בית פורומים אגודה אחת

אינטרנט קבוצתי פתוח - מה דעתכם?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/9/2009 15:35 לינק ישיר 
אינטרנט קבוצתי פתוח - מה דעתכם?

" תדעו, כשאדם עובר עבירה אומר: שלא יראני אדם"
(רבי יוחנן בן זכאי)

עלה בדעתי רעיון חדש והייתי מעוניין לשמוע דעתכם.
כידוע הרשת "רבים חללים הפילה" ועם זאת היא בבחינת ריחיים ורכב של הרבה מעיסוקינו.
את הבעייתיות הייתי מחלק ל-3 חלקים:
1) המקומות האסורים - וא"צ להאריך.
2) השחיקה המוסרית - אברכים שלא היו מעיזים לקרוא ידיעות אחרונות לפני עשור היום ליבם גס באתר הזהה, ע"י תהליך שחיקה יומיומי של הסטנדרטים בהם היו מעוניינים לקיים את חייהם לכתחילה.
3) זליגת זמן - רבים מבלים שעות רבות בעיסוקים ובטלות ברשת - שוב, בניגוד לרצונם הלכתחילי, ובניגוד לחובות אחרות המוטלות עליהם (ות"ת כנגד כולם).

עד כה האינטרנט המסונן היווה פתרון לבעיות הקיצוניות מהסוג הראשון שברשת - אך יש לו את הבעיות שלו - בעיקר למי שנצרך לאינטרנט בעבודה.
אולם, יתכן שע"י פתרון פשוט אפשר "להכשיר" כל את האינטרנט במחי יד ללא כל השקעה במשאבים לסינון ברשימות שחורות ולבנות וכו'.

מועדי תמהתי על הרעיון לעשות "אינטרנט כשר" או מאידך לאסור אותו בכללותו, והלוא האינטרנט במצב השוק הנתון משול למה שהיה הרחוב לפני כעשור - הכל מתנהל בו - הדברים הכשרים ושאינם כשרים. והבוחר יבחר. אולם לאסור את ההליכה ברחוב או "להכשיר" את הרחוב, איך אפשר?
אלא שכאן טמונה גם הבעיה וגם הפתרון: שהרי יש חילוק בין האינטרנט לרחוב והוא מה שהופך אותו לבעייתי כ"כ - הפרהסיא.
בעוד ברחוב, אדם בוש לסור לסימטא שאינה ראויה לכבודו או לקדושתו - הנה ברשת ממי יבוש?
ע"כ אף שלהכשיר את האינטרנט אין בכוחנו, אנו יכולים להפוך את השימוש בו כשימוש בשאר כל צרכי העולם ע"י הפיכתו מרשות היחיד לרשות הרבים, ולתת למשאבי הטבע החזקים של התנהגות האנושית לנוכח החברה לעצב את התנהגות הפרט כמימים ימימה, זה הוא פתרון אלגנטי יותר מסינונים ע"י רשימות או אלגורתמים.
הפתרון יתבצע ע"י חיבור משותף של קבוצות משתמשים שמכירים זא"ז "בחיים האמיתיים" והם בעלי מערכת ערכים משותפת, כאשר נתוני הגלישה נשמרים אצל ספק האינטרנט online וחשופים לשאר משתמשי הקבוצה - היא פתרון הפלא. 
(למעשה היום קיימות תוכנות רבות בשוק למעקב של הורים אחר ילדים או מעסיקים אחר עובדים. כך שהטכנולוגיה הבסיסית קיימת, אלא שע"י התארגנות חברתית אפשר לפתח קבוצות שיבקשו פתרון דומה ע"י ספק האינטרנט דבר שלא יפגע בביצועים של כל משתמש כמו באותן תוכנות, ואכמ"ל.)

היופי של הפתרון הוא שהוא לא מסנן אתרים רעים במיוחד או מנסה לסנן אתרים פחות רעים ומסרבל תוך כדי כך את השימוש ברשת - הפתרון גורם לייצוב כללי של כל מערכת הערכים של המשתמש ע"י הסוציאליזציה של השימוש. כלומר לא רק בעיה 1 אלא  גם 2 ו-3. בקיצור, אין אלגוריתם שיבין שזה פאסט נישט להסתכל שעה ב-YNET אבל זה לא נורא לעשות את זה אם קרה אירוע חריג - אבל החברה' יודעים. ושוב, גם הדוגמה שהבאתי אינה ממצת כי לכל חברה יש את הסטנדרטים שלה - יש קבוצות שאין בעיה בשעה יומית כזו, ויש אחרות שגם הצצה חטופה היא סוף העולם. הכל לפי המבייש והמתבייש.

הרעיון הוא להמנע משחיקה ערכית.

אלא דקשיא לי מה עם מי שנצרך לגלישה חסויה כמו בעיות רפואיות עסקיות וכו', ותי' ידידי הגאון המופלא רי"ש שליט"א שגם אם תינתן אפשרות לגלישה פרטית לזמן, כל זמן שסטיטסטיקת זמן הגלישה תהיה חשופה - ויהיה כתוב משתמש X ביקש גלישה פרטית מ-3:33 עד 4:44 הרי הכל בגדר הנורמה והפיקוח החברתי דומיא דהחיים הלא וירטואלים שאתה מבין שאדם נצריך לדבר זה ואחר - ועדיין יש פחות מקום לחריגות, כפי שהמצב העכשוי מאפשר.

עוד ייעץ לי שנאסוף יחד קבוצה של חברים המעוניינים בכיוון הזה כדי שנוכל לפתח את הרעיון יחד, וכן אמר לי לפנות לחברים שכאן לראות אם יש מעוניינים בפתרון דומה. אישית הייתי רוצה שמח לפתח מבחינה טכנולוגית ללא תמורה, מודול חינמי שספקיות אינטרנט ישתמשו בו.

ובכן, מה אתם אומרים?
בקשה, מי שלא מזדהה עם בעיות היסוד הנזכרות כאן וחושב שמבחינתו הכל בסדר  יסלח לי מעתה אם לא אגרר לדיון עמו. אבקש שהדיון יתמקד בשאלת יעילות הפתרון וברעיונות קרובים או פיתוחים של הנ"ל. 

תוקן על ידי לבהעיברי ב- 23/09/2009 15:51:25

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 15:52 לינק ישיר 

עד שאנו מצטערים על הראשונות, על הפרהסיא הציבורית שמאפשרת למיעוטים

קולניים לשלוט בחיי הפרט, אתה מציע להרחיב את התופעה?
ולשם טהרת האנלוגיה- אני מיצר מאד על זה שברחוב אני נאלץ, בשל החוג אליו אני 
משוייך סוציולוגית, ללבוש בגד עליון ולחבוש מגבעת. ועכשיו אתה רוצה שגם ברחוב 
הוירטואלי אלבש אותם? די, נמאס!

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-23/9/2009 16:15 לינק ישיר 

יש הרבה צדק בדבריך שהרשת היוותה לנו שנים מסתור במערות ובנקיקים - אבל ברור לי שהמצב של חיים כפולים הוא לא בריא כי אם למשך זמן ההתגבשות עד ה"למעשה".
אני באופן אישי כבר הכרעתי שלא לציית למיעוט הקולני גם בחיים הממשיים , ולכן פתרון שכזה נח לי.
אבל גם מי שזקוק עדיין לבוא במתחרת, מי הכריח אותך לבחור קבוצה המשוייכת לנוגשיך? וכי אין לך כלל חוג מכרים שאתה כן מזדהה עם מערכת הערכים שלהם?
אין שום הכרח שקבוצה אחת תחשף לרעותה.

תוקן על ידי לבהעיברי ב- 23/09/2009 16:14:46

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 16:29 לינק ישיר 

גאון אתה וגאון רי"ש ידידנו.

הטיעונים מעניינים, הפתרון נפלא, למרות שאני לא בטוח שאני אישית מעוניין בו.
אני מתקשה לתת דין וחשבון לאחרים, גם על דברים שלעצמי אין לי בעיה להסביר. יש בזה גם חסרון, שהרי אדם קרוב אצל עצמו, אבל גם לעיתים מעלה, שהרי לב יודע מרת נפשו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 16:40 לינק ישיר 

לכאורה הפתרון נפלא. אך אני חושש שהוא לא יהיה מסחרי.

הרב ואזנער אמר לפני שנים, שהבעיה באינטרנט היא ה"יחוד" עם המחשב. כדבריך. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 16:40 לינק ישיר 

וגמר חתימה טובה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 16:52 לינק ישיר 

על כרטיס אדי? 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 17:42 לינק ישיר 

...אמר להם: 'יהי רצון שיהא מורא שמיים עליכם כמורא בשר ודם'. אמרו לו תלמידיו: 'עד כאן' ? אמר להם: 'ולוואי!

--------------

הרעיון היה עשוי להיות טוב ואף מצויין אילולי הוא טומן בחובו התפחת יצר החטטנות לרמות שיא שלא נשמעו מעולם.

הרי אם אף אחד לא יבקר ביומן הגלישה - לא יהיה ערך למיזם, מאידך ביקור ביומן זה אינו אלא מציצנות לשמה. ועל הראשונות אנו מיצרים - שכל אשכול בסגנון מציצנות זוכה בבח"ח לצפיות מרובות מידי, וכיצד זה נטפח במו ידינו מקום שכל כולו הצצה לחיי הזולת?!

ועל כך נאמר: אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 19:51 לינק ישיר 

יש להניח שמי שאינו מציצן לא יכנס כמעט ליומן ולמרות זאת ישנה הרתעה בעצם האפשרות להחשף.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 20:53 לינק ישיר 

לב היקר ראה מה שכתב הרב יעבץ בשו"ת

[quote]

5. אידיאולוגיה של פטור מהצורך להתמודד עם שאלות, היא אידיאולוגיה שאין לה זכות קיום מבחינת התורה, במיוחד כאשר היא נתלית במידת הבטחון בה', כאשר ה' אמר את ההיפך. על זה נאמר: "איולת אדם תסלף דרכו ועל ה' יזעף לבו".
כאשר על כל דיון ענייני המבקש לדון מתוך מקורות התורה על הנהגה פלונית, הדחיה היא 'אין לך בטחון', התורה הופכת לחסרת משמעות בקביעת צורת החיים. [/quote]

זאת הבעיה ולא אחרת אם היו מחליטים לטפל בבעיה עם שכל ישר לכולנו היה אינטרנט כשר בבית  שנותן מענה לכל הבעיות המוזכרות

לכן אל לנו לחפש קיסמי שווא אנו צריכים לחתור והציב מטרה הכי בהירה ולנסות להגיע אליה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/9/2009 23:31 לינק ישיר 

ביבור החרדי רמת ההתערבות של הקהילה בחיי הפרט כה גבוהה ומוגזמת שאני לא רואה טעם להרחיב אותה עוד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2009 08:56 לינק ישיר 

לב
היית מוכן שיבדקו האם אתה נוטל ידים שחרית סמוך למיטתך או שמא אתה הולך עד הכיור?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2009 10:47 לינק ישיר 

הבעיה אכן קשה מאד (אותי מטריד בעיקר סעיף 3) אך לדעתי הפתרון המוצע אינו ישים מפני שמעטים האנשים שיסכימו לחשוף ברבים את שעות הגלישה וזהות האתרים שהם גולשים אליהם.
לחץ חברתי הוא כלי יעיל רק כאשר אתה מרגיש מוכרח להיות חשוף אליו. כאשר ההחלטה להיות חשוף ללחצים היא וולונטרית אין סיכוי שציבור גדול יכניס את עצמו למצב המלחיץ.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2009 11:25 לינק ישיר 

http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?cat_id=4&topic_id=2692743&forum_id=771

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2009 12:20 לינק ישיר 

רעיון יפה.
המתנגדים מטעמי מציצנות וכדומה, צריכים להבין שהדבר הזה חייב פתרון. אני מכיר בעצמי כמה וכמה מעשים נוראיים על אנשים גדולים וחשובים, מה עוללו לעצמם ע"י האינטרנט. גם דברתי בעבר עם רבנים ו"עסקנים" המתעסקים בנושא, וההיקף של הנופלים ברשת, הן בכמות והן באיכות, גדול מכדי שנוכל להתפנק. כל עוד לא ימצא פתרון יותר טוב, כל פתרון צריך להתקבל.

ואזכיר את המעשה ברב עמרם, שדומה מאד להצעה הנ"ל:
"הנך שבוייתא דאתאי לנהרדעא, אסקינהו לבי רב עמרם חסידא, אשקולו דרגא מקמייהו, בהדי דקא חלפה חדא מנייהו נפל נהורא באיפומא, שקליה רב עמרם לדרגא דלא הוו יכלין בי עשרה למדלייא, דלייא לחודיה, סליק ואזיל, כי מטא לפלגא דרגא איפשח, רמא קלא נורא בי עמרם, אתו רבנן אמרו ליה כסיפתינן, אמר להו מוטב תיכספו בי עמרם בעלמא הדין ולא תיכספו מיניה לעלמא דאתי".

גם סעיף ב' וג' הם חשובים, אבל אם מצד זה לבד, הייתי חושב שעדיף התמודדות אישית של כל אחד. אבל ודאי שכתוספת לסעיף א' הם נותנים גם את משקלם.

תוקן על ידי סייף ב- 24/09/2009 12:18:00

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2009 13:33 לינק ישיר 

לסעיף א' מספיק פתרון של אינטרנט כשר, שנושא שם של פרי כלשהו.

גם לסעיף ב' תספיק חסימה טובה.
טיפול בסעיף ג' הוא כבר שתלטנות טיפוסית של משגיחון בישיבה שמטיף לבחורים
נגד שמיעת מוזיקה בתואנה שזה ממכר ומביא לבזבוז זמן וביטול תורה.
ניצול הזמן שלי הוא ענין אישי ופרטי, וכשם שלא אפתח את ארון הספרים שלי
לעיני כל בכדי שיראו על מה אני מבזבז את הזמן ועד איזו שעה אני קורא כל
לילה, כך לא הגיוני ששעות הגלישה שלי יהיו נתונות לשיפוט הקהילה.

תוקן על ידי זחלץ_קליח ב- 24/09/2009 13:33:51

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי

בית > פורומים > חברה וקהילה > אגודה אחת > אינטרנט קבוצתי פתוח - מה דעתכם?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.