בית פורומים בחדרי חרדים

מעשה בסנדלר.... אקטואלי במיוחד

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/5/2014 02:08 לינק ישיר 
מעשה בסנדלר.... אקטואלי במיוחד

מעשה בסנדלריה

מעשה שהיה בוורשא הבירה, לפני כמאה שנה, בסנדלר יקר שפתח סנדלריה, והתפרנס מעמל ידיו בנחת וברווחה.

הברכה שרתה במעשי ידיו, ומידי יום ביומו נוספו לקוחות חדשים. היו כולם ממתינים בתור, והוא תופר ומודד, מתאים את הנעל למידת כף הרגל של כל לקוח, מדביק וגוזר, ודופק בפטיש ומסמר על סוליות הנעליים לחברן אל גוף הנעל, בעוד כולם ממתינים בסבלנות.

משרבו הלקוחות, החלו רטינות על התור הארוך. הרטינות גברו מיום ליום, והסנדלר המסור חשש לעזיבת לקוחות. החליט הסנדלר למנות עוזרים. העוזרים שנבחרו היו בחורים צעירים, שאמנם כוחם במתניהם, אבל לתפור נעליים אינם יודעים. אמר הסנדלר הזקן: פועלי היקרים, אני אתפור את הנעליים ואתם תדפקו את המסמרים. לפני שאתם מוסרים ללקוחות את הנעליים המוכנות הביאו לי אותן לבדיקה, שאוודא שלא עשיתם טעויות.

ההסדר היה מצוין, והחנות המתה בקונים מרוצים ובפועלים צעירים הדופקים מסמרים, בהכוונת הסנדלר הזקן.

הסנדלר הזקן האריך ימים, וביום שישי חורפי אחד הלך לעולמו כדרך כל הארץ.

הלקוחות המשיכו לפקוד את החנות, וביקשו בתחנונים לתפור להם נעליים. בנו של הסנדלר, איש צנוע ונחבא אל הכלים, החליט להמשיך את תפקידו של אביו. פרנסה לא חסרה לו, אך צערם של הלקוחות שיאלצו מעתה ללכת בגרביים בימות הגשמים נגע לליבו. עוד בימי הסנדלר הזקן הוא למד את המקצוע ביסודיות, ועתה עמד במקומו ומילא את מקום אביו, לשביעות רצון הלקוחות, שהמשיכו לפקוד את החנות כימים ימימה ואף גדשו אותה יותר.

במהלך השנים השתנתה שיטת העבודה. במקום לחבר את הסוליה אל הנעל במסמרים החלו לחבר אותה בדבק, והיו סוגי נעליים שבהן השתמשו בתפירה בלבד. הסנדלר החדש בהכירו היטב את השוק ואת דרישות הלקוחות למד במומחיות את השיטות החדישות והמשיך לתפור את הנעליים ביסודיות לשביעת רצון כולם.

אבל הפועלים הצעירים, שהורגלו במשך שנים לדפוק מסמרים, כעסו עד מאוד: היתכן? אבא שלו כל היום נתן לנו לדפוק מסמרים והוא משבית את עבודתנו! ללא שהיות התארגנו לאסיפה דחופה בכדי לטכס עצות.

פתח הפועל הראשי ואמר: "הרי זוכרים אנו כיצד היינו דופקים בפטיש במלוא העוצמה וכולם הביטו בנו בהערצה, זוכרים אנו כיצד כל לקוח שלא התנהג כיאות קיבל מאיתנו איום שלא נדפוק על נעליו שום מסמר, והלה היה משתתק מיד. אי אפשר לשכוח את הימים הטובים ההם שכל מי שהתחצף אלינו יותר מידי היינו נועצים לו כמה מסמרים בזוית כזו שתדקור אותו ביסודיות. כה טוב היה אז. נכון שבעקבות כך היו הרבה לקוחות שעזבו בכלל את הסנדלריה, אבל הרווחנו שכולם ידעו שאיתנו לא מתחילים. היתכן שכל זה יפסיק, רק משום שהסנדלר החדש מבין שבדור הזה לא דופקים מסמרים על נעליים?"

מאחורי דוכן הנואמים קפץ מישהו וצעק: "אדוני הפועל, אתה מדבר דברים נכונים, אבל מה נוכל לעשות? הציבור רוצה נעליים, והציבור אוהב את מי שנותן לו נעליים חזקות וטובות. איך תוכל לשכנע אותו להפסיק להתייחס לסנדלר החדש ולהתחיל להעריץ רק אותנו? הרי אנחנו לא יודעים לתפור נעליים!"

"שוטה שכמותך", זעק הנואם, "כלום חשבת שהנאום שאמרתי כאן יועבר לציבור מילה במילה? הרי כך כולם יעזבו אותנו. אף אחד לא יעיף מבט לעברנו. עם הציבור צריך לדעת איך לדבר.

שמעו נא את תכניתי: הציבור אהב מאוד את הסנדלר הזקן. וכולם זוכרים שהוא זה שמינה אותנו לתפקיד. אנחנו נסביר לציבור שלא יתכן שכל עמלו של הסנדלר הזקן וכל מה שהוא בנה בזיעת אפיים ירד לטמיון רק בגלל שהסנדלר החדש אוהב לתפור בשיטת אחרות. נסביר לכולם שזו בגידה בזכרו, ושאנחנו ממשיכי מורשתו. מי שרוצה נעליים טובות כמו פעם שיפנה רק אלינו, אנחנו נמשיך לדפוק מסמרים בדרך המסורה מדור דור. נסביר לכולם שדרכו של הסנדלר החדש היא לא מוצלחת, הנעליים שהוא תופר עם תפירה והדבקה תתפרקנה מאוד מהר, ובדרך כזו הסנדלריה תיסגר וכולכם תישארו יחפים".

קם אחד הדוברים ואמר:

"אבל מה לעשות שהציבור לא טיפש. הציבור זוכר שהסנדלר החדש התחיל לתפור נעליים בסגנון החדש רק כאשר ראה שאין אפשרות בדורנו לייצר נעליים רק על ידי דפיקות מסמרים. הציבור רואה וחש על בשרו שהנעליים החדשות של הסנדלר הזה מחזיקות לא פחות מהנעליים של הסנדלר הזקן. הציבור רואה שאנחנו לא יודעים ולא ידענו אף פעם לעשות כלום חוץ מלדפוק על מסמרים. הציבור רואה שבימי הסנדלר החדש הסנדלריה גדלה והתבססה ומעגל הלקוחות התרחב. הציבור רואה שהסנדלר החרוץ מסור לעבודתו בלב ונפש רק לטובת הציבור. הציבור רואה שאנחנו לא דורשי טובתו יותר מידי. איך תוכל לשכנע את הציבור שיום זה לילה ולילה זה יום?"

"יש לך טעות אחת", ענה הנואם, "אתה חושב שציבור הוא חכם. טעות בידך. עם קצת דמגוגיה אפשר להפוך לו את הראש. מחר נתחיל בשטיפת מוח יסודית ותראו שהכל ידפוק יופי. אנחנו נמשיך לדפוק מסמרים, והסנדלר החדש יסולק בבושת פנים. מילה שלי זו מילה".

"יש עוד בעיה קטנה", אמר מישהו מקצה האולם, "לא נעים, אבל אנחנו באמת לא יודעים לייצר נעליים. מלדפוק רק מסמרים לא נוכל להוציא לקוחות מרוצים".

"זו בעיה?" שאל הנואם הראשי בלגלוג, "נסביר לכולם שלא צריך נעליים. המסורת כל הדורות היתה ללכת עם שתי חתיכות עור מוצמדות במסמרים. נסביר לכולם שברגע שלמדנו את השיטה לדפוק מסמרים לא צריך כלום יותר מזה".

האספה ננעלה. למחרת הופיעו הפועלים בסנדלריה עם צוות מאבטחים ותלו שלטים בכל פינה:

"אסור לשכוח את המורשת!" "רק מסמרים דפוקים יצילו אותנו, בלי פשרות וויתורים!" "ממשיכים במסורת המסמרים!" הם תלו את השלטים בכל פינה, אפילו על כסאו של הסנדלר לא פסחו. הסנדלר ההמום ניסה לומר להם שבצורה כזו לא יישאר בסנדלריה אפילו לקוח אחד, אך הם אפילו לא שמעו. מספר לקוחות ניסו להסיר את השלטים אך המאבטחים חבטו בהם, והפועלים המשיכו בתליית שלטים נוספים מוכנים מראש: "די לאלימות, יפסק שלטון הסנדלר!"

כל לקוח שנכנס לחנות זכה לשיחה יסודית ומשכנעת עם צוות הפועלים שארבו בפתח, וקיבל הסבר מפורט על מסורת המסמרים ועל התהליך הנורא שעובר על הסנדלריה מעת תחילת שלטון הסנדלר החדש. רוב הלקוחות לא התייחסו, אחד מהם אף הפטיר בזלזול: "את הפועלים האלה אני מכיר מאז שהיו ילדים. כשהסנדלר החדש כבר תפר מאות זוגות נעליים הם עסקו בדפיקת מסמרים על כפות רגלי האנשים"... אך הצעירים שבהם, בפרט אלה שלא הכירו את הסנדלר הזקן וחשבו שבאמת כל מה שבנה את הסנדלריה מדורי דורות היה רק דפיקות המסמרים של הפועלים, השתכנעו די ברצינות.

אם בתחילה היו הפועלים מעוררי רחמים, לאחר תליית שלטים במשך כשנה וחצי הלכה השפעתם והתעצמה. צעירים נוספים הצטרפו למעגל לקוחותיהם, ובמקום לפנות לסנדלר הותיק בבקשה לתפור נעליים הם פנו אליהם שידפקו להם מסמרים. המשעשע והעגום ביותר בכל הסיפור היה, שצעירים רבים שנכנסו לחנות יחפים במטרה לקנות נעליים שכחו את מטרת בואם והחלו לעמוד בצד הפועלים ולדפוק מסמרים בכל כוחם, בשעה שהם עצמם עדיין התהלכו יחפים. בתחילה התעסקו רק בדפיקת מסמרים, אבל מהר מאוד עברו למקצוע החדש שהתגלה כאטרקטיבי ומושך: לזעוק בכל הגרון "הצילו את הסנדלריה! הסנדלר החדש משנה מהמסורת הקדושה!"

בראות הפועלים ששטיפת המוח עובדת יפה היטב, החליטו להגביר את הפעילות. הם יצאו לרחובה של עיר ושכנעו אנשים נשים וטף שבמקום לקנות נעליים צריך להתעסק בדפיקת מסמרים, ומי שלא דופק מסמרים מוטב שילך יחף לגמרי. הם הדגישו שוב ושוב את המסר שרק דפיקת מסמרים תושיע אותנו מקור החורף והשלוליות. לא צריך נעליים כלל, צריך רק מסמרים!

הרבה אנשים הפסיקו לנעול נעליים לגמרי. חלקם הצטננו, חלקם חלו, אבל לפועלים המאושרים לא היה איכפת. שליטתם הולכת ומתבססת וזה מה שחשוב.

והסחף הלך וגבר מיום ליום.

עד שיום אחד קם הזקן שבציבור, האחראי והמיושב מכולם, והכריז: "רבותי, הפסיקו להשתטות! חבורת נערים מושלת בכם, השכיחו מכם את מטרת בואכם לסנדלריה, השכיחו מכם את הצורך בנעליים ואת הצורך בסנדלר מומחה שיתפור אותן, אתם הולכים ומתקלקלים! ולכן, מי לה' אלי! מי שרוצה שיהיו לו נעליים ולא יצטנן ויחלה, שיתרחק לגמרי מדוכנם של הפועלים, שלא יביט על השלטים שלהם! ומי שמתעקש להמשיך לקרוא את השלטים ואף לתלות אותם בסנדלריה, ידע נאמנה שאין לנו עסק איתו, הוא לא יקבל מאיתנו שום תמיכה וחיזוק בשעות קשות, הוא לא חלק מאיתנו! ראו הוזהרתם!"

רוב הציבור שמע ונחרד. חלקם – השרופים לגמרי – גיחכו והמשיכו במעשיהם. רק הפועל הראשי הקצין עוד יותר: הוא החל לתלות שלטים חדשים בגנותו של הזקן שהתערב פתאום. הוא החל להכפישו בכל כוחו, מעל כל במה ובכל דרך, לטעון שאינו מבין והוא סנילי והוא מסובב. ובכלל איזה מן התנהגות זו לאיים ולהפסיק את הקשר עם מי שבסך הכל מעוניין לדפוק כמה מסמרים?

בינתיים אין המשך לסיפור. הבה נקוה שהוא יסתיים טוב.

 
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/5/2014 11:11 לינק ישיר 

ארוך. מאד. אבל מצוין.

ביג לייק!

תוקן על ידי ברימוש ב- 13/05/2014 11:11:27
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/5/2014 14:11 לינק ישיר 

מעניין.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/5/2014 14:21 לינק ישיר 

ראש הפועלים טען שבכלל גנבו ממנו את הסנדלריה, ובמקביל דרש פיצויים על פיטוריו ממנה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/5/2014 17:04 לינק ישיר 


כתמיד, תענוג לקרוא.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/5/2014 17:18 לינק ישיר 

הסנדלר הזקן מתואר בכזו אידיליה, סוג של טוב טוב הגמד.

מעניין לאן נעלם החלק שבו הסנדלר היקר והמומחה שהתפרנס לו בנחת בלה בלה סגר בכוח כל סנדלריה אחרת שהיתה קיימת בזמנו והכריח את כל סנדלרי העיירה להיות זכיינים שלו, ובמקביל גם סכסך את גילדת הסנדלרים עם גילדת האורגים בסכסוך בלתי הפיך, דבר שקרע את העיירה לשנים עד היום.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/5/2014 17:37 לינק ישיר 

אני לא חולק עליך כמובן אבל זו בדיוק טענת הרפורמה. כדי להבדיל בינך לבין הרפורמים אתה צריך להוסיף עוד רכיב שאינו קיים כאן.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/5/2014 17:44 לינק ישיר 

???דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/5/2014 17:47 לינק ישיר 

כתבתי לאור האמת.

תוקן על ידי קלעפער ב- 13/05/2014 17:47:46
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מעשה בסנדלר.... אקטואלי במיוחד
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר