בית פורומים ספרים וסופרים

"וילכו שניהם יחדיו" - זכרונותיו של הרב דב כהן זצ"ל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/11/2009 01:51 לינק ישיר 
"וילכו שניהם יחדיו" - זכרונותיו של הרב דב כהן זצ"ל

בשנה האחרונה יצא לאור ספר זכרונותיו של ר' דב כהן[אביו של מחבר ספרי ההלכה הפופולאריים ר' צבי כהן וחמיו של ר' יהודה עדס ראש ישיבת קול יעקב] בשם "וילכו שניהם יחדיו" בהוצאת פלדהיים,הספר כולל את זכרונותיו של ר' דב כהן על חייו המרתקים,וכן את תולדותיו וחומר רקע וכו',אך בעיקר כולל תמונות מדהימות ואותנטיות שהיו בארכיונו של ר' דב הנ"ל.
הספר הנ"ל משום מה לפי איך שראיתי לא אוזכר כאן,גם באשכולות הראויים לו,וכמו למשל באשכול על תמונות נשים בספרים,שספר זה גדוש בהם מכל המינים,וכבר ציינתי באשכול על דברי פרופ' לב על ספרו של ר' נתן קמינצקי,את המוזרות שבדבריו שכביכול גזרו על ספרו של קמינצקי בגלל תמונות בחורים עם בלורית שנהפכו לראשי ישיבות,ודי להסתכל בספר זה ולראות את כמויות התמונות מהסוג הזה שיש בו כדי להבין שלא זו הסיבה,כך ראה למשל את "תמונת חשובי ישיבת חברון" בעמ' 156 ,שכרואים אותם אפשר להבין טוב יותר את הבעתה שאחזה באנשי ירושלים מבני ישיבת חברון,ובאשכול על רח"י גולדוויכט הובא שר' אברהם הורביץ התנגד לקבלת משרת ישיבת כרם ביבנה בגלל שזה ישיבה של המזרחי,וזה תמוה לאור היותו אז רב חיל הים,אך בספר הנ"ל בצמוד לתמונת ר"א במדי חיל הים מובא שאז היה היחס לרבנות הצבאית כלכל רבנות אחרת.  ואף באשכול ספרים חדשים לא ראיתיו מופיע.   ובכלל הספר גדוש בזכרונות ובידיעות מעניינות וחשובות,ועלינו להודות לשר הצנזורע שהעלים עינו מספר זה והשאיר לנו אותו לפליטה, ומאוד מעניין שעל אף ייחודיותו של הספר בכל הפרמטרים(גם עיצובו מרהיב),נראה מביקור בחנויות הספרים שאין לו ביקוש רב,ובחנות מסויימת פופולארית,המוכר אף לא ידע כלל על הספר,כל זאת בשעה שספרים כמו הרב מבריסק ודומיהם נמכרים בכסף רב והכל קופצים עליהם,וגם הייחודיות של מלר בתמונותיו מתגמדת למול ספר זה.
עוד מעשייה מעניינת[מתוך הרבה] שיאהבו כאן:כשביקר ר' דב אצל הרב בענגיס בפסח שאלו אם זה נכון מה שפורסם בשמו שאסור להשתמש בקמח תפו"א בפסח,הצביע הרב בענגיס על גבאיו ואמר אני אסרתי? הם אסרו זאת!...

תוקנה כותרת

תוקן על ידי ספרות ב- 16/11/2009 14:06:51
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 03:04 לינק ישיר 

סריקה מתמונת "חשובי ישיבת חברון"?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-16/11/2009 03:13 לינק ישיר 
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 04:01 לינק ישיר 

WOW!

מי מאלו נעשו ראשי ישיבות?
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-16/11/2009 04:15 לינק ישיר 

היו באמת ת"ח מופלגים יותר מהרבה ראשי  ישיבות וכידוע,ולהלן רשימת משרות  חלקית:ר' ראובן טרופ[בן הגר"נ]-ראש ישיבת הישוב החדש,ר' דב זוכובסקי[אבי ר' נתן]משגיח בישיבת לומז'א,ר' אהרן בריסקער ראש כולל אוהל תורה. ר' בצלאל שיקוביצקי  היה כפה"נ מרבני המזרחי בארה"ב.

תוקן על ידי rapim ב- 16/11/2009 4:20:44
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 07:52 לינק ישיר 

ותמונתו של רב הוטנר איך שכחת, ועוד ועוד

והספר באמת מרתק ביותר, מעניין באמת איך נתנו המצנזרים בדורינו לספר כזה להתקיים ככהדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 08:41 לינק ישיר 

זה נראה תמונה מקהיר.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 11:34 לינק ישיר 

אגב הסיפור האופייני על הרב בענגיס. מספרים עליו שפעם ראוהו במקווה שבבתי הונגרים שהוא מחרף נפשו ודוחק בעצמו להכנס לבור של הרותחין. אמרו לו שאם קשה עליו הדבר - יש לצדו בור של פושרין, ולמה לו להתאמץ כל כך. השיב: מיום שבאתי לירושלים היו רבים מתקיפים אותי מדוע אני עושה כך ולא כך, כל אחד וטענותיו הוא; גמרתי אומר שאעשה כל מה שעושה ר' יוסל שיינברגר ושוב לא תהא עלי סרך טענה...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 15:47 לינק ישיר 

ביקורת:
עברתי על הספר ברפרוף אוכל להוסיף מעט רשמים:

הספר מספר את סיפורו של נער אמריקאי צעיר שעלה מסיאטל עם אמו לארץ ישראל ע"מ ללמוד בישיבה קדושה, התגלגל לבי"ס תחכמוני, ר' יוסף זאב ליפוביץ ז"ל [אישיות הראויה לאשכול בפני עצמו] העבירו לסלבודקה שבחברון ופוטר עקב כך ממשרתו בתחכמוני. ר' דב חווה את מאורעות תרפט באופן אישי וניצל כאשר הסתתר בבור עמוק בחצרו של ערבי רחמן. נישא לבת ממשפחת רקובר – מנדלבאום והפך לרב צבא חיל האויר, עסק רבות בשמירה על צביון היהדות ולחם את מלחמות השבת בירושלים. בניו רבנים ות"ח מפורסמים [כמו ר' צבי כהן מח"ס הלכה רבים, ר' שמחה כהן ר"מ בנתיבות עולם ומחבר ספרים רבים בנושא שלמות הבית ועוד. נקודה חשובה הראויה לציון - חתנו הוא הרב יהודה עדס ר"י קול יעקב, ר' דוב מספר שביקש מראשי הישיבה בחור מצויין והללו הצביעו על יהודה, על אף היותו בן עדות המזרח לא נרתע ר' דוב מלקחתו כחתן לבתו].

התיאורים על ישיבת חברון ילדותיים למדי ומשקפים נכונה מבט של נער צעיר ממוצא שונה, יש סיפורים החוזרים על עצמם בספר, יחודו העיקרי של הספר הוא כתיבתו בשפה אישית ומשפחתית מעלה זו היא גם חסרונו הגדול, פרטים שוליים וחסרי חשיבות מופיעים בו לעיתים קרובות.

ר' דוב עושה רושם של איש קפדן וקשוח, לא נרתע מאתגרים אך דורש משותפיו מאמץ דומה.

לא כ"כ הבנתי איך נער שהכיר את ה'סבא' [רנ"צ] בגיל 15 במשך שני חודשים ומחצה שגם היו האחרונים בחייו של הסבא בישיבה, זוכה לתואר 'מוותיקי תלמידי הסבא מסלבודקה'.

לא ידעתי שטדי רוזוולט נהג לקבל קהל פעם בשבוע, גם לא ידעתי שיש נוהג בבית הלבן לפיו ב'חדר רוזוולט' כשהנשיא הינו רפובליקני תולים תמונה של טדי וכשהנשיא הינו דמוקרטי את תמונתו של פרנקלין. אח"כ מצאתי זאת בויקיפדיה.

הנקודה העיקרית והחשובה מכל היא מצג סיפור חיים של מסירות נפש לתורה, ילד העוזב את בית הוריו וגולה למקום תורה, ר' דוב לא פגש את אביו למעלה מעשרים שנה עד היותו אב לילדים, ישב בודד בפינת הישיבה והגה בתורה. השפה האישית בה מתאר ר' דוב את חוויות הבדידות נוטפת געגוע לימים בהם בני הישיבה אכן העריכו את מעמדם כדבעי והוציאו פירות ראויים.

מחיר הספר 67 ₪ לא זול אך סביר, אנשים שעברו רקע דומה ימצאו בר' דוב ובמשנתו סיפור חיים אמיתי ומרגש.

ע"כ בקיצור.

[שכחתי להתייחס לדברי פותח האשכול, אכן הספר עשיר במאות תמונות ומסמכים בעלי ענין, חובבי התקופה ימצאו בהם נחת לרוב].תוקן על ידי אילפא ב- 16/11/2009 15:52:29
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 15:57 לינק ישיר 


[ על הרב ליפוביץ וספרו הידוע על מגילת רות "נחלת יוסף" :

http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=2402425&forum_id=1364  ]דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 17:17 לינק ישיר 

סקירת אילפא משקפת פחות או יותר את הספר,ורק להעיר שיפה אמר בזמנו ר' נתן קמינצקי[שנעזרו בו בספר זה וכמוזכר בהקדמה] שאם ספרו היה יוצא בעברית לא היו יוצאים נגדו,כי הרבנים היו קוראים זאת ורואים שאין בו פסול,והנה ספר דידן שמלא בחומר מהסוג שהופיע שכביכול מחמתו יצאו נגד קמינצקי,ואין פוצה פה ומצפצף.

השמטתי בסקירה לעיל את מה שיאהבו חובבי הז'אנר-בתולדותיו של ר' דב פורסמו פנקסיו-יומניו האישיים שנכתבו על פני כל חייו ובהם קבלות אישיות,ביקורת עצמית וכדו'.

והנה עוד סיפור שהובא שם בתולדותיו:כשגר ר' דב ברח' עזרא בירושלים והיו בנותיו בנות 3-4 שנים, היה צריך לשלחם לגן,אך דא עקא שהגן החרדי שהיה שם היה מעורב בנים ובנות ,והגן היחידי הנפרד היה ברח' דוד ילין ומכל ירושלים הגיעו אליו רק 25 ילדות,נכנס ר' דב להתייעץ עם הרב הנזיר וענה לו תשלח לגן הנפרד וכך עשה... 

[ד"א לסקרנים שבחבורה כותרת האשכול המקורית הייתה:על ספר שפוספס-"וילכו שניהם יחדיו"]דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 17:56 לינק ישיר 


כאן הביא יוסף100 ציטוט מכתבי ר' יעקב עדס, נכדו של ר' דב כהן, על אודות פגישת אמו עם הסבא:

ב. ומה היה הדבר שגרם את ההוראה הזו של הסבא מסלבודקה לחברו לחשובי הבחורים וכן כל כך להתעניין במצבו הענין היה כזה הסבא מסלבודקה קבע לאמו של הנער להיכנס אצלו לחדרו כדי לדבר על עתידו של הנער והיא הגיעה אבל שלא כדברי השליח שאמר לה בשמו להיכנס לחדרו של הסבא היא נעמדה בפתח בלבד בלא להיכנס והסבא מסלבודקה לא הבין שהיא בדוקא לא נכנסת אליו וחשב שאולי לא הבינה את דברי השליח וקרא לה הסבא בעצמו שתיכנס אליו לתוך החדר אבל היא נשארה בשלה ולא נכנסה ולא זו בלבד אלא גם העמידה לפניה את בנה הנער שיסתיר אותה מהסבא מסלבודקה שלא יוכל לראותה [כמדומני שהוא סיפר שהוא היה יחסית לגילו גבוה במיוחד כך שהוא יכל היטב להסתירה] וכך התחילה לדבר עמו בענין הנער כשהתלמידים שהיו שם ראו את זה התלמידים אמרו לה שהסבא מסלבודקה אמר שהיא תכנס אליו לדבר אז היא חייבת לעשות כדבריו ולהיכנס ושלא תתחכם אבל היא לא צייתה לדבריהם והמשיכה בשלה וסיפר הסבא רבי דב כהן ז"ל שהתלמידים שהיו שם כעסו מאוד על זה בצורה שאי אפשר לתאר שמלבד שהסבא מסלבודקה היה קדוש עליון ומהרבנים הכי מפורסמים שבדור גם היה ההנהגה שם שבשום אופן לא עוברים במשהו על דברי הסבא מסלבודקה וכולם היו נשמעים לו באופן מוחלט אפילו רבנים חשובים והנה באה האמריקאית הזו ורוצה כביכול בבית שלו ללמד אותו פרק בהלכות שמירת העיניים ובנוכחות הסבא התלמידים גערו בה בחומרא רבה להיכנס כדברי הסבא מסלבודקה והיא התעקשה ונשארה בשלה ולא נכנסה ורק עמדה בפתח מוסתרת על ידי בנה הגם שידעה שכל עתידו של בנה לכאורה תלוי בהוראות של הסבא מסלבודקה ומי יודע מה יהיו אצלו התוצאות על החוצפה הזאת

ג. כשהיא יצאה משם הסבא מסלבודקה בהיפוך מדעת התלמידים השתומם מאוד מהדרגה הגבוהה הזו שלה שכל כך נזהרה והתעקשה שלא לגרום לו איזה שהוא חסרון לפי הבנתה בקדושתו והגיב על זה אם כך היא מתנהגת עתיד להיות מהבחור הזה עוד דברים עצומים לעם ישראל [זה בערך המילים ששמעתי מהסבא רבי דב ז"ל] ולכן ביקש הסבא מסלבודקה שיסדרו לו את טובי הלומדים שבישיבה שיהיה יחד אתם ושיקדמו אותו ככל יכולתם וגם בימיו האחרונים ממש כשהיה בתוקף חליו וכבר כמה חדשים שודאי לא ראה את רבי דב שאל הסבא מסלבודקה את מקורביו איך מצב התקדמותו הרוחנית של הבחור דב

כל התיאור על הכעס הנורא של תלמידי הישיבה 'בצורה שאי אפשר לתאר' ועל ההתפעלות של הסבא מעקשותה של האם - לא מופיע כלל בזכרונות ר' דב. מעניין אם אלו דברים שאך סופרו בע"פ לנכד, או שמא כתובים היו בזכרונות והושמטו בעריכת הספר. ואם כן - מדוע?

ככלל, ניכרת בעריכת הספר תבונה רבה ומחשבה חברונאית בריאה; גם תודה אישית לצלם פלסטיני מחברון בפתח הספר, בשמו ובכתבו, מלמדת לדעתי על נורמליזציה שכה חסרה בעבודות דומות. וכמובן - העדרו הבולט של מחול התארים מוסיף טעם רב.

לסקירת אילפא: לא הבחנתי במבט ילדותי של נער צעיר; ר' דב כתב את זכרונותיו בגיל מבוגר, לאחר שהתבקש על ידי בני משפחתו. הוא כותב על אישים ומאורעות בסגנון שקול מאוד, אינו נסחף לתיאורי צבע ושומר על מבט מאד אנושי. שמא התחלפה לך פשטות ואיזון חברונאית בילדותיות?


דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 18:41 לינק ישיר 

הספר הוזכר באשכול של הספרים החדשים בהודעה זו ובקישור שבהודעה שלאחריה. לזכרוני הזכירו את הספר עוד כמה פעמים, ואם אלייעזר היה פה - הוא היה נותן הפניה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 18:53 לינק ישיר 

שטיינר כתב:

לסקירת אילפא: לא הבחנתי במבט ילדותי של נער צעיר; ר' דב כתב את זכרונותיו בגיל מבוגר, לאחר שהתבקש על ידי בני משפחתו. הוא כותב על אישים ומאורעות בסגנון שקול מאוד, אינו נסחף לתיאורי צבע ושומר על מבט מאד אנושי. שמא התחלפה לך פשטות ואיזון חברונאית בילדותיות?


אמת כי ר' דוב כתב או סיפר את זכרונותיו בגיל מבוגר, אולם עובדת גילו הצעיר בשעה שחווה את המאורעות בולטת מבין השורות. שוחחתי בעברי עם למעלה מעשרים תלמידים שחוו את נערותם בצל הסבא, התרשמותם היתה עמוקה ומורכבת יותר מאשר אפיזודה כיצד כינו את פלוני וכיצד לעגו לאלמוני, איך אמרו שמע ישראל ומי עלה בטעות למזרח. לא שקיים פסול ח"ו במעשיות אלו, רק חשוב לציין את העובדה שהוואי הישיבה היה תוסס בצורה יותר מעמיקה מאשר חלקי עובדות מענינות ככל שיהיו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 19:18 לינק ישיר 

נענטער.לל"ס הספר ראוי לאשכול בפ"ע.  הקישור שמופיע באשכול ספרים חדשים מוביל לכותרת בלבד עם הודעת שגיאה,דווקא הכותרת מורה על סקירה מעניינת-"וילכו שניהים יחדיו,ספר או אלבום תמונות?",ואולי מישהו כאן קרא אותו אשכול בעבר ויביא מחידושיו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/11/2009 20:49 לינק ישיר 

ישנו ספר שנדפס לפני כמה וכמה שנים, וגם בו יש יומן של בחור שלמד בחברון, הוא מספר בין היתר גם על טיוליהם ברחבי הארץ ביומי דפגרא, ועוד אי אלו קטעים פיקנטיים.
הספר הוא 'נחלת בנימין', ספר זכרון לר' בנימין יעקב ברעקמאן ברקאי, שלמד בטעלז סלבודקא וחברון.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > "וילכו שניהם יחדיו" - זכרונותיו של הרב דב כהן זצ"ל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.