בית פורומים ספרים וסופרים

התעלומה של "ספר הישר " - הספרים האבודים של התנ"ך

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-6/10/2009 21:01 לינק ישיר 
התעלומה של "ספר הישר " - הספרים האבודים של התנ"ך

התעלומה של "ספר הישר "

 

 

 

הספרים האבודים של התנ"ך

 
כחובב ספרים מסתוריים מוחרמים ואבודים באופן כללי ,יש לי ענין רב בכל הספרים האבודים שמוזכרים בתנ"ך.
במקרא מוזכרים ספרים שונים שעליהם הסתמכו והתבססו כותבי התנ"ך ,ושהיו מן הסתם מוכרים לקוראיהם הראשונים.
אך ספרים אלו לא היגיעו לידינו . ומה בדיוק היה בהם נשאר בגדר תעלומה  שבה התחבטו רבים וטובים לאורך הדורות.

אנחנו יכולים רק להניח שמה ששרד בתנ"ך ,היה המיטב שבמיטב.

אבל אנו לא יכולים להיות בטוחים בכך.

 מה שברור הוא שכמה מאותם הספרים האבודים היו מוזרים ומסקרנים  ביותר.  
  במקרא מוזכרים  ספרים כמו "ספר מלחמות ה' " שמן הסתם היה ספר מיתולוגיה עברית קדום. .

ומוזכר שם גם "ספר הישר ".
 אמנם ספר בשם "ספר הישר"  פורסם שוב בימי הביניים אך אין לו שום קשר לספר הקדמון והמסתורי בשם זה שמוזכר בתנ"ך פעמיים.
חיים מזר חוקר מומחה של התנ"ך שעסק כאן ברשימה קודמת בספריה שאולי הייתה לשלמה המלך ,  מנסה לפענח את תעלומת "ספר הישר" שמן הסתם היה חלק מספריה זאת   ומציע שהמדובר היה בספר הדרכה צבאי קדמון..

בעתיד ננסה באתר זה לתהות על קנקנם של ספרים אבוד ומסתוריים נוספים שהיו בספריות של שלמה המלך של בית ראשון ושל בית שני ושלכאורה לפחות נעלמו ואינם.  . .

יהושע פוקד על השמש לעצור בסגיפור שהופיע במקור ב"ספר הישר"  .ציור מאת הנרי היו

 

 

התעלומה של ספר הישר

מאת חיים מזר

אָז יְדַבֵּר יְהוֹשֻׁעַ לַה'..., וַיֹּאמֶר לְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל: שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם וְיָרֵחַ בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן. וַיִּדֹּם הַשֶּׁמֶשׁ וְיָרֵחַ עָמָד עַד יִקֹּם גּוֹי אֹיְבָיו, הֲלֹא הִיא כְתוּבָה עַל סֵפֶר הַיָּשָׁר. וַיַּעֲמֹד הַשֶּׁמֶשׁ בַּחֲצִי הַשָּׁמַיִם וְלֹא אָץ לָבוֹא כְּיוֹם תָּמִים
יהושע י' 13-12

פעמיים מוזכר במקרא ספר מעורר סקרנות והוא ספר הישר.לא נמסר מי כתב אותו,מתי הוא נכתב ולשם מה. הדרך היחידה ללמוד משהו על ספר זה היא לבדוק באיזה הקשר הוא מוזכר.הוא מוזכר בפעם הראשונה בספר יהושע בפרק י' בו מתוארת מלחמתו של יהושע במלכי האמורי שעה שהתקיפו את הגבעונים.בפסוקים 12-14
נאמר:"אז ידבר יהושע ליהוה ביום תת יהוה את האמורי לפני בני ישראל ויאמר לעיני ישראל שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון.וידום השמש וירח עמד עד יקום אויביו הלא היא כתובה על ספר הישר .ויעמוד השמש בחצי השמים ולא אץ יבוא כיום תמים".
: "וַיְקֹנֵן דָּוִד אֶת הַקִּינָה הַזֹּאת עַל שָׁאוּל וְעַל יְהוֹנָתָן בְּנוֹ. וַיֹּאמֶר: לְלַמֵּד בְּנֵי יְהוּדָה קָשֶׁת, הִנֵּה כְתוּבָה עַל סֵפֶר הַיָּשָׁר".

שמש בגבעון דום .ציור מאת גוסטב דורה.


המקרה השני נמסר בשמואל ב' א'.בעקבות מותם של שאול ויהונתן בגלבוע בפסוקים 16-17 נאמר:"ויקונן דוד את הקינה הזאת על שאול ועל יהונתן בנו.ויאמר ללמד בני יהודה קשת הנה כתובה על ספר הישר.הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גיבורים".
אזכור שלישי של ספר הישר מופיע בתרגום השבעים שם נאמר שתפילת שלמה בחנוכת המקדש לקוחה מספר הישר ,אולם איזכור זה אינו מופיע בגרסה העברית של התנ"ך.

דוד מקונן על יהונתן ,בקינה שהופיעה לראשונה ב"ספר הישר".


בשני המקרים האזכור הוא בהקשר צבאי.מכיון שהאזכור הראשון הוא בימי יהושע מדובר בספר שהיה מוכר לפני תקופת ההתנחלות.הרושם הוא שמדובר בספר הדרכה צבאי.

מה שיוצר רושם זה הוא הכתוב בשמואל ב'. הקינה שבאה בעקבות פסוק 18 נוגעת בקרבות .המילה "קשת" היא שם עצם נקבי והמשך הפסוק הוא "הנה (בלשון נקבה) כתובה על ספר הישר",הרי שבספר הישר ישנה התייחסות לכלי נשק זה.מה אפשר לכתוב על קשת? מבנה,אופן ייצור ודרכי שימוש. בעת העתיקה נהוג היה להילחם בשעות היום.

הפסוק המפורסם "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון" מתאר מצב של אור יום וחשכת לילה באזורים סמוכים גיאוגרפית,מצב שהוא בלתי אפשרי בכלל.יכול להיות שיהושע במלחמתו השתמש באמצעים פירוטכניים ליצירת אפקט של לילה לצורכי הסוואה והתקפה.פסוק זה לא היה יותר מאשר סיסמה אותה העביר לחלק מכוחותיו להשתמש באמצעים הפירוטכניים.גם בספר יהושע מופיעה המילה "כתובה" (בתוך המשפט "כתובה על ספר הישר"). למה בלשון נקבה? האם בספר יהושע המקורי,או המקור שעליו נסמך ספר זה, היה משפט נוסף או שם עצם נקבי לפני ההתייחסות לספר הישר? נראה שקטע זה אבד במהלך הדורות.

מבחינת הסיפור מי שניהל את הקרבות המתוארים בספר יהושע הוא יהושע בן נון.

מבחינה היסטורית ישנן הרבה שאלות ותהיות אם אכן היה אדם כזה.יכול להיות שהיו מספר מנהיגים צבאיים שהיו מעורבים בניהול מלחמות אלה ומחברו או מחבריו של ספר זה ייחסו פעילויות צבאיות אלה לדמותו של יהושע בן נון  או מי שניהל את הקרבות נגד האמורי הוא שהשתמש בספר הישר.מאין בא הספר? הכוחות שעמדו לרשותו של יהושע לא היו כוחות צבא מדינתיים.כוחות בעל אופי כזה היו בבבל ובמצרים וסביר להניח שהיו בידיהם מדריכי פעולה ליצור כלי נשק ,אופן השימוש בהם וטקטיקות לחימה שונות. יהושע או מי שניהל את הקרבות הכיר ספר זה ואימץ אותו לצרכיו.
ניתן לנחש שהספר היה קיים עדיין עד ימי חורבן בית ראשון כאשר נכתבו הגרסאות הראשונות של ספרי שמאל ומלכים המוכרים לנו ( שלדעת רוב החוקרים חוברו בימי המלך יאשיהו במאה השביעית לפני הספירה כנראה על סמך חומר שהוכן בימי המלך חזקיהו במאה השמינית לפני הספירה ואולי אף בימי דוד ושלמה במאה העשירית לפני הספירה).

ומן הסתם ספר זה כמו ספרים רבים אחרים היה שמור בספריית בית המקדש ואולי שם נתקלו בו כותבי הספרים הללו.
אולם לאחר שריפת המקדש בידי הבבלים שבה מן הסתם אבדו לתמיד ספרים רבים שהיו קיימים רק שם  בכתבי יד בודדים בלבד אבד מן העולם גם ספר הישר..  

 

ספר הישר -

אבל השם חזר והופיע לעתיד כשם של ספר מימי הביניים על עלילות גיבורי התנ"ך וכשם ספר השירים תנכיים של "נתן יונתן "שירים על ספר הישר". כך שעם כי תוכנו של "ספר הישר המסתורי אבד ואיננו ,הרי זכרו נשמר הודות לשני אזכורים אגביים במקרא . אנחנו יכולים לפחות לתמוה לגביו ולקוות שאולי  יום אחד יגלה אותו ארכיאולוג בר מזל.

ראו גם :

ספר הישר בויקיפדיה

מהו ספר הישר


האם היה ספר הישר "ספר בראשית "?ספר הישר שמימי הביניים

שירים על ספר הישר מאת נתן יונתן

הספריה של שלמה המלך

http://www.notes.co.il/eshed/59074.asp
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2009 21:07 לינק ישיר 

כבר הזכיר ראב"ע את הספרים החסרים בכמה מקומות:

1. שמות (הפירוש הארוך) פרק יז פסוק יד ד"ה כתב

"זכרון בספר זו הפרשה בשנת הארבעים נאמרה, והעד: שאמר בספר, בפתחות הבי"ת הנודע והוא ספר התורה, או ספר אחר היה להם ויקרא ספר מלחמות ה', ואיננו אתנו כאשר אין לנו ספר הישר, ומדרש עדו, ודברי הימים למלכי ישראל, וספרי שלמה".

2.
במדבר פרק כא פסוק יד ד"ה בספר

"בספר מלחמת ד' - ספר היה בפני עצמו, ושם כתוב מלחמות ד' בעבור יראיו. ויתכן שהיה מימות אברהם, כי ספרים רבים אבדו, ואינם נמצאים אצלנו, כדברי נתן ועדו ודברי הימים למלכי ישראל, ושירות שלמה ומשליו".

 

3. אסתר פרק ט פסוק לב ד"ה ונכתב בספר

"ונכתב בספר - בפתחות הבי"ת הוא הידוע בימיהם ואבד הספר כאשר לא מצאנו מדרש עדו וספרי שלמה וספרי דברי הימים למלכי ישראל וספר מלחמות ה' וספר הישר".
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > התעלומה של "ספר הישר " - הספרים האבודים של התנ"ך
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר