בית פורומים בחדרי חרדים

תמונות מדהימות מ "כתר ארם צובא" !

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-6/10/2011 11:20 לינק ישיר 
תמונות מדהימות מ "כתר ארם צובא" !

אתמול הוצג כתר ארם צובא ועוד מספר כתרים למשך מספר שעות.
הצילום הוא של סוכנות AP


דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2011 11:24 לינק ישיר 

אתר מענין על "הכתר"
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2011 11:28 לינק ישיר 

תודה רבה על הקישורדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2011 11:42 לינק ישיר 

כתר ארם צובא מוצג בכל ימות השנה בקומה התחתונה של היכל הספר מוזיאון ישראל ירושלים, ונאסר לצלם אותו.
ע"פ התמונות אני מבין שהוא הועבר משם, ומאפשרים לצלם אותו.

לאן הוא הועבר, ועד מתי יהיה מוצג בצורה זו?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/10/2011 12:05 לינק ישיר 

בתצוגה בהרגילה שלו במשך השנה - יש סוד קטן.
.................

ונגלה פה סוד קטן הקשור בתצוגת הכתר: המתבונן בכתר סבור כי הספר כולו מוצג לנגד עיניו בחלון התצוגה שבמוזאון, אך לא כך הדבר. רק שניים (או ארבעה) דפים מוצגים בפועל, ומאחוריהם קרטון הנראה כשולי שאר הדפים. רוב דפי הכתר נשמרים במקום מבטחים במעבדות המוזאון.

מקור: http://www.aleppocodex.org/5.htmlתוקן על ידי החלבן10 ב- 06/10/2011 12:06:51
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2011 12:38 לינק ישיר http://www.jerusalem-crown.co.il/website/index.aspדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/10/2011 16:57 לינק ישיר 

צילום כתר ארם צובא ב PDF כאן: http://www.seforimonline.org/seforimdb/pdf/263.pdf
וגירסה נוספת כאן: http://www.seforimonline.org/seforimdb/pdf/262.pdfדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2011 17:16 לינק ישיר 

תמונה שצילמתי בשעת רצון נדירה.

מוזיאון ישראן, היכל הספר.

והאוצר העולמי ד"ר רוטמן מארגנטינה.

התמונה טושטשה מסיבות ידועות ומובנות.....................
תוקן על ידי מיכאל_יפה ב- 06/10/2011 17:13:24
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2011 17:19 לינק ישיר 

כמה זמן נמצא הכרת בארץ? וכמה שנים מיוחסות לו .?

מהו ערכי הכלכלי?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/10/2011 17:48 לינק ישיר 

כֶּתֶר אֲרָם צוֹבָא הוא כינוי לכתב יד חשוב של התנ"ך, שנכתב על פי כל כללי המסורה הטברנית. חוקרי המקרא רואים בכתר זה את הנוסח המדויק ביותר של התנ"ך, בגלל ההתאמה הפנימית המדויקת בין הנוסח עצמו לבין הערות המסורה הנמצאות בו. משערים כי הכתר נכתב סביב שנת 920 לספירה ושהנוסח שלו הוא אשר קבע את נוסח התנ"ך מאז כתיבתו. הספר נדד בין קהילות יהודיות שונות, בתחילה בירושלים ובקהיר ולאחר מכן בחאלב עד שנעלם בפרעות ביהודי חאלב בסוף 1947. כעבור כעשר שנים הגיע "הכתר" כשהוא קרוע וחסר לידי נשיא מדינת ישראל, יצחק בן צבי. על כתב היד מופקד חבר נאמנים שבראשו עומד ראש מכון בן צבי, ומאז שנות ה-80 הוא מוצג בהיכל הספר במוזיאון ישראל בירושלים. מאז הגיעו לארץ פורסמו כמה מהדורות חדשות של התנ"ך המבוססות על "כתר ארם צובא".

.........

כמה חודשים לאחר הפרעות גילו עולים יהודים מחאלב ליצחק בן צבי, כי בניגוד לשמועות, הכתר לא נשרף ולא אבד, אלא ראשי הקהילה הפיצו את השמועה, כדי שהערבים לא יחפשו את הכתר ויזיקו לו. לגבי השאלה: 'כיצד ניצל הכתר?' היו העובדות סותרות: היו שטענו כי שמָּש בית הכנסת, אשר בגדאדי, הוא ששלף את "הכתר" מהאש תוך סכנת חייו. אחרים טענו כי "הכתר" הוצא מההיכל כמה ימים לפני הפרעות והוחבא בביתו של חכם משה טָווִיל. כך או כך, ברור היה כי הכתר לא יוכל להישאר בחאלב, שם קיים חשש לגורלו.

יצחק בן צבי פנה בקריאה נרגשת לעולים מחאלב לסייע לו בהבאת הכתר לחוף מבטחים. שרה חָבֵר, אחת העולות, הסכימה להסתכן ולחזור לסוריה כדי להציל את "הכתר", אך כל ניסיונותיה להסתנן לארץ הנעולה עלו בתוהו. בתחילת שנות ה-50 ביקש יצחק בן-צבי משגרירי מדינת ישראל ברחבי העולם לעורר את היהודים יוצאי חאלב בארצותיהם להצלת הכתר והבאתו לישראל. הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל, שהיה אז הראשון לציון, כתב לראשי הקהילה בחאלב:

בב' בשבט ה'תשי"ח (1958), יותר מעשר שנים לאחר שנעלם, ואחרי מסע סודי שארך כחצי שנה, הגיע הכתר לירושלים. גואלו של הכתר היה מרדכי בן עזרא פחאם, יהודי תושב חאלב בעל נתינות איראנית שגורש מסוריה. לפני שיצא, קיבל פחאם בסתר את הספר היקר מראשי הקהילה, כדי שיבריח אותו ארצה. משפחת פחאם יצאה מחאלב לאיסטנבול בדרכה לישראל, כשבין חפציה, בתוך מכונת כביסה ישנה, מוחבא הכתר. סלינה פחאם, אשתו של מרדכי, סיפרה על האירועים: "הכתר היה בתוך שק מבד. מצאתי חתיכה מרובעת של בד לבן. שמתי בתוכה את הכתר, קשרתי, שמתי בתוך מכונת הכביסה, ומעליו שמתי שק גרעינים, בצל ובגדים".

הספר נמסר בתחילה לידיו של "איש ירא שמים מהימן" (כדברי המבריחים) שלמה זלמן שרגאי, לשעבר ראש עיריית ירושלים. לאחר ששכן לילה אחד בביתו של שרגאי, ובקביעתו כי הכתר שייך לכלל ישראל, העבירו לידי הנשיא יצחק בן צבי. ה"כתר" הושאל למוזיאון ישראל והוא מוצג בהיכל הספר.‏[3] עותק של הספר מוצג בבית הכנסת עדס בשכונת נחלת ציון בירושלים, אשר נבנה על ידי משפחת עדס מחאלב.

הכתר במחקר

לא כל "הכתר" שרד: רק 294 דפים מתוך 487 הדפים המקוריים שהיו בו הגיעו ארצה. ארבעה מתוך חמשת חומשי התורה חסרים לגמרי, והספר החמישי – ספר דברים – מתחיל רק בפרק כ"ח. גם חמשת הספרים האחרונים בקובץ – קהלת, איכה, אסתר, דניאל ועזרא – נעלמו ואינם. שאלות רבות נותרו עד היום בלתי פתורות, כמו: היכן שהה הכתר במשך עשר השנים שבהן היה מוחבא? לאן נעלמו הדפים החסרים? האם נתלשו או אבדו בשריפה? התעלומה הלכה והתחזקה כאשר דפים בודדים מ"הכתר" החלו להופיע במהלך השנים בשוק העתיקות ונמכרו בסכומי עתק. היו מיהודי חאלב שהשתמשו בדפים כקמעות.[4] ב-3 בדצמבר 2007 פרסמו חוקרי יד בן צבי על פיסה נוספת של הכתר שהוחזרה, הכוללת מילים מספר שמות, שנחשבה אבודה עד כה. החוקרים פרסמו קריאה ליוצאי חאלב להעביר את חלקי "כתר ארם צובא" הנמצאים ברשותם.
...
מקור: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9B%D7%AA%D7%A8_%D7%90%D7%A8%D7%9D_%D7%A6%D7%95%D7%91%D7%90
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/10/2011 17:50 לינק ישיר 

חסרים 193 עמודים .....דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > תמונות מדהימות מ "כתר ארם צובא" !
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר