בית פורומים בחדרי חרדים

קריאה חובה: ריבלין במאמר 'קישוני' נגד מנהלי הסמינרים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/8/2015 11:45 לינק ישיר 
קריאה חובה: ריבלין במאמר 'קישוני' נגד מנהלי הסמינרים

יום הולדתו השלושים וחמש שנה של אברך המשי היקר הרב מרדכי נתן - נטק'ה בפי החברים - ציבולניק עבר עליו בהרהורים נוגים. סתם כך זה היה לו יום שהתחיל רע. בבוקר הוא היה צריך לבקש מבעל המכולת שיאפשר לו לדחות את מועד התשלום עד שהמלגה בכולל תשולם. בצהריים הגיע הטלפון הנוזף מהבנק. אחרי הצהריים כשישב לשמור על הילדים בזמן שרעייתו, המחנכת הדגולה חנה דבורה, יצאה לעשות שעות נוספות בשיעורים פרטיים, הוא קיבל הודעה מהחברותא בסדר שני שהוא לא יכול כך להמשיך. זו תורה וזה שכרה? שאל את עצמו בעצב ומיד נזף בעצמו. אם היית מתמסר לתורה כל זה לא היה קורה. 

לרגל השעה הדוחקת הוא מצא את עצמו מהרהר בחבריו לישיבה לשעבר. רובם ככולם הגיעו ליעדם. מי בתחום תורני מכובד, מי בעסקים ומי בתחום הארגונים והמוסדות. הצד השווה בכולם שהם רואים ברכה בעמלם, הפרוטה מצויה בכיסם והם נחשבים כפני הקהילות בהן הם שוכנים. זה לא שאותו לא מכבדים חלילה, אבל אפעס אותם מכבדים יותר. 

מבין כל האפשרויות שעלו בדעתו התחום הארגוני הוא זה שמשך אותו במיוחד. בתור ילד הוא כבר ארגן את ה'תהילים' של שבת אחר הצהריים. בישיבה הקטנה הוא היה אחראי על העליות, ובישיבה הגדולה הוא היה זה שהזמין את הח"כים ואישי הציבור לסימפוזיון בקעמפ של חודש אב. גם בכולל הוא ידוע כמי שתמיד פונים אליו כשצריך לארגן משהו לדבר מצווה. רק לאחרונה הוא ארגן חלוקת חלב למהדרין ממשקים שהאכילו את הפרות בחציר מיובא מחו"ל ולא בתוצרת מקומית של קדושת שביעית חלילה. כלומר: לארגן הוא יודע. אבל מכאן ועד להפוך את זה לתכל'ס הדרך ארוכה. 

וזה לא שהוא לא ניסה. חובת ההשתדלות הייתה ברורה לו לחלוטין. לפני שנתיים הוא ניסה להקים קרן להחזקת תורה בארץ הקודש. הרעיון היה פשוט: קם אדם באמצע הלילה או הצהריים, רוצה לתרום למוסד תורני אך איננו יודע למי לפנות? הנה לרשותו קו טלפון זמין 24 שעות ביממה עם אפשרות לתשלום בכרטיס אשראי. התרומה תועבר מיד למוסד, בניכוי שכר טרחה ודמי החזקת משרד בלבד. הרעיון היה מוצלח אבל בתוך שלושה חודשים התברר שאין בזה לכסות את הוצאות הטלפון והפרסום. היו עוד כמה חכמים שחשבו על הרעיון ועם הקשרים והיכולות שלהם השתלטו על השוק. 

בעקבות הכישלון החל נטק'ה להרהר בעולמו של חינוך. לא בתור מחנך. אף פעם לא הייתה לו גישה מיוחדת לילדים ובני נוער. מה שמשך את ליבו היו הסיפורים ששמע מרעייתו המחנכת הדגולה על התפתחות המוסד הפרטי בו לימדה. בעצם, הוא לא היה זקוק לסיפורים. את מנהל המוסד הוא ראה בכל בוקר חולף על פניו בוואן החדש. פעם הוא גם לקח אותו טרמפ. ביושבו על כיסאות העור המרופדים הוא הרגיש אחד משישים מטעמו של גן עדן. 

אבל מה עוד ניתן לפתוח כשרק ברחוב הסמוך אליו יש שלושה תלמודי תורה, בית ספר לבנות של בית יעקב חסידי, בית יעקב כללי ובית יעקב ספרדי. במרכז השכונה יש מבנה ענק המאכלס שמונה גני ילדים ציבוריים ופרטיים. רבש"ע, התפלל נטק'ה בליבו. אוצרך הטוב לי תפתח. 

מכיוון שכיוון את ליבו כדבעי הגיעה הישועה כהרף עין. היה זה בל"ג בעומר האחרון. נטק'ה הגיע אחרון לאוטובוס האחרון שיצא עמוס מהשכונה, והמקום שנותר לו היה ליד הדלת האחורית. בדיוק בספסל המפריד בין קודש לחול. מאחוריו ישבה קבוצה של בנות סמינר שפטפוטיהן הקולניים הפריעו אותו מלימודו. הוא לא רצה להאזין אבל כשצועקים בתוך האוזן אין מה לעשות. בתוך בליל הפטפוטים הזה הוא החל פתאום לשמוע דברים שאין הדעת סובלתם. שמות של זמרים חילוניים ובדרנים שהוא עצמו מכיר רק מהימים הקצרים בהם כיהן כמשגיח שמיטה וסבב ברחבי הארץ במוניות עם רדיו פתוח. 

מהשמיעה בלבד היה דומה לו שמי שמובילה את השיחה הלא ראויה זו בתו של הלל בר גזר. נטק'ה הכיר אותו היטב. הם למדו ביחד כמה שנים בכולל עד שזה פרש לעסקי ההייטק ועשה חיל. הוא עוד לא עבר לחולצה כחולה משובצת, אבל החולצה הלבנה הייתה כבר עם שרוולים קצרים. תמיד ידעתי, הרהר נטק'ה בליבו שמהבית הזה לא ייצא שום דבר טוב. 

עודו מהרהר הבין נטק'ה שהוא בעצם טעה. זו לא הייתה הבת של בר גזר אלא של קלופמאכר, אחד מגדולי הלוחמים למען ההשקפה הטהורה בעיר. אבל עד שהבחין בטעות נבט בראשו רעיון חדש ומפתיע. אם כך מדברות בנות סמינר, הרהר בליבו, אין זאת אלא שהכול מתחיל מהבית שלהן. בית של הורים עובדים הפרוץ לכל רוח מצויה. צו השעה, האיר הברק בראשו של נטק'ה, הוא לפתוח סמינר ליראי ה' המדקדקים במצוות עד הקצה האחרון. סמינר כזה לבנות אברכים בלבד, המשיך נטק'ה ברעיונותיו, יאפשר להיפטר גם מהפרענקיות שמציפות את התיכון המקומי. רק שלשום ראה במקרה את רשימת התלמידות בכיתה של בתו. כמעט חצי היו מועלם, בוזגלו ומצליח. מה זה מרוקו פה? 

הראשון לשמוע על הרעיון החדש היה רב השכונה. הוא האזין בקפידה אבל פניו היו חמוצות. היה לו, לרב השכונה, כבר ניסיון מר עם בתי הספר היסודיים לבנים ובנות שאחדים מהם הוקמו לאברכים בלבד. הקהילה כמעט התפרקה ועד היום יש דיני תורה ובתי משפט. פינה אחת של שקט יש לנו בתיכון המקומי וגם אותה אתה רוצה להרוס? נזף הרב בנטק'ה המופתע. 

אבל לא איש כנטק'ה יירתע. הוא כינס מיד אסיפת הורים של בנות כיתה ח' וזכה לתגובות נלהבות. אל תירתע מהרב, אמרו לו מי שאמרו, הוא מהדור הישן של החינוך העצמאי ובית יעקב ולא מבין שבדור החדש צריך להגביה את החומות בפני הרוחות המתפרצות. אחד ההורים סיפר שהוא מכיר איזה נין שקשור ל'חלונות הגבוהים' שיכול לסדר את העניין. אמר ועשה. בתוך שבוע קיבל הרב טלפון ממי שקיבל והתבקש בתקיפות לשבת בביתו ולא להתערב בענייני החינוך הטהור החדש. 

בתוך שבועיים כבר הונחו שני קרוואנים על איזה מגרש פנוי (בתמיכת ראש העיר ששמח לבחוש בענייני החוג אליו הוא לא שייך, בבחינת הפרד ומשול), נפתחה הרשמה מוצלחת מאוד והקהילה השכונתית התפוררה לחלוטין. זה מצער מאוד אבל גדולים וטובים ממני שילמו מחיר יקר למען החינוך הטהור בארץ הקודש - אמר נטק'ה לקבוצת ההורים שעלתה איתו לדיון בבית המשפט. ההורים שתקו. ברקע נשמע רק קול המנוע החרישי של הרכב. רודיאו סן יאנג חדש שכמעט לא התאמץ בעליות התלולות של הקסטל בואכה ירושלים. 

• השמות בטור הינם בדויים. כל דמיון למציאות אינו מקרי לחלוטיןדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/8/2015 11:59 לינק ישיר 

נחמד, אבל רחוק מקישון כרחוק נטק'ה מרודיאו סן יאנג עד לפני שבועיים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/8/2015 12:45 לינק ישיר 
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/8/2015 14:26 לינק ישיר 

מנהלי המוסדות צריכים להתארגן ולקנות לרבלין ואן נוצץ במתנה.
הקטע הזה אוכל אותו שנים.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/8/2015 15:04 לינק ישיר 

אורהאמת, אתה יודע שאתה מחניף לריבלין בלי סיבה. זה קישון?! אפילו לא פ. חובב. דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/8/2015 15:53 לינק ישיר 

אפילו לא אףאוזןגאון. אגב, לאן הוא נעלם באחרונה?

תוקן על ידי אזנים_לכתל ב- 30/08/2015 15:54:25
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > קריאה חובה: ריבלין במאמר 'קישוני' נגד מנהלי הסמינרים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר