בית פורומים עצור כאן חושבים

אלו ספרים חובה לקרא

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-12/6/2013 22:46 לינק ישיר 
אלו ספרים חובה לקרא

נניח שאתם פוגשים בנער יהודי שזה עתה למד קרא וכתוב.

אני משתמש בדוגמה זו כדי לחדד את הרעיון.

איזו רשימה של ספרים הייתם אומרים שעליו לקרא כדי להיחשב יודע ספר ובן תרבות.

על הרשימה לכלול ספרי יסוד בדת ומחשבת ישראל, דתות אחרות, פילוסופיה, עיון, מדע, ספרות קלאסית מהסוג שבלעדיה אינך נחשב בן תרבות.

ספרים שמאד מרתקים/עמוקים, אך אינם קלאסיקות, יכולים לבא בחשבון, תוך ציון עובדה זו.

כדי לייעל את האשכול נא לא לפתוח בדיון למה זה חשוב ומה זה תרבות ומי מחליט מה זה קלאסיקה.

אפשר לעשות זאת באשכול נפרד.

מי שרוצה להועיל שינסה להרכיב רשימה.

כדי שלא יהיה שרשור אינסופי ומבולגן, נא לרכז את כל הרשימה בבת אחת, גם אם ייקח כמה ימים להרכיבה.

הרשימה שלי עדיין לא מגובשת....

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 00:50 לינק ישיר 

לדעתי נסיון רציני למה שאתה מנסה לעשות היה מוביל לרשימה ספרים ארוכה מאד (יותר ארוכה משאתה מתכנן, ובהמשך אסביר למה), אבל קל יחסית לתאר אותה בתמציתיות:

1. אם מסתכלים על התחומים שבחרת, אז עושה רושם שאת רובם מנסים לכסות בצורה בסיסית למדי בתואר liberal arts (תואר נפוץ למדי בחו"ל) במגוון קולג'ים שונים - הנה לדוגמה של ג'ורג'טאון. אפשר להוציא את הסילבוס מדברים כאלה די בקלות (סחבק לא קורא ספרי פילוסופיה מתוך עקרון, והנה כבר אינני בן תרבות).
    2. אני חצי-מנחש ש1 אוטומטית הולכת עם איזו רשימה של "100 הרומנים הגדולים בכל הזמנים" (סחבק קרא רק 46 מתוך רשימת 100 הספרים של הגרדיאן למרבה הבושה).
    3. אבל, והנה מה שמאריך את העניין למדי, את 1 ו2 קוראים בד"כ מי שיש להם המקבילה של בגרות. בעצכ"ח, לא קשה למצוא אנשים שאין להם אפילו ידע יסודי במתמטיקה, דקדוק, הסטוריה, ומדעים, וחלקם קרא רשימה מוזרה ואקלקטית שכוללת ספרים שבד"כ נקראים רק לאחר אלה (ולא, לקרא את הררי זה לא תחליף ללימודי היסטוריה). אז הייתי מוסיף לזה את הסילבוס של א'-י"ב שכולל לפחות 3 יחידות בכ"א מ2 מקצועות מדעיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 08:00 לינק ישיר 

במידה מסויימת אני מקבל את דברי קודמי, כדאי שיהיה לאדם גם יידע בסיסי ב Liberal Arts וגם במדעים. המדעיות היא חלק מהתרבותיות היום. כמבון, שלא ניתן לדעת את הכל לעומק.

וכל האמור לעיל הוא תחת אזהרה של יוסיף דעת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 10:24 לינק ישיר 

אולי לא צריך לשים את הכול על ההשכלה היסודית והתיכונית.

אני בכלל לא מזלזל בה ומצטער מאד על שלא קיבלתי את מה שצריך ועדיין.

אני חושב שבכל תחום יש לפחות ספר אחד טוב שיכול לתת את המינימום ההכרחי כדי להיות בעניין.

אני מדבר על השכלה חופשית. לא אקדמית.

אדם הרי יכול להיות מספר אחד בתחומו, מורכב ומתוחכם ככל שיהיה (התחום והאדם) ושוטה גמור.

לצד זה, אפשר לעסוק ביום יום במסחר, או בכל עיסוק אחר ולהית משכיל ואינטלקטואל.

גם מי שלא מחבב ספרי פילוסופיה, אמור להתעניין ולהיות בעל מושג מינימלי בתיאוריות ובאישים הנחשבים ל"מוכרחים".

בתחום הרומנים, ההשפעה "הפוליטית", במובן שלאו דווקא האיכות האובייקטיבית (אם יש בכלל קנה מידה) קובעת, גדולה ביותר. יש ספרים וסופרים ש"תפסו" והפכו לקלאסיקות.

חשבתי מראש שמדובר בלפחות מאה ספרים.

אפשר לעסוק בשאלה "מהו חכם". זה דיון נושק, אך נפרד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 10:25 לינק ישיר 

ולענין האזהרה, אין לי אלא להצטרף ולהוסיף כי רוב באיה לא ישובון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 13:42 לינק ישיר 

[ייתכן,

אני חושבת שהשאלה שלך טובה ממהותה, אבל יש בה משהו שגוי באופן מובנה (כן, זה קצת פרדוקס, ובכ"ז). 
    אני מעריכה ומוקירה אנשים שרוצים ללמוד ולדעת, ותמיד מחפשים לקרוא עוד משהו חדש, ללמוד דבר נוסף שטרם ידעו. בעיניי, זה מרגש, וככל שאנשים מתבגרים - זה יצר שהולך ודועך (בד"כ). לכן אני אוהבת את השאלה.
    ומה שגוי? אני חושבת ששיבוליהו נגע במשהו חשוב - לפעמים, הכמות לא פחות חשובה מהאיכות. יש משהו במצבור של ידע (גם ידע סותר) שהוא הוא העניין.
    איני מבינה דבר במדע, אבל בוא נדבר על ספרות (גם בזה איני מבינה, אבל זה לפחות משהו שאני אוהבת...). אין דומה אדם שקורא ספרות טובה (לאו דוקא "קלאסיקות", אלא פשוט ספרות טובה ומגוונת) מגיל 7 ואילך, לבן גילו (נגיד בן 35) שלא פתח מעולם ספר "ספרות". גם אם החבר יקרא עכשיו, תוך יומיים, את האודיסיאה יחד עם "תולדות הזמן האבוד" ו"החטא ועונשו" - הוא לא ישיג את מה שהשיג חברו בכמעט שלושים שנה. המוח (ולא פחות חשוב - הלב) מתפתח ומתרחב בהתאם למה שמאמנים אותו לעשות. זה לא אומר שאי אפשר "לתקן" (אני אופטימית ומאמינה שכמעט תמיד אפשר לתקן, לפחות קצת), אבל זה לא תהליך מהיר או "אינסטנט". חשוב על מי שמתחיל ללמוד גמרא בגיל מבוגר - האם ישיג מתישהו את כל מצבור הידע, הכמעט אינסטינקטיבי, שיש למי שלומד גמרא מגיל צעיר? מניסיון - לעולם לא. זה לא אומר שאין לעשות זאת, רק שאולי המטרות צריכות להיות שונות. 
    נקודה נוספת, שקשורה גם בענייני מדע, היא הקונספציה של "מבוא". אני מלמדת כבר הרבה שנים, ותמיד מסרבת להתחיל ב"מבוא". מבוא מיועד למי שיודעים כבר משהו, ואין לו שום סיכוי להיקלט במוח ולאפשר הבנה, אצל מי שאין להם אפילו לא פיסת ידע מקרית אחת בתחום הנדון. לכן, אני תמיד מתחילה בדבר עצמו - הטקסט הנלמד, הנושא עצמו וכו' - ורק אח"כ, כשהלומדים כבר פגשו פנים אל פנים את ה"דבר" עצמו, יוכל ה"מבוא" לעזור להם (פיסות המידע שבו יתיישבו במוחם על קטעי המבנים  - לפעמים בלתי מובנים או מוּדעים - שכבר נמצאים שם). לכן, אני לא ממליצה על ספרי "מבוא" למי שאין להם מושג בנושא כלשהו, אלא רק לכאלה שכבר יש להן ידע, וה"מבוא" יוכל לסכם אותו בעבורם, לעזור להם לארגן אותו וכו'.]

תוקן על ידי אמשלום ב- 13/06/2013 13:44:01

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 14:13 לינק ישיר 

אנסח את השאלה קצת אחרת.

יש רצוי ויש מצוי.

הרצוי הוא כמובן לעבור את כל המסלול. בית ספר איכותי. הורים משכילים. ספריה עשירה ונגישה. סקרנות אינטלקטואלית. אופי משכיל. לימודים אקדמאיים. קריירה אקדמית. רצוי גם ירושה טובה.

המציאות לעתים וורודה פחות.

נניח אדם בן 35 (אני בטוח שאינך אומרת כי אם לא קרא ולא שנה מאומה ישחק בשש בש עד מאה ועשרים) בוגר חינוך חרדי (או אפילו חילוני, אך מסיבות שונות לא התקדם מספיק) קרא ושנה לא מעט, אך לא מספיק.

עוסק לפרנסתו ורוצה לנצל את שעות הפנאי להעשיר את עצמו בפילוסופיה, היסטוריה, מדע, עיון, מחשבות על החיים, הדרכה, פנאי וספרות יפה.

יש מלאי של מאות אלפי ספרים. אלפים מהם, בעיקר בתחום הספרות, משובחים.

הוא רוצה לבנות תכנית מסודרת יחסית, בגמישות המתבקשת, להעשיר את ידיעותיו באופן שיטתי.

לזה כיוונתי בשאלתי.

ברור לי שאין תשובה חד משמעית וכן כי כמות הספרים לא קטנה. בכל זאת.

אגב בתחום הספרות, גם מי שהתחיל בגיל אפס וקרא לא מעט, לא כיסה בדרך כלל אפילו את כל הקלאקיסות. מה גם שקצב הוצאת הספרים המשובחים, גדול יותר מקצב הספק הקריאה של אדם מהישוב. בתחום זה דירוג מסוים יכול לסייע לכל אחד, למעט אולי תולעות ספרים מושבעים מלידה, שהיו להם כל ההזדמנויות האפשריות.

ושאלה נוספת באותו ענין.

לאיזה תחום כדאי לתת יותר משקל, בהתחשב כמובן בנטיות הלב.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 14:26 לינק ישיר 

בהתחשב בנטיות הלב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 15:34 לינק ישיר 

סופר צעיר בא לסופר גדול, וכדי למצוא חן בעיניו אמר לו: כדי להיות כיום בן-תרבות נדרש לדעת את מה שנעשה בעולם כולו ולהכיר את ספרות העמים ואת כל החכמות והמדעים. אחרי שהסופר הגדול הקשיב להגיגיו של הסופר הצעיר, אמר לו: איך אפשר להיות בן-תרבות בלי להיות אדם? השתומם הסופר הצעיר. אמר לו הסופר הגדול: האדם מדבר וכדי לדבר עליו ללמוד את מקורותיו ולשונו ולדעת מה נעשה בעירו ובמולדתו הקטנה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 15:50 לינק ישיר 

אתה מחפש רשימת ספרים מומלצים?

אני חושב שזה עובד בשיטה של חבר מביא חבר, אתה נפגש עם ספר שמעניין אותך, אם בנושאים שהוא מדבר עליהם, אם במחבר שהוא כזה שראוי להקשיב לו, אם בנקודות אחרות, וזה מביא אותך לעוד ספר באותו נושא, או לעוד ספרים של אותו מחבר, וכן הלאה. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 15:53 לינק ישיר 

מ
    מדוע כדי להיות אדם, אדם צריך להכיר את מקורו ואת לשונו?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 16:34 לינק ישיר 

בעלבעמיו,

אם אדם שותה מבורו ומבארו אזי הוא שתול על פלגי מים ובעתו יפוצו מעיונותיו החוצה. אולם אם אדם אץ לשתות מהים הגדול, אזי במוקדם או במאוחר יגלה כי את כרמו שלו לא נטר.

תוקן על ידי מ80 ב- 13/06/2013 16:38:38

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 16:53 לינק ישיר 

כדאי שילמד חומש ומשניות .

גמרא וראשונים ואחרונים .

רמב''ם ותניא בשביל הנפש והעמקות .

ספרי חסידות ומוסר בשביל הנשמה והרוחניות .

וספרים מרתקים שאינם נוגדים את הדת והאמונה .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 18:46 לינק ישיר 

מ80 כתב:
      אם אדם שותה מבורו ומבארו אזי הוא שתול על פלגי מים ובעתו יפוצו מעיונותיו החוצה.

שזה טוב או לא טוב? אפילו התנוחה נשמעת לי מכאיבה: אתה צריך להיות שתול על פלג, אבל להתפתל הצידה ולשתות בו זמנית מבור ובאר (איך? וחוץ מזה, כבר לא נאה לך לשתות מהפלג?) ובסוף יש לך בעיית הרטבה בנוסף לכל.

אולם אם אדם אץ לשתות מהים הגדול, אזי במוקדם או במאוחר יגלה כי את כרמו שלו לא נטר.

אם תשתה מי ים, הבעיה האחרונה שלך תהיה אם נטרת או לא נטרת את הכרם שלך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 18:54 לינק ישיר 

xibolaiyu כתב:
       אם אדם שותה מבורו ומבארו אזי הוא שתול על פלגי מים ובעתו יפוצו מעיונותיו החוצה.

שזה טוב או לא טוב? אפילו התנוחה נשמעת לי מכאיבה: אתה צריך להיות שתול על פלג, אבל להתפתל הצידה ולשתות בו זמנית מבור ובאר (איך? וחוץ מזה, כבר לא נאה לך לשתות מהפלג?) ובסוף יש לך בעיית הרטבה בנוסף לכל.

אולם אם אדם אץ לשתות מהים הגדול, אזי במוקדם או במאוחר יגלה כי את כרמו שלו לא נטר.

אם תשתה מי ים, הבעיה האחרונה שלך תהיה אם נטרת או לא נטרת את הכרם שלך.

מ.ש.ל

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2013 19:05 לינק ישיר 

תוקן על ידי xibolaiyu ב- 13/06/2013 19:15:57

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > אלו ספרים חובה לקרא
    מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
    הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
    1 2 3 ... 10 11 12 לדף הבא סך הכל 12 דפים.