בית פורומים ספרים וסופרים

רבי אברהם ביבאג' - וספרו דרך אמונה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/5/2013 13:51 לינק ישיר 
רבי אברהם ביבאג' - וספרו דרך אמונה

באתר היברו בוקס מופיע הספר "דרך אמונה " לפילוסוף רבי אברהם ביבאג מספרד. ( בויקיפדיה בערכו הקצר, מופיע תחת השם ביבגו ). אך הספר קשה לקריאה מאד ( לפי הדפים הראשונים המופיעים שם ). בישראל הספר יצא לאור בשנת 1978 ע"י חוה פרנקל-גולדשמיט במוסד ביאליק.

אבל מאז שיצא לאור חלפו עשרות שנים והוא די נדיר, ובודאי שאינו מצוי הרבה אצל בני התורה. וזה הפסד גדול לענ"ד. כי גם אם לא יסכימו איתו בעקרונות הפילוסופיים או במסקנותיו, קשה להתעלם מהצורה הדרשנית היפה מאד שבה הוא מסביר פסוקים ומאמרי חז"ל בשיטה שכלתנית .לכן הספר יועיל גם למי שאינם אמונים על גישות מחקריות, כי הם יהנו ממנו מחידושיו והסבריו הפרשניים.

מהמעט שבדקתי ההוצאה של מוסד ביאליק הנ"ל היא הוצאה טובה עם הערות מסבירות ומספיקות לכדי הבנה בסיסית של הספר. אך ממה ששמתי לב, המו"ל גם השמיט דברים מהכתב יד ולא הדפיסם.( למשל בהקדמה ועוד מקומות ) כפי שהמו"ל בעצמה כותבת ( בסוף המבוא ). וזאת לפי מה שהיא סברה שאין בזה תועלת. ולענ"ד אם כי אפשר שלגבי דידה לא יהיה בזה תועלת, אך לגבי בני תורה אפשר שיימצאו גם בדברים הארוכים תועלת ולכן אין להשמיטם.

אם יהיה מישהו שיתנדב להוציא לאור את הספר מחדש, בצורה שלימה וללא השמטות, הדבר בודאי יהיה לנחת רוח גם לבני תורה וגם לכיסו הפרטי :)

תוקן על ידי מוטיבןשלום ב- 07/05/2013 13:52:34

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/5/2013 14:33 לינק ישיר 

לגבי הכיס אני לא כל כך בטוח...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/5/2013 14:37 לינק ישיר 

ניסיתי לדרבן...

לא הלך :)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/5/2013 21:06 לינק ישיר 

קראתיו כולו במהדורת פרנקל-גולדשמידט וניהנתי מאד. אמנם יש מקום לההדרה יותר מקצועית כדברי מוטי ואני מצטרף לבקשת הרמת הכפפה 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2013 10:33 לינק ישיר 

חחח

גם אני הקטן מצטרף לכל הנ"ל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2013 14:48 לינק ישיר 

למי הוא דומה בכתיבתו?
האם נראה שסגנונו מקובל על העולם החרדי [על החסידי ודאי שלא, אבל על רבנים חרדים פחות שמרנים מהבחינה הזאת כמו ר"מ מאזוז למשל]? 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2013 15:12 לינק ישיר 

זיהוי

כתיבתו היא בסגנון ימי ביניימי ( תיבוני ) קלה ביסודה, עם מעט שינויים שמתרגלים אליהם תוך כדי קריאה. הוא אמנם מברך ומעודד את החקירה, אך באותה מידה הוא מייחס יתרון גם לאמונה המקובלת ( להישארות הנפש וכו' ).

הוא משתמש גם בדברי ספר הזוהר כסיוע לדבריו הפילוסופיים, מפעיל שיטה דרשנית טיפוסית בצורה נרחבת. ( כאן המקום לציין שהשיטה " המוזרה" לייחס שיטות שונות של ויכוח עכשוי,  לדמויות מן המקרא או חז"ל, מופיעה גם אצלו, ואין זאת המצאה מחודשת וייחודית של חריפים מעולם הישיבות האשכנזי.)

לדעתי הוא יותר דרשן פילוסופי מאשר פילוסוף דרשני. וזו אולי גם הסיבה שהרבה קטעים מתוך הספר הנ"ל הושמטו ע"י המו"ל, אותם קטעים בהם הוא מאריך בדברי דרש ואמונה.

אני לא מבין כלל במסחר וספרים, אבל ההיגיון נותן שספר כזה אמור להתקבל בברכה אצל כל הגוונים. הן המשכילים והן הפחות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/5/2013 16:21 לינק ישיר 

מוטי,

חבל שהפורום לא כ"כ פעיל כי אפשר באמת לתפוס יוזמה של כלל הפורום ולההדיר את הספר כמו שעושים בפורום אוצה"ח לאיזה ספר על תולדות גדולי ישראל.

על שאר הבעיות אפשר להתגבר.

ואולי... יש סיכוי.

ואם ישנה רצינות ואתגר אפשר להעביר את זה הלאה...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/5/2013 01:50 לינק ישיר 

מן הראוי להזכיר מש"כ היש"ר מקנדיא בס' מצרף לחכמה:

"לא אוכל להתאפק מלהביא דברי החכם השלם הפילוסוף המעולה כהר"ר אברהם ביבאגו ספרדי מאורגון, שהוא היה לעיניים למוהר"י עראמה (בעל ה'עקידה') ולא סר מעקבותיו, גם הרבה להשתמש בדבריו, הגם שאינו אומרם בשמו..."

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/5/2013 08:13 לינק ישיר 

אמנם הקורא במבוא של גולדשמידט-פרנקל יווכח שהיו בני אותו דור ואף חיו באותו מחוז בספרד, כך שאין כל כך אפשרות של העתקה, ועל המלעיז ההוכחה. לעומת זאת על העתקותיו של ר"י אברבנאל מר' יצחק עראמה כתבו הרבה, והכיחו מעל כל צל של ספק שהוא העתיק מר"י עראמה, ובנו ר' מאיר עראמה אף כתב מכתב נזעם בו הוא מוחה על כך

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2013 16:17 לינק ישיר 

הספר דרך אמונה אמנם ספר חשוב ביותר, אבל לדעתי הוא הספר הכי קשה בג'אנר שלו מימי הביניים. נוה שלום, נהר פישון, דרשות הר"ן, יקוו המים ועוד כולם יותר קלים ממנו, ואור ה' הוא היחיד שמתקרב לסגנונו הקשה כל כך. בעבר התחילו לנסות לההדירו מחדש, ויש לי חלקים ממנו מוקלדים, ואני מקוה לקבל את כולו מוקלד מתי שהוא, אבל בינתיים אין כסף להמשיך בההדרה. המהדורה של חוה פרנקל גולדשמידט היא מהדורה חלקית ביותר, ורובו לא נדפס שם. אם כבר מדברים על ההדרת דרך אמונה, אז יש גם לההדיר את מאמרו זה ינחמנו שנמצא רק בכת"י.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/5/2013 09:27 לינק ישיר 

יש להעיר כי מהרשימה שציין צ'אוטנג רק דרשות הר"ן יצא במהדורה מודרנית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/5/2013 16:06 לינק ישיר 

צ'אוטנג,

הרי אני כקורא בינוני ולא נתקלתי בשום קושי מיוחד.
שמא נתחלף לכבודו עם הנרבוני במאמר על השכל, ששם אכן לשונו קשה עד כדי ייאוש.( ואולי מפני שהתבסס על תרגום שעשה,וכמו שכתב האב"ע על איוב.)

*

בספר דרך אמונה הנ"ל נמצאים כמה פנינים, למשל הסיפור על כך שאריסטו היה יהודי  משבט בנימין :)...הפניה לדברי איזוביוס ( מהמאה ה 4 ) המצטט מן חכמי ישראל...מזכיר לשבח את ספרות ההיכלות ספר שיעור קומה וספר הבהיר..( אע"פ שראה עצמו תלמיד הרמב"ם, והעניין הידוע אודות ספר שיעו"ק ), גם מספר על ויכוח שהיה לו עם מלך בספרד, ועוד.

החיבור נראה כמו אחת מן החוליות האחרונות של הפילוסופיה המיימוניסטית לקראת המעבר המלא לספרות הקבלה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > רבי אברהם ביבאג' - וספרו דרך אמונה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר