בית פורומים ספרים וסופרים

מי כתב את מגילות קומראן ? הפולמוס מתחדש

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/3/2009 13:12 לינק ישיר 
מי כתב את מגילות קומראן ? הפולמוס מתחדש

*-- two pictures * *-- *
חוקרת: "כת האיסיים היא המצאה דמיונית; זה כמו להגיד שהמדינה הוקמה על ידי 'הירוקים'"
מאת עפרי אילני
הייתכן כי שישים שנות מחקר של מגילות ים המלח, הנחשבות לתגלית הארכיאולוגית המשמעותית ביותר במאה האחרונה, התבססו על טעות?
תגיות: איסיים, מגילות קומראן, רחל אליאור
בספרו של יוספוס פלביוס "מלחמות היהודים", מתאר ההיסטוריון היהודי קבוצה אידיאליסטית משונה שחיה בממלכת יהודה בתקופה שלפני חורבן בית המקדש. האיסיים, כפי שתוארו על ידי יוספוס, היו יהודים נזירים שחיו במעין קומונה מבודדת ללא נשים. הם לבשו בגדים לבנים פשוטים, וחלקו את כל רכושם המועט זה עם זה. מדי יום, הם היטהרו באמצעות טבילה במים קרים וקיימו טקסים מיסטיים שאיפשרו לחלקם לחזות את העתיד.

מאז נכתב, תיאורה של הכת היהודית המסתורית עורר את דמיונם של רבים לאורך הדורות. אלא שתיאורו הקצר של יוספוס הוא כמעט התיאור היחיד של הכת, שמנהגיה שונים וזרים ליהדות המקובלת. ב-1947, כאשר הגיעו כמה ממגילות קומראן לידיו של הפרופ' אליעזר סוקניק מהאוניברסיטה העברית, הוא הסיק שהמגילות הגנוזות נכתבו על ידי חברי כת יהודית שחיה ליד ים המלח.

מאז ועד היום, סבורים רוב החוקרים שהמגילות - שנחשבות לתגלית הארכיאולוגית המשמעותית ביותר במאה האחרונה - נכתבו על ידי האיסיים. ואולם, במחקר חדש שיפורסם בקרוב על ידי הפרופ' רחל אליאור, ראש החוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית ומהחוקרות הבכירות של המיסטיקה היהודית, היא טוענת שהאיסיים לא היו ולא נבראו. אליאור מבקרת בחריפות את העמדה השלטת בחקר מגילות קומראן, על פיה

המגילות נכתבו על ידי האיסיים. לדבריה, "60 שנות מחקר התבזבזו בניסיון למצוא את האיסיים במגילות. אבל אלה לא היו קיימים, אלא הומצאו על ידי יוספוס. זאת היסטוריה של טעויות שהיא פשוט הבל ורעות רוח".

שאלת זהותם של כותבי מגילות ים המלח נתונה במחלוקת עזה בין החוקרים. רוב חוקרי המגילות סבורים שהן נכתבו על ידי האיסיים, או על ידי קבוצה דומה שחיה ליד ים המלח. קבוצה קטנה של חוקרים סבורה שהמגילות נכתבו בירושלים או במקום אחר, והובאו לים המלח בתקופה כלשהי. בשבוע שעבר, התלקחה המחלוקת בעקבות מעצרו של רפאל גולב, בנו של חוקר המגילות פרופ' נורמן גולב מאוניברסיטת שיקגו, שהתחזה לפי החשד לחוקר אחר כדי להכפיש את שמו. גולב טען שהמגילות לא נכתבו על ידי האיסיים, וש"חסידי" האיסיים מנסים להשתיק את טענותיו. הוא מתאר את בכירי חוקרי המגילות כגילדה או כת - מלוכדת ופנאטית לא פחות מ"כת קומראן" שכתבה לטענתם את המגילות.

אליאור תציג את עמדתה בספר "זיכרון ונשייה - סודן של מגילות מדבר יהודה", שייצא בימים הקרובים. לדבריה, "גולב מציג את עמדתו בצורה קיצונית ולכן הוא הפך לאישיות לא לגיטימית בין החוקרים". עם זאת, היא מקבלת חלק ניכר מביקורתו על הממסד של חוקרי המגילות. "במשך 50 שנה, חקר המגילות היה בידי אנשים שהכניסו הכל לכיס האחורי שלהם ואמרו: זה רק שלנו. נגד זה גולב יצא", היא אומרת.

