בית פורומים בחדרי חרדים

"הסלנג הצבאי" - אנשין בהמודיע היום

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-31/5/2013 16:03 לינק ישיר 
"הסלנג הצבאי" - אנשין בהמודיע היום

הסלנג הצבאי

נתן אנשין

במסגרת עבודתי בעיתון נכבד זה לפני שנים, הכנתי מאמר ארוך (שנפסל לבסוף) על הסלנג הישראלי, כשבין היתר היה עלי לעיין בספר (ששרפתי לבסוף) על הסלנג הצבאי.

מה אומר לכם? רק אז נפל לי האסימון מדוע אנחנו כל כך מפחדים לשלוח צעירים לצבא! אילו היה רק סגנון הדיבור הנאלח הזה קיים בצבא – דיינו כדי להדיר את נפש בנינו ממקום נוראי זה.

אבל! סגנון הדיבור הוא הרי רק קצה הקרחון; הוא רק דוגמית לעומת ההתנהגות המתירנית במסגרת זו שאנו כה יראים מפניה.

כמה קשה אנחנו עובדים כדי ליצור חממה ישיבתית ו/או חסידית סביב הצעירים שלנו, לבל ילכדו ברשת היצר. וגם אז אנו זקוקים לרחמים גדולים כדי שנצליח בחינוכם, בדור הפרוץ הזה. אך להוציא צעיר מאותה חממה בתקופת חייו הקריטיים ביותר – הרי זו התאבדות ממש!

– "אז תקימו גדודים נפרדים", אנו שומעים חדשים לבקרים מכל המקולקלים למיניהם; מאותם אלה שאין להם עוד חלק ונחלה בחינוך המסורתי שאין חזק ממנו למניעת התבוללות עם חילונים שפירות הבאושים שלהם מתפרסמים יום–יום בכלי התקשורת.

מתקלקלים בצבא. נקודה. גם אם יקימו חטיבות חרדיות נפרדות שיספקו את כל צרכי הדת. איננו צריכים להוכיח זאת לאיש. רק מי ששרת בצבא, ואף במה שנקרא "נחל חרדי", יודע אל נכון כי מסגרת צבאית עבור צעיר יהודי היתה מאז ומעולם, והינה עד היום, הרת אסון לדמותו העתידית.

רק לאחרונה התגלה השקר הגדול שבמסגרות הצבאיות ה"חרדיות" כביכול שלא היו ולא נבראו ואפילו משל לא היו. בתחקיר שערך העיתונאי אבישי בן חיים הוא גילה כי אין חרדים באותן מסגרות, אלא רק בחורים מקולקלים שאולי פעם היו חרדים או אפילו גם זה לא.

אפילו שמאלני שבשמאלני כמו אורי אבנרי מבין שלא יתכן לגייס צעיר חרדי לצבא והוא ישאר חרדי, כאשר כתב לאחרונה בעיתון הארץ, כי "הרבנים צודקים בטענתם שאחרי השירות בצבא יהיו הבחורים אבודים ולא ראויים לשוב לקהילה החרדית. צריך פשוט להכיר בכך", הוא אומר, "שזהו ציבור מיוחד, שונה מכל הבחינות, הזכאי לחיות את חייו מבלי שהמדינה תטריד אותו".

צעיר חרדי זקוק לסביבה מסוגרת מכל השפעות הרחוב; לשם גידולו הרוחני הנבדל מהרחוב הקלוקל הוא זקוק לשלושה סדרי ישיבה ביום, כפי שהוא זקוק לשלוש ארוחות ביום.

גם כאשר אחד ממפלגת הרשע יש עתיד כינה את הישיבות "בתי כלא" (עפ"ל) קלע למטרה כאשר המשיך ואמר כי מטרת הישיבות היא אחת: להגן על הצעירים החרדיים לבל יבואו במגע עם חילונים. הו, כמה צדק. אפילו לפיד שדיבר במסיבת העיתונאים שכינס לאחר החלטות ועדת פרי, ידע לשים את האצבע על ההתבדלות שלנו.   

כי אכן ההתבדלות היא המתכון המנצח שלנו, הסתגרות מפני העולם המתירני הנורא הזה. זה סוד ההצלחה של סדר היום המלא שיש לצעיר החרדי בישיבה, זה מה שמציל אותו מעולם רווי פשע ותרבות קלוקלת שהורידה את החברה הכללית אלי תהום.

אמת, מדינה מוקפת אויבים רצחניים עד אימה, זקוקה בדרך הטבע לצבא מרתיע. אך האם אנחנו צריכים בשביל זה להקריב את כל העתיד הרוחני שלנו, כפי שהציונות הקריבה כמעט את כל עתידו הרוחני של עם ישראל?! האם אנו, שהיינו כאן הרבה לפני הציונים (כן, אותה טענה "נדושה" אך כל כך נכונה) צריכים להיות שותפים להתאבדות הרוחנית הזאת?!

אנחנו ורק אנחנו נקבע את עתידנו, ולא אנשי "יש עתיד" שהיום הם כאן ומחר בפח האשפה של ההיסטוריה. אנחנו נתווה את דמות היהודי החרדי, ולא הם, הדואגים כביכול למצבנו הכלכלי. אנחנו נקים משפחות מרובות ילדים על אפם ועל חמתם – והם לא ילמדו אותנו מה טוב לילדים. כי רק מי שעיסוקם העיקרי בחיים הוא ילדים, יודע מה טוב להם, ולא מי שעיקר עיסוקם קריירה ונוחות אישית כלפיד, בנט, פירון וחבר מרעיהם עוקרי התורה.
(המודיע, ערב שבת פרשת שלח, כ"ב סיון תשע"ג)

 
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-31/5/2013 16:22 לינק ישיר 

לא אנשין ולא העורך שמו לב לסתירה הלוגית בה לוקה המאמר?
מוזר


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-31/5/2013 17:51 לינק ישיר 

יש גם סלנג החרדק"י

שזה יכול לשמוע אצל מפלגת "טוב"דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > "הסלנג הצבאי" - אנשין בהמודיע היום
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר