בית פורומים ספרים וסופרים

כתבי ר"י מרוז'ין התעלומה והפתרון

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-28/12/2008 12:34 לינק ישיר 
כתבי ר"י מרוז'ין התעלומה והפתרון

מתוך משפחה בגליון האחרון.

מישהו יודע מה מסתתר מאחורי זה?

דוד אסף החכימנו!

תוקן על ידי אגב_דאגב ב- 28/12/2008 12:51:11

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2008 13:25 לינק ישיר 

עיין כאן שורה חמישית מלמטה

תוקן על ידי bin ב- 28/12/2008 13:37:19

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2008 13:32 לינק ישיר 

הכתב הגזים ועיוות, הנה המקור

הותאמה רזולוציית תמונה

תוקן על ידי ספרות ב- 29/12/2008 17:34:28

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/12/2008 13:57 לינק ישיר 

תודה על הסריקה המעניינת. מתוך דברי הכתב (הגזמן כדרכו בקודש) נראה שהיו שטענו שהריזנער לא אמר תורת בכלל? האמנם?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/12/2008 15:53 לינק ישיר 

היום ראיתי את העירין קדישין החדש. שם ליקטו מספרים וסופרים אמרות שפר מהרה"ק הנ"ל.  מה אומר ומה אדבר, כמות השטויות והוורטים התפלים שיש שם, (וכמובן איך אפשר בלי  ירושלמים שלא היו ולא נבראו, תשובות הגאונים שנולדו בדמינו של הכותב, כת"י רבי יוחנן בן זכאי ועוד דברים המביאים לידי גיחוך...) הרבה כבוד זה לא  מוסיף להרה"ק מריזין.

כך שעולם הפוך אני רואה: מי שיקרא את ספרו של אסף החילוני לא יוכל שלא להסיק על גדלותו של הריז'נער (בעיקר בשל ההערכה אליה הוא זכה מגאוני ארץ קרובים ורחוקים הדב"ח ועוד), ומי שיקרא את הסה"ק עירין קדישין יסיים עם טעם חמוץ מאד. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/12/2008 19:05 לינק ישיר 

לא כל שבעיניך שטיות וורטים, אכן כך. יש מדד אחר לדברים שנאמרו לפי עולם אחר (ואסיים בסגנון הרוגוצבי, ולמתנגד כמוך...)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/12/2008 20:27 לינק ישיר 

"ירושלמים שלא היו ולא נבראו, תשובות הגאונים שנולדו בדמינו של הכותב"
אגדא"ד. אולי תואיל לשעשענו בבדותא או שניים. ואולי איזה ווארט שגם אתנחתא יוכל להבין שהוא תפל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/12/2008 20:37 לינק ישיר 

אגבדאגב

"ירושלמים שלא היו ולא נבראו, תשובות הגאונים שנולדו בדמינו של הכותב"

גם אני מצרף בקשתי להראני נפלאות, כמה דוגמאות,

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 00:57 לינק ישיר 

הספר כעת לא לפני אבל יש שם איזה קטע שאחד שאל את הריזנער שאיתא בתשובות הגאונים דמומר שנפל למים שאין להם סוף  אשתו מותרת, ותמוה. וע"ז ביאר הריז'נער מה שביאר, רק שאין כזה תשוה"ג כמו שהעירו שם בניחוח מדעי, ועוד הביאו שם באותו מקום דבירושלמי איתא דהמאמין במי שאין לו סוף ניצל ממים שאין להם סוף וגם זה כמובן אין בשום מקום, וע"ז העירו שם דאמנם ליתא בירושלמי אבל קבלה איש מפי איש שזה תשובת רב האי גאון.

אגב ראיתי שם שאצל חסידים היה שותים י"ש קודם השינה והיו קורים לזה ק"ש שעל המיטה דבעש"ט,  והטעם ע"ז (אני לא זוכר למי מיחסים ביאור מגונה זה) דעל י"ש אין מברכים בורא נפשות, וזה רמז שלא יהיה בלילה בורא נפשות. ואני מאד מקוה שלא הבנתי מה כתוב שם... 

אתנחתא קשה להאמין שאינך יודע את הלעג שהיו ממטירים אנשי חב"ד על חסידי ריז'ין ותורתם, דבר המתועד בכמה כת"י. ובכלל מנין לך שאני מנגד ? (הלל בליל פסח אני אומר אפילו בלי להבין את הרזא דרזין של הרוגצבער)

וח"ו שאיני מלעיג על צדיקי אמת אלא למה שמייחסים להם שוטים שאין להם סוף.  

תוקן על ידי אגב_דאגב ב- 30/12/2008 1:06:53

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 12:55 לינק ישיר 

עכשיו נבקש מאגבדאגב לספר היכן מסופר על לעגם של חסידי חבד לתורות רוזין.
אולי אתה מתבלבל עם לעגם לתורות אפטא? וזה מסופר בדפוס ולא רק בכמה כת"י.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 15:26 לינק ישיר 

וגם אני הק' באלפי ישראל, מעולם לא שמעתי שחסידי חב"ד המטירו לעג על תורת בית רוזין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 16:51 לינק ישיר 

אגבדאגב

במטותא ממך תסרוק את הקטע של הירושלמי - מי יודע אולי לקחו המלקט מהמקור שהירושלמי לקחו...

אודות שתיית המשקה בשם הבעש"ט. מה שידוע זה לא ששותין משקה בכל ערב - אף שאינני מתנגד להמנהג הזה כל עיקר-  רק האימרא של הבעש"ט הוא ששותין משקה בערב יום הקדוש לפני השקיעה. וזה מהטעם שהבאת. והדבר מסתעף עוד בהלכה לגבי בורא נפשות על דבר ששיעורו זוטר.  

אני שמעתיו לפני ארבעים שנה מפי זקן אחד בן שמונים וחמש חסיד קוזמיר שבא לאמריקה בצעירותו בהיותו בן עשרים וחמש, הוא מן הסתם שמע מפי זקנים בקראקא. 

דהיינו יש לי מסורת כמאה וארבעים שנה על הווארט הזה,

באמת אינני בא בטענה ואני מבין ללבם של ה"חוקרים" למיניהם. לפי השערותי היו אבותיהם של רובם של  המדענים האלו בדר"כ הרצענים והחייטים שבעיירה,  והיו עסוקים אז במלחמות עקשות שלחמו בחירוף נפש מדי יום ביום  עם ה"עברי"  של בעל הסידור, הקרבות העזים האלו השאירו אותם מותשים ועייפים כל כך עד שלא נשאר בהם כוח לחסידישע שמועסען עם בניהם.  

אודות ההלל בלילי פסחים, בלי להיסיט את האשכול, כמדמוני שפרושי ירושלים גם אומרים אותו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 16:56 לינק ישיר 

יכול להיות שטעיתי  והחלפתי אפטא בריזין והו"ר וכו'. אתם הריידועים טוב על מה יש לכם מסורת ללעוג ועל מה יש לכם מסורת להאמין. 

נכון שהלל בליל פסח אומרים גם חלק מהפרושים אך אני כתבתי בהקשר לדברי הרוגצבער שציטט אתנחתא (עיין בצ"פ שם).

מה ענין חוקרים לכאן?

ואגב שם כתוב שנהגו לשתות בכל לילה. והיום שאלתי רוזנאי אחד ואמר שזה ידוע מאד. וזה בדוק ומנוסה. איתמחי גברא ואיתמחי קמיע. 

לגבי המסורת בת המאה ארבעים שנה עם החסיד קוזמיר עליו השלום, נזכרתי במה ששמעתי פעם תחת אחד השיחים  מאחד מגדולי ישראל שליט"א  שהפליג אודות שלשלת צדיקים אחת ואמר שיש שם כבר שש דורות של עמי הארצות. ודפח"ח.   

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 17:03 לינק ישיר 

אין אנו לועגים לשום תורה של שום צדיק, מדובר בסיפור על מה שעשו כמה חסידים בזמן מחלוקת, אך חלילה ללעוג על דברי צדיקים שבדרך כלל יש להם עומק רב ככל שהם תמהוניים יותר. וכמובן שירושלמי'ס שאינו קיימים ותשובות שאין להם  מקור, אינה דבר חדש ואינה רק נחלת הצדיקים ומספרי סיפורים.

ויש שלשלת של "גדולי ישראל" שהם כבר רשעים כמה דורות וד"ל

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 17:30 לינק ישיר 

בספר החדש שיצא ע"י חב"ד עצמו, בספר בקשר אדמור"י חב"ד וגירמני', ציטוט מתוך הרשימות בעצם כתב ידו של הרמ"ש מכתב לחותנו הריי"ץ שביטל א' מאדמור"י רוזין בהיותו בברלין וכנראה הכוונה על ר' ישראל מצורטקוב.    

תוקן על ידי ספרות ב- 30/12/2008 18:24:16

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/12/2008 18:10 לינק ישיר 

אגבדאגב

לגבי המסורת בת המאה ארבעים שנה עם החסיד קוזמיר עליו השלום

מה שכתבתי מסורת, לא התכוונתי לאמת הדבר, רק להעירך על חסרון ידיעתך, שהווארט שאתה לא שמעת עליו מעולם, הוא לכה"פ בן מאה וארבעים, 

מה ענין חוקרים לכאן? 

לכן כתבתי חוקרים שהרי חסיד הרי אינך, ומה טיבך בשמועס של חסידים? בטח על תקן של "חוקר"!. 

יכול להיות שטעיתי  והחלפתי אפטא בריזין והו"ר וכו'.

מעניין האיך אתה מוחל לעצמך כל כך מהר על הוצאת לעז בוטה , אבל כשבן אדם מו"ל ספר עם אלפים(!) פרטים אסור לו לטעות במראה מקום לירושלמי 

ואם בטעוית אתה רגיל, קבל נא מנחתי לתקן לך את שמועתך האחרונה 

נזכרתי במה ששמעתי פעם תחת אחד השיחים  מאחד מגדולי ישראל שליט"א  שהפליג אודות שלשלת צדיקים אחת ואמר שיש שם כבר שש דורות של עמי הארצות. ודפח"ח.   

הנה זה אכן מסתבר מאוד שנתחלף לך, והנה הנוסח המתוקן

נזכרתי במה ששמעתי תחת אחת השיחים מאחד מגדולי עמי הארצות שבדור שהפליג אודות שלשלת גדולי ישראל ואמר שיש שמה כבר שש דורות של צדיקים, ודפח"ח 

וטעות לעולם חוזר, הכל מחול לך.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > כתבי ר"י מרוז'ין התעלומה והפתרון
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.