בית פורומים ספרים וסופרים

שו"ת שלמת חיים ביקורת מהדורות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-10/1/2009 21:52 לינק ישיר 
שו"ת שלמת חיים ביקורת מהדורות

בשנת תשנ"ה יצא לאור בבני ברק שו"ת שלמת חיים לרי"ח זוננפלד. שו"ת אלו מורכבים ברובם מתשובות אשר השיב לר' שלמה סובל. ר' שלמה סובל עצמו הדפיס ד' כרכים של שו"ת ואף היה לו חומר לכרך חמישי שלא הספיק להדפיסו. במהדורה זו סודרו כל התשובות כולל אלו שבכת"י ע"פ סדר השו"ע ובשולי התשובה הוסיפו הגהות ר' שלמה סובל. נוסף עליהם כתבי ריח"ז שהופיעו בכל מיני קובצים וכדומה ובסך הכל תתת"ח שו"ת. כל זה מעשה ר' חיים ברנשטיין.

בשנת תשס"ז בירושלים הופיע שו"ת שלמת חיים נערך ע"י ר' שלמה ורנר. מהדורה זו כוללת רק אלף פ"ו תשובות! בדיקה מהירה מגלה שככל הנראה לא הוסיפו שו"ת ר' שלמה סובל מכת"י וגם לא השו"ת שמופיעים בקובצים. המהדירים כנראה ידעו שבמהדורה שלהם חסר תשובות, ולפיכך במפתח לא מופיע מיספור השו"ת אלא מספר העמוד. בספר עצמו השו"ת מחולקים לסימנים וכך אפשר לחשב מספר השו"ת שבספר. בספר זה מספר רב של הערות, חלקם הם הערות ר' משה סובול הנ"ל ובחלקם דברים מחודשים.

בפתח דבר כותב העורך, שספר זה מצטרף לתשובות רבינו זצ"ל שי"ל בשנת תשס"ג, ולספר הנהגות ופסקים שי"ל בשנת תשס"ה. העורך מאריך בשבח הספר, ולא מזכיר כלל את התשובות החסרות.

האם חלק השו"ת שי"ל בשנת תשס"ג כולל דברים שלא נדפסו במהדורה זו? ומה לגבי הנהגות ופסקים?

לסיכום, מה הטעם להדפיס ספר שחסר בו קכ"ב שו"ת שהוא מהוה כעשר אחוז מהספר?דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-11/1/2009 15:04 לינק ישיר 

<בספר זה מספר רב של הערות, חלקם הם הערות ר' משה סובול הנ"ל>

טעות הדפוס או ידיעה שנכתבה אגב שיטפיה?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-11/1/2009 17:27 לינק ישיר 

ט"ס.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/1/2009 00:35 לינק ישיר 

בכריכה של המהדורה החדשה, כתוב "מרא דארעא דישראל". ככול הידוע לי, תוארו היה אב"ד ירושלים בלבד, בעוד שהתואר "מרא דארעא" היה בידי רב אחר, לא?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/2/2009 22:01 לינק ישיר 

התייחסותי באיחור, אך שוברה בצידה.

chouteng - מה שיצא בשנת תשס"ג זהו ספר 'תורת חיים', המכיל תשובות, מאמרים וחידושי תורה שכתב הגרי"ח זוננפלד, ולוקטו רובם מבמות שונות בהם נדפסו, ומיעוטם מכת"י (ובשנת תשס"ה יצא כאמור ספר של הנהגות ופסקים מסודר לפי נושאים ובמתכונת ספר הלכתי) - ואין לזה שום קשר לשו"ת שלמת חיים שכידוע כולו תשובות קצרות לשאלות הרב שלמה סובול (שאגב, הוציא ספר דומה עם תשובות מהרוגאצ'ובר).

וכאן אני רוצה לשאול, אם יש כאן מישהו שמבין ב'תורת חיים' הנ"ל: לספר נכנסו 130 סימנים בערך. אבל הרושם שלי שהעבודה לא היתה מקיפה מספיק, ונתקלתי כבר כמה פעמים בתשובות של הגריח"ז שנשמטו מעיני עורכי 'תורת חיים' הנ"ל!
(ראו למשל בספרו של הרצ"ה פרידמן, 'צבי חמד' קונטרס ל"ה - אשרי הדור, ברוקלין תשי"ז-תשי"ט, עמ' צ"א-צ"ב, מכתב מעניין של הגריח"ז מכ"ג טבת תרפ"ז, בעניין הקנאות הרצויה. כמו"כ כמדומני שלא כל התשובות שנדפסו בשעתו ב'דגל הרבנים' של הרמ"י קרשנבוים, נלקטו ל'תורת חיים', על אף שיש שם שלוש תשובות לרמי"ק הנ"ל).
כמו"כ יש לציין שב'תורת חיים' כמעט שאין איגרות בנושאים שאינם הלכתיים מובהקים, למעט צרור קטן בסוף הספר. ואף זה תמוה, שהרי בלא בעיות ניתן ללקט עשרות רבות (ואולי מאות) איגרות של הגריח"ז.
א"כ יש לתמוה על הרשלנות ועל העבודה הבלתי שלמה, שלא בערך דמותו הנישאה של הגריח"ז.תוקן על ידי תכלת_דומה ב- 18/02/2009 21:58:36
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/2/2009 00:35 לינק ישיר 

תכלת, האם מהדורת תשס"ז הערוכה מחדש תואמת את השלמת חיים המקורי? אין בה השמטות?

אגב, גם השלמת חיים שבמהדורת תשס"ז הנ"ל מכונה תורת חיים, ולא רק התשובות שי"ל בשנת תשס"ג ע"י אותו מכון קרן רא"ם.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/2/2009 00:54 לינק ישיר 

תכלת_דומה:

לא הזכרתי ספר תורת חיים ולא שנת תשס"ג.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/2/2009 11:43 לינק ישיר 

ארי'ה ד"ל

כמדומני גם כיום לא מהססים אנשי ה"עדה" לכנות את הגאב"ד - מרא דארעא דישראל. זה לא אבסורדי יותר מאשר לכנות כך את הגר"י מצגר לענ"ד.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-19/2/2009 13:29 לינק ישיר 

chouteng, והלא הבאת מהפתח דבר "שספר זה מצטרף לתשובות רבינו זצ"ל שי"ל בשנת תשס"ג", ושבת ושאלת "האם חלק השו"ת שי"ל בשנת תשס"ג כולל דברים שלא נדפסו במהדורה זו? ומה לגבי הנהגות ופסקים"?!...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > שו"ת שלמת חיים ביקורת מהדורות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר