בית פורומים ספרים וסופרים

הגאון רבי משה הלוי זצ"ל וספריו

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/10/2009 21:40 לינק ישיר 
הגאון רבי משה הלוי זצ"ל וספריו

מעניין מאוד שספריו של הרב לוי הצליחו לכבוש ולחצות באופן מעורר תהייה מגזרים ועדות. הנה דברים שנשא הגאון רבי משה מרדכי קארפ שליט"א (מרבני קרית ספר, וממקורבי הגרי"ש אלישיב שליט"א) בכנס האזכרה של רבנו בשנת התשס"ט. הרב קארפ הפליג הרבה בשבח ספריו המפורסמים של רבנו וייחודיותם, ואף כינהו בתואר "אחד מגדולי הדור".

"אני אמנם לא זכיתי להכיר את הרב משה לוי באופן אישי", גילה הרב קארפ, "אבל בכל זאת אני מכירו היטב מתוך ספריו, שכשאני קורא בהם אני חש בעמל הרב והשקידה הנפלאה שהיתה לו. גם את רש"י והרמב"ם איני מכיר אישית, אבל מתוך ספריהם אני מכירם, וזוהי ההיכרות האמיתית!".

את סוד המשיכה המיוחדת לספריו ביטא הרב קארפ ואמר: "יש חיבורים ויש חיבורים, יש הרבה ספרים חשובים עם מהלכים רבים וצדדים יפים מאוד לפרש בהם את הסוגיא לכאן ולכאן, אבל חיבוריו של הרב משה יש בהם דברים ייחודיים, רואים בהם 'תורת אמת'. הוא חודר ל'נשמתה' של הסוגיא ולעומק דברי הראשונים והפוסקים, להבין סברתם, במה חולקים בדיוק ומה יסוד וסברת מחלוקתם, ולפי זה מגיע לחקר ההלכה הישרה. כל זה נמצא בספריו של רבי משה, ולא הרבה זוכים לזה.

"כשרואים את העצמה הרוחנית העצומה שיש בתורה שלו, עומדים משתוממים! רואים איך כל הלכה והלכה נבנית מתוך הסוגיא, מהמסד עד הטפחות, לא סתם ליקוטים, אלא הבנת השיטות בעומק. כל הלומד בספריו, חוץ מהתוכן עצמו, לומד גם דרך בלימוד, כיצד יש ללמוד סוגיא, איך נגשים לראשונים, והיאך מגיעים לחקר ההלכה". בעיקר ציין בדבריו את הנקודה המאירה כנר זוהר לאורך כל ספריו, וזו תורת האמת שהיתה בפיו[1].

מישהו יודע עוד מה סגולתם של ספריו שנהפכו לנכסי צאן ברזל.

[1] דבריו במלואם נדפסו באור תורה (מרחשון תש"ע).

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2009 22:06 לינק ישיר 

סליחה שאני בור ועם הארץ בתורתו ובאישיותו של הגאון רבי משה הלוי (יתר נכון לא שמעתי על גאון מופלא זה עד לכתיבתך) אצלי ר' משה הלוי, היה עד עכשיו ר' משה הלוי סולובייציק....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2009 22:11 לינק ישיר 

אני מכה על ח'   גם אני לא שמעתי על הנכס צאן ברזל הכובש הזה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2009 22:12 לינק ישיר 

כנראה הכוונה לרבי משה לוי בעל מנוחת אהבה, ברכת ה', מלווה ה' וכו'

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2009 22:43 לינק ישיר 

היה ר"מ בישיבת "כסא רחמים" ספרדית, והשנה ימלאו עשור שנים מפטירתו בדמי ימיו.

בדרך התורה בשורות שהקדשתי לך בסוף הודעתי באשכולך הסמוך, סיפרתי על התרשמותי העמוקה מאישיותו וגדלותו כפי שנשקפת מהספר שנכתב לתולדותיו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/10/2009 09:38 לינק ישיר 

תימני. כאמור נפטר בצעירותו. גם אני לא שמעתי עליו עד שראיתי את הספר שהוציאו עליו (ב' חלקים). אמנם אצל הספרדים הוא מפורסם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/10/2009 22:57 לינק ישיר 

הרב משה לוי היה אחד מגדולי הדור האחרון, בשנותיו המעטות הספיק רבות, בתור ילד צעיר כבר שמעתי עליו אף שלא הייתי בני ברקי או מישיבת כסא רחמים, הוא נודע במהרה בקרב צורבי דרבנן, ומרן הרב עובדיה מאוד קירבו והעריכו, כנראה במכתביו ובהסכמותיו לספריו, שאף שהיו מקומות שחלק עליו נתן לו את הסכמתו בדברי שבח גדולים מאוד. גם ידוע שהגאון הנאמ"ן היה סומך עליו בפסקיו בעינים עצומות, וכך גם שאר חכמי הישיבה הנודעת לתהילה (לאמיתות העניין, איני תלמיד הישיבה).
נכון הדבר שישנם מקומות שסטה הגאון הנז' מדרך הפסיקה הנהוגה אצל הספרדים ונטה יותר לסברתו וכוח חידושו (לטענת הגאון ר' יצחק יוסף הוא קיבל את זה בישיבת הישוב החדש, מלשון חידוש), אך הוא עצמו נהג בענווה גדולה וחלק כראוי, אך למצער שיצא שם רע על פסקיו והוא מחמת כמה מתלמידיו שתקפו בצורה בלתי אחראית כמה ת"ח ש"העזו" לחלוק על רבם. ועל זה יצא הקצף בהקדמת יביע אומר (כמדומני ח"ט) על גליון אור תורה. אך הרב עובדיה ממשיך להחזיק בו כת"ח גדול ומזכירו בספריו לאין סוף, וכך גם בנו הרב יצחק יוסף שעם כל זה שהוא החולק הגדול על הרב משה לוי, בכ"ז מעריכו ומוקירו ביותר ומזכיר ומסתייע רבות בספריו הרבים של הרב משה לוי זיע"א.
ובזאת הייתי ממליץ לתלמידיו, לענות על הדברים בדרך ראויה ולא בדרך מלחמתית, כך הם יתקבלו יותר, ואם יש מקומות שאין לכם מה לענות, אל תמציאו, מודה ועוזב ירוחם. לא תמיד צריכים לצאת עם היד על העליונה. ראינו מקומות שגם הרב עובדיה חוזר בו. והטענה שאתם טוענים שאין משיבים את הארי אחר מיתה, אינה מן הטענה.

משיח, מנין לך שהיה תימני?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2009 01:07 לינק ישיר 

אם אתה אומר שלא, אני לא מתווכח. (כך היה זכור לי מהספר וטל"ח).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2009 09:17 לינק ישיר 

בכתב העת אור תורה השייך לפחות רוחנית (אם לא פורמלית) לישיבת כסא רחמים מרבים להביא ממאמריו, גם היום לאחר פטירתו. כמו כן חלק מתלמידיו המובהקים מרבים לכתוב שם. אגב יש חלק שלם של ילקוט יוסף העונה על תשובות המשיגים על פסקי הגר"ע יוסף, הנקרא אור תורה שמתפלמס הרבה עם התלמידים הנ"ל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/10/2009 22:56 לינק ישיר 

וחבל שבעל הילקוט יוסף מתייחס לתלמידי תלמידיו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2009 15:34 לינק ישיר 

היום ב7 בערב הספדים עליו בישיבת כסא רחמים {רחוב עוזיאל ב"ב} ראש המספידים... הרב יצחק יוסף

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2009 20:03 לינק ישיר 

דורות משיח. אני שמח מאוד שהסיפור יגמר בזה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 15:22 לינק ישיר 
איש הפלא

היות והיום הוא יום הילולתו של הרב לוי, אכתוב שורות קצרות על דמותו:

קשה להגדיר בנקודה אחת את תמצית אישיותו הגדולה של רבנו. לא קל לתחום את גדלותו העצומה ליריעה קצרה, כי הכל היה בו, תורה, מדות ומעשים טובים. דומה שהיה התגלמות התואר "איש האשכולות", הנשמעות במקרים אחרים כמליצה נבובה, ואילו אצלו אינן מבטאות אפילו עשירית מאישיותו הכבירה המקיפה עולם ומלואו.

כל כולו היה פלא עצום ובלתי נתפס, פלא כזה שקשה להגדירו במלים, פלא שכמה שתנסה ותתאמץ להבינו ולהשיגו, לא תצליח. כמה הספיק בחייו הקצרים, כמה ספרים כתב, כמה שיעורים מסר, כמה השקיע וכמה סבל. היו לו כוחות נפש מיוחדים שכמעט ואינם בנמצא, והוא השכיל לנצלם בצורה יוצאת מן הכלל.

היתה בו ברבנו אישיות מיוחדת ונפלאה ששילבה בתוכה גם את העולם הישיבתי יחד עם הלימוד והמסורת הספרדית השורשית.

אגב, מה שנכתב כאן כאילו הוא נטה מדרך הפסיקה הספרדית, הוא הוצאת שם רע, ואינו נכון כלל, אדרבה, הפוסק הדומה ביותר לדרך הפסיקה של הרב עובדיה, הוא הרב לוי. ושמועה זו שאין לה שחר,  מפריח איזה רב ומאז כל תלמידיו עונים אחריו כך. וה' הטוב יכפר בעד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/10/2009 00:00 לינק ישיר 

מנקנקים

הרב יצחק יוסף היה בהספדים?

למיטב ידיעתי הוא שהא באותו זמן בצרפת בהכנסת ספר תורה לע"נ הרב כהן ממושב ברכיה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/11/2009 02:25 לינק ישיר 

יש להעיר את לבב המתענינים לנספח שכתב במהדורה השניה של מנוחת אהבה ח"ג להגן על דבריו בענין ההורג כינה בשבת.

למיטב זכרוני, הסיפור היה שבמהדורה ראשונה כתב כדברי החוקרים שכהיום הכנים פרות ורבות [אמנם השאיר פסק ההלכה על כנו, כמובן] ויצאו כנראה נגדו באופן חריף ביותר כמנהג בני ברק וציערו אותו מאד.

לכן כתב במהדורה שניה נספח ארוך על חז"ל וידיעת חכמות הטבע והסכימו איתו שם הגר"ע יוסף והגר"מ מאזוז. אמנם אני זוכר שכשקראתי את דבריו השתוממתי מה טעם עשו עליו מחלוקת כ"כ גדולה שהרי מצטט שם כדבריו מ"המכתב מאליהו" והולך בהשקפתו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/11/2009 11:11 לינק ישיר 

פעם באו  פרחי דיינות להבחן אצל הרב שלום משאש, רבה הראי של ירושלים [הלה היה בן למעלה מ - 90].

אחד הבחורים ציטט משהו בשמו של הרב משה לוי. הרב משאש סגר את הדיון באומרו "כך הורה זקן".
הרב לוי היה בשנות השלושים שלו.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > הגאון רבי משה הלוי זצ"ל וספריו
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.