בית פורומים ספרים וסופרים

אוצר כתבי היד התלמודיים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/11/2012 12:53 לינק ישיר 
אוצר כתבי היד התלמודיים

לפני כחצי שנה יצא לאור "כתבי היד התלמודיים". מפעל ענק שהוא קטלוג של כל כתבי היד התלמודיים שישנם, גם מהגניזה הקהירית. ע"י פרופ' יעקב זוסמן.
האם מישהו משתמש בספר? כיצד התרשמותכם?
בנוסף אני זקוק לדעת האם הוא מכיל גם כתבי יד של תלמוד ירושלמי.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2012 09:46 לינק ישיר 

רבקה שרגא יחסי ציבור מציגים:

מפעל כתבי היד התלמודיים הגדול בעולם

החוכמה מאַיִן תמצֵא?

לפני המצאת הדפוס למדו חכמי ישראל תלמוד מספרים שהועתקו בכתב יד, אף ספר לא היה זהה למשנהו. מציאות זו שימרה את הלשון החופשית והחיה של התלמוד. העושר והגיוון בנוסחים שיקף מסורות שונות ומגוונות, אך כל אלה נעלמו באחת, עם העלאת התלמוד על מכבש הדפוס. כתבי היד ששרדו – קרוב לתשעת אלפים כתבי יד – פזורים כיום ברחבי העולם. אלה נאספו במשך עשרות שנים במפעל חסר תקדים בהיקפו בידי פרופ' יעקב זוסמן לקטלוג "אוצר כתבי-היד התלמודיים" שיצא לאור בהוצאת יד יצחק בן-צביובתמיכת קרן פרידברג.

בכתבי היד של התלמוד השתמרו מסורות עתיקות יומין מימים שבהם התלמוד עדיין נמסר בעל-פה, ובצד אלה גם נוסחים ממסורות ספרד ואשכנז. כתבי היד העתיקים שנשתמרו – אלה שניצלו מפגעי הזמן ומהשמדה מכוונת – שמורים כיום בספריות רבות ברחבי העולם.

"אוצר כתבי-היד התלמודיים" הוא מפעל ראשון מסוגו, אשר מאגד מידע על כל כתבי היד המצויים ברחבי העולם כולו. תהליך איסופו ועריכתו של האוצר ארך עשרות שנים ונוהל בידי פרופ' יעקב זוסמן בסיוע שותפיו ד"ר יואב רוזנטל וד"ר אהרן שויקה. באוצר, אשר יצא בהוצאת יד יצחק בן-צבי, קטלוג הכולל 8,789 פריטים. כתבי היד מצויים כיום ב-320 ספריות, מתוך כאלף ספריות שנבדקו ברחבי העולם, מסנט פטרבורג ברוסיה ועד סן פרנסיסקו שבארצות הברית. הקטלוג כולל את תיאורם של כל כתבי היד של המשנה, התוספתא, התלמוד הירושלמי, התלמוד הבבלי והרי"ף.

חלק הארי של הקטלוג – הכולל 6,414 פריטים – הוא אוסף קטעים ששרד בגניזה הקהירית, ובו כלולים הקטעים הקדומים והחשובים ביותר של הספרות התלמודית.

האוצר מחולק לשלושה כרכים: שני כרכים של הקטלוג עצמו וכרך שלישי הכולל מבוא על כתבי היד של כל החיבורים הכלולים, מדריך למשתמש ומפתחות. לכל פריט מצורפות הערות על מצב כתב היד ותוכנו, ביבליוגרפיה וכן מידע יקר ערך על צירופים, כלומר על שיוך קטע לעותק נרחב יותר שקיים באוספים.

פרופ' יעקב זוסמן חוקר תלמוד, פרופסור אמריטוס בחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, חתן פרס ישראל לחקר התלמוד (1997) וחתן פרס אמ"ת (2007). ד"ר יואב רוזנטל מרצה בחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית. ד"ר אהרן שויקה חוקר תלמוד וחוקר גניזת קהיר בפרויקט פרידברג לחקר הגניזה.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2012 09:47 לינק ישיר 

שלושה כרכים
יעקב זוסמן (מחבר) יואב רוזנטל, שויקה אהרן(משתתפים)

"אוצר כתבי-היד התלמודיים" הוא קטלוג של כל כתבי היד בעולם שניתן לאתרם, של המשנה, התוספתא, התלמוד הירושלמי, התלמוד הבבלי והרי"ף. מפעל האדירים הזה צמח ממפעל המשנה שהוחל עוד בידי פרופ' י"נ אפשטיין, נמשך בידי פרופ' א"א אורבך ולאחריו בידי פרופ' יעקב זוסמן. במשך עשרות שנים נתמך המפעל בידי האקדמיה הלאומית למדעים. לפני שנים אחדות החליט מפעל פרידברג לפרסום הגניזה (Friedberg Geniza Project) לתמוך במפעל ולהביאו אל סיומו ופרסומו. זהו מפעל שאין לו שום תקדים ושום מקביל בעולם. רשומים בו כל כתבי  היד השלמים וכל הקטעים, עד לגודל מזערי. המספר הכולל של הפריטים הוא כ- 8,000. לכל פריט מצורפות הערות על מצב כתב היד, ביבליוגרפיה ומידע יקר מאוד על צירופים, כלומר שיוך קטעים השמורים באוספים שונים לטופס מסוים. באוצר שלושה חלקים: 1) מבוא על כתבי היד של כל החיבורים הכלולים, ומדריך למשתמש.  2) הקטלוג. 3) מפתחות.

 

שנת הוצאה: תשע"ב / 2012

מס' עמודים: 1280
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2012 09:47 לינק ישיר 

לרכישה
https://www.ybz.org.il/?CategoryID=631&ArticleID=4505דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2012 09:59 לינק ישיר 

קוריוז חביב שמצאתי תוך כדי חיפוש:
בקומונה בשם 'מחקר תלמוד' בתפוז מוצג סקר.

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-11/11/2012 13:05 לינק ישיר 

יעקב זוסמן עדיין כותב? מאן דהוא אמר לי, שלאחר שעבר אירוע מוחי הוא לא מתפקד כמקודם. אם לא נכונה השמועה, אשמח אם יזימו אותה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/6/2014 11:36 לינק ישיר 

הקטלוג עלה כעת לרשת
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/7/2014 01:07 לינק ישיר 

את כתב יד ליידן של הירושלמי (סקליגר 3) ניתן לראות באתר של הספריה הלאומיתדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > אוצר כתבי היד התלמודיים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר