בית פורומים בחדרי חרדים

גם לנו זה כואב - שני צדדים למטבע

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/7/2009 19:08 לינק ישיר 
גם לנו זה כואב - שני צדדים למטבע

פורסם היום בYNET
שימו לב לתגובה שאחרי. אותו טור רק כמה מילות מפתח שונו

גם לנו זה כואב

"אנחנו לא מפגינים בקולי קולות, אבל גם לנו אכפת. גם לנו כואב לראות מכונית חולפת בשבת". מאיר בן מאיר קובע כי "השבת חשובה לדתיים-הלאומיים לא פחות מאשר למפגין שהופך עגלת אשפה בשכונת מאה שערים"

מאיר בן מאיר

פורסם:  02.07.09, 15:20

אי אפשר שלא להסתייג בחריפות מהפגנות החרדים במהלך השבתות האחרונות בירושלים על רקע פתיחת החניונים בשבת ולשלול בתכלית השלילה את אופיים הקיצוני והפרובוקטיבי. כל כך הרבה חילול ה'. כל כך הרבה ביזוי הדת. כל כך הרבה אנטי יהודים ויהדות מלווים את ההפגנות הללו: אלימות, ואנדליזם, נאצות, חרפות והשחתה סתמית. לא דרך ארץ ולא תורה. לא אהבת ישראל ולא אוירה של שבת. לא אור ולא קדושה. רק שנאה, חוסר סובלנות ופריקת עול.

 

אנחנו מרגישים כל כך רחוק מכל מופע האימים הזה בשבת קודש. אנחנו גדלנו על מסרים אחרים לחלוטין. גדלנו על ערכים של אחריות ושותפות אמיתית עם אחינו שאינם שומרי תורה ומצוות. על ערכים של דרכי נעם, מאור פנים ואהבה. על ערכים של הידברות, בניית גשר, סובלנות וחתירה למכנה משותף. על ערכים של אנטי קנאות וכפיה, על קירוב לבבות מחבר ומאחד, על זהות יהודית הנבנית על בסיס הסכמה ודו שיח אמיתי.

 

גדלנו גם על אהבת השבת וחשיבותה. על קדושתה המיוחדת והיחודית. על היותה אחד מאבני היסוד ועמודי התווך של אמונת ישראל, של מורשת ישראל מדורי דורות. גדלנו על ההכרה בעצמת השביתה ממלאכה, על שמירה קפדנית של המסגרת ההלכתית המחייבת, המורכבת, וכן - המגבילה ומקשה.

 

השבת חשובה לנו לא פחות מכל חרדי שהופך עגלת אשפה ברחוב. השבת יקרה לנו לא פחות מכל חרדי שזורק טיטול מטונף על שוטר שלא ישן בלילות כדי לשמור על ביטחונו.

 

נכון שאנחנו מתנהגים אחרת, חושבים אחרת. אבל אל לכם, חרדים וחילוניים כאחד, לתת לדרך המלך שלנו פרשנות מוטעית. חשוב שלא תווצר כאן אי הבנה בסיסית. אנחנו אמנם לא מפגינים בקולי קולות, אבל גם לנו אכפת. גם לנו כואב לראות רכב החולף על פנינו בשבת.

 

אנחנו לא נלחמים בפתיחת חניונים בשבת, צעד שאולי אפילו מצמצם חילול שבת, אבל גם אנו מטולטלים ושלוות ליבנו מופרת בשעה שאנו רואים בדרך לתפילות השבת רכבים נוסעים לצידנו. אנחנו לא מתלהמים ולוקחים לעצמינו מונופול על השבת ואופייה, אבל גם לנו נצבט הלב מחילול שבת ברחובות עיר, בפרהסיה, במדינה יהודית. גם אנו מוטרדים ודואבים בעוברנו ליד חנות הפתוחה בשבת, למרות שלא יעלה על דעתנו לפגוע, להרוס. המסר שאנו מעבירים לילדינו מול דיווחי ההפגנות האלימות בתקשורת, אינו רק מסר בודד של התנגדות חריפה ושאט נפש, אלא מסר נוסף ומקביל של כאב וצער על חילול השבת, על כל יהודי שאינו שומר שבת כהלכתה.

 

החיים שלנו קשים.

מורכבים. כך בחרנו. אבל זו הדרך הנכונה. האמיתית. היהודית. אנחנו חייבים לדאוג שתחת אבני החומה האידיאולוגית הבצורה של סובלנות וסבלנות שבנינו בעמל רב, וטוב שבנינו, לא יתקהו חושינו אל מול חילול שבת. אנחנו חייבים לשמר מכל משמר את השאיפה, הנכונה והחשובה, להתרחק מפלגנות ושנאת חינם, אבל לא לאבד את הרגישות הדתית והתורנית שלנו.

 

אנחנו חייבים להמשיך לחדד את המסר העקבי המבקש בצדק, כמעט בכל מחיר, אחדות ופיוס, ולהעביר לצידו בדואליות מסר של מועקה על הפרת צו אלוקי - ציווי עליו נתנו את נפשם יהודים רבים לאורך כל ההיסטוריה שלנו.

 

אמת. אנחנו לעולם לא נרים יד חלילה, לא נכפה , גם לא בכוח פוליטי, לא נכריח ,לא נמנע זכויות. זו לא דרכינו. אבל, כן - שלא תטעו. זה עדיין כואב לנו. והפצעים הללו הם פצעי אוהב. מתוך אחריות ואכפתיות, מתוך דאגה לאח, מתוך ערבות הדדית. כואב לנו לראות אתכם נוסעים בשבת. נכון, תהיו בטוחים שאנחנו לא נצעק "שאבס" מול זגוגית רכבכם החולפת על פנינו בשבת. אבל כמה היינו מוכנים לתת כדי להיפגש ולומר לכם "שבת שלום" במפגש אחר, בנסיבות אחרות.


***********************************


  גם לנו זה כואב

"אנחנו לא מפגינים בקולי קולות, אבל גם לנו אכפת. גם לנו כואב לראות את פינוי הארץ. arimami קובע כי "הארץ חשובה לחרדים לא פחות מאשר למפגין ששופך צבע על שוטר בגוש קטיף"

 אי אפשר שלא להסתייג בחריפות מהפגנות הדתיים לאומים במהלך הפינויים האחרונים בשומרון על רקע  פינויעמונה ולשלול בתכלית השלילה את אופיים הקיצוני והפרובוקטיבי. כל כך הרבה חילול ה'. כל כך הרבה ביזוי הדת. כל כך הרבה אנטי יהודים ויהדות מלווים את ההפגנות הללו: אלימות, ואנדליזם, נאצות, חרפות והשחתה סתמית. לא דרך ארץ ולא תורה. לא אהבת ישראל ולא אוירה של אהבת הארץ. לא אור ולא קדושה. רק שנאה, חוסר סובלנות ופריקת עול.

 אנחנו מרגישים כל כך רחוק מכל מופע האימים הזה בארץ ישראל. אנחנו גדלנו על מסרים אחרים לחלוטין. גדלנו על ערכים של אחריות ושותפות אמיתית עם אחינו שאינם שומרי תורה ומצוות. על ערכים של דרכי נעם, מאור פנים ואהבה. על ערכים של הידברות, בניית גשר, סובלנות וחתירה למכנה משותף. על ערכים של אנטי קנאות וכפיה, על קירוב לבבות מחבר ומאחד, על זהות יהודית הנבנית על בסיס הסכמה ודו שיח אמיתי.

 גדלנו גם על אהבת הארץ וחשיבותה. על קדושתה המיוחדת והיחודית. על היותה אחד מאבני היסוד ועמודי התווך של אמונת ישראל, של מורשת ישראל מדורי דורות. גדלנו על ההכרה בעצמת השביתה ממלאכה, על שמירה קפדנית של המסגרת ההלכתית המחייבת, המורכבת, וכן - המגבילה ומקשה.

 הארץ חשובה לנו לא פחות מכל דתי לאומי שחוסם כבישים. הארץ יקרה לנו לא פחות מכל דתי לאומי ששופך צבע על שוטר שלא ישן בלילות כדי לשמור על ביטחונו.

נכון שאנחנו מתנהגים אחרת, חושבים אחרת. אבל אל לכם, דתיים לאומים וחילוניים כאחד, לתת לדרך המלך שלנו פרשנות מוטעית. חשוב שלא תווצר כאן אי הבנה בסיסית. אנחנו אמנם לא מפגינים בקולי קולות, אבל גם לנו אכפת. גם לנו כואב לראות פינוי ישובים.

אנחנו לא נלחמים בפינוי ישובים, צעד שאולי אפילו מצמצם את חילול קדושת המדינה, אבל גם אנו מטולטלים ושלוות ליבנו מופרת בשעה שאנו רואים בדרך לתפילות השבת רכבים נוסעים לצידנו. אנחנו לא מתלהמים ולוקחים לעצמינו מונופול על הארץ ואופייה, אבל גם לנו נצבט הלב מפינוי ישובים באלימות, בפרהסיה, במדינה יהודית. גם אנו מוטרדים ודואבים בעוברנו ליד גוש קטיף החרב, למרות שלא יעלה על דעתנו לפגוע, להרוס. המסר שאנו מעבירים לילדינו מול דיווחי ההפגנות האלימות בתקשורת, אינו רק מסר בודד של התנגדות חריפה ושאט נפש, אלא מסר נוסף ומקביל של כאב וצער על חילול הארץ, על כל יהודי שאינו מכבד את הארץ כהלכתה.

 החיים שלנו קשים. מורכבים. כך בחרנו. אבל זו הדרך הנכונה. האמיתית. היהודית. אנחנו חייבים לדאוג שתחת אבני החומה האידיאולוגית הבצורה של סובלנות וסבלנות שבנינו בעמל רב, וטוב שבנינו, לא יתקהו חושינו אל מול חילול שבת. אנחנו חייבים לשמר מכל משמר את השאיפה, הנכונה והחשובה, להתרחק מפלגנות ושנאת חינם, אבל לא לאבד את הרגישות הדתית והתורנית שלנו.

 אנחנו חייבים להמשיך לחדד את המסר העקבי המבקש בצדק, כמעט בכל מחיר, אחדות ופיוס, ולהעביר לצידו בדואליות מסר של מועקה על הפרת צו אלוקי - ציווי עליו נתנו את נפשם יהודים רבים לאורך כל ההיסטוריה שלנו.

אמת. אנחנו לעולם לא נרים יד חלילה, לא נכפה , גם לא בכוח פוליטי, לא נכריח ,לא נמנע זכויות. זו לא דרכינו. אבל, כן - שלא תטעו. זה עדיין כואב לנו. והפצעים הללו הם פצעי אוהב. מתוך אחריות ואכפתיות, מתוך דאגה לאח, מתוך ערבות הדדית. כואב לנו לראות אתכם מפנים יהודים. נכון, תהיו בטוחים שאנחנו לא נצעק "פושעים" מול זגוגית קסדות השוטרים. אבל כמה היינו מוכנים לתת כדי להיפגש ולומר לכם "בנין והתיישבות" במפגש אחר, בנסיבות אחרות.


*************************************

כל מילה מיותרתתוקן על ידי arimami ב- 02/07/2009 19:13:53
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/7/2009 19:43 לינק ישיר 

ויגזול את החנית מיד המצרידדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/7/2009 19:47 לינק ישיר 

למה הוא מתאמץ לשקר בכל כך הרבה מילים, לא חבל? עדיף לשקר במשפט קצר.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/7/2009 19:52 לינק ישיר 

האם באמת הפגנות הכתומים היו כל-כך לא יהודיות???דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/7/2009 20:00 לינק ישיר 

לא יודע?


האם בשבת האחרונה דווח על שוטר פצוע קשה?
בעמונה כן!דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/7/2009 23:48 לינק ישיר 

בעמונה אכן דיווחו על פצוע קשה, אבל הוא לא היה שוטר, אלא ילד בן חמש עשרה!
נראה שגם מסירות נפש על מצוות צריך מהד"לים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/7/2009 23:51 לינק ישיר 

חילול שבת כואב ומפריע לכל יהודי שומר תורה.
 ומצוות ואף שומר מסורת ולא משנה מהי השקפת עולמו.,דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/7/2009 00:01 לינק ישיר 

תגובה חזקהדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/7/2009 00:01 לינק ישיר 

שרית560 כתב:
חילול שבת כואב ומפריע לכל יהודי שומר תורה.
 ומצוות ואף שומר מסורת ולא משנה מהי השקפת עולמו.,


arimami צודק
כשכואב, צועקיםדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/7/2009 00:21 לינק ישיר 


הבעיה של האשכול הזה היא בהסתכלות הכוללנית, שמעמידה את הציבור החרדי מחד מול הציבור הדל"י מאידך, בדומה לאשכולות רבים אחרים בפורום שמעמתים שני מגזרים אחד עם השני.

בעולם האמיתי ובחיים היומיומיים המציאות מורכבת מפרטים, שאיכותם אינה נמדדת בצבע הכיפה ובאות המפלגה אותה שלשלו לקלפי. בעולם הזה יש חוץ מהשחור והלבן המקובלים עוד כמה צבעים כך שהמאבק על אר"י לא שייך בהכרח לדלי"ם והמאבק על השבת לא שייך בהכרח לחרדים.

עם זאת, אין ספק שפותח האשכול צודק וסגנון המאבק האלים לא הומצא ע"י קבוצה מסויימת.
כל אחד עשוי לנהוג כך כשהוא חש שדוחקים אותו לקיר ומטרתו מקדשת את האמצעים יהיו אשר יהיו וחבל שכך.

arimami כתב:
לא נכפה , גם לא בכוח פוליטי.
 

אז מה בדיוק אתם עושים עם הכח פוליטי?
מנגבים את האף?

תוקן על ידי ונשךלשונרא ב- 03/07/2009 0:20:03
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/7/2009 00:25 לינק ישיר 


ועוד משהו, מאה שערים בערה בשיא הטבעיות כאשר רצו לנתח גופת בחור דתי (לא חרדי) שנהרג בתאונה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/7/2009 00:27 לינק ישיר 

מתי זה קרה בדיוק?
משום מה זכור לי שהוא בדיוק "התחזק" (מילה שנואה עלי).

אגב, מתי זה קרה ביחס לניתוח חילוני?
ניתוחי גופות מבוצעים בכל יום, ואין פוצה פה ומצפצף במאה שערים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/7/2009 00:47 לינק ישיר 


אינספקטור,

זה קרה וזה יקרה תמיד.

המלחמה היא על כפיית הנתיחה ע"י המדינה באמצעות בית המשפט בניגוד לרצונו של הנפטר ומשפחתו.

במקרה כזה בין אם מדובר בנפטר מבאר שבע, מקרית שמונה או מכל מקום אחר הפחים ליד הבית שלי בוערים (וחבל, שכוונתם רצויה אבל לא כל מעשיהם רצויים) ולפחות אחד הרמזורים בכיכר השבת חוטף פנס בפנס.

ישנן פעולות הסברה כלליות בעניין כבוד המת, אבל אין מאבק במקרה שהמשפחה אינה מתנגדת לנתיחה.
אני לא זוכר מקרה (ואני גם לא בקי גדול), אבל אני מאמין שיתקיימו הפגנות סוערות גם במקרה של אדם לא דתי שיביע התנגדות לנתיחה.

(אגב, גם מישהו שהתחזק, כמו במקרה עליו אתה מדבר, הוא לא ממש חלק אינטגרלי מהקבוצה שנלחמת בחזקה בנושא זה).תוקן על ידי ונשךלשונרא ב- 03/07/2009 0:48:43
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/7/2009 01:16 לינק ישיר 

בלי לבדוק בכלל, אין לי ספק שבב"ש ובק"ש יש יהודים שלא כ"כ מצא חן בעיניהם עניין הניתוח, אבל לא הפכו את העולם בשבילם.

ההוכחה היא די פשוטה, כל המקרים ששמענו עליהם בארבע השנים האחרונות היו על ניתוחי גופות של חרדים. האם כל מי שאיננו חרדי, מסכים לניתוח? האם כל הגופות שרצו לנתח היו של חרדים?
איך מסבירים את הסטטיסטיקה המעניינת הזו?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > גם לנו זה כואב - שני צדדים למטבע
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר