בית פורומים עצור כאן חושבים

תלות היתר המכירה ברבנות: הערמה לשם מניעת מכשול

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-15/9/2007 21:39 לינק ישיר 
תלות היתר המכירה ברבנות: הערמה לשם מניעת מכשול

השבת הוברר לי שהרב סלומון, רבה של אם המושבות, החליט השנה לא לתת הכשר לפירות וירקות מהיתר המכירה. מסתבר שהרבנות הראשית נתנה השנה יד חופשית לרבנויות המקומיות בעניין זה. כפי ששמעתי, ירקן כלשהו שאל אותו מה השתנה השנה לעומת השמיטות הקודמות שם הוא קיבל הכשר מהרב סלומון עצמו, ונותר ללא מענה. אז מי אמר שההלכה אינה דינמית?!
יש לכך השלכות רבות וגדולות בתחומים שונים של הרבנות. חנויות ומסעדות, וגם צרכנים (בודאי לא דתיים), שיראו שאפשר בלי הכשר של הרבנות, שהרי הם יפעלו ללא הכשר השנה, לא יפנו אליה גם אחרי שנת השמיטה. כמו"כ, יש כאן הכשלה של הרבים באיסור, שכן הם יאכלו פירות וירקות ללא כל היתר (גם לא של היתר המכירה). ישנה כאן מעילה בתפקיד הרבנות לספק גם הכשר מינימלי לציבור שדורש זאת, להבדיל מהכשר מהדרין. ויש כאן פגיעה מצטברת בחקלאים שלא יוכלו לשווק את תוצרת היתר המכירה. יש בעיה של פירות וירקות בקדושת שביעית שיסתובבו חופשי בשוק ולא ינהגו בהם כראוי. ועוד ועוד.
רבנים ציוניים בעיר זועמים, ושוקלים מתן הכשרים עצמאיים (אני מניח שלא ייצא מזה כלום, כמו תמיד).
לא אעסוק כאן בבעיות לגבי תפקיד הרב והרבנות. את זה אשאיר לנישטאיך. לא אעסוק גם בשאלה האם תפקידנו לדאוג לפירות בקדושת שביעית (האם זו בעיה בחפצא, או רק חובה למנוע איסור מהאנשים). כאן ברצוני לדון בשני ההיבטים האחרים.
כאמור, למיטב הבנתי יש כאן שני היבטים שטעונים ליבון, אף לפי ההנחה שאכן ההיתר הוא בעייתי ולא ראוי לכתחילה לסמוך עליו (לצורך הדיון בהמשך אניח שאכן לא ראוי לכתחילה לסמוך על ההיתר).
1. הכשלת הרבים באיסור.
2. בעייה לחקלאים שמשתמשים בהיתר.
בעוד הרבנים ששמעתי זעמו בעיקר על ההיבט 1, אני מצאתי את עצמי מזדהה עם הרב סלומון בעניין זה. לי דווקא מפריע הרבה יותר ההיבט 2.
היבט 1 מעורר את השאלה האם ראוי לבצע הערמה כדי להקטין את האיסור שעליו יעברו אלו שאינם טורחים לשמור על ההלכה. תחושתי היא שלא, שכן מי שאינו שומר על ההלכה אינו יכול 'לדרוש' ממני לאכול או לנהוג באופן לא מהודר כדי שלא להכשיל אותו. זהו בבחינת הלעיטהו לרשע וימות (כמובן לא ממש, שהרי כאן מדובר שאני לא חייב לעבור איסור או לנהוג שלא בהידור, ולא סתם להלעיט אותו). אם אני מאמין שלא נכון להתיר מכירה, אזי העובדה שרבים שאינם מקפידים ייכשלו אינה צריכה למנוע ממני לנהוג באופן שאני מאמין בו. על שאלה זו כתבתי פעם ב'מידה טובה', ואם יתעורר כאן דיון נרחיב בזה.
לעומת זאת, ההיבט 2 מעורר שאלה עקרונית אחרת. אם אכן כלפי החקלאים ישנה הצדקה לבצע מכירה, אזי לא ייתכן שמבחינת הצרכנים לא נמליץ לקנות את תוצרת ההיתר, שכן לגבי הצרכנים אין כאן פיקו"נ או צורך גדול. הדבר דומה למה שדנתי פעם כאן לגבי חמץ גמור שנמכר על ידי עסקים (שהתירו להם משום הפסד מרובה), וגם שם טענתי שלא ייתכן שההיתר הזה לא יגובה בהיתר מקביל לצרכנים לקנות את הסחורה הזו, שאם לא כן מה טעם להיתר.
בעבר זה עורר את השאלה האם ראוי לסמוך על צרכנים שאינם מקפידים (כאלה שלא מתרגשים בכלל מאיסור חמץ שעבר עליו הפסח, והם יקנו בכל מקרה) שיפתרו את הבעיה. גם כאן ניתן לומר שנתיר לחקלאים למכור את הקרקע ולעבדה, ונסמוך על חילוניים שיקנו את התוצרת שלהם, בעוד שאנחנו נקפיד לצרוך רק תוצרת אחרת (בהסתמך על כך שאנחנו פלח קטן מהשוק, ואין לכך השפעה רבה).
מסיבה זו נראה לי שדווקא ההיבט השני הוא הבעייתי ולא הראשון. אשמח לשמוע חוו"ד הרמה.

מיכי

קיצור הכותרת:

תוקן על ידי עצכח ב- 16/09/2007 0:56:18

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2007 09:21 לינק ישיר 

חבל שהוא מניח שיש רק שתי אפשרויות "היתר מכירה" או "אוצר בית דין" ולא מנסה לבדוק ברצינות את האפשרות של יבול שישית.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/9/2007 12:36 לינק ישיר 

לפני זמן מה ביקרתי באחד הקיבוצים הדתיים ושאלתי אותם מה הם מתכוונים לעשות בשנת השמיטה. הם אמרו לי, שבשדות ובמטעים שלהם הם עושים היתר מכירה, אבל האוכל בחדר האוכל יהיה מ"אוצר הארץ". ההגיון הוא, שבשדות ובמטעים ההפסד שלהם הרבה יותר גדול, ולכן הם מקלים, אבל בקניית אוכל ההפסד הוא קטן יחסית ולכן הם יכולים להחמיר.

[אבגד: לגבי הכנס, אתה כנראה מתכוון לאראל סג"ל העיתונאי - זה לא אני - אני אראל סגל בלי גרשיים]

תוקן על ידי אראלסגל ב- 25/09/2007 12:41:16

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > תלות היתר המכירה ברבנות: הערמה לשם מניעת מכשול
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר