בית פורומים עצור כאן חושבים

רש"ז אויערבאך - איש התורה שלא התנתק מהחיים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-17/6/2008 11:10 לינק ישיר 
רש"ז אויערבאך - איש התורה שלא התנתק מהחיים

תופעה נפוצה, שהתרגלו משום מה לסלוח לה, או אולי כבר לא לשים לב אליה, שתלמידי חכמים גם אלו המוערכים כ"גדולים", מאבדים באיזה שהוא מקום לא קטן, את החיבור הטבעי לחיים, את החיוך הספונטאני, טפיחת שכם נאותה, הומור ודומיהם.

תופעה זו מעיבה על המנסה לראות בתורה ובדת מסגרת האמורה להפוך את טבעיותו של האדם לבריאה יותר, ולא להפוך את טבעיותו למלאכותית חסרת חיים במידת מה או גרוע מכך להפוך את כיבוד ואהבת הזולת לדבר הטפל לקנאות האכזרית.

אחת הדמויות שזכורה בעייני כל יודעיה כמי שייצג את ההשקפה על התורה כ"מרבה תורה מרבה חיים" הוא הרב שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל...

תוקנה הכותרת בידי מיימוני למשהו שנועד לשקף את המסר של הכותב אך בצורה יותר עדינה ומאופקת

תוקן על ידי עצכח ב- 18/06/2008 17:26:35

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 11:21 לינק ישיר 

כותרת מוצלחת

אני נזכר בעוד נקודה שהיתה ברש"ז ז"ל (בדומה להרב יחיאל יעקב וינברג ולהרב גדליה נדל) שהיו רבנים כאלה (וישנם עדיין?) הפתיחות שלהם איפשרה להם להיות מנוכסים בין ע"י הציבור האולטרה חרדי ובין ע"י הציבור המודרני דתי (חוץ מע"י הקיצונים נגד פתיחות לכל אחד מהם ופתיחותו). מספרים שכשסיפרו לרב שך על הלוית רש"ז שבה השתתפו כ300 אלף איש, ראה בכך רמז לטענה ל קנאותו שמשניאה אותו והגיב: 'לי די במנין'.

חז"ל שיבחו את הדרך שהיא 'תפארת לו מן האדם'. זה קצת סותר את האימרה הנפוצה שרב שכולם אוהבים אותו אינו רב וזה שכולם שונאים אותו אינו בן אדם. אדרבה הרב האידיאלי הוא זה שכולם אוהבים אותו אבל עם זאת יש יראת כבוד כלפיו שמכבדים את דעתו גם אם לא מבינים/מסכימים לה. נראה שזה מגדיר את הרש"ז.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 11:26 לינק ישיר 

http://www.youtube.com/watch?v=bFFDXBh1y9w&eurl=http://www.npv.co.il/video_h.php?id=36

http://www.youtube.com/watch?v=cPCRGkQxOi0&eurl=http://www.npv.co.il/video_h.php?id=37

בברכה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 11:35 לינק ישיר 

קוני,

דומני שיש לחלק בין רב של קהילה לבין פוסק (כמו הגרש"ז). לגבי פוסק אין סיבה שישנאו אותו, שכן הוא כותב כתבים לרבים. רב קהילה מחליט החלטות לגבי קהילתו ולגבי פרטים בתוכה, מטיף ומוכיח את האנשים וכדו'. לכן לגביו יש מידה של צדק במימרא הנ"ל.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 11:41 לינק ישיר 

חילוקך חילוק אבל בכל זאת נדמה שגם רב קהילה שאהבתו לבני קהילתו קודמת לתוכחתו לא יהיה שנוא ונדמה שרק לרב כזה הזכות המוסרית להוכיח ולהטיף. לא?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 11:46 לינק ישיר 

אני מסכים שזה לא הכרחי, ואני נוטה לחשוב שהגרש"ז לא היה שנוא גם אם הוא היה רב קהילה. ובכל זאת, יש במימרא הזו צדק לגבי רב קהילה שאינו בעל תכונות מיוחדות מאד (ומטבע הדברים, רובם כאלו). קשה לדרוש מכל רב קהילה שיהיה אאוטסטנדינג. כמו בכל קבוצה יש בינוניים גרועים וטובים. ולכן סטטיסטית הרב המקפיד בד"כ לא יהיה אהוב.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 11:49 לינק ישיר 

נכון, אבל לומר 'אינו רב' זה אומר שכאילו הכרחי להיות 'לא אאוטסטנדינג' אבל כבר רמזת להערתי זו כשכתבת 'יש מידה של צדק'!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 11:59 לינק ישיר 

לי נדמה שהגרש"ז זכה מן השמיים להיפטר עשר שנים קודם זמנו. לו היה חי היום, לא היה מקובל על השכבות של הציבור החרדי ליטאי, בוודאי שלא כפי שהיה מקובל אז.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 13:00 לינק ישיר 

קאהן
ואולי הוא בלם תהליכים בציבור הליטאי וכשהלך לעולמו כבר לא היה מי שיבלום.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 13:02 לינק ישיר 

קאהן,
אל תטעה. הוא לא היה מקובל אף פעם בגרעין הקשה הליטאי. בבני ברק התייחסו תמיד ל'שמירת שבת כהלכתה', על אף יחסו של הגרש"ז אליו, כשיקוץ מתועב (בעקבות דברי הסטייפעלער). בזמן שהייתי שם, אף אחד שאני מכיר לא התייחס אל הגרש"ז כאחד מגדולי הדור (למעט כמה מתלמידי ובוגרי קול תורה).
הוא נחשב כאחד הגדולים בעיקר אצל מי שמתענין בשאלות של אתיקה רפואית או טכנולוגיה והלכה, שאלות שליטאי בני ברקי בד"כ אינו עוסק בהן.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 13:03 לינק ישיר 

רק כדוגמא,
האם אתה חושב שמישהו בבני ברק שמע פעם על הגרז"נ? מתי מעט.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 13:22 לינק ישיר 

שאלה תמימה (הייתי באותם שנים צעיר מדי כדי להכיר את היחס כלפיו) : הוא לא היה מקובל גם בחייו אלא בקרב כמה מאות תלמידי קול תורה, אז איך מגיעים להלוויה שלו 300 אלף איש? זה מחייב הכרה כבר בחייו. האם באמת הוא היה נחשב כ'מיין סטרים' מאוס?
אולי אני תמים מדי.

על הגרז"נ לא שמעו רבים, אבל זה כבר בגלל התהליכים הנפלאים העוברים על הציבור החרדי בעשר או עשרים השנים האחרונות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 13:32 לינק ישיר 

מ כהאן,

אני כנראה יותר מבוגר, ואני זוכר בפירוש שלווייתו לא נערכה בחייו.

אוי לשכן
ואוי לשכנו

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-17/6/2008 14:20 לינק ישיר 

שכן,

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 16:00 לינק ישיר 

.

שכן,

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2008 18:42 לינק ישיר 

איך יכל רש"ז להיות מקובל אצל החרדים,?  כשהוא סבר כי לימוד פיסיקה, זה לימוד תורה- כך כותב בספרו הרב לאו, תלמידו בקול תורה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > רש"ז אויערבאך - איש התורה שלא התנתק מהחיים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 5 6 7 לדף הבא סך הכל 7 דפים.