בית פורומים בחדרי חרדים

מרן הגאון החסיד רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן שליט"א

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-29/7/2014 01:50 לינק ישיר 
מרן הגאון החסיד רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן שליט"א

דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/7/2014 01:54 לינק ישיר 

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן (מכונה גם הגראי"ל; נולד בשנת תרע"ד1914) הוא ראש ישיבת פוניבז' לצעירים לשעבר, ראש כולל פוניבז' וראש ישיבות אורחות תורה וגאון יעקב. מאז פטירת הרב יוסף שלום אלישיב הוא מנהיגו של מחנה הרוב בציבור החרדי-ליטאי בישראל.

תוכן עניינים

  [הסתרה

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בבריסק (אז באימפריה הרוסית, כיום בבלארוס), לגיטל ונח צבי שטיינמן, שהיה שמש בית כנסת. בצעירותו למד בישיבת תורת חסד בבריסק. היה מקורב לרבני עירו, הרב שמחה זליג ריגר, שאף נתן לו סמיכה ורבי יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק ובניו. בקיץ 1938 נסע ללמוד בישיבת 'עץ חיים' במונטרה שבשווייץ, כדי שלא להתגייס לצבא הפולני‏[1]. בהמשך שימש שם כר"מ והמשיך בתפקידו גם לאחרמלחמת העולם השנייה. בתקופת שהותו בשווייץ נישא לתמר לבית קורנפלד. בשנתתש"ו (סוף 1945) עלה לארץ ישראל והתיישב בבני ברק. בתחילת דרכו לא רצה לשמש כמחנך, למרות נסיונו בשווייץ, ועסק לפרנסתו בתחום היהלומים. למד בבית מדרש לתורת ארץ ישראל בפתח תקווה. כעבור זמן מונה בהמלצת החזון אישלראש ישיבת חפץ חיים בכפר סבא. באלול תשט"ו מונה על ידי הרב יוסף שלמה כהנמן, שוב בהמלצתו של החזון איש, לראשות ישיבת פוניבז' לצעירים. בשנתתשכ"ה מונה על ידי הרב מפוניבז' לכהן כראש כולל פוניבז'. הרב מפוניבז' רצה שיעזוב את משרתו בישיבת פוניבז' לצורך כך, אך לבקשת הרב מיכל יהודה ליפקוביץ', הסכים שיכהן בשני התפקידים יחד. כיום הוא מכהן גם כראש ישיבות ארחות תורה וגאון יעקב בבני ברק ורינה של תורה בכרמיאל.

לאחר הקמת דגל התורה, בשנת תשמ"ט (1988), נקרא על ידי הרב שך לכהן במועצת גדולי התורה של דגל התורה. בשנות ה-90 הפך לגורם משפיע בציבור החרדי הן בהנהגה ציבורית והן בנושאי חינוך וישיבות. לאחר פטירת הרב שך, בשנת תשס"ב (2001), הוכר כמנהיג בציבור הליטאי, לצידו של הרב אלישיב. בשנת תשע"א הוביל הרב שטיינמן, בשיתוף פעולה עם חלק מהגורמים החסידיים, מהלך שבמסגרתו התחזקה השפעתם של אנשי דגל התורה בחינוך העצמאי.

בתקופת מנהיגותו של הרב יוסף שלום אלישיב טענו מקורבי הרב שטיינמן שהיומוןהליטאי "יתד נאמן" אינו מתייחס בכבוד לרבם. העיתון גם יצא בחריפות נגד אמנת כנרת. עם זאת, גם בתקופה זו כמה מכותביו היו מזוהים עם הרב שטיינמן. במאי2012, זמן קצר לפני פטירת הרב אלישיב, חל מהפך בשליטה בעיתון "יתד נאמן", שעברה לידי מקורבי הרב שטיינמן. מהלך זה לווה בביקורת של הזרם השמרני יותר בציבור הליטאי כלפי מנהיגות הרב שטיינמן. בעקבות כך, פרסם העיתון מכתב בכתב ידו של הרב חיים קנייבסקי, חתנו של הרב אלישיב, ובו כתב: "הנה הנהגת הדור מסורה כיום למרן גאון ישראל הגראי"ל שטיינמן שליט"א, אשר כל מעשיו לשם שמים, והנה עתה זכינו שמרן שליט"א ע"פ הוראת מורי חמי שליט"א [= הרב אלישיב] נטל עליו כל הנהגת העיתון יתד נאמן אשר אאמו"ר זללה"ה יסדו יחד עם מו"ר מרן הגרא"מ שך זללה"ה"[2].

לאחר פטירת הרב אלישיב חל פיצול במחנה הליטאי. בראש מחנה הרוב ניצב הרב שטיינמן, והוא משמש הסמכות הרוחנית העליונה של מפלגת דגל התורה. בראש הזרם המחמיר יותר מבחינה אידאולוגית עומד הרב שמואל אוירבך, ובחסותו הוקמו העיתון הפלס ומפלגת בני תורה. רובם הגדול של חברי מועצת גדולי התורה של דגל התורה תומך ברב שטיינמן. באוגוסט 2012 הרחיב הרב שטיינמן את שורות המועצה. הוא תמך בהרחקת אברכים מצביעי מפלגת בני תורה מכוללים[3], חתם על חרם נגד "הפלס"‏[4] והורה לפרוש מישיבת כנסת יצחקבחדרה[5].

השקפתו ופועלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שטיינמן מקבל קהל בביתו לעצה וברכה. לעומת הרב אלישיב, שעסק בעיקר בפסיקת הלכה והכוונת חברי הכנסת של דגל התורה, הרב שטיינמן עוסק גם בענייני ייעוץ חינוכי, הכוונת ראשי ישיבות, וכן ענייני שלום בית ושידוכים.

מקורבו של הרב שטיינמן, ראש עיריית בני ברק לשעבר מרדכי קרליץ, היה הנציג הבכיר של החרדים בוועדת טל, והיו שייחסו לרב שטיינמן תמיכה שבשתיקה למסקנות ועדה זו. כמו כן חתם קרליץ, בשנת 2001, על אמנת כנרת, שדגלה בדיאלוג בין חילונים לחרדים.

נטען כי הרב שטיינמן תמך בהקמת הנח"ל החרדי, בראותו בכך פתרון חלקי לבעיית הנושרים בציבור החרדי. בשל עמדותיו הוא עורר את רוגזם של גורמים חרדים שמרניים, כמו אנשי העדה החרדית ובמיוחד נטורי קרתא, שהשמיצוהו בכרוזים ("פשקווילים") ובכמה הזדמנויות ניסו להפריע לשיעוריו. בכמה מקרים נגרמו התכתשויות אלימות שדרשו התערבות משטרתית‏[6].

הרב שטיינמן הביע תמיכה מסוימת בהכשרה מקצועית של אברכים שאינם חפצים או מסוגלים ללמוד.[דרוש מקור] עם זאת פורסם מקרה שבו החליט לדחות סכום עתק שהציע נדיב להכשרת אברכים לשוק העבודה. בהזדמנויות נוספות שלל לימודי חול והסתייג מהטענה שהביע תמיכה בנח"ל חרדי למי שביכולתו ללמוד תורה[7].

בהשראתו של הרב שטיינמן יוצאים אברכים רבים פעם בשבוע למקומות יישוב בפריפריה ולומדים תורה עם התושבים המקומיים. הוא מעודד פעילות החזרה בתשובה, בישראל ומחוצה לה, ואף מופיע בכינוסים שונים לחיזוק הפעילות. החל מהפסקת פעילותו הציבורית של הרב שך הוא משמש כנשיא ומכוון דרכו של ארגון לב לאחים. מאז שנת תש"ס (2000) משמש כנשיא ישיבת תורת חיים במוסקבה.

הרב שטיינמן סייע להקמת רשתות כוללים ובהן אלפי אברכים, בהן "עטרת שלמה", בראשות הרב שלום בער סורוצקין, ו"יששכר באהליך" בראשות הרב אלחנן וייסבורד. יחד עם האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, הקים את רשת "נתיבות משה". שני הרבנים נסעו יחד למסעות התרמה בחו"ל עבור מוסדות אלו ועבור רשת "שובו", בשנים 1998‏[8], 2006 ו-2007‏[9]. למרות גילו המבוגר המשיך הרב שטיינמן במסעות חיזוק בקהילות החרדיות באירופה ובאמריקה, גם בשנים 2010 ו-2012 ‏[10]. הוא הרבה להגיע למבחני תלמידים בישיבות הגדולות ובישיבות לצעירים ואף בתלמודי תורה.

בדיון בכנסת על "חוק ההסדרה" (שעסק בנושא בעלות על קרקעות פלסטיניות פרטיות שיש עליהן בתים יהודים ולא עבר לבסוף) קבע הרב שטיינמן כי על פי ההלכה, אי אפשר לחייב בעלים למכור את שדהו אם הוא מודיע שאינו מסכים לכך. בהתאם לזאת, חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב מסיעת יהדות התורה הצביעו נגד חוק זה‏[11].

בשנת 2013 הורה הרב שטיינמן על עריכת עצרות תפילה של נשים ותלמידות חרדיות מדי ראש חודש בכותל המערבי, כמחאה על תפילתן של חברות ארגון "נשות הכותל" באותה עת במקום‏[12].

בתקופת דיוני ועדת שקד, שדנה בחוק חדש לגיוס בני ישיבות, התנגד למאבק פומבי של הפגנות ועצרות מחאה ואמר כי דרך ההתמודדות הנכונה היא תפילה והידברות עם גורמי השלטון‏[13][14]. לאחר שהוועדה גיבשה את החוק החדש, שלפיו אם לא יעמוד הציבור החרדי ביעדי גיוס יופעל על תלמידי הישיבות (מלבד 1800 מכל שנתון) חוק גיוס חובה, אמר כי יש חילול השם בכך שמדינת ישראל מצהירה שלימוד תורה נחשב ל"פלילי"‏[15]. בעקבות זאת היה מיוזמי הפגנת החרדים נגד הגיוס וראה בה "עצרת תפילה על חילול השם"‏[16]. עם זאת, הוא דוגל בהמשך התייצבותם של בחורי הישיבות בלשכות הגיוס, לפי ההסדר שהיה נהוג בעבר.

בשיחה שנשא בישיבת אורחות תורה לאחר אישור החוק, אמר: "מימות היוונים שהמתיוונים רצו שכלל ישראל... עד כדי כך שהיה צריך לעשות מסירות נפש, היו צדיקים גדולים שהיו במסירות נפש ובזכות זה הם זכו. אבל אנחנו היום בזמנינו, אנחנו מאוד קטנים, אי אפשר לתבוע ממנו כל כך. נבקש מהקדוש ברוך הוא שיעזור לנו שחס וחלילה לא יצליחו לעשות את כל אותן הגזירות שהם רוצים לגזור על כלל ישראל בכלל ועל לומדי התורה בפרט, עד כדי כך שהם רוצים לעשות שמי שלומד תורה הוא פלילי. הקב"ה יעזור שנזכה בקרוב שכל אלה יירדו לגיהינום ויגיע להם כל מיני צרות, ושלא יישאר מהם שום זכר, יימח שמם וזכרם."[17]

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שטיינמן היה נשוי לתמר (נפטרהכ"ה בסיוון תשס"ב), בת שמאי קורנפלד, צאצא לאחיו של האדמו"ר מגור ה"חידושי הרי"ם", ולהם שני בנים ושתי בנות:

 • רחל דבורה ברלין - נשואה לרב זאב ברלין, ראש ישיבת גאון יעקב בפועל
 • הרב משה - ר"מ בישיבה בבית שמש ומעורב בפעילות אביו
 • הרב שרגא נח - חתנו של הרב חיים קנייבסקי, ראש ישיבת קהילות יעקב לצעירים
 • טובה צפורה שפירא - נשואה לרב דב שפירא, ראש ישיבת יד הלוי בירושלים (נינו של ראש ישיבת וולוז'ין הרב רפאל שפירא).

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אילת השחר, חידושים על כמה ממסכתות התלמוד, 15 כרכים
 • אילת השחר על התורה, ה' חלקים
 • הגדה של פסח - אילת השחר
 • חסד ומשפט, על מסכת סנהדרין
 • ימלא פי תהילתך, שלושה כרכים של שיחות מוסר וכרך ביאורים על סידור התפילה
 • מפקודיך אתבונן, שיחות לימים נוראים
 • עזי ומגיני, שיחות על מתן תורה

לצד ספרים אלה התפרסמו ספרים וקונטרסים ובהם נערכו דברים שאמר בעל פה, כגון הספר "מאחורי הפרגוד" שבו הנהגות ואמרות ממנו ומרבי חיים קנייבסקי. מסוף העשור הראשון של המאה ה-21 מוציא תלמידו הרב משה יהודה שניידר מדי שבוע עלון בשם "פרי חיים" ובו שיחותיו, דברי תורתו ותשובות הלכתיות מהשבוע החולף. משנת תשע"ד יוצא מדי שבוע העלון "כאיל תערוג" שבו מובאים הדרכות ודברי תורה מפיו.

 תוקן על ידי אףאוזןגאון ב- 29/07/2014 01:56:31
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/7/2014 02:04 לינק ישיר 

משעמם לך?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/7/2014 02:10 לינק ישיר 
כאיל תערוג

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/7/2014 02:17 לינק ישיר 
דעת תורה - חינוך

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/7/2014 02:18 לינק ישיר 

מי שיכול להעלות יבורך
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/7/2014 02:24 לינק ישיר 

מה יש לכם, האם אין שום גבול לחוצפה של תאבי הממון שפילגו את היהדות החרדית!דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/7/2014 02:43 לינק ישיר 

מישהו שכח את הכדורים היום???דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/7/2014 03:04 לינק ישיר 

פאר_וכבוד כתב:
מה יש לכם, האם אין שום גבול לחוצפה של תאבי הממון שפילגו את היהדות החרדית!


לא הבנתי מה  הקפיץ אותךדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/7/2014 08:51 לינק ישיר 

מטרת האשכול לנסות ללמוד את סיפור חייו, משנתו והשקפתו של מרן הגראי"ל שליט"א. 
תמונות, כתבות, מאמרים וסיפורים, מהרשת או מהבית.

מי שקשה לו עם זה, מוזמן לעזוב עכשיו.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מרן הגאון החסיד רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן שליט"א
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר