בית פורומים עצור כאן חושבים

ניגונים שמעבירים מסרים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-6/5/2008 23:00 לינק ישיר 
ניגונים שמעבירים מסרים

כששמעתי בדיסק של "מעייני הישועה" את אהרן רזאל שר " כי איך אעלה אל אבי והנער איננו איתי " ( ניתן לראות תוים כאן), עלה בדעתי פירוש לפסוק, השונה לגמרי מפשוטו של מקרא:  איך אעלה , אתעלה ואתקרב אל אבי שבשמיים, בעולם הזה או בעולם הבא, כאשר הנער - כל אותם יהודים שאינם מכירים את ה', והם בבחינת "נער", איננו מתעלה ומתקרב אל ה' יחד איתי ?! מה הטעם להתקרב אל ה', אם לא מקרבים גם אחרים?! וכי יכול האדם לזכות לחיי העולם הבא כאשר לא עסק בקירוב יהודים לתורה?!

אני לא מבין שום דבר במוסיקה, אז חשבתי שזה רק רעיון מוזר שלי, אבל אז ראיתי שיש לפחות עוד אדם אחד שהבין באופן דומה -  הרב חן חלמיש. אז עלה בדעתי שאולי בכל זאת יש קשר בין עולם הניגונים לעולם המילים - אולי באמת יש ניגונים שמעבירים מסרים פרשניים? אולי הניגון העצוב מעביר רגש של אכזבה, האדם מאוכזב מעצמו שלא עשה כמיטב יכולתו כדי להעלות את הנער אל אביו?

קניתי את הדיסק השלם של אהרן רזאל, "מים רבים", והתחלתי לשמוע, ואכן, כמעט כל שיר שיש בו פסוק עם מנגינה העלה בדעתי פירוש מקורי לפסוק זה (ודווקא הניגונים של אהרן רזאל; לא קרתה לי תופעה דומה בניגונים אחרים):
  * "המן הסלע הזה נוציא לכם מים?" - אלו דבריו של אדם שמתקשה בלימודים, הוא מרגיש שליבו קשה כאבן, והוא שואל "האם ייתכן שמליבי ייצאו דברי תורה?!"; "ויצאו מים רבים" - לאחר הרבה עבודה, אכן הצליח להוציא דברי תורה רבים מליבו; "רק לשטף מים רבים" - הוא ביקש רק שדברי התורה לא ישטפו אותו, שלא ישטפו לגמרי את האישיות הקודמת שלו.
  * "לא בשמים היא" - האישה שאתה מחפש, החצי השני שלך, לא נמצאת בשמים, היא נמצאת בהישג ידך "בפיך ובלבבך לעשותו", הכל תלוי במה שתדבר ותחשוב; "ולא מעבר לים היא לאמור מי יקחנה" [הוא לא ציטט את המשך הפסוק] - האישה שאתה מחפש לא נמצאת מעבר לים, אין צורך שתחשוב "מי יכול לקחת, לשאת אישה כזאת מופלאה". אולי הניגון השמח, שמזכיר ניגון של ריקודי זוגות, מעביר את המסר הזה?
  * "ארוממך ה' כי דליתני" - דבריו של יהודי במחנה עבודה בשואה - בהתחלה אין לו כלי נגינה, הוא מודה לה' על כל יום שהוא מצליח לשרוד במחנה, בין אויביו; ואז "העלית מן שאול נפשי" - ה' מעלה אותו מהמחנה והוא משיג כלי נגינה ומתחיל להודות באמצעותם.

האם רק אני הבנתי כך? או שבאמת יש ניגונים המעבירים מסר אובייקטיבי כלשהו?

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-6/5/2008 23:47 לינק ישיר 

.

בזכות הילדים, אני שומע את הדיסק הזה לא מעט.

אולי קוצר דעתי, אולי השכלתי המוזיקאלית משנות הנערות, אולי צמצום אופקים -

אבל אני איני מוצא בשירים את המסרים/המדרשים שאתה מצאת בהם.

אני כן מוצא בהם נגינה אחרת שלעתים מפרשת כפי שכל אדם המדבר, בנגינת המלים, מפרש.

יש הבדל בין יהודה האומר בתוקפנות "כי איך אעלה אל אבי" - בטון מאיים, כפי שמציג זאת אחד מהמדרשים, לבין הטון המתחנן - כפי ששר זאת הזמר (בטון שלעניות דעתי, תואם יותר את פשט הכתוב).

אולי החומש יושב לי חזק מדי בראש, ואולי שמיעת הפרשנות שלך היא סובייקטיבית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/5/2008 13:44 לינק ישיר 

הנגינה החסידית (על פי הספרות החסידית ונגינותיה) / אברהם צבי אידלזון

http://daat.ac.il/daat///history/hasidut/hanegina1-2.htm

תוקן על ידי נישטאיך ב- 07/05/2008 13:58:35

עולם הפוך אני רואה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/5/2008 09:51 לינק ישיר 

ייתכן שעצם הניתוק של פסוק סיפורי מהקשרו, והצבתו כשיר שלם בפני עצמו, מעניק לו משמעות חדשה. אם כך, אכן אין מסר במוסיקה כשלעצמה.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-9/5/2008 10:24 לינק ישיר 

ייתכן גם שבמקרה נחה עליך הרוח והתחלת לחבר פירושים מעניינים.

בכל אופן אני מאמין שכל ניגון מעביר מסר שהוא. אחרת אנשים לא היו שרים אותו. אני מאמין שיש שכל גם ברגש (ולאו דווקא ניגון. גם כל דבר אחר. וכמו שדרש ירוחם בפסוק "מכל עץ הגן אכול תאכל" - מכאן שמצווה לאכול. והרי הקב"ה איננו חשוד לצוות על דברים בלי שכל, שהרי הוא כולו שכלי), אלא שהוא נסתר ומתחבא, וצריך לדעת להוציא אותו משם. וייתכן בהחלט שאדם יודע להוציא אותו גם מבלי לדעת שהוא עושה זאת, (או הוא יודע שעושה זאת ולא יודע לפרש לאחרים) כך יתכן שאתה קולט הרבה פמים מסר מבלי לדעת. עכ"פ ברור לי שבכל ניגון יש מסר.

אגב, האם מעולם לא הרגשת הבדל בין ניגון שמח לניגון עצוב? בין מנגינת אסתר למנגינת איכה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/5/2008 13:38 לינק ישיר 

"האם מעולם לא הרגשת הבדל בין ניגון שמח לניגון עצוב?" ודאי שיש הבדל, ידוע שניגונים בסולם מז'ור הם שמחים וניגונים בסולם מינור הם עצובים (אם כי, עדיין לא זכיתי להבין למה בדיוק, מה הקשר בין הסולם לבין הרגש). בנוסף לשמחה ולעצבות, יש רגשות נוספים שמועברים בניגון, כגון: כמיהה, תקוה (ולהבדיל: ייאוש) ועוד. אבל אני מחפש מסרים יותר מפורטים.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-11/5/2008 00:14 לינק ישיר 

למיטב הכרתי עיקר העניין במוזיקה שהיא מעל ומעבר לשכל והיא נוגעת בעצם הנשמה, ומביאה לדבקות רוחנית שאיננה מתפרטת לשום הבנה שכלית.  

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/5/2008 10:04 לינק ישיר 

וציור "מודרני"?

עולם הפוך אני רואה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/5/2008 10:25 לינק ישיר 

בעיקר ציור מודרני- הפונה אל העומק בנשמה, של כל אחד, ברמה שונה ועומק אחר.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > ניגונים שמעבירים מסרים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר