בית פורומים ספרים וסופרים

ישיבת המקובלים שער השמים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/2/2008 14:16 לינק ישיר 
ישיבת המקובלים שער השמיםישיבת המקובלים שער השמים נוסדה בשנת תרס"ו בידי ר' חיים ליב אויערבאך ור' שמעון צבי הורוויץ (לידער)
על פי השמועה זכתה הישיבה להתנגדות מסויימת עד לשנות השואה אך לא עלה בידי לברר את הטעם לאותה התנגדות.

האם הדבר נעוץ במחלוקת עם מקובלים ספרדים, בקשרי הישיבה עם הרב קוק, או דבר אחר?

רמז להתנגדות ניתן למצוא באיגאת אפולגטית של הרב קוק
 משנת תרפ"ה:

מצאתי לי לחובה קדושה להודיע לכבודכם, שלא ישימו לב כלל לדברי הפלסתר שנכתבו ע"י איזה איש בלתי אחראי כלל נגד הישיבה הקדושה שער השמים שהיא ישיבה מפוארה שהרבה ת"ח מצוינים בנגלה ובנסתר ובעבודה יושבים בה בשקידת תוה"ק, והגבאים והמנהלים שלה הם ג"כ ת"ח מצוינים גדולי תורה ויראה, נוסיף דרכו בקודש לחזק ולאמץ את הישיבה הקדושה הנ"ל ושכרו כפול מן השמים. והרבנים ר' חיים לייב אויערבאך ור' שמעון הורוויץ שליט"א הם גדולים בתורה כל אחד בבחינתו בגדלות מיוחדה, הרב הגאון ר' ח"ל אויערבאך בנגלה וגם בנסתר, והרב הגדול המקובל ר' שמעון הורוויץ בנסתר בחכמת הקבלה וגם בנגלה, והם שניהם ידידי ובאי ביתי וחביבים עלי מאוד.

[אגרות הראיה, ד, עמ' רמה-רמו]

האם יש למשיהו מושג למי מכוונים הדברים?
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/2/2008 04:29 לינק ישיר 

להעיר ששני גדולי הפוסקים של דורנו גדלו בבית גדולי המקובלים, ר' שלמה זלמן אוירבאך היה בן ר' חיים ליב ור' אלישיב הוא נכד בעל הלשם. ראיתי הסכמה של רשז"א על ספר של קבלה והוא כותב שלא היה לא ידיעה בחכמת הקבלה ואיני יודע אם כתב זה מחמת עניוות או באמת לא היה גדול בקבלה. האם ידוע אם ר' אלישיב יש לו יד בחכמת הקבלה?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-25/2/2008 12:20 לינק ישיר 

חתנו של הרב אלישיב יכול בוודאי לספר סיפורים על גדלותו בקבלה של חותנו, אף שנוהג להסתיר עצמו בפני כל גדולי המקובלים המשחרים לפתחו.

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/2/2008 23:33 לינק ישיר 

אוהב ספר, וeb77: בפתיחה ל'לשם שבו ואחלמה' מהד' תרצ"ה, [שיצא לאור על ידי אביו של הרב אלישיב], נדפס מאמר תולדות על בעל ה'לשם' מאת ר' אריה לוין, שכבר היה אז חותנו של הרב אלישיב. ובתוך המאמר, כשהוא מזכיר את בני משפחתו של ה'לשם' שהגיעו עמו לארץ בתרפ"ד, הוא מציין בתוכם את "היקר יניק וחכם טובא, אשר עוד בילדותו זכה לכתוב איזה ענינים בספר ה' לשם שבו ואחלמה חלק ג' מפיו הק' של א"ז זצ"ל מדבר אליו, אשר מזכירו בספרו [במילים] "אשרי יולדתו", ה"ה הרה"ג וכו' מוה"ר יוסף שלום שליט"א". יש לציין שהרב אלישיב היה נער בן פחות מ16 כשנפטר סבו, וחלק ג' המוזכר כאן נדפס בתרפ"ד - כשהיה בן 14 - וכמובן נכתב עוד קודם לכן. כמדומה איפוא שהדברים נוטים לדעת אוהב_ספר ולא לדעת eb77.


נ.ב. בשרשור סמוך הוזכר שבמכתבו שנדפס ב'אגרות לראיה', מציין ה'לשם' בסיום המכתב שעם הבאים עמו נמצא גם נכדו הקטן, "ושמו יוסף שלום".
נ.ב.2 במאמר הנ"ל מזכיר ר' אריה לוין את הרב קוק לא פחות מארבע פעמים, ואחת מתוכן היא העובדה המעניינת שהרב קוק הוא שניסח את מצבתו של ה'לשם'.

 

 תוקן על ידי תכלת_דומה ב- 25/02/2008 23:38:05
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/2/2008 08:36 לינק ישיר 

תכלת
מפתיע אותך שהרב קוק הוא שניסח את המצבה של הלשם?
גם רחי"ל אוירבאך וגם הלשם היו ממקורבי הרב קוק וכמצוין כבר בתחילת האשכול.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-16/5/2012 14:52 לינק ישיר 

ב"ה

בייסודה שותף גם הגאון הרב מנחם מנכין היילפרין/הלפרין מגרודנה/הורודנה זצוק"ל, בעל "הגהות וביאורים" על כתבי מרן הגאון האר"י זצוק"ל זיע"א כפי שהפיצם מרן הגאון הרב חיים ויטאל זצוק"ל זיע"א.
שלושתם היו ראשי הישיבה מייסודה, ולאחר פטירת הגרמ"מ הלפרין,, מרנן הגרחי"ל אוירבך זצוק"ל והגאון הרב שמעון צבי הורוביץ זצוק"ל היו ראשי הישיבה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-16/5/2012 14:57 לינק ישיר 

ב"ה

בייסוד הישיבה היה שותף מרן הגאון הרב מנחם מנכין היילפרין/הרפרין מגרודנה/הורודנה זצוק"ל, מחבר "הגהות וביאורים" על כתבי מרן הגאון האר"י זצוק"ל זיע"א כפי שהפיצם גדול גוריו, מרן הגאון רח"ו זצוק"ל זיע"א. הגרמ"מ היה מראשי הישיבה עד פטירתו.

ערכו בויקיפדיה:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A0%D7%97%D7%9D_%D7%9E%D7%A0%D7%9B%D7%99%D7%9F_%D7%94%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9F


תוקן על ידי גאולה_שלמה ב- 16/05/2012 15:00:09
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/9/2012 17:19 לינק ישיר 

ב"ה

לגבי הרב קוק וראשי הישיבה, אז גם הרב הלפרין היה ביחסים קרובים עם הרב קוק והיה מדבר עימו לא פעם בנגלה ונסתר.
הוא נפטר בתרפ"דדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/9/2013 19:01 לינק ישיר 

ישיבת "שער השמים" פרסמה כרוז לכבוד הגעתו של הרב קוק לירושלים וקבלתו את משרת הרבנות (בפועל הסכים לקבלה בטבת תר"פ, כארבעה חודשים לאחר הגיעו אליה) שעליו חתומים הרב ה[יי]לפרין, הרב הורוויץ, הרב אוירבך והרב מהריל (תלמיד חבר של ה"לשם" כפי שהיה הרב קוק) וכך נכתב בו:

ישיבה הקדושה שער השמים

בעיה"ק ירושלים תובב"א

'בשם הישיבה הקדושה שער השמים... נקדם בברכה את פני רבנו הגאון הצדיק אור ישראל וקדושו כקש"ת מוהר"ר אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א ליום עליתו ירושלימה עיה"ק תוב"א לשבת על כיסא כבוד התורה להיות אב ורועה את עמו בקודש. אנו מברכים את היום אשר זכינו לראות את רבנו מתבשר בבשורת ציון וככהן בבית ה' יהיה לנו רבנו משפיע אור תורה וקדושה בישראל ובישיבתנו שער השמים המוקדשת ללימוד רזי התורה וחכמת האמת אשר רבנו מכהן כהונת ראש בהיכלה

ברגשי הכנעה יום התגלות אורו בקודש ב' רחמים עטר"ת

גבאי ומנהלי הישיבה שער השמים וסניפיה

נאם אהרן שלמה מהרי"ל מזאגר

נאם מנחם מענכין הלפרין           

נאם חיים יהודה לייב אויירבך

נאם שמעון צבי הורוויץ לידער
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/9/2013 22:26 לינק ישיר 

גאולה_שלמה כתב:
ב"ה

לגבי הרב קוק וראשי הישיבה, אז גם הרב הלפרין היה ביחסים קרובים עם הרב קוק והיה מדבר עימו לא פעם בנגלה ונסתר.
הוא נפטר בתרפ"ד

וכן במכתבו לרב קוק כתב:

'כתיבה וחתימה טובה לידיד עליון ב"ה וידיד עמו ישראל ה"ה הרב הגאון הגדול צדיק יסוד עולם מפורסם לתהילה בכל קצוי ארץ, שבחו מי ימלל כבוד קדושתו מי יספר מו"ה מרנא ורבנא מו"ה אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א ע"ש כל אשר לו כולם יעמדו על הברכה אמן .

ב"ה זכיתי להשיג את ספרו הנפלא הפלא ופלא ונקרא שמו 'ראש מילין' שמה ראיתי לפי מיעוט שכלי כוחו וגדולתו עד אין חקר. מה רבו מעשיו בזה נורא מאוד מי ימלל תהילתו.

יתן לו השי"ת אריכות ימים ושנים טובים ואז יראה העולם את גודל תקפו וגבורתו בנגלה ובנסתר אשרי העם שככה לו אמן .

ידידו המברכו מעומקא דליבא ידידו מוקירו ומכבדו כערכו הרם ,

                                                                                                                                             מנחם מענכין היילפרין'
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > ישיבת המקובלים שער השמים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר