בית פורומים עצור כאן חושבים

על סקרים (ובהקשר יהדות חילונית)

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/7/2007 12:26 לינק ישיר 
על סקרים (ובהקשר יהדות חילונית)

מתוך מאמר של קובי נחשוני ב-Yנט:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3410876,00.html

ה"שולחן ערוך" מצוי גם הוא בבתים שאינם בהכרח שומרי הלכה, ומחזיקים בו 53% מהמסורתיים ו-24% מהחילוניים. בגמרא, שהיא למעשה המקור, מחזיקים 26% מהמסורתיים ורק 8% מהחילונים.

ניתוח נוסף של התוצאות מלמד שהגמרא וה"שולחן ערוך" פופולריים יותר בקרב הדור הצעיר. ל-54% מהנשאלים בגילאי 18-24 יש בבית "שולחן ערוך", ו-39% מהם מחזיקים בספרי גמרא. לצורך השוואה, בין גילאי 25-34 מחזיקים רק 36% ב"שולחן ערוך", ורק ל-19% מהנשאלים בגילאי 35-44 יש בבית גמרא.

(הפיסקה השנייה מתייחסת כנראה לכלל הציבור, כך שלא ממש ברור לי מה היא אומרת. האם ההבדל בין צעירים למבוגרים הוא אצל הדתיים או החילוניים? איכות הסקרים פעמים רבות היא על הפנים, אך יש לי ספק רב מה מתוך זה נוגע לאיכות הכתבים שמדווחים על הסקרים, שעליה עדיף לא לדבר).

מזה זמן יש לי תחושה שהסקרים הללו, כמו גם בנושאים אחרים, הם חשודים מאד (ואני מדבר בלשון המעטה). משום מה אני מכיר כמה בתים דתיים שאין להם גמרא בבית, אך בודאי שלא ראיתי את רבע מהאוכלוסיה החילונית שיש להם 'שולחן ערוך' בבית (וגם לא 40 אחוזים אצל המסורתיים), או גמרא אצל 8% מהחילוניים (ועוד יותר אצל הצעירים. אולי דתלש"ים?). לגבי 'שולחן ערוך', מכיון שאני מניח שרוב גדול של החילוניים לא שמעו עליו מאומה מעודם, הכוונה היא לקיצור שולחן ערוך, שמתגלגל בצורה כזו או אחרת לבתים רבים. ואולי 'גמרא' היא איזה כרך מיושן ומתפורר של מסכת אחת של גמרא מהסבא רבא או מתקופת הלימודים בבי"ס. 

אני שומע על תוצאות שמצביעות על אחוזי ענק של חולים במחלות אלה ואחרות, או סוטים בסטיות אלה ואחרות, ומשום מה אני לא מכיר אף אחד מהם. לגבי מחלות וסטיות, הדברים כמובן מצויים יותר ברשות היחיד, אבל בכל זאת הייתי מצפה להכיר חלק כלשהו מהקבוצות הענקיות הללו.
אני מניח שתופעה נוספת היא זהותו של מזמין הסקר. משום מה הסקרים של הליכוד, או של 'מקור ראשון', נוטים ימינה, ושל המערך או 'הארץ' - שמאלה. סקרים של הומוסקסואלים נותנים אחוזי ענק לנטייה מינית זו, וסקרים של יהדות לעם נותנים אחוזי ענק לזהות יהודית בציבור הרחב, וכן הלאה. לפעמים ישנן הטיות הפוכות, כאשר רוצים להצביע על בעיה אז פמיניסטיות יראו שהיחס לנשים הוא חמור מאד ויש עמדות מפלות בציבור וכדו'.
אני כבר מזמן איבדתי את האמון בסקרים הללו (כמובן בהכללה), ולא רק בפוליטיקה. האם מישהו יכול להעיד מניסיונו על יותר מרבע מהבתים החילוניים הצעירים בישראל שיש להם שולחן ערוך בבית? אז מה קורה פה? האם זה סתם שקר? האם זה סתם 'סקר' (=מוזמן)?

מיכי

תוספת הלינק

תוקן על ידי לינקזעצער ב- 07/05/2009 11:35:44

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 12:51 לינק ישיר 

.

אני יכול להעיד עבורך על שתי עובדות אחרות, השניה שבהן חמורה דיה:

עדות ראשונה:
לאחר קורס סמסטריאלי במחלקה לפסיכולוגיה ב"בניית סקרים ושאלונים", אני בטוח כי רוב מוחלט של הסקרים אינו נעשה בצורה אובייקטיבית מקצועית. הדרך להשפיע על תוצאות כל כך קלה לביצוע, שקשה להמנע מכך. למשל, הוכח אמפירית כי במבחנים "אמריקאיים" בהם יש למעלה מ- 5 תשובות אפשריות, ההסתברות כי אותו ציבור יבחר בתשובות הנמצאות בראש הרשימה גבוהה מכך שיבחר באחת מהתשובות שבתחתית הרשימה.

למאי נ"מ? ברור. אם ברצונך להשפיע על הבחירה, קבע הרבה תשובות אפשריות, ואת אלו אותן אתה מחבב במיוחד, רשום בתחילת הרשימה.

וכו'. וכו'. וכו'.

עדות שניה:
חברת סקרים מהמפורסמות והבולטות בתחום, "גיששה" אצל חברה גדולה שהזמינה סקר מסויים, מהן התוצאות "הרצויות" לה.

ואכמ"ל

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 13:10 לינק ישיר 

מיכי,

לגבי הסקר הספציפי - באמת מוזר בעיני. הייתי בחיי בהרבה מאוד בתים חילוניים, ובמעטים מאוד (מאוד) מהם ראיתי את השו"ע (בד"כ, אם לא מדובר בדתל"שים, זו ירושה מהסבא שאיש לא יודע מה לעשות בה). לגבי גמרא זה שונה, אם כי אני לא בטוחה שבהבדלים מספריים גדולים.

לגבי ההערה שלך - "אני שומע על תוצאות שמצביעות על אחוזי ענק של חולים במחלות אלה ואחרות, או סוטים בסטיות אלה ואחרות, ומשום מה אני לא מכיר אף אחד מהם. לגבי מחלות וסטיות, הדברים כמובן מצויים יותר ברשות היחיד, אבל בכל זאת הייתי מצפה להכיר חלק כלשהו מהקבוצות הענקיות הללו" -
בניגוד לספרים, שבד"כ נמצאים על מדף ואפשר לראותם, מחלות וסטיות (מעניין למה אתה מתכוון...), הן באמת ברשות הפרט ופעמים רבות אף אנשים קרובים אינם יודעים עליהן. בנוסף, אנשים ונשים נוטים לענות לסקרים באופן שונה מזה שהם עונים לחבריהם/קרוביהם - לעתים ביושר ובגילוי לב גדול יותר (מסיבות שונות - זה פחות מסוכן לומר אמת לאדם חיצוני; זו "הזדמנות" להוציא מה שעל הלב; השאלה מפתיעה כ"כ שקשה "לתכנן" שקר וכו') ולעתים פחות (במקרים רבים אנשים עונים לסקרים ע"פ מה שהם חושבים שהסוקרים רוצים לשמוע).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 14:41 לינק ישיר 

אני מסכים עם דברי מיכי - קשה לתת אמון בתוצאות הסקרים. לא רק בגלל סילופים מגמתיים מצד השואלים או הנשאלים אלא גם בגלל הקושי האמיתי לבנות מדגם מייצג של האוכלוסיה.

התוצאות באשר למציאותם של ספרי קודש תמוהות בעיני שכן אני בן בית במספר בתים חילוניים ולא זכיתי לראות בהם שו"ע או גמרא. יש לנו חבר חילוני שלומד תלמוד באיזה חוג ואצלו יש מספר כרכים ממהדורת שטיינזלץ. מה שיותר מעניין - הוא אפילו קורא בהם!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 14:47 לינק ישיר 

וכבר אמר  מי שאמר   מדבר סקר תרחק!

מודה ועוזב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 14:59 לינק ישיר 

פרופסור אומן   טען שעשו פעם סקר לאחר מערכת בחירות ושאלו את המשתתפים לאיזה מועמד הם הצביעו בבחירות האחרונות , התוצאה היתה שאחוזי העונים שהצביעו לצד המנצח היו גבוהים הרבה יותר מתוצאות האמיתיות שקיבל המנצח.
וזה הוכחה לכך שאנשים משקרים בסקרים.  אנשים נוטים לענות בהתאם למצופה מהם.ובמקרה זה הם הולכים עם המנצח.

ואני מניח שסקר שבודק את השייכות והקשר לארון הספרים היהודי  גורם למשתתפים לענות בהתאם למסר הסמוי העולה מהשאלה ,  לפיו העדר קשר כזה הינו דבר שלילי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 16:33 לינק ישיר 

אסופי,
זה לא מוכיח שאנשים משקרים לסוקרים, אלא אולי לא היה כאן מדגם מייצג. מה שזה מוכיח הוא שסקר מסוג כזה אינו אמין.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 16:37 לינק ישיר 

מבקש סיוע לפרנויה ישנה:למה בכל מערכות בחירות ב30 שנים האחרונות, השמאל מקבל תמיכה עפ"י הסקרים פחות ופחות בהתקרב מועד הבחירות והימין ההפך?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 17:47 לינק ישיר 

הבעיה היא לא רק בסקרים, אלא אף בנתונים סטטיסטיים הממומנים על ידי גורמים שונים והאמורים לכאורה לייצג מחקר הוגן, נוטים במכוון להציג מצג שוא, לצורך ענין כזה או אחר.

לפני מספר חודשים פורסמו בוואלה נתונים של האגודה נגד הזנות בישראל, ולפיה מליון ישראלים מבקרים מידי חודש בבתי בושת. הנתונים נמסרו בועדה פרלמנטרית הנלחמת בתופעת הזנות. יו"ר הועדה ח"כ זהבה גלאון קבלה את התוצאות.

האמת שאין לי מושג מה קורה מחוץ לחלון ביתי, אלא שבחשבון פשוט בישראל קיימים למעלה מששה מליון אזרחים, חצי מתוכם גברים, וחצי מתוך אותם גברים הם מבוגרים, כך שנשארנו עם מליון וחצי מינוס, עכשיו אני צריך להאמין שמכל שני גברים שאני רואה ברחוב אחד מהם בטוח ביקר בבית בושת בחודש האחרון,

לי זה נשמע הזוי ומופרך, אבל לועדה פרלמנטרית בכנסת ישראל זה כנראה נשמע אחרת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 19:09 לינק ישיר 

[אילפא,

אם אני מבינה נכון, לא מדובר במיליון גברים, אלא במיליון לקוחות-משעבדים. גבר אחד יכול (וכנראה שכך זה בד"כ) להיות לקוח-משעבד הרבה יותר מפעם אחת.
בנוסף, זה בדיוק מסוג הדברים המתאימים להערתי למיכי לעיל - העובדה שאינך יודע, אינה אומרת שזה לא קיים. אני מניחה שגם אינך חושב שאתה מכיר מישהו שמטריד מינית, או משהו שהוטרד/מוטרד מינית (ואפילו בהגדרה המצמצמת ביותר), ובכ"ז גם מסביבך מסתובבים לא מעט כאלה...]

תוקן על ידי אמשלום ב- 25/07/2007 19:10:04

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 19:23 לינק ישיר 

אילפא, כאן די ברור שאמשלום צודקת (וזה כמובן לא תקדים ). המדובר במיליון ביקורים, וחלקם של אותו אדם. כמו הדילמה לגבי רה"ר שעוברים בה 600000 איש, האם לספור אדם שעובר פעמיים וכדו'. ועדיין גם לי המספר נראה מופרז.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 19:43 לינק ישיר 

יש להעיר שסקר יכול לתת תוצאות טובות אם הסוקר מקצועי, הגון ועובד קשה. למעשה כמו בכל מקצוע אחר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 23:13 לינק ישיר 

בנוגע לשו"ע מול תלמוד, הנתונים אכן מתמיהים, אני מכיר לא מעט בתים דתיים שאין בהן שולחן ערוך, תלמוד בבלי תמיד תמיד יש (ובד"כ גם רמב"ם).

נראה לי (גם קצת מניסיון) שלבתים מסורתיים-חילוניים קו"ח.
                  אם כי יתכן שבציבורים שיותר משויכים לעדות הספרדים המצב שונה, אבל הדבר מצריך בדיקה. (לי לא זכור שוני מובהק כזה)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2007 23:18 לינק ישיר 

נניח שיש ספרים - לא תמיד קיומם מעיד על משהו. יתכן שבני הבית אינם פותחים אותם ולכל היותר מנגבים מהם את האבק.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > על סקרים (ובהקשר יהדות חילונית)
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר