בית פורומים בחדרי חרדים

מדריך לבאים לנפוש בעיה"ק צפת ת"ו

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-3/7/2011 17:09 לינק ישיר 
מדריך לבאים לנפוש בעיה"ק צפת ת"ו

בס"ד

כצפתי אני רואה כל שנה המון אורחים שיש להם הרבה קשיים ואכזבות וזה בגלל שלא יודעים דברים בסיסיים מה קורה בעיר, בגלל זה חשבתי שכדאי לפתוח אשכול כדאי למנוע הרבה עגמת נפש מאנשים הבאים לצפת"ו.

א. לפני שאתם שוכרים דירה תבררו אם לדירה "נוף הרשב"י", חוץ מהנוף המדהים והעניין להתפלל כנגד הרשב"י, יש הבדל משמעותי ביותר באיוורור הדירה, דהיינו שמי שיש לו מרפסת ועכ"פ חלון מול נוף הרשב"י יש לו אויר טוב מאוד, ברוב הקיץ חוץ מכמה ימי שרביים חזקים מגיע רוחות חזקות מהכיוון ההוא, ואפשר ליהנות מאוד מהאויר הצח...

ב. בצפת הרחובות עוד מזמן... וכנראה השמות והמספרים של הרחובות בהתאם, ובגלל זה לפני שאתם מגיעים למקום מסוים חשוב מאוד לשאול אנשים איך בדיוק מגיעים למקום, במקום להסתובב שעות לריק ובפרט בעיר העתיקה שאפשר להסתובב שעות ולהגיע בחזרה באותו נקודה שיצאת, ואני יביא כמה דוגמאות לגבי רחובות,
1. בצפת יש 2 רחובות בשם רמז דוד, ואם יש לך gps או מפה מופיע אחד בשם אצ"ל ואחד בשם רמז דוד, אבל הצפתיים מכירים רק רמז דוד העליון או התחתון. וכן יש רחוב האחד עשר ויש רחוב הי"א, וזה שתי מקומות לגמרי וכו'...
2. המספרים בהרבה רחובות אין להם שום קשר למציאות, דהיינו ברחוב צה"ל ממספר 2 עד מספר 12 זה מרחק הליכה כרבע שעה, ורחוב דוד אלעזר הרחוב מתחיל במספרים בסביבות 40 ובמרחק הליכה של כמה דקות הגעת כבר למספר 213 918 וכדו', וכך יש רחובות שרק מתחיל ממספר 200.
3. אפי' אם אתה נוסע במונית עדיף להגיד מקום בולט או חנות שליד המקום שאתה רוצה להגיע (ליד הגשר, הבנק מכולת וכדו'), כי רוב המוניות לא מכירים בכלל המספרים בהרבה מקומות.

ג. מי שהוא מעדיף מקום רגוע ושקיטה עדיף לקחת דירה בדרום או בכנען, מי שמעדיף מקומות מעניניים עדיף לקחת באיזור העיר העתיקה ובדרך כלל זה הרבה יותר יקר [ובחופש זה נראה יותר ב"ב בגלל הרעש של האורחים הנכבדים].

ד. רוב המוניות יש להם מחירים קבועים לגבי הנסיעות בעיר, לדוגמא לרוב חלקי העיר זה עולה בין 15-18 ש"ח ביום ו20 בלילה, ובמקומות יותר מרוחקים זה עולה בעוד כמה שקלים.
המחיר מצפת למירון הוא 50 ש"ח, אם אתם נמצאים במירון לפעמים אפשר לקחת מוניות של צפת בתור שירות במחיר של 10 ש"ח לדרך.

ה. מי שהוא בדרום העיר יש אפשרות לקחת מונית בתור שירות לעיר העתיקה וזה עולה 6 ש"ח, ויש לוודא את זה לפני שאתה נכנס למונית. ובדרך כל מתחשבים בחרדים בנושא הנשים.

ו. 'הנסיעה באוטובוס' המחיר עולה אם אני לא טועה 4.3 ש"ח, בצפת האוטובוס העירוני הראשון יוצא בשעה 4.45 לפנות בוקר ואוטובוס אחרון יוצא ב9:30, [סוף כל סוף זה צפת ולא ב"ב].

ז. בשכונת מאור חיים לבד יש 4 מניני ותיקון 3 מהם ספרדיים ומנין גדול אשכנזי בביהמ"ד קהל חסידים. חוץ מזה יש מניין גדול של צפתיים במירון, וזה מאוד קל למצוא טרמפים לפני תפילת ותיקון למירון.

ח. שטיבלעך מרכזיים בעיר העתיקה זה בצאנז, ובדרום זה בויזניץ, ובכנען זה בחב"ד. [בדרך כלל אין מנינים לאחר השעה 9 אבל בימי הקיץ יש מנינים עד קרוב לחצות].

ט. מקוואות לגברים, כמובן יש הרבה שהולכים למקווה האר"י או למעיינות שבאיזור, ומי שמעוניין מקווה פרטי ומסודר בעיר העתיקה יש בצאנז, וכן יש מקווה מפואר בקרית ברסלב, ובמאור חיים יש בבנין 4 ובבנין אלקבץ, וכן יש במאור חיים ליד בנין 7 [לא מטופח כ"כ אבל זה פתוח 24 שעות ביממה]. בצפת פותחים המקוואות המרכזיות ב2 לפנות בוקר.
ביום שישי רוב המקוואות סוגרים שעה לפני זמן הדלקת הנרות [דהיינו כשעה וחצי לפני השקיעה].

י. בצפת יש עירוב מהודר מאוד [כ80% מהעירוב סגור בגדר, וזה כשר אפי' לדעת הרמב"ם], וזה מקיף את רוב חלקי צפת, ויש לבררו במקום. על העירוב העירוני לא הייתי ממליץ בכלל להסתמך על זה.

יא. הכשרות בצפת, רוב החניות יש להם הכשר של הרב ביטריצקי, ומה שזה מהדרין, אמור להיות כל המוצרים להיות של העדה או הרב לנדא, חוץ מזה יש 2 מסעדות של העדה 'מנדיס' ו'רוזנפלד', והמאפיות הגדולות בעיר 'אריאל' '7 דגנים' 'ברגר' זה בהשגחת 'העדה'.

יב. יש הרבה מניני קבלת שבת "פלג" ביום שישי למי שמעוניין, יש לברר במקום.

יג. לפי מנהגי צפת וכך נהוג ברוב הביהמ"ד אשכנזים -חסידיים בעיר, לא נושאים כפיים בתפילת שחרית אלא בתפילת מוסף, וכן לא אומרים ברכה בברכת הלל בר"ח ועושים הגבהה לס"ת לפני קריאת התורה כמנהג הב"י.

יד. בצפת לא משנה באיזה קהילה אתה, אתה אמור להרגיש בבית בכל מקום שאתה מתפלל, כולם חיים ביחד בצורה מושלמת, לדוגמא הביהמ"ד קהל חסידים מתפללים יחד בעלזא מחנובכא וקנאים וכו' באחדות נפלאה... וכן בצאנז וכו'....

טו. צפת זה עיר היחידי שאין בו רמזורים ובגלל זה אין כמעט פקקי תנועה, רק לפעמים יש קצת עומס זמני ליד העיר העתיקה.

טז. אפשר לקנות הרבה מוצרים בבתיים פרטים במחירים זולים, כגון ביצים, דגים טריים [כולל פורלים], וכו' וביגוד במחירי זולים במיוחד, ויש לבררו במקום.

יז. רוב תושבי צפת בורחים בימי בין הזמנים מצפת מכמה סיבות, ובגלל זה יכול להיות קצת שינויים מה שכתבתי.

זה מה שאני זוכר כרגע, ושוב, לפני שאתם שוכרים דירה תבררו היטב את כיווני האויר ובכל מקרה יש לברר אם יש מזגן [אפי' אם הבעל הבית אומרים לכם שזה דירה שלא צריכים מזגן, כי יש כמה ימים חמים מאוד] ואם זה אפשרי לברר המזג האויר לפני שאתם מגיעים כדאי שתהנו מהאויר מהצח.

תוקן על ידי פלוני500 ב- 03/07/2011 17:47:34

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/7/2011 17:27 לינק ישיר 

תודה על האשכול המושקע, יש לפרסמו מידי תחילת ימי בין הזמנים

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/7/2011 17:34 לינק ישיר 

חשבתי שיש ברסלב בצפת

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/7/2011 17:55 לינק ישיר 

תקום כתב:
חשבתי שיש ברסלב בצפת

כתבתי רק דברים זה מה שאני רואה כל שנה מה שאנשים מסתבכים בצפת, ואם אחד נפגע אני מבקש אלף סליחות.

ובאמת אכן יש קריה נהדרת ברסלב, ויש שם מקווה יפה מאוד [וגם לנשים שזה מומלץ מאוד הן מבחינת כשרות ומבחינת נוחיות].
ושחרית מה שאני יודע יש 2 מנינים אחד עם הנץ ואחד לפני סו"ז קר"ש. [לפי שבברסלב רשמי אסור להיות מנין אחרי סוזקר"ש]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/7/2011 19:46 לינק ישיר 

פלוני, תודה רבה. נשתמש בעזה"ש במדריך זה.
ומה עם מלונות?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/7/2011 23:25 לינק ישיר 

פלוני500 כתב:

יג. לפי מנהגי צפת וכך נהוג ברוב הביהמ"ד אשכנזים -חסידיים בעיר, לא נושאים כפיים בתפילת שחרית אלא בתפילת מוסף, וכן לא אומרים ברכה בברכת הלל בר"ח ועושים הגבהה לס"ת לפני קריאת התורה כמנהג הב"י.

בעיר העתיקה יש בביה"כ הגר"א ברכת כהנים, והלל עם ברכה, והגבהה אחרי קרה"ת
וכן בדרום יש מנין אברכים בכולל של סורוצקין וגם שם נוהגים כנ"ל
והכל ע"פ הוראתו של מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א, שכך נהג גם הוא עצמו בשנים שהיה מגיע לצפת

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/7/2011 23:32 לינק ישיר 

פלוני.
תודה רבה בשם כל הנהנים מהאשכול.
השקעת הרבה מחשבה, והרבה רגש.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/7/2011 23:35 לינק ישיר 

למה בחופש רוב תושבי צפת בורחים משם, כדבריך?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 16:24 לינק ישיר 

יענקלה כתב:
ומה עם מלונות?
[/quote]

אני לא מכיר אישית המצב במלונות כי אף פעם לא הייתי שם.

[quote]למה בחופש רוב תושבי צפת בורחים משם, כדבריך?

א. כי שרוצים לעשות קצת ביזנעס להשכיר ולהרוויח קצת במשך תקופת בין הזמנים.
ב. בנוסף להנ"ל כל מי שגר בצפת לפני החופש כל המשפחה מכל הצדדים של כמה דורות נזכרים שיש להם קרוב משפחה בצפת, והם מזמינים את עצמם לאירוח ושירות אש"ל מלא ובדרך כלל לא מעלה על דעתם כלל כי זה עולה המון כסף, כי כמובן לאורחים צריכים לבשל כל יום בשרי וחמש ארוחות כי כידוע כי במשך היום מאוד משעמם, והולכים לקנות כל הזמן במכולת על חשבון הבוס כמובן.
ג. רוב הצפתיים הם אנשים מאוד רגועים ולא סובלים בלגנים וכדו' וברגע שבצפת נהפך קצת לב"ב במשך התקופה מחפשים מקום אחר.

זה מה שידוע לי מכל מיני אנשים, אבל בכל מקרה יש גם אורחים נפלאים שיודעים להעריך האירוח, ויודעים גם קצת להשתתף בהוצאות, ואנשים כאלה ממש כיף להכניס אותם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 17:16 לינק ישיר 

שאפו על האשכול המושקע. לעזר היית לרבים !!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 17:23 לינק ישיר 

שכחתי משהו חשוב בשנים אחרונות ביהמ"ד לעלוב נהפך גם למקום מרכזי, ויש שם הרבה מנינים שחרית מנחה מעריב ובמיוחד בימי בין הזמנים, יש שם גם מקווה בזול אבל בלי מקלחת.

תודה למעיר בתיבה אישית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 18:28 לינק ישיר 

תודה על האשכול המושקע!! ירבו אשכולות כאלו ברחבי הפורום! ובהזדמנות זו כל מי שיכול להיות לעזר במנהגי מקום מגוריו שיכולים להועיל לאורחים מוזמן לשתף את החברים. ‏(הדברים אמורים גם לגבי אזורים חרדים כמו אשדוד, נתניה, ואפי' בית חלקיה, יסודות, קוממיות ועוד, בדרך כלל נתקלים תושבי המקום בדברים שהאורחים עושים מתוך אי ידיעה במנהגי המקום{די להזכיר את הסיפור שהופיע כאן לפני כמה שבועות עם הרפת של דובדבני בבית חלקיה..})

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 18:41 לינק ישיר 

מה זקני צפת היו אומרים על האשכול המושקע שהבאת - תודה רבה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 19:45 לינק ישיר 
צפת ממאור חיים

תוקן על ידי gerty ב- 04/07/2011 19:47:24

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 19:52 לינק ישיר 
לפני השלג ואחרי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/7/2011 19:58 לינק ישיר 

רצוי להודיע היכן ניתן להשיג אוכל מוכן בימי "בין הזמנים" 
מכיון שיש הרבה חרדים ששוכרים צימרים בעיר ובסביבתה,
אני מעריך שיהיה לתועלת רבה אם יפורסמו מקומות שניתן לקנות בהם אוכל מוכן ואוכל לשבת.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מדריך לבאים לנפוש בעיה"ק צפת ת"ו
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 10 11 12 לדף הבא סך הכל 12 דפים.