בית פורומים עצור כאן חושבים

אם היינו קמים בבוקר ומגלים שאנחנו לא יהודים?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/1/2012 15:56 לינק ישיר 

ברוח השאלות העתידניות בפורום, גם לי יש שאלה כזו.

קמת בבוקר ויש לכם הודעה במשיבון. סבתכם מצד אימכם השאירה הודעה. היא מעוניינת לדבר על משהו חשוב.
***(כאן כל אחד יכניס את פרטי הסיפור בצורה דרמטית ופואטית לפי סגנונו)***
בסופו של יום מתברר כי אתם בכלל לא יהודים. למעשה סבת סבתכם  הינה נוצריה / מוסלמית / סיינטולוגית (מחק את המיותר על פי מוצאך או הדמיון המפותח)
לאן הלאה? מתגיירים? מתחילים להאמין בדת של אבות אבותיך או אמהות אימותיך?

מה עושים מכאן והילך?

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:06 לינק ישיר 

גוי אינו "מחוייב" להתגייר.

למה בכלל לשקול זאת כאופציה? (בהתעלם מצורך חברתי משפחתי, אם קיים).

מי שמאמין בשכר ועונש כפשוטו, יש לו סיבה לעשות זאת, אם כי הוא צריך לחשב היטב שלא יצא שכרו בענשו.

מי שחושב שדרך החיים החרדית היא הכי טובה, עדיף לו לא להתגייר, לחיות כחרדי וליהנות מכל העולמות.

מי שחושב שזה "האמת" (מה זה בדיוק?) צריך לברר מה ראוי לעשות על פי "האמת".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:07 לינק ישיר 

אלי,
אתה שואל מה נכון לעשות, או מה כל אחד מהמשתתפים כאן יעשה בפועל? השאלה השנייה אינה נראית לי חשובה. כל אחד יעשה מה שבא לו. לגבי השאלה הראשונה, דומני שיש שתי אופציות: 1. שומרים שבע מצוות בני נוח, כי גוי לא חייב לקיים מצוות. 2. מתגיירים וממשיכים לקיים מצוות.
הרי אני הוא שנשאל את השאלה הזו, וכעת אני יהודי שחושב שנכון להיות מחוייב להלכה. אז ברור שהתשובה שאתן לך כעת היא תשובה של יהודי. למי שחושב שהיהדות היא הדרך המחייבת עבורו, יש רק את שתי האפשרויות הללו.
מי שיענה אחרת (כגון להתחיל לשמור את מצוות הדת של הסבתא), דומני שהוא לא מחוייב להלכה כבר היום.

זה כמו לשאול מה היה אומר הרמב"ם/ משה רבנו/ שפינוזה, על שאלה כלשהי אם הוא היה חי היום (האם הוא היה חילוני, חרדי, דת"ל וכדו'). והתשובה: אם הוא היה חי היום הוא לא היה הרמב"ם/ משה רבנו/ שפינוזה.
וכן: איך היית נוהג אם היית נולד בכפר פולני קתולי אדוק? וכן הלאה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:10 לינק ישיר 

הרב מיכי,
השאלה היא מבחן על "האני".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:17 לינק ישיר 

לא הבנתי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:17 לינק ישיר 

הרב ד"ר מיכי,
מקריאה של דברי רוב המשתתפים כאן, חלק גדול מהם מודה שהוא דתי או חושב שהיהדות הינה דת האמת מסיבות רגשיות. לכאורה אותן סיבות רגשיות עלולות להשתנות אם הוא יגלה שגדל בשקר והוא כלל לא יהודי. לכך מכוונת שאלתי.

חלק אחר טוען שהוא יהודי מסיבה רציונאלית. רוב רובם של הטוענים כך מסרבים ומתחמקים מלהסביר את הרציו העומד מאחורי טענותיהם ואת ההוכחות לכך. למרות זאת, חלקם (למשל הרב המיימוני) מודים כי לרציו ניתן להגיע רק אם במקרה נולדת יהודי (???!!!). ומה יקרה אם במקרה תגלה שלא נולדת יהודי? גם לחלק זה מופנית השאלה.

תוקן על ידי eli_s ב- 02/01/2012 16:33:39

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:22 לינק ישיר 

ליהודי מגמגם היתה אשה בשם שושנה, פעם כשיצאו לטייל הוא ראה שאשתו הולכת ישר לתוך בור עמוק.רצה להזהירה- החל לצעוק, שו שו שו שו   שויין.

יהודי התנצר- לאחר מספר שנים הרהר תשובה. ואמר לאשתו שהוא רוצה לחזור להיות יהודי, אשתו הסכימה - אבל בקשה לחזור ליהדות רק לאחר פסח.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:24 לינק ישיר 

בדיחות עם זקן באורך הגלות
תתחדש קצת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:25 לינק ישיר 

אלי, בוא נוותר על התארים שמשום מה התחילו להשתרש כאן. אני מניח שהכוונה היא לאירוניה/ציניות, וזו סיבה עוד יותר טובה לוותר עליהם.
ולעצם העניין, אני עדיין לא מבין. אצל מי שזה עניין רגשי, שוב אין שום עניין במה שהוא יעשה. זה כמו לפתוח אשכול ולשאול את האנשים: כיצד לדעתכם תרגישו מחר בבוקר?
הטענה שלרציו הזה מגיעים רק אם נולדים יהודים (מופרך לגמרי, אבל נעזוב את זה), הרי אתה מדבר על מישהו שנולד כיהודי. למה זה חשוב שכעת הוברר לו שהוא לא באמת היה יהודי. הוא עבר את מסלול החינוך היהודי, ולכן הגיע לרציו הזה.
ואם אתה מחכה להסבר של הרציו שמאחורי האמונה היהודית, זה לא האשכול הנכון. לא כך הגדרת את שאלת האשכול.
סוף דבר, האשכול הזה נראה לי מיותר בתכלית.
בהצלחה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:32 לינק ישיר 

ברוח הפרשנות המרחיבה הגורסת שאפשר לתלות בדברי השואל את כל מה שיכול להשתמע מדבריו, פירשתי את השאלה האם הדת היא אכן האני או שהיא תוצאה של מחוז הלידה, או בקיצור דת השכונה.

מי שאינו מנמק את דתו באחד הנימוקים שנימקתי, מדוע שיתגייר.

מה טעם לומר שאם הוא גוי אזי זה לא הוא. אם ג'ינג'י יגלה ששערו היה צבוע והוא בכלל בלונדיני, האם זה לא "הוא" והאם הוא (איזה מהם, הג'ינג'י או הבלונדיני) "חייב" לצבוע מיד את שערו?

יהדותו של אדם, למרות השפעתה הרבה על חייו, אינה מהות "האני" שלו.

אינני בטוח שאין טעם לשאול מה היה הרמב"ם אומר היום, אם כי אני יכול להסכים, כי יש מקום לפקפק אם הרמב"ם ינחת לפתע במחוזותינו, האם זה יהיה אותו רמב"ם עם שינויים מתבקשים, או ישות אחרת לגמרי.

יהדותו של אדם החשוף לסביבתו, איננה עצמיותו.

והאשכול כלל לא מיותר. הוא מעורר לחשוב מדוע אנו יהודים, פרפרזה על דברי הרב שך במה אתם יהודים.

ואולי, הרב מיכי, תזכה את העולם בהנמקה להיות יהודי (במובן דתי) באופן האמור לדבר גם אל מי שלא נולד לאם יהודייה כשרה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 16:49 לינק ישיר 

eli_s כתב:

אייך מגלים דבר כזה ? בשאלה הלכתית ? לדוגמא יתברר שאימי מאומצת והיא גויה,
נווו זה לא הופך אותי ללא יהודי חברתית רק הלכתית אז בוודאי אני התגייר הלכתית לפתור את הבעיה הקטנה הזו,

מה יעשה החוק שתתברר שאתה לא נולדתה בארץ רק זרקו אותך מעבר לגבול ואימך אימצה אותך כבנה,
אחרי חמישים שנה התגלה הסיפור, האם החוק ישלול ממך את האזרחות ?? האם המדינה שמעבר לגבול ירצה לקבל אותך בחזרה כלומר ירצו להכיר בסיפור המשונה הזה ??

ברור הרי שכל השאלות האלה שוליים לגמרי, כי אזרחות ולא אזרחות לא תלוי דווקא בנולד בארץ, הנולד בארץ היא גדר חוקתי שלא יבואו לכאן זרים ושלך יהיה אזרחות ביקום באיזה שהיא מדינה, כלומר כל נולד שייך לאן שהוא, ולכן החברה תקבל כל ששייך לה, ולכן יש חלוקה וגבולות וגדרים, אבל הגדרים הם לא העצם הדבר, אתה גדלת בארץ חמישים שנה תרמת וקיבלת בחזרה מהחברה וזה החברה שלך במציאות, ולכן הגדרים החוקתיים לא מפריעים לך באמת לשייכות לחברה ולמדינה,

אותו עניין בהגדרת היהודי, אם כל חייך את שייך לחברה ולמשפחת היהודים אז הדבר השולי הזה החוקתי לא רלוונטי לך כלל,

כל דברי אלה מדובר על אדם רגיל שגילה באמצע יום בהיר שיש בעיה חוקתית הלכתית לגבי שייכותו לחברה שלו,

אין כוונתי לדבר על אדם שרוצה לעזוב את החברה שלו ואז רוצה לנצל  את החוקה לכך,
בוודאי אפי' שלא יהיה לו משהו רציני לנצל לטובתו בכל זאת הוא כבר לא שייך במילא לחברה מעצם רצונו לעזוב, והבן,  

תוקן על ידי maxmen ב- 02/01/2012 16:51:51

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 17:12 לינק ישיר 

mdabraham כתב:

הטענה שלרציו הזה מגיעים רק אם נולדים יהודים (מופרך לגמרי, אבל נעזוב את זה),

כמדומני שהודית בעבר שהאינטואיציה המקודשת - זו עליה אתה בונה את רציונל הדת (סינתטי/אווידנטי/וואטאבר) - היא תוצר של החינוך היהודי-דתי שמקבלים קהל היעד, וטענת ש'מה בכך?' - זו האינטואיציה כיום, ואין לנו על מי להשען אלא על האינטואיציה.

אניווי, אתה מוזמן לבסס את הרציונל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 17:27 לינק ישיר 

לא אוהב שאלות תלושות כאלו.

בכל מקרה התודעה הבסיסית שלי לא היתה משתנה מכזו ידיעה.
לכל היותר הייתי מתלבט אם להתגייר או "להסתפק" בשמירת שבע מצוות בני נח.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 17:51 לינק ישיר 

הווה,
האינטואיציה שמתפתחת בחינוך היהודי דומה לידע בפיסיקה שנקנה מחינוך מדעי. לא התכוונתי לומר אמירה רלטיביסטית, אלא לטעון שחינוך יהודי אכן מיקל להגיע לאינטואיציות הללו. מי שלא מכיר אותן לא יוכל כמובן להגיע אליהן ולקבל אותן. זה לא אומר שהקבלה היא תוצאה של החינוך הזה.

לגבי הבקשה לנמק כאן את הרציונל להיות יהודי, לא אעשה את הטעות הזאת. הדיון הזה לצערי תמיד יוצא חסר ערך ותוחלת. אגב, השאלה המעניינת יותר היא ההפוכה. אני מחפש את הרציונל של להיות אתיאיסט, וממש לא מוצא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 18:24 לינק ישיר 

הרב מיכי,

לא מתאימה לך ההתחמקות הזאת.

אתאיזם אינו פוזיטיבי. מי כמוך יודע.

ומי דיבר על אתאיזם.

האם כל כך מסובך לנמק את הדת בפשטות ובקיצור. רק לנמק. לא להוכיח.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2012 18:36 לינק ישיר 

שלום לכולם!

הרבה פעמים אני מציץ לכאן, אך אינני רואה את עצמו מספיק משכיל בשביל לכתוב בפועל. הפעם אני חורג מזה מהסיבה שיש לי מה להגיד בנדון.

בעבר נתקלתי בכמה מקרים כאלה. אם תרצו, אפרט יותר, אבל כעת אכתוב רק את הסיכום:

מאוד אינדיבידואלי איך כל אחד יתנהג - יתגייר או לא. לפי מה שהבנתי, כל אחד עושה את מה שהכי מתאים לו בסטאטוס שלו.

לכן נ"ל שמשתתפי הפורום בוודאי יתגיירו - (גם) ע"מ לשמור על הסטאטוס שלהם.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > אם היינו קמים בבוקר ומגלים שאנחנו לא יהודים?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 8 9 10 לדף הבא סך הכל 10 דפים.