה שמקבלים שם.

מה שדרוש, להערכת הכותב, הוא מומחים למחשבים שמסוגלים לעמוד על הצרכים ועל הכלים האינטרנטיים.

יש כאלו בציבור החרדי, חלקם בהייד פארק. אולי גם כאן.

איך משפיעים?

א. מנתחים את המצב, את הדרישות של הציבור שצריך למלא. את האפשרויות הקיימות. את הסיכונים ואת הדרך למנוע אותם.

ב. כותבים זאת כאן, בתקווה שיימצא מישהו שיעביר את הדברים הלאה למזכירי הועדה. (נראה לי שיש מישהו כזה שיש לו מהלכים שם).

ג. מומחי מחשבים כאלו יכולים גם לפנות היישר לועדה. בפניה אלי לתיבה האישית ניתן לקבל את האימייל של אחד המזכירים כדי לכתוב אליו. (אין צריך לומר שזה מיועד לפונים רציניים בלבד).

זו ההזדמנות! אל תאמרו: פעם נשנה. אם תרצו, אין זו תקוות סרק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/6/2007 11:27 לינק ישיר 

מיימוני, והם יקשיבו? מסופקני. אתרים שהם יסרבו לאשר שלדעת רובנו ראוי לאשר כוללים פורומים למיניהם (שלא לדבר על עצכח), מנועי חיפוש, וגם דואר חינמי, שהרי כמו בפלאפון הכשר שאחת הדרישות המרכזיות היתה שיהיו סימני זיהוי שיבהירו בקלות מי עם הכשר ומי לא (חותמת על המכשיר, קידומת יחודית), כך גם כאן הם רוצים שיהיה, וזה אפשרי רק ע"י כתובת המייל, ואם התרת GMail מה הועילו עסקנים בתקנתם (לשון תקנה, לא לשון תיקון). בכל מקרה, כעת על הפרק החוק של אמנון כהן המנסה ליצור אינטרנט כשר לכלל הציבור, אף שזה לא מעשי משום בחינה הרי שיש לשער שזה יפריע לקידום היוזמה החרדית ברמה מסוימת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/6/2007 12:44 לינק ישיר 

מיימוני וכולם

הפתרון אינו לשכנע את ועדת הרבנים/בית הדין המיוחד שהצדק עמנו, זה לא יגמר לעולם. אם על כל פונקציה נצטרך לקבל את הסכמת הרבנים, אין סיכוי שיצא משהו נורמלי.

הדרך היחידה האפשרית היא להעתיק את המודל של כשרויות המזון המסחריות.
כל מי שחושב ורואה לנכון, ינפיק מוצר כפי הבנתו את צרכי הציבור ואת הראוי לדעתו על פי דרך התורה. והיה אם הוא הנפיק מוצר ראוי, הקונים יוכיחו זאת.
כשם שאין אתה פונה לרבנים בבקשה להכשיר גבינה פלונית או ממתק פלוני, מי שרוצה קונה הכשר זה ומי שרוצה קונה אחר.
אין לרבנים כל הצדקה לאחוז את הציבור בגנון, צאו לשוק הפתוח ובמקביל לשדה החינוך והוכיחו את יכולותיכם.
לא על דרך הכפיה תהיה תפארתכם.

-------
מאיר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/6/2007 12:55 לינק ישיר 

אולי מן הראוי לתבוע הקמת פורום מקביל לח"ח שבו ניתן יהיה לבטא באופן אנונימי טרוניות נגד המוסדות ולתבוע שקיפות. לא רכילויות, אלא טיפול בבעיות שאינן זוכות להגיע לעיתונות שמטעם.

מסגרת כזו תביא לדעתי לדילול ההשתתפות בפורומים מקומיים רבים שקיימים בהייד פארק, כמו פורום אלעד (ראיתי פעם דרך לינק בח"ח) וכיו"ב. הדיונים שם על התנהלות פוליטית לא תקינה הם חשובים, אלא שהם נעשים בעילום שם ובצורה שאי אפשר לדעת אם ניתן לסמוך על אמינותה. מצד שני, לא נראה לי שכדאי לוותר על אמצעי כזה לביקורת נגד שחיתות.

ובוודאי שמן הראוי לתבוע הקמת פורום דומה לאגודה אחת שבו ניתן יהיה לדון בשיתוף הרבים בשאלות אקטואליות.

ואדרבה, יבואו נציגי הממסד, אם הביטוי הזה מתאים כאן, וישגרו דובר משלהם שיענה לטענות שמועלות כאן.

(איני בא אפילו לבקש שיספקו פורום כעין "עצור חושבים", אם כי גם כאן היה ראוי לעשות זאת).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/6/2007 12:59 לינק ישיר 

מאיר

כתבתי את תגובתי לפני שראיתי את שלך.

אני עונה לך:

א. לא הבנתי את הצעתך. גם בכשרות מסחרית, חברה שתציע מוצר מצויין אבל כזה שועדת כשרות תכריז עליו שהוא מפוקפק לא יצליח בשוק, גם אם יביאו חוות דעת רבנית שמדובר בחומרה.

ב. איך מתרגמים זאת בתחום האינטרנט? או בתחום הסלולרי? אדרבה, אולי כדאי לבנות מסלול של סלולרי שיחסום, נניח, התקשרויות למספרי טלפון בעייתיים, אבל יאפשר SMS ויציע מכשירים מתקדמים בעלויות סבירות, לכל הפחות כפי שיש לכל חילוני שקונה כאוות נפשו.

וכן אולי צריך להקים ועדת רבנים שתביע דעה באומץ שהתקנה כביכול לסלולרי "כשר" אינה מחייבת, ואולי אף תספר את הסיפור המלא כיצד נולד הרעיון וכיצד הוחתמו ה"גדולים".

ג. בדומה לכך, אולי ראוי להקים שירות אינטרנט באופן עצמאי, להצביע על היתרונות שלו, להסביר כיצד הוא חוסם מה שראוי לחסום, ולהציע לציבור. ואולי גם יימצאו רבנים שיתנו הסכמה. לכל הפחות, אפשר יהיה לפרסם מודעות (ברחובות או בעיתונים שמקבלים מודעות מסחריות ללא הגבלות צנזורה "רוחנית") שיסבירו כי השירות האינטרנטי החליפי אינו פחות טוב והוא מוגן וגם טוב וכמסתבר גם זול יותר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/6/2007 17:28 לינק ישיר 

מאיר,

"אני לא משתמש במנוע חיפוש של הרב מחפוד בפסח"

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/6/2007 20:00 לינק ישיר 

גם אני קיבלתי בתיבה אישית כמה הודעות בזמן האחרון בנושא ברוח הדברים שכתב מיימוני על החמצת המטרה של הועדה.

רק כמה הערות בתור איש טכני,
לא יהיה מנוס מלהעסיק אנשים (גם משגיחים וגם אנשי IT) במשכורת מלאה כדי להתאים את העסק כל הזמן, אם הועדה לא תהיה דינמית ותתן פיתרון לנושאים תוך מסגרת של שעות - גג יממה היא לא תהיה רלוונטית.
לא יתכן שבדור מהירות האור של האימייל פתאום תגלה ששרת המייל של הלקוח שלך שאליו אתה צריך לשלוח הצעת מחיר חסומה משום מה בשרתים של האינטרנט הכשר. זה דבר שלא מתקבל על הדעת. חייבים גם דינאמיות מלאה של הסינון והתכנים, וסוגי שירותים (אפלקציות ג'אווה וכדו' עידכוני דומיינים חברות תמיכה וכדו').

משהוא שאל למה לא יהיה כמו עשרות מסחרית,
נראה לי, משום שבכשרות הדרישות כתובות בשו"ע יו"ד פחות או יותר, והמחלוקות מאוד ספציפיות ונשאר רק הבירור הטכני, כאן ישנה שאלה עקרונית אם לאפשר גישה ל YNET או לא. אם תקום חברה מסחרית שתחסום את התכנים הקשים באמת אבל תאפשר גישה לYNET (אפילו מצונזרת) היא מיד תוקע ע"י הקנאים שהיא גרועההרבה יותר מהאינטרנט הרגיל משום שהיא מתחזה להיות כשר וכמו החזיר שפושט את טליו וכו' (אני יודע שזה מה שיגידו, כי זה מה שאמרו לי לפני שנה בערך כשניסינו כמה אנשים טובים להקים רעיון של אינטרנט מסונן דוגמת JNET).

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי

בית > פורומים > חברה וקהילה > אגודה אחת > אינטרנט כשר? תפסת מרובה לא תפסת
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.