בית פורומים ספרים וסופרים

חרמו של י"ם - מי החרים את מונטיפיורי?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/2/2008 09:35 לינק ישיר 
חרמו של י"ם - מי החרים את מונטיפיורי?

אחת הפרשיות המאפיינות את קנאותם הקדומה של בני ירושלים, עוד בטרם לקחו עולי אונגארין את החסות על מעשי הקנאות החל מימות הרב קוק העליזים והלאה, היא ללא ספק פרשת החרמתו של משה מונטיפיורי.

משה מונטיפיורי היה מגדולי התומכים של הישוב היהודי בירושלים בשנות הת"ר והלאה. שנים שהציבור הירושלמי נאנק תחת עול מיסים גבוה, ואף כשהצליח חלקו האשכנזי להשתחרר ממנו - עוד היה ציבור זה מחוסר אמצעים כליל, וצרכים יום יומיים מצאו את תקצובם על ידי תרומות נדיבי חו"ל שנאספו על ידי שד"רים. יוזמות בעלות מעוף, כיסוד מושבות חקלאיות, בנין חצרות וכדומה, נאצלו לרדת לטמיון עם המפגש הראשון במציאות המרה, מחוסרת האמצעים. המוצא הראשון מבעיות של חסור תקציב היה השר משה מונטיפיורי, שגילה התעניינות רבה ביוזמות בניה ירושלמיות, והוזיל הון רב מכיסו למענן.

בניגוד לרוטשילד, היו למונטפיורי גם קשרים טובים מאוד עם ראשי הישוב המדקדקים בהלכה, והם העריכוהו והוקירוהו.

על רקע הנתונים הללו, התקבלה באופן קשה ביותר פרשת עלייתו של משה מונטיפיורי להר הבית והחרמתו על ידי אחר מבני ירושלים הקנאים. עלייתו של מונטיפיורי נעשתה בתום לב, בהסתמך על דעתו של הראב"ד המתיר את העליה להר הבית בזמנינו, והדבר האחרון לו הוא ציפה מבני ירושלים הוא חרם. ובאותה מידה שהדבר היה מיותר למונטיפיורי, הוא היה מיותר גם לראשי הישוב, שחששו, ובצדק, מכעסו של זה.

לא ברור באיזו שנה אירעה פרשה זו, כשם שלא ברור מי תמך בה. המקור המפורט ביותר לתולדות הפרשה הוא חיים הירשנזון בספרו "מלכי בקודש" ח"א עמ' 43, הכותב וז"ל:

וזכורני בהיותי עוד ילד בן אחת עשרה שנה כאשר בא השר משה מונטיפיורי בפעם ששית בארץ ישראל בשנת תרכ"ז, ושמעתי אז כי נכנס הוא ורבו הד"ר לעווי ז"ל למקום המקדש, ואז היה בירושלים ר' יוסף משה מליסא ז"ל, ויקח שופר ויתקע וינדה להשר בחוצות ירושלים. ובהיות השר ז"ל ירא ה' מאד פנו הוא והרב דר. לעווי ז'ל אל רבני ירושלים, ויתנצל הד"ר הלז כי עשה זאת בתם לבב ע"פ התר הראב"ד ז"ל, וינחמום רבני ירושלים לאמר כי חרמו של ר' יוסף משה הוא כחרמו של י"מ, כי אם כי י"מ זה גדול הוא ביחוסו כי הוא בנו של הגאון ר' יעקב מליסא ז"ל בעל דרך החיים, אבל איננו שפוי בדעתו, ואיננו אחראי על מעשיו. ואדוני אבי מו"ר הגאון ר' יעקב מרדכי ז"ל אמר אז כי אמת כי לו היה ר' משה יוסף ז"ל שפוי בדעתו היה חייב עונש על הוראת הלכה בפני הרבנים הגאונים כו'.

עד כאן דברי הירשנסון.

יש להניח שעדות זו אינה מדוייקת בכל פרטיה, כיון שהירשנסון העיד בגדלותו על שראה בקטנותו. כך העיר שמואל וינגרטן ב"סיני" סב עמ' צד, שנתחלפה להירשנסון שנת תרכ"ז בתרכ"ו, וכך העיר א"ר מלאכי, סיני סג עמ' רפד, שד"ר לעווי לא נכנס בעצמו להר אלא רק הורה היתר למונטיפיורי להיכנס.

מלאכי מביא גם עדות בשם ר"ש מסלנט לפיה היה המעשה בחיי ר"י ברדאקי ולבסוף לא החרימוהו. אינני יודע כיצד להכריע בסוגיא זו, כאשר נגד עדותו של הר"ש עומדת גם עדות המבורגר בשלושה עולמות ח"ג עמ' קטו, ומאידך צ"ע הלמאי יכחיש ר"ש מסלנט מעשה זה, אם אכן אירע.

בשולי הסקירה אוסיף להעיר, שלא ידוע על בן של החוות דעת בשם ר' יוסף משה. ידוע על נכד כזה, בן בנו ר' מרדכי אריה לייבוש מצפת. ואולי גם זו מטעויותיו של הירשנסון שהחליף נכד בבן.

מישהו יכול להוסיף פרטים על פרשה מעניינת זו ועל היבטיה?דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/2/2008 19:20 לינק ישיר 

"מעניין שמונטיפיורי עצמו ואשתו לא כותבים על כך ביומניהם?"

מאין הם היו אמורים לדעת על כך? ד"ר לעווי כנראה לא סיפר להם.
ואיך יכול היה לספר על כך? מונטיפיורי הבור הרי לא ידע מה זה "חרם", ולעווי היה צריך להסביר לו שאסור ליהודים (ובפרט חרדים) לדבר עם המוחרם ולעמוד בד' אמותיו וכו'. ואיך היה יכול להסביר לו מדוע חכמי ירושלים מתרפסים לרגליו גם אחרי החרם?

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/2/2008 22:23 לינק ישיר 

ראו מאמרו של ר.א. מלאכי, החרם בדורות האחרונים, תל-אביב תשל"א שם סוקר שורה של חרמות בא"י בעיקר. לעניין מונטיפיורי כותב בקצרה:
"...החרימו בירושלים את משה מונטיפיורי משום שנכנס אל מקום המקדש ועלה על הר הבית. אבל הוא מיהר לקבל נזיפה והרבנים התירו את החרם." ובהערה מוסיף: "לאמיתו של דבר לא נכנס ברגליו, כי אם נשאו אותו על כסא."
אינו מציין מקורדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/2/2008 22:56 לינק ישיר 

י_לבנוני:

אני בטוח שמונטיפיורי ידע בדיוק מה זה חרם. אולי הוא היה עם הארץ, אבל הוא היה ספרדי, וספרדי עם הארץ יש לו מידע רחב שהוא שואב מהבית, מהסביבה, מהבית כנסת וכדומה. אל תשכח שמונטיפיורי בנה בית כנסת פרטי ומימן כולל שילמד שם והעניק להם ספרייה מעולה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/2/2008 01:41 לינק ישיר 

האם לא נכנס בשידה תיבה ומגדל? רק בכסא?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/2/2008 04:33 לינק ישיר 

בעזהי"ת


   אני ממש מתנצל על תוכן הודעתי זו, הראשונה בפורום, אבל מה אעשה? (במיוחד ולא עברה איזה יד זרה וחמקנית, להטיל מלאי זהב לכיסי.... ). פשוט צורמת לי הופעת אחד מגדולי תלמידי החכמים כיום, כסתם הדיוט מהשוק, בסיום הודעתו של דוד אסף, לעיל.
   מקווה שאין בכך אמירה כלשהי על רוח הפורום, ומכלל לאו אתה שומע הן.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/2/2008 11:11 לינק ישיר 

>ספרדי עם הארץ יש לו מידע רחב שהוא שואב מהבית, מהסביבה, מהבית כנסת וכדומה. אל תשכח שמונטיפיורי בנה בית כנסת פרטי ומימן כולל שילמד שם והעניק להם ספרייה מעולה<
מה ידוע לך על ביתו של מונטיפיורי? על סביבתו?
הוא לא היה "מסורתי בור". הוא לא ידע מאומה מיהדות.
האם לדעתך גם הוא ישב ולמד בכולל שהוא הקים? או שמא קפץ לפעמים לעיין בספריה המעולה שהוא תרם להם?

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/2/2008 12:08 לינק ישיר 

י_לבנוני:

הוא היה יהודי ספרדי דתי, היינו ששמר על שבת, כשרות, וכדומה. אולי הוא היה עם הארץ, אבל ידיעות בסיסיות הוא בפירוש ידע. חרם זה דבר שאפילו יהודי עם הארץ מכיר.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/2/2008 13:39 לינק ישיר 

אפילו לחתום שמו בכתב רהוט כנראה לא ידע.

אבל אין זה משנה כאן מידת בורותו. לא זה מה שהיה מעכב את ד"ר לעווי מלהסביר לו לאט אבל בטוח. כנראה שלעווי לא רצה ליידעו, או שאף הוא לא שמע על דבר החרם הזניח.

אגב, בכזבי גרליץ מובא שאיזו סבתא ירושלמית מחוגי הקנאים (לדידו לא היו חוגים אחרים מלבד הקנאים מחד ופורקי העול מאידך) הלכה לדבר קשות את הגבירה יהודית על שבגדיה לא תאמו את מנהג ירושלים... כנראה באו גם כמה מזקני העיר להציע קפטן ירושלמי למונטיפיורי הקשיש, כמו שעשו כשמונים שנה מאוחר יותר לר' אהרן מבלז...

הערת אגב:
"אלמלא תודוס/ מונטיפיורי אתה גוזרני עליך נידוי"
פירש"י: מטיל מלאי.

אם על עשיר ש"אפשר לסוחטו" לא גוזרים נידוי, אז על מי כן גוזרים? על סתם יהודי מן השוליים שאינו שומע לחכמים ואוכל גדי מקולס? על סתם יהודי-איטלקי-ספרדי בעל יחוס בנקאי העולה להר הבית ואין לו קשר לחרדי ירושלים? מישהו היה מעלה בדעתו לנדות את הברון רוטשילד? 

תוקן על ידי צלצח ב- 24/02/2008 14:02:58
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > חרמו של י"ם - מי החרים את מונטיפיורי?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר