בית פורומים בחדרי חרדים

רב השפעה: החסיד הירושלמי שמייעץ לגוגל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-29/9/2015 11:00 לינק ישיר 
רב השפעה: החסיד הירושלמי שמייעץ לגוגל

מומחה למדיה חברתית, מייעץ לחברות ענק, מסייע לפוליטיקאים ומרצה בגוגל. הרב איתמר גינצבורג, כוכב עולה בהייטק העולמי, מתפרנס מהרשת אבל לא חושב שחרדים צריכים אינטרנט בבית

לרב איתמר גינצבורג ("איסוֹמוֹר" בפי חבריו החסידים) אין שום סממן חיצוני שמסגיר את עובדת היותו איש עסקים הלוחש על אוזנם של מנכ"לי חברות ענק, ומרצה בכל העולם בנושאי עסקים, פסיכולוגיה ומדיה חברתית. פאותיו ארוכות ומגולגלות והוא לובש 'בעקישע', מעיל חסידי ארוך. כאשר פנה לנציג של בנקים אירופיים בישראל כדי לבקש פגישה עסקית, האיש שלף את ארנקו כי חשב שמדובר בקבצן. "אני רגיל שזה קורה", הוא מספר לי בפגישתנו במשרדו שבמרתף ירושלמי שקט. "אבל בארצות הברית זה לעולם לא היה מתרחש, רק בישראל".

גינצבורג (35) חסיד המתגורר בקרית בעלז בירושלים, נשוי ואב לארבעה, עלה לישראל מארה"ב לפני כשמונה שנים, ומאז הוא שובר כל סטיגמה אפשרית. הוא מייעץ לחברות ענק, החל מגוגל ישראל, סיטי בנק וחברת צ'ייס, וכלה בעסקים פרטיים וקטנים. כל זאת ללא קשר לרקע שלו, ולעובדה שהוא גם מוסמך לרבנות. "אני יליד ברוקלין", הוא מספר, "וגדלתי במשפחה חסידית לכל דבר. משום מה אנשים מצפים לשמוע שאני בעל תשובה, אז אני לא".

משום מה אנשים מצפים לשמוע שאני בעל תשובה, אז אני לא''. איתמר גינצבורג צילום: הדס פרוש, פלאש90

הוא למד במוסדות החינוך של חסידות באבוב, בשכונת בורו־פארק. סבו מצד אמו היה הרבי מסטראזניץ, שהגיע לארה"ב מהונגריה. "כשהגרמנים הגיעו היהודים דיברו רק יידיש, ובעקבות כך לסבא שלי היה חשוב שהילדים והנכדים שלו יכתבו וידברו אנגלית. כיום, כשיש עיתונים כמו 'המודיע' בעברית ובאנגלית, ישנן דרכים חדשות לדעת מה קורה בעולם בלי להיות חשופים לדברים שאינם מתאימים".

בנו של גינצבורג, הלומד בבית ספר חסידי, לומד פעם בשבוע לנגן על כינור ומקבל גם שיעורים פרטיים באנגלית, שלא במסגרת הלימודים בישיבה הקטנה. "אם היינו גרים באמריקה הוא היה לומד בשפה האנגלית בבית הספר, כחלק מלימודי החול. גם כאן בבית הספר שלו יש לימודי חול, אבל לומדים בעיקר מתמטיקה, לא אנגלית", הוא אומר. "בבית שלנו אני משתדל לדבר עם ילדיי ביידיש, עם אשתי באנגלית, והילדים מדברים עברית בבית הספר. כך שהם חשופים לשלוש שפות".

תלמודי התורה החסידיים בישראל שונים מאלו שבארה"ב? 
"יותר בעולם הליטאי מאשר בזה החסידי. למשל, לשחק כאן כדורסל או בייסבול נחשב 'טרייף', לא כשר. בעולם החסידי זו סוגיה קטנה יותר, כי פחות עוסקים בספורט. אבל כמעט בכל מוסד חרדי־ליטאי בארה"ב יש קבוצות כדורסל או בייסבול, אבל כאן ממש לא".

לאחרונה התפרסם גינצבורג בעקבות כתבה שפורסמה עליו באתר סוכנות הידיעות באנגלית JTAֿ, שנשאה את הכותרת ''לחסיד המייעץ לגוגל אין צורך בתואר אקדמי''. ברחבי העולם ביקשו לסקר את פועלו של הרב, המייעץ לבנקים, חברות השקעות ועסקים פרטיים, ואפילו לפוליטיקאים כמו שר האוצר משה כחלון. "לא החלטתי מראש שזה מה שאני אעשה", הוא אומר על עסקי הייעוץ וההיי־טק. "מאז שאני זוכר את עצמי, תמיד הייתי אחד כזה ששואלים את דעתו. הייתי מוכר פחיות בכל חיידר וכיתה שבהם למדתי. באותה תקופה האינטרנט עוד לא היה 'טרייף', הוא היה עדיין חדש".

בגיל 11 החל גינצבורג למכור מחשבים שרכש ברשת. "מצאתי אדם בקליפורניה שמוכר מחשבים, מוסלמי בשם אבו־זביר שמכר אותם ב־200 דולר ליחידה, ואני מכרתי אותם בשכונה שלי ב־300 דולר. שילמתי על המחשבים עם כרטיס האשראי של אבא שלי. תמיד הייתי בביזנס. לאחד מחבריי היה חבר שהיה יועץ אסטרטגי של חברה ציבורית קטנה, ושאלתי אותו אם איכפת לו שאלמד ממנו את העניין. הוא שמח והחליט לקחת אותי תחת חסותו. הייתי בן 17, תלמיד בישיבה, ואת זה עשיתי מהצד. זה התפתח לעסק שלי היום."המשפחה שלי מיוחסת מאוד וקשורה לאדמו"רים רבים. חשוב לי לפתוח בית כנסת שימשיך את השושלת המשפחתית המפוארת. עד שזה יקרה, חשבתי שזו דרך טובה להתפרנס". 
למה עלית לישראל? 
"סבתא רבתא שלי נפטרה בגיל 105 וחצי. אשתי ואני טיפלנו בה, ולאחר שנפטרה החלטנו לבקר בישראל. הגענו לראש השנה, נשארנו לסוכות, ואז הארכנו לחנוכה ופסח, עד שהחלטנו להישאר".

אחד מקרוביו של גינצבורג הוא האדמו"ר מקאליב הרב מנחם מנדל טאוב, ניצול שואה ששרד את אושוויץ. "הוא אמר לי להגיע לישראל", מספר גינצבורג. "אבא שלי אמר 'אתה לא יכול להגיע לישראל בלי פרנסה', אז הרבי מקאליב אמר 'אני צריך בן אדם כמוך איתי, אני אהיה רשת הביטחון שלך'".

למה נשארתם? 
"נהנינו כאן, והחיידר לילד היה טוב. לא תכננו להישאר לנצח, אבל ברוך השם זו הייתה החלטה טובה". גינצבורג אומר כי הוא מקווה להמשיך את דרכו של סבו מצד אביו, הרב טוורסקי, שהיה רב קהילה בבית וגן. בבית הכנסת

שלו אמרו מדי שבת 'מי שבירך' לחיילי צה"ל. כשאתה תהיה רב קהילה, גם אצלך יתפללו לשלום חיילי צה"ל? 
"אצלי? אף פעם לא שאלו אותי את השאלה הזו. אני מתפלל כמובן להצלחתם, אבל זו שאלה שאאלץ לשאול את רבי".

מי הרב שלך? 
"האדמו"ר מסקווירא, הרב דוד טוורסקי מניו־סקוור, שהוא בן משפחתי". 
"לא גורו"
אז מה בדיוק אתה עושה? אני שואל את גינצבורג. "לעבודה שלי יש כמה מרכיבים", הוא משיב. "אני מעביר הרצאות בארץ ובעולם. למשל, אני יכול להגיע ולהעביר סדנה לעובדים של חברה מסוימת, וגם מנחה סמינרים שונים, שתלויים בקהל. אם זה קהל יהודי אורתודוקסי אני אחנך אותם כיצד להרחיב את הפרספקטיבה שלהם. לקהל של גויים זה יהיה קשור רק לביזנס". במקביל הוא מייעץ למנהלי חברות איך להתנהל בצורה נכונה בתוך החברה, וכיצד לשווק אותה בצורה נכונה כלפי חוץ.

לאחרונה אף העביר הרצאות לעובדי חברת גוגל בישראל, דבר שללא ספק מיצב אותו במקום שהוא רוצה להיות בו. "כשהרציתי בגוגל דיברתי על מדיה חברתית. בעצם הסברתי להם איך בדיוק המדיה החברתית עובדת".

אתה הסברת לגוגל איך המדיה החברתית עובדת? 
"אני יודע שזה נשמע מצחיק, אבל מדיה חברתית זה תחום גדול".

איזה סוג של ייעוץ אתה נותן ללקוחות שלך? 
"אחד הלקוחות הגדולים הוא בנק השקעות שמגלגל מיליארדים. סייעתי להם לנצל את עקרונות הפסיכולוגיה בעסק שלהם. אני עובד בשני תחומים - עסקים ופסיכולוגיה. הכוח שלי הוא השילוב ביניהם. אני לא גורו של מדיה חברתית, אני משתמש בעקרונות הפסיכולוגיה כדי להזיז יחיד או חברה קדימה.

בעיניי, המדיה החברתית היא רק דרך מהירה וחדשה יותר לצורה הישנה שבה בעבר היו שולחים מכתב. אני עובד גם כקופירייטרֿ וכותב צללים, ומפרסם מאמרים בעיתונים בארץ ובעולם. בגלל שאני מצליח בעולם הלא יהודי, הרבה חרדים רוצים לעבוד איתי כי הם מבינים שאני באמת יודע את העבודה ולא סתם ממציא. יש לי לקוחות לא יהודים ויש כאלה שרוצים אותי בגלל התרבות החרדית שאני מכיר".

'תמיד בשלושים השניות הראשונות הם אומרים לעצמם 'מה קורה כאן?', אבל ברגע שהם שומעים דברים שהם אוהבים זה עובר''. גוגל צילום: אי.פי.איי

כשהגעת לגוגל לבוש כך, לא שאלו אותך שאלות על היותך חסיד? 
"לא. תמיד בשלושים השניות הראשונות הם אומרים לעצמם 'מה קורה כאן?', אבל ברגע שהם שומעים דברים שהם אוהבים זה עובר. אני מדבר בעיקר באנגלית, אבל העברתי כמה הרצאות בעברית, למשל העברתי הרצאה בקיבוץ חפץ חיים לראשי אגודת ישראל, הרבנים והפוליטיקאים".

אני מעריך שלא העברת הרצאה על מדיה חברתית. 
"ממש לא על מדיה חברתית, אלא על נטוורקינג. על יחס טוב יותר לאנשים שאתה עובד איתם. הם למשל פוליטיקאים, אז דיברתי על איך לשמור על קשר טוב יותר עם ציבור הבוחרים".

אתה רב וחסיד, זה לא ממש מתחבר למדיה החברתית. 
"בחב"ד זה כן קשור, זה חלק מלהפיץ את הבשורה. אבל אני לא חב"דניק", הוא צוחק. "כשהתחלתי שאלתי רבנים על הנושא והם עודדו אותי. אחד מהם אמר לי 'מי יודע אם לעת הזאת הגעת למלכות'. הוא אמר לי 'אתה תהיה הגשר'".

הקהילה החרדית בישראל מתעוררת רק עכשיו לכך שאנשים צריכים לעבוד. 
"אין ברכה בעוני. אנשים שגדלים היום לא רוצים לחיות כעניים. כשעובדים נכון עם האינטרנט בצורה כשרה וטובה, אפשר לעשות דברים נפלאים. אני למשל גר בארץ הקוידש, ולמרות זאת יכול לעבוד מול לקוחות ערביים מהעולם וגם עם לקוחות מיפן". 
בהרצאה שלך מול המנהיגים של אגודת ישראל בארץ אתה מעודד אותם לצאת לעבוד? 
"קודם כול אני אומר לחרדים שמקומם לא במדיה החברתית, ולצערי אנשים לא יודעים מה ההבדל בין אינטרנט למדיה חברתית. אגב, לינקדאין לא נחשבת בעיניי למדיה חברתית. בבית שלי אין מחשב, והילדים שלי לא משתמשים בו. בעיניי, חרדי לא צריך להיות שם, אלא אם כן יש לו סיבה להיות שם, נגיד אם הוא בקירוב או לצורך פרנסה כמובן. אתמול בשעה שתיים בלילה יצאתי מהבית וראיתי ילד יושב על המדרגות, משתמש באינטרנט אלחוטי של אחד השכנים. למה הוא צריך לגלוש בפייסבוק באמצע הלילה? זה פשוט בזבוז זמן".

אף פעם לא למדת פסיכולוגיה או מנהל עסקים? 
"לימדתי את עצמי, ולשאלתךֿ, לא למדתי בקולג'. אבל נאמתי הרבה פעמים באוניברסיטאות. קראתי המון, חוויתי הרבה".

ומה גישתך לגבי לימודים אקדמיים? 
"אם זה עבור ביזנס, אז אין בעיה".

אבל זה לא לכתחילה. 
"גם לנסוע ברכבת מברוקלין למנהטן זה לא לכתחילה, כחרדי, לראות מה שרואים שם. ביזנס הוא לא לכתחילה".

'הסיבה לכך שחרדים מתנגדים ללימוד מקצועי היא לא כי הם מסרבים ללמוד, הם פשוט לא רוצים להיות נתונים להשפעה חיצונית''. בני ישיבות צילום ארכיון: פלאש 90

מה תעשה אם הבן שלך ירצה ללמוד רפואה, מנהל עסקים או פסיכולוגיה? 
"התקווה שלי מהילדים שלי היא שהם יהיו תלמידי חכמים וגדולי הדור, שאהיה 'אבא של'. מבחינת השכלה, אני חושב שכשאדם מתעורר בוקר אחד ושם לב שיש לו שלושה ילדים ואין לו עבודה או הכשרה מקצועית, הוא לא יכול ללמוד במשרה מלאה, הרי הוא צריך לפרנס את משפחתו. זו בעיה גדולה. בחסידות בעלז, למשל, כל חתן מקבל הכשרה בסיסית בנושא פיננסים, שיידע איך לנהל משק בית".

מה התשובה שלך לתופעה הזו? 
"הסיבה לכך שחרדים מתנגדים ללימוד מקצועי היא לא כי הם מסרבים ללמוד, זו טעות של התקשורת. הם פשוט לא רוצים להיות נתונים להשפעה חיצונית".

אז אולי מישהו צריך ללחוש ליאיר לפיד שלא ילחץ, ובסוף כל מה שהוא רוצה שיקרה - יקרה? 
"ברור. ללא ספק הוא מחזיר את הגלגל אחורה. אפילו המספר של אלה שהתגייסו לצבא פחת בשנים האחרונות בגלל זה. בעיניי, עדיף לחרדי להיות במסלול רגיל בצבא ולא בנח"ל החרדי. הרי במסלול הרגיל הוא יודע שהוא שונה מהשאר, אבל בנח"ל החרדי דברים בעייתיים יכולים להפוך להיות לגיטימיים. אי אפשר לגרום לכך 
שיהיו לימודים אקדמיים בישיבות עצמן, זה לא יעבוד. אולי מעין בית ספר משלים שכזה".

'כשאתה מחוץ לקהילה ההומוגנית שלך, יש לרוב יותר אחדות בין היהודים''. חרדים בארה''ב צילום: גטי אימג'ס

וזה יצטרך להיות באווירה חרדית. 
"כן. הם לא יכולים למשל ללמוד באוניברסיטה העברית כי אז איך הם ירגישו מול חרדי שלא הולך לאוניברסיטה? סוג ב'. במוסדות שאני למדתי בהם בארה"ב, בשלב מסוים היו את אלה שהלכו ללמוד אנגלית ואלה שהמשיכו ללימודי משניות. איזה ילד חרדי, שהוא ילד רציני, ירצה להיות מאלה שלומדים אנגלית? למה שארצה להיות איש רגיל כשאוכל ללמוד תורה באותו זמן, וזה נחשב יותר? צריך ללמד את החרדים ביידיש. אני מאמין שאם תלמד אותם עסקים ביידיש, הם מעצמם כבר ירצו ללמוד אנגלית". 
גינצבורג מזהה הבדל מהותי בין הקהילה החרדית בישראל לזו בארה"ב, שלעתים רבות היא פתוחה יותר. אבל לטענתו, יש גם הבדלים אחרים, מהותיים יותר. "כשאתה מחוץ לקהילה ההומוגנית שלך, יש לרוב יותר אחדות בין היהודים. אם אני אפגוש במטוס איזה מנכ"ל לא דתי של חברת בתי מלון בישראל, כשנהיה בארץ לא יהיה לנו קשר. אבל אם ניפגש באמריקה, פתאום נהיה חברים. בגלל שבישראל כולם יהודים זה גורע מהאחדות. המפגין יהודי, השוטר יהודי, נהג האוטובוס יהודי. פה יש שסע גדול יותר. הדתיים והלא דתיים לא עובדים מספיק כדי להכיר את הצד השני. הם חושבים שהם מבינים אותו, אבל הם לא".

לקראת סיום שיחתנו, גינצבורג, איש שיווק ברמ"ח איבריו, מבקש לתת לי מזכרת מהפגישה. הוא מראה לי קופסאת כדורי אדוויל עם דוגמיות קטנות. "הרבה פעמים אנשים מסיימים פגישה איתי שהיא כה טעונה, שהם צריכים כדור בגלל כאב ראש שהתפתח להם".

לפני שאנחנו נפרדים הוא מבקש להעביר עוד מסר: "אני לא רוצה שיפגינו מחוץ לבית שלי כי אמרתי ש'האינטרנט כשר'. הזכרתי כבר שאני בן לדורות רבים של אדמו"רים, ואני מקווה מאוד שיהיה לי בקרוב בית כנסת משלי, ולכן אני בעיקר מייעץ לאנשים ולא פותח חברות משל עצמי".

כששאלתי לפשר סוג הקהילה שהוא מתכוון להקים, הוא השיב כי "אם תבוא לשולחן השבת שלי, תראה אנשים מכל תחומי החיים שמרגישים אצלי בבית. את ההסמכה שלי לרבנות עשיתי בישיבת 'אור שמח' בירושלים לבעלי תשובה. קהילות חסידיות לא חסר, אני רוצה ליצור משהו חדש, שיהיה פתוח לכולם".

http://www.nrg.co.il/online/11/ART2/727/405.html?hp=11&cat=1104&loc=116

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/9/2015 12:09 לינק ישיר 

נראה שלפחות לפרסם את עצמו הוא יודע..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/9/2015 15:58 לינק ישיר 

מואי כאן ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/9/2015 18:01 לינק ישיר 

חחח מראדהיתרא, אל תבנה על זה יותר מדי. מואי יישאר מואי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/9/2015 13:30 לינק ישיר 

הוא למד במסלול שמואי רוצה לכלל ילדי ישראל.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/9/2015 13:39 לינק ישיר 

האיש פנטזיונר בלשון המעטה, כל כמה שנים הוא מציע לעיתון אחר את מרכולתו, לפני כמה שנים הוא פירסם את עצמו בכתבה באחד השבועונים ואז נפגשתי איתו והתברר לי כי שהכל חרטא. תשאלו את גוגול אם הם מכירים אותו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/9/2015 14:07 לינק ישיר 

לאילו שהעירו לי, אפלטון ענה נכון (לפחות בערך).

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > רב השפעה: החסיד הירושלמי שמייעץ לגוגל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר