בית פורומים בחדרי חרדים

הרב שמואל טל: "אסור מהתורה לעשות שום שימוש טיפולי בשיטת 12 הצעדים מחמת הכפירה בעיקרי האמונה"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-31/5/2015 00:59 לינק ישיר 
הרב שמואל טל: "אסור מהתורה לעשות שום שימוש טיפולי בשיטת 12 הצעדים מחמת הכפירה בעיקרי האמונה"

ראש ישיבת תורת החיים קובע בחוברת חדשה כי "אסור מהתורה לעשות שום שימוש טיפולי בשיטת 12 הצעדים מחמת הכפירה בעיקרי האמונה". על הרבנים האוחזים בשיטה "תכנים מקולקלים"

שיטת '12 הצעדים' – טיפול קבוצתי לגמילה מהתמכרויות שוב עולה לדיון בין רבני הציונות הדתית.

בחוברת חדשה שהוציאה ישיבת 'תורת החיים', בשבוע שעבר, תחת הכותרת: "חובת ההתרחקות משיטת 12 הצעדים והתיקון הנדרש" מובאים סיכומים מדבריו של ראש הישיבה הרב שמואל טל בנושא.

השיטה עצמה פועלת כבר כמה עשורים בארה"ב, בעיקר בקרב מכורים לאלכוהול ("אלכוהוליסטים אנונימיים"), אך ישנם גם קבוצות למכורים לסמים, הימורים, שומרי משקל ושאר התמכרויות כולל נפילות באינטרנט. השיטה כשמה מורכבת מ-12 שלבים, בהם השלמה מול ההתמכרות, מסירת האחריות על המעשים לכוח גדול, שלמות עצמית ובקשת מחילה מהמשפחה, החברים וסביבת העבודה, תפילה והפצת הבשורה הלאה.

בחוברת מותח הרב טל, ביקורת על השיטה שלדבריו מכילה אלמנטים נוצריים מובהקים, המנוגדים לאמונה היהודית: "התכנית מעצבת את הדפוס ואת האופן של המענה האלוקי לתפילות בני האדם, ובעצם אלוקים משתעבד לאדם, ח"ו. הוא מחויב לענות לו ולהושיעו, בין אם ירצה בכך ובין אם לא. לפי היהדות עבודה רוחנית זו אסורה לחלוטין, כי האדם מצווה להתפלל אל ה', אך אין האדם רשאי "לעצב" את אופן קבלת התפילה על ידי ה'. לפעמים תפילה לא נענית כרגע, ואדרבה, לפעמים ה' אף מגביר על האדם את הקשיים והמניעות, כדי לבחון את האדם האם יתגבר ויתאמץ יותר, כמבואר בספרים".

הרב טל מוסיף ותוקף: "צריך להדגיש כאן באופן ברור: מקור שיטה זו של עיצוב המענה האלוקי לתפילות האדם הוא נוצרי, ומאפייני תהליך ההתמסרות ותוצאותיו הוא נוצרי לחלוטין, ומשקף באופן מובהק את העבודה הרוחנית כלפי "אלוהים אוהב" הנוצרי. יש כאן אלוהים מומצא, שהוא עובד אצל המטופל ולא המטופל עובד אצלו )למרות שהמטופלים משננים בכל רגע שהם נכנעים אליו ומתמסרים לרצונו, לפי האמת הם שולטים עליו ומפעילים אותו)."

בעיה נוספת עליה מצביע הרב טל היא ביטול הבחירה החופשית כפי שהיא מתבטאת ב'12 הצעדים': "האדם חייב להודות שהוא "חסר אונים" ו"בלתי ניתן לניהול", דהיינו, אין לו שום כוח אנושי לעמוד בניסיונות ולקיים את מה שה' ציווה עליו. שום תחבולה שיעשה לא תעזור לו. דבר זה מהווה כפירה ביסוד האמונה של בחירה חופשית, והוא אחד מהיסודות הראשיים של אמונת הנצרות, שהאדם נועד לחטוא, ושאין לו שום סיכוי לתיקון ולתשובה אלא רק בחסדו וכפרתו של אותו האיש יש"ו.

לפי תורת ישראל, האדם צריך להיות בן חיל בהתמודדות עם היצר מתוך תנועה נפשית של מלחמה והיאבקות, כפי שמודגש בכל הספרים שהאדם נמצא במצב מלחמה בעולם הזה מול פיתויי היצר, ההיפך הגמור מהתנועה הנפשית של גישת 12 הצעדים, לפיה האדם אינו מצויד בכוח אנושי להילחם, ואין לו שום יכולת לעשות שום תחבולה שהיא על מנת לנצח. בתורה הקב"ה נקרא "איש מלחמה", ואנו מצווים להידמות לקב"ה."

בהקדמה לחוברת מציינים העורכים (חסרי שם), כי השיטה החלה לקנות מקום גם בתוך הציבור הדתי ובעולם הישיבות, בעיקר לנוכח המאבק ב'שמירת הברית'. לדבריהם, מנהלי השיטה בארץ התעלמו מהביקורת ולמרות שהם טוענים ש"השיטה נבדקה ונעשו בה השינויים הנדרשים על מנת להתאימה לרוח היהדות, ערכנו בירור מעמיק על תכני השיטה ואופן יישומה בפועל בקרב הציבור התורני. אחר הבירור נראה לנו שבשיטת 12 הצעדים ישנה בעייתיות רבה ביותר, הלכתית והשקפתית. אמנם חלק מהבעיות ניתן היה לפתור אילו היו מנחילי השיטה עורכים שינויים מהותיים ביישומה, אך בפועל למרות שהטענות הובאו בפניהם, הם בוחרים שלא לשנות."

להתרחק מהרבנים האוחזים בה

בשורה התחתונה קובע הרב טל, כי "שיטת הצעדים משקפת את העבודה הרוחנית בכנסיות הנוצריות שמתוכן התפתחה, ולפי ההלכה אסור מהתורה לעשות בה שום שימוש חינוכי או טיפולי מחמת הכפירה בעיקרי האמונה. מלבד האיסור ההלכתי החמור, נראה ברור שלשימוש בשיטה זו יהיו גם נזקים עתידיים כבדים וחמורים ביחס לתורה ולמצוות באופן כללי, ונראה כי בעתיד הלא רחוק יביא הדבר להפרת תורה חמורה מאוד, ח"ו."

לדבריו אסור לפנות לשיטה הזו, גם כשלא מוצאים דרך חלופית כשרה, מחמת הכפירה שבה. "אמנם, צריך לדעת שבוודאי יש דרך כשרה לכל בעיה הקשורה ליצר הרע בכל רמה שהיא".

אלא שלא רק שיטת '12 הצעדים' היא בעייתית, אליבא דהרב טל, אלא גם רבנים האוחזים בשיטת הטיפול הזו. בפרק העוסק בלימוד תורה מרב העובד את ה' לפי שיטת הצעדים, כותב הרב טל: "יש עדויות וציטוטים רבים של רבנים המאמינים בעקרונות הרוחניים של שיטת הצעדים, ודבר זה גרם להם לשיבוש גדול בהבנת דברי רבותינו וספריהם, ואף ניתן למצוא בשיעורי תורה שלהם תכנים מקולקלים ברוח זו".

"לפעמים, אימוץ הדרך של שיטת הצעדים מעידה על בעיות קודמות שהיו לרב זה בהבנת היהדות עוד לפני הצטרפותו לשיטת הצעדים. מסיבות אלה, ומתוך אחריות על העברת התורה כראוי מדור לדור, יש צורך ללמוד מרבנים ובמוסדות שאנו יודעים בבירור שאין בהם השפעה של שיטת הצעדים, כמו גם שאר השפעות רוחניות זרות המצויות בדורנו. עוד יש לציין כי יש כיום מסגרות שונות של התחזקות וחיפוש דרכים בעבודת ה', ויש להיזהר מאוד ממסגרות כאלה המועברות על ידי רבנים שמאמינים בדרך החיים של שיטה זו."

הרב טל לא ציין שמות, אך אחד התומכים בשיטת 12 הצעדים בעולם הישיבות הוא ראש ישיבת רמת גן, הרב יהושע שפירא שעומד בראש מכון 'בידך' לגמילה מהתמכרות לתכנים באינטרנט.

קישור

תוקן על ידי עומדבפרץ ב- 31/05/2015 01:00:09

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 11:00 לינק ישיר 

מהיכרות ומידיעה - רבים מאד נושעו בדרך הזו, וכל הדיבורים על התמודדות עם היצר, לא עזרו להם במשך שנים. אותם מכורים שנגמלו, מנהלים אורח חיים דתי, חרדי, שומרי מצוות קלה כבחמורה, עובדי ה' באמת, ונעזרים בקב"ה להצלה אמיתית מהקריעה הפנימית שבתוך הנפש.
הניצולים חוצים כל מגזר - ליטאים, חסידים, ספרדים, דתיים לאומיים, כולם בהתמכרויות שונות, אלכוהול, סמים, אוכל, הימורים, קדושת הברית.
חבל על דברי הרב טל, צריך להכיר את 12 הצעדים מבפנים כדי להבין את האמת שבדרך, ולא לשמוע רק מה שמספרים...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 11:01 לינק ישיר 

הגר"ש טל הוא ממקורבי הגר"ש אויערבאך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 11:13 לינק ישיר 

הרב שמואל טל הוא תלמיד חכם עצום.
הנה ראיון וידאו איתו שנתן ל"מענה" - אתר של חוזרים בתשובה. תראו כמה איזון, כמה ענוה, כמה הכלה וכמה אמת.

גילוי נאות: אין לי מושג מה זה 12 השלבים ואינני חבר בקהילתו. אבל דבריו היוצאים מן הלב (בוידאו הקצר הנ"ל) על אחדות ישראל, גורמת לי להתערב ולא להכניס אותו למחלוקות שלא נראה לי שהוא כלל קשור אליהם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 13:22 לינק ישיר 

הרב טל רב גדול, חשוב, צנוע. 
גם הרב שפירא המעודד את השיטה הנ"ל רב גדול, חשוב וצנוע.
למה צריך לצאת בהשמצות פומביות, איני מבין.

אני קראתי את התייחסות הרב שירא לדברי הרב טל. מדובר בסופו של דבר במחלוקת השקפתית, ואין לה מה לעשות ברשות הרבים. חבל מאד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 13:38 לינק ישיר 

המטפלים החרדים במוסדות גמילה חרדים ידועים, ערכו שינויים והתאימו את זה לדרך האמונה הדתית, וכל תלונותיו הם לשווא!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 15:35 לינק ישיר 

ishhakav כתבה:

מהיכרות ומידיעה - רבים מאד נושעו בדרך הזו, וכל הדיבורים על התמודדות עם היצר, לא עזרו להם במשך שנים. אותם מכורים שנגמלו, מנהלים אורח חיים דתי, חרדי, שומרי מצוות קלה כבחמורה, עובדי ה' באמת, ונעזרים בקב"ה להצלה אמיתית מהקריעה הפנימית שבתוך הנפש.
הניצולים חוצים כל מגזר - ליטאים, חסידים, ספרדים, דתיים לאומיים, כולם בהתמכרויות שונות, אלכוהול, סמים, אוכל, הימורים, קדושת הברית.
חבל על דברי הרב טל, צריך להכיר את 12 הצעדים מבפנים כדי להבין את האמת שבדרך, ולא לשמוע רק מה שמספרים...

אההה
עדיף את זה על פני הדרך של ברסלב...
בריא (ברסלב) ושמא (צעדים כאלו ואחרים)
בריא עדיף!!!
הבעיה היא
שיעדיפו כל מיני פתרונות שונים
אך ברסלב? חלילה..

נשלח מהאנדרואיד שלי

ערוץ היוטיוב שלי. מומלץ להיכנס: 
הבלוג שלי. כדאי להיכנס ולקרוא:

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 17:06 לינק ישיר 

בקבוצות 12 הצעדים השונות נמצאים גם חסידי ברסלב. השיטה שלהם, ומן הסתם גם שיטות טובות אחרות, וגם שיטת הרב טל, עוזרת להרבה אנשים, ב"ה.
אבל מכורים זה ענין אחר. מי שמכור, לא יכול לעזור לעצמו בדרכים אחרות, הוא כבר ניסה את כל השיטות להתמודדות עם המחלה שלו,  ועוד הרבה דברים, ולא הצליח, וזה רק גורם לו תסכולים ונפילות חוזרות ונשנות, ורק 12 הצעדים מצליחים להוציא אנשים מהתמכרויות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2015 18:14 לינק ישיר 

ishhakav כתבה:

בקבוצות 12 הצעדים השונות נמצאים גם חסידי ברסלב. השיטה שלהם, ומן הסתם גם שיטות טובות אחרות, וגם שיטת הרב טל, עוזרת להרבה אנשים, ב"ה.
אבל מכורים זה ענין אחר. מי שמכור, לא יכול לעזור לעצמו בדרכים אחרות, הוא כבר ניסה את כל השיטות להתמודדות עם המחלה שלו,  ועוד הרבה דברים, ולא הצליח, וזה רק גורם לו תסכולים ונפילות חוזרות ונשנות, ורק 12 הצעדים מצליחים להוציא אנשים מהתמכרויות

אין כוונתי
לאותם המגיעים מרקע פסיכילוגי
או המשלבים אותה בדרכם!
אלא לנכתב בספרי ר' נחמן עצמו
ששם יש פתרון למכורים עצמם (אלו היורדים ועולים ויורדים...)
במדיה יש את הרצאותיו של ר' אליהו גודלבסקי
שכחרדי אף אני מתחזק מהם...

נשלח מהאנדרואיד שלי

ערוץ היוטיוב שלי. מומלץ להיכנס: 
הבלוג שלי. כדאי להיכנס ולקרוא:

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/6/2015 00:22 לינק ישיר 

זה שאנשים נעזרו בתוכנית זו זה עדין לא מספיק, השאלה מה בתוכנית זו גרם לאנשים להגמל מההתמכרות, ואז ניתן לדעת יותר טוב מה באמת עוזר שם, כשיש תכנית שמורכבת מכמה חלקים והיא עוזרת, יתכן שיש חלקים בשיטה שלא הם מה שעזרו, כך שיתכן שיתברר שניתן לעבוד בשיטה הזו בלי אלמנטים מסויימים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/6/2015 10:16 לינק ישיר 

ishhakav כתב:

גם אני מכיר כאלו שהשיטה עזרה להם, ולא נעה ולא זעה נימה באמונתם או במידת שמירת המצוות שלהם. לא ידוע לי על שום דבר נוצרי בשיטה הזו - לפחות בדרך בה מטפלים בה בארץ.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/6/2015 10:16 לינק ישיר 

אחיהוד כתב:
הרב טל רב גדול, חשוב, צנוע. 
גם הרב שפירא המעודד את השיטה הנ"ל רב גדול, חשוב וצנוע.
למה צריך לצאת בהשמצות פומביות, איני מבין.

אני קראתי את התייחסות הרב שירא לדברי הרב טל. מדובר בסופו של דבר במחלוקת השקפתית, ואין לה מה לעשות ברשות הרבים. חבל מאד.

נהרא נהרא ופשטיה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/6/2015 10:38 לינק ישיר 

הרב טאו נגד הרב יהושע שפירא: להתרחק משיטת 12 הצעדים

ראש ישיבת הר המור, הרב צבי טאו, יוצא נגד שיטת הטיפול ´12 צעדים´ אשר אימץ תלמידו הרב יהושע שפירא. במייל שהופץ כותבים תלמידיו בשמו של הרב טאו "יסודות מהנצרות"

במייל שהופץ על ידי כולל "יהושע אליהו" בירושלים, המזוהה עם חוג ישיבות הר המור, נטען כי בימים האחרונים הרב צבי טאו יוצא נגד שיטת 12 הצעדים בה דוגל הרב יהושע שפירא - מתלמדיו של הרב טאו. על פי עדתו של הרב נדב פרידמן הזהיר הרב טאו ואמר על השיטה הטיפולית כי "שומר נפשו ירחק מזה".

לפני ימים אחדים הפיץ הכולל, ברשות הרב שמואל שטרן, מתלמידי הרב צבי טאו, מייל ובו עדות של הרב נדב פרידמן שמתאר כי בפגישה בינו לבין הרב צבי טאו ראש ישיבת הר המור, הזהיר הרב טאו משיטתו הטיפולית של הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן ותלמידו של הרב טאו. 

"ביום שישי האחרון שוחחתי עם הרב טאו שליט"א שאמר לי בפעם האחרונה שדברתי עמו, לפני חודשיים,  שאינו מכיר את השיטה (12 הצעדים – נ"ב)" כך כותב הרב נדב פרידמן במייל שמופץ באחרונה בין תלמידי ישיבות הר המור. עוד כותב הרב כי "מאחר והרב ראה שרבים עוסקים בשיטה והעניין צובר תאוצה, הוא החליט לבדוק את העניין בצורה יותר יסודית ואמר  שהוא בדק דרך כל מיני צינורות וזימן גם מכורים שעברו דרך השיטה וגם תלמידי חכמים שונים ששמעו סדנאות" כך מעיד הרב פרידמן.

שיטת 12 הצעדים הינה שיטה פסיכולוגית מוכרת לטיפול בהתמכרויות. מי שאמץ אותה בשנים האחרונות הוא הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן. לפני כשנה וחצי ערכה ישיבת רמת גן סדנאות הדרכה לאנשי חינוך דתיים בשיטה הייחודית שעשויה לגמול בני נוער מהתמכרויות שונות בין השאר להתמכרויות ברשת האינטרנט.

הרב פרידמן כותב בתפוצת המייל כי עמדתו של הרב טאו לגבי שיטת 12 הצעדים שאמץ הרב שפירא היא "חד משמעית ש'שומר נפשו ירחק מזה', בין למכורים ובין שאינם ממש מכורים, ויש לדעתו (של הרב טאו- נ"ב) לפנות לשיטות פסיכולוגיות אחרות המטפלות במי שמכור . הוא משוכנע שיש בזה נזק לשנים רבות הן ברובד הנפשי והן במישור הרוחני" .

עמדתו החדשה של הרב טאו נגד שיטת 12 הצעדים גובשה בעקבות הטענה, כפי שמעיד הרב פרידמן, ש"היהדות היא לוחמת, אקטיבית ופועלת, כשיש בעיה נלחמים ונאבקים ולא אומרים 'אני לא יכול', לאורך כל התנ"ך וספרי המוסר רואים שהדרך לתקן קלקולים בנויה על אמון בכוחות שיש בנו ועל מלחמה ללא פשרות בכל מיני חולשות. אך בשיטה זו יש הדגשה לא פרופורציונאלית של 'לא  יכול' וחוסר אונים" מעיד פרידמן על עמדתו של הרב טאו ואומר כי לדברי הרב טאו "דבר העלול להביא להרבה חוסר ביטחון, עייפות נפשית ובהמשך לכל מיני 'ויתורים' רוחניים כפי שהעידו בפניו כל מיני אנשים שנפגש עמם" ועוד כי "הרב חושב שניכרים בה יסודות נוצריים של ייאוש, עייפות וחוסר אמון ואמונה בעצמנו, וזה מתיישב טוב באווירה הכללית שהחברה נמצאת  בה של עייפות מאידיאלים, עייפות בתורה, עייפות בעניין ארץ ישראל וכו' ועתה הופיעה שיטה שנותנת כביכול אישור לעייפות זו" .

לפניות לכתב נטעאל בנדל - nely.b.n@gmail.com

http://www.kipa.co.il/now/55705.html

תוקן על ידי אזנים_לכתל ב- 01/06/2015 10:38:11

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/6/2015 12:14 לינק ישיר 

אין לי מה לחוות דעתי על שיטה שאני לא מכיר, אבל דבר אחד בטוח, מה שהרב טל מוכיח כאן זה שאין לו הרבה ידע בעיקרי הנצרות והוא מתבטא בדעתנות, שאינה הולמת , אדם בעל ידע כל כך חלקי.
התופעה הזו, לא התחלה אצל הרב טל, כבר שמעתי מספר מומחים נוצרים מתרעמים בתקיפות על רעיונות מסולפים ושגויים , המיוחסים לנוצרים, המצוטטים על בספרות הרבנית, כמו אצל הרמב"ם ואצל "הכוזרי".

בוודאי שכאן, אם מישהו רוצה להביא משהו בשם "הנצרות", מוטב שיגייס לעניין נוצרי אמיתי שיוכל לנסח רעיונות כאלו בבהירות ובדיוק ולא יסתמך על מניפולציות וחצאי שמועות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/6/2015 15:49 לינק ישיר 

drall כתב:

בוודאי שכאן, אם מישהו רוצה להביא משהו בשם "הנצרות", מוטב שיגייס לעניין נוצרי אמיתי שיוכל לנסח רעיונות כאלו בבהירות ובדיוק 

אל פי הידע שלך אני מניח שאתה כזה אולי תסכים להתנדב לכך...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/6/2015 16:38 לינק ישיר 

אני מכיר חרדים שנגמלו מאלכוהול בשיטה הזו במרכז רטורנו של הרב עקשטיין.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הרב שמואל טל: "אסור מהתורה לעשות שום שימוש טיפולי בשיטת 12 הצעדים מחמת הכפירה בעיקרי האמונה"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.