לטענתה של אליאור, יוספוס המציא את האיסיים בהשראת התיאורים של אורח החיים בעיר היוונית ספרטה. "אין שום עדות היסטורית בעברית או בארמית שכוללת את האיסיים. לא יעלה על הדעת שאלפי אנשים חיו חיי נזירות בניגוד לחוקי התורה, ואיש לא כתב על זה כלום".

אם כן, מי כתב את המגילות? לטענתה של אליאור, כותבי המגילות היו הצדוקים, צאצאיו של צדוק, הכהן הגדול שהכתיר את שלמה המלך. לדבריה, הן היו שייכות לבית המקדש, והובאו לאזור ים המלח כדי להגן עליהן. "במגילות מוזכרים בעברית צלולה הכהנים בני צדוק. אז למה לקרוא להם איסיים?", אומרת אליאור, "זה עיוות של ההיסטוריה. זה כמו לטעון שמדינת ישראל לא הוקמה על ידי מפא"י, אלא על ידי מפלגת הירוקים".

הפרופ' חנן אשל מאוניברסיטת בר אילן, מבכירי חוקרי המגילות, סבור שהכחשת קיומם של האיסיים היא חסרת בסיס. "יש קבוצה של כמעט 70 חוקרים שמקבלים את הטענה שבקומראן חיה אחת מקבוצות האיסיים, ויש כמה אנשים שאומרים שכולנו מטומטמים ורק הם מבינים", הוא אומר. "בסרך היחד (אחת המגילות) מתוארת קבוצה קטנה של אנשים שחיו תוך שיתוף. שיסבירו לי איך יכול להיות שזה הגיע מירושלים".

הארץ

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/3/2009 15:03 לינק ישיר 

הויכוח בין החוקרים מעניין ומרתק בפני עצמו, אבל מעבר להנ"ל הוא מוכיח איזה ערך יש לכל הקביעות ההסטוריות שאינן מתבססות על חז"ל, ומסתמכות על ממצאים בשטח ובדיקות מדעיות בלבד.
יכולים 70 חוקרים לאחוז במשך עשרות שנים באיזו שהיא תיאוריה, ולבסוף באה מישהי ונוקבת נקב בבלון הגדול והכל מתנפץ...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/3/2009 16:04 לינק ישיר 

ערעור דומה מופיע גם כאן
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=803209

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/3/2009 18:10 לינק ישיר 

אחרי כל הנ"ל קשה לי לקבל ביותר שפלאוויוס המציא את הכת האמורה יש מאין ואליאור יודעת יותר טוב. (אם כי אכן לאו דוקא שהאיסיים הם הם כותבי כל המגילות) טוב, עד שלא אקרא את אליאור (שהיא כחוקרת אינה נאמנת אצלי יותר מדאי, דרכה להמציא שטיות רבות לפחות בחקר החסידות והקבלה) לא אחווה דעת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/3/2009 21:35 לינק ישיר 

"לטענתה של אליאור, כותבי המגילות היו הצדוקים, צאצאיו של צדוק, הכהן הגדול שהכתיר את שלמה המלך"

האם היא ממשיכה ואומרת שהביתוסים הם צאצאיהם שומרי הבית של שלמה המלך?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/3/2009 21:33 לינק ישיר 

לאתנחתא
ביקורת משעשעת של מאיר בר אילן על ספר של פרופ' רחל אליאור
http://faculty.biu.ac.il/~testsm/elior.html

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/3/2009 23:18 לינק ישיר 

לא משעשע. הוא מראה שהיא בורה גמורה, לא רק ביהדות, אלא אף בתחומי מחקרה ובמתודולוגיה מדעית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/3/2009 01:35 לינק ישיר 

זה מה שמשעשע

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/3/2009 02:23 לינק ישיר 

*-- two pictures * *-- *
רפאל חיים גולב, התחזה לפרופ' לורנס שיפמן, ממתנגדי התאוריה של אביו, בכדי להכפישו
מאת עפרי אילני
על פי החשד, גולב גנב את זהותו של פרופ' שיפמן, שלח בשמו עשרות מיילים שנועדו להשחיר את שמו
תגיות: רפאל חיים גולב, אריכאולוגיה, פרופ' לורנס שיפמן
*-- to *
הפרופ' נורמן גולב, והפרופ' לורנס שיפמן. יריבות ממושכת

מעטים התחומים האקדמיים שמעוררים ויכוח עז ויצרי כל כך בין חוקרים כמו המגילות הגנוזות, מהתגליות הארכיאולוגיות החשובות ביותר של המאה ה-20. מאז נמצאו בכמה מערות אפלות ליד ים המלח לפני כ-60 שנה, הקדישו מאות חוקרים את חייהם לפענוח הכתבים המסתוריים, המתארים בין השאר חזיונות אפוקליפטיים של מלחמה בין בני אור לבני חושך. במאות ספרים וכנסים מדעיים, מתדיינים חוקרי הטקסטים ומציגים עמדות שונות בנוגע לפשרן של המגילות וכוונות מחבריהן.

בשבוע שעבר, התברר שאחד המשתתפים בדיון הלך כנראה צעד אחד רחוק מדי. רפאל חיים גולב, בנו של אחד מחוקרי המגילות הידועים ביותר, נעצר בניו יורק בחשד שגנב את זהותו של הפרופ' לורנס שיפמן, אחד ממתנגדי התיאוריה של אביו, פתח לו
תצלומים: אי-פי

כתובת אימייל בדויה ושלח בשמו עשרות אימיילים שנועדו להשחיר את שמו. האב, נורמן נחום גולב, מנהל כבר שנים מלחמה נגד שיפמן וחוקרים אחרים בטענה שטענותיו בדבר מקור המגילות מושתקות. גולב הבן מכחיש את ההאשמות, אך אם יורשע, הוא עשוי להיכנס לכלא לארבע שנים.

"אנשים יכולים לכתוב ספרים ולהסכים או לא להסכים, אבל מה שהבן של גולב עשה הוא מעשה פלילי. זה חורג מהוויכוח המחקרי", אמר הפרופ' שיפמן ל"הארץ". לדבריו, "בשבוע שעבר אחד הסטודנטים שלי אמר לי: קיבלתי אימייל ממך. אמרתי לו שלא שלחתי לו שום אימייל. הוא הראה לי אימייל שבו אני מודה בפלגיאט (גניבה ספרותית). אחר כך התברר לי שעוד סטודנטית קיבלה את זה, וכל אנשי החוג וכל הפרופסורים באזור ניו יורק. הוא גם יצר רשת של דמויות בובה עם שמות שונים, אבל כל האימיילים נשלחו מהספרייה אצלנו. פניתי לאף-בי-איי, והם העבירו אותי לתביעה של מדינת ניו יורק. התובע אמר שנעשו נגדי מעשים פליליים". שיפמן סבור שגולב האב האשים אותו בכך שאחד הסטודנטים שלו לא קיבל קביעות באוניברסיטה.

על סמך מקום הימצאן של מגילות קומראן, ועל סמך רמזים שונים בטקסט, מאמינים רוב החוקרים שהמגילות נכתבו על ידי כת האיסיים או "כת קומראן", קבוצה יהודית קטנה שחיה במדבר בקהילה סגפנית. אלא שבשנת 1989, פירסם הפרופסור נורמן גלוב מאוניברסיטת שיקגו עמדה שונה לגמרי: לטענתו, מגילות ים המלח לא נכתבו בים המלח, אלא בירושלים. הוא גרס שהכתבים שנמצאו במערה אינם אלא הספרייה של בית המקדש, שהוברחה לקומראן בתקופת המרד הגדול. עמדה זו עוררה עניין, אך נדחתה על ידי רוב החוקרים.

בשנים האחרונות החריף נורמן גולב את טענותיו. הוא טען שמחנה הרוב בחקר המגילות הגנוזות סותם את פיו וחוסם את דרכו לכנסים ולתערוכות העוסקות בנושא. את מחאתו הוא ביטא גם במאמר ארוך ב"הארץ". בכל פעם שהמגילות או ממצאים הקשורים להם הוצגו בעשור האחרון בישראל או בארה"ב, מחה המלומד על "חד צדדיות" בהצגת הנושא. פעם אחת הוא אף האשים חוקרים פרוטסטנטים באנטישמיות. גולב הבן, שמסייע לאביו, יצר רשת של דמויות פיקטיוויות שתמכו באביו במכתבים ובתגובות.

שיפמן, יהודי דתי, מאמין שהאופי המסתורי והטעון של המגילות הגנוזות גורם לאנשים מסוימים לצאת מאיזון. "אני קורא לזה קללת המגילות", אומר שיפמן. "הכיף של מחקר המגילות זה שיש סביב הטקסטים האלה הרבה מסתורין. אבל איכשהו, זה כנראה מושך אנשים בלתי מאוזנים. יש אנשים שנסחפים, ופשוט משתגעים מהמגילות".

המגילות הגנוזות

מאז גילוין במערות קומראן לפני כ-60 שנה, הציתו המגילות הגנוזות (גם: מגילות ים המלח) דיונים ענפים על זהות כותביהן. המגילות, הנחשבות לאחד הממצאים הארכיאולוגיים החשובים מאז ומעולם, מכילות מידע היסטורי רב ערך על תקופת בית שני

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1069663.html

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/3/2009 02:27 לינק ישיר 

*-- one picture in article * *-- displaying lines right to the picture *
חוקרי המגילות הגנוזות: משתיקים את קול המיעוט
מאת עפרי אילני
מאז שהוצבו המגילות בהיכל הספר קשה להציג דעות המערערות על מקומן הקאנוני בהיסטוריה של העם היהודי, טוען ד"ר יעקב טפלר
תגיות: המגילות הגנוזות, מגילות קומראן, היכל הספר
היכל הספר בירושלים. 'אתה לא יכול פתאום להגיד שהיכל הספר מציג ספרות נוצרית', אומר ד'ר טפלר
תצלום ארכיון: חיים צח / באובאו?
"מתנגדי התיאוריה שלי מנסים להשתיק אותי", כך טוען הפרופ' נורמן גולב, חוקר המגילות הגנוזות מאוניברסיטת שיקאגו, שבנו רפאל נעצר בשבוע שעבר בחשד שהתחזה לאחד ממתנגדיו של אביו. גולב, המחזיק בתיאוריה שמגילות קומראן לא נכתבו על ידי האיסיים, טוען שהממסד המחקרי בתחום חקר המגילות מתאמץ כבר שנים להתנכל לו בכל דרך ולמנוע ממנו להציג את התיאוריה שלו.

לדברי גולב, "רפאל בני מאוד קשור למחקרים שלי, והוא שייך לדור שמתעסק עם אינטרנט ועם בלוגים. הוא הבין כבר לפני כמה שנים שיש מאמץ לסגור את הדלת בפני הדעות שלי. הוא בחור נבון מאוד, אז הוא התחיל להתווכח עם בלוגרים שהיו נגדי באמצעות שמות בדויים. זה הנוהג עכשיו בבלוגים. כך אני מבין. לא אני אשם, אלא המתנגדים שלי".

פרשת מעצרו של גולב הבן היא נקודת שיא בסדרת סכסוכים רוויי יצרים בין החוקרים. אף על פי שבעולם המחקר מגנים את המעשה שבו חשוד גולב הבן, חוקרים אחדים בישראל מקבלים את טענתו של נורמן גולב לפיה כמה מחוקרי המגילות הנחשבים בכירים משתיקים את מתנגדיהם.

רוב חוקרי מגילות ים המלח סבורים שהמגילות נכתבו על ידי האיסיים או "כת קומראן" - קבוצה יהודית קטנה שחיה במדבר בקהילה סגפנית. גולב, לעומתם, טוען שמגילות ים המלח לא נכתבו בים המלח, אלא בירושלים. לטענתו, הכתבים שנמצאו במערות הוברחו לקומראן מירושלים בתקופת המרד הגדול. באחד המאמרים שנכתבו על ידי בנו תחת השם הבדוי "צ'רלס גדא", הוא טוען שמתנגדיו של אביו הם אנטישמים המנסים לנתק את הקשר בין מגילות ים המלח ליהדות ולהציג אותן כתוצר של כת שולית.

מגן ברושי, בעבר האוצר הראשי של היכל הספר שבו שמורות חלק מהמגילות, מבטל במחי יד את "התיאוריה הירושלמית" של גולב. "התיאוריה של גולב היא הבל ורעות רוח", אומר ברושי, "הוא חוקר בינוני שנכנס לתחום לא שלו. הוא דבק בצורה חולנית בעמדות שלו שלא מקובלות על אף אחד בעולם. בסופו של דבר, הוא נאלץ להשתמש בדרכי מרמה".

למעשה, גולב אינו החוקר היחיד המטיל ספק בקשר בין מגילות ים המלח לבין כת האיסיים. הד"ר יצחק מגן, קצין מטה לארכיאולוגיה במנהל האזרחי שחפר בקומראן במשך עשר שנים, מחזיק גם הוא בדעה זו. לדבריו, "המגילות הן תוצאה של הבריחה מירושלים ומאזורים אחרים שהיו מיושבים בצפיפות ביהודים". לדברי הד"ר מגן, "כשאתה דבק בתיאוריה קשה לעזוב אותה. סביב המגילות נוצרה גילדה של חוקרים עם כנסים וכספים. הופיעו כל מיני אינטרסנטים, וזאת התוצאה. אבל זה מתחיל להשתנות, אני מקווה שחלק מחוקרי המגילות ישנו את עמדתם. אני חושב שבסוף התיאוריה הזו תנצח".

הד"ר יעקב טפלר, ראש החוג להיסטוריה במכללה האקדמית בית ברל, אינו מחזיק בעמדתו של גולב, אלא בעמדה אחרת שאינה מקובלת על רוב החוקרים: לטענתו, כמה ממגילות ים המלח נכתבו על ידי נוצרים. לדבריו, "פשוט בלתי אפשרי להכניס מאמר ובוודאי שלא לפרסם ספר שמבטא רעיון שסוטה מהאורתודוקסיה".

מה גורם לממסד המחקרי להשתיק את הקשר בין המגילות לנצרות? לדברי הד"ר טפלר, "באיזשהו שלב היתה קביעה שהמגילות הן חלק מההיסטוריה היהודית. רואים בזה בסיס לציונות ומי שמערער על זה נראה כמערער על המדינה. מרגע שבנו את היכל הספר כמוקד לאומי בירושלים, שבו מוחזקות המגילות, אתה לא יכול פתאום להגיד שהיכל הספר מציג ספרות נוצרית".

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1070233.html?more=1

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/3/2009 05:42 לינק ישיר 

איך בדיוק העובדה שהמגילות נכתבו על ידי כת נוצרית קדומה תערער על היותם חלק מההיסטוריה יהודית ובסיס לציונות. הדוקטור טפלר דומה לרחל אליאור.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/3/2009 07:36 לינק ישיר 

יאנקל כתב:

הויכוח בין החוקרים מעניין ומרתק בפני עצמו, אבל מעבר להנ"ל הוא מוכיח איזה ערך יש לכל הקביעות ההסטוריות שאינן מתבססות על חז"ל, ומסתמכות על ממצאים בשטח ובדיקות מדעיות בלבד.
יכולים 70 חוקרים לאחוז במשך עשרות שנים באיזו שהיא תיאוריה, ולבסוף באה מישהי ונוקבת נקב בבלון הגדול והכל מתנפץ...

זה בעיקר מוכיח איזה ערך יש לכותרות בעיתונים המנסים לעשות פופליזציה למדע.
לפי מה שנראה הוויכוח על המגילות האלו קיים שנים. ההצטרפות של פרופ' אליאור לצד מסוים לא מנפצת אלא את מקלדת הכתב שחיפש כותרת סנסציונית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2009 07:44 לינק ישיר 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3782923,00.html

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/11/2009 06:01 לינק ישיר 

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=1130096&contrassID=1&subContrassID=18&sbSubContrassID=0

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/1/2010 08:33 לינק ישיר 

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=1142100&contrassID=1&subContrassID=18&sbSubContrassID=0

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 15:57 לינק ישיר 

http://www.haaretz.co.il/captain/net/1.1484337

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > מי כתב את מגילות קומראן ? הפולמוס מתחדש
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.