בית פורומים בחדרי חרדים

פער עדתי בהשכלה הגבוהה בין האשכנזים למזרחיים שנמצאים מקום אחד לפני האחרון

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/11/2015 21:29 לינק ישיר 
פער עדתי בהשכלה הגבוהה בין האשכנזים למזרחיים שנמצאים מקום אחד לפני האחרון

עצוב:

גם בקרב הדור שהתחנך במערכת החינוך הישראלית, סיכוייהם של מזרחים להשיג השכלה גבוהה נמוכים משמעותית לעומת אשכנזים - כך עולה ממחקר חדש המבוסס על נתוני הלמ"ס


שיעור המזרחים ילידי הארץ שיש להם תואר אקדמי נמוך משמעותית משיעור האקדמאים בקרב הדור השני להורים עולים ממוצא אשכנזי, כך עולה ממחקר חדש המתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). לפי המחקר, 28.8% בדור השני לעולים מזרחים הם בעלי תואר אקדמי, לעומת 49.6 בקרב האשכנזים. ניתוח של מודלים סטטיסטיים במחקר העלה עוד כי הסיכויים של מזרחים להשיג השכלה אקדמית נמוכים פי 2.5–3 מכל קבוצות המוצא האחרות בחברה היהודית — אשכנזים, בעלי רקע מעורב וכאלה שמוצאם אינו ידוע כיוון שגם הוריהם נולדו בישראל. הנתונים מצביעים כי גם כיום הפערים בהשכלה בין אשכנזים למזרחים, בקרב צעירים שרובם נולדו ולמדו בישראל, רחוקים מלהיעלם. אחת הסיבות היא אולי שמשרד החינוך מעולם לא גיבש תוכנית סדורה לצמצומם.


המחקר מתמקד בבני 25-44. פילוח הנתונים לפי מוצא (בקרב יהודים) מעלה כי השיעור הגבוה ביותר של בעלי תואר אקדמי נרשם אצל ילידי ישראל, שהאב נולד בישראל והאם ממוצא אשכנזי — 49.8%, ומיד אחריהם ילידי ישראל, ששני הוריהם עולים ממוצא אשכנזי — 49.6%


במקום השלישי נמצאים צעירים ממוצא אשכנזי אשר נולדו בחו"ל עם 46.2%, ובקרב ילידי ישראל שאחד מהוריהם עולה ממוצא אשכנזי והאחר ממוצא מזרחי, שיעור בעלי התואר האקדמי הוא 45%.

באמצע הטבלה אפשר למצוא את ילידי ישראל ששני הוריהם נולדו בישראל, ולכן קשה לדעת מה מוצאם העדתי, 35.3%, ואחריהם עולים מברית המועצות לשעבר שעלו החל ב–1990, ששיעור בעלי התואר האקדמי בקרבם הוא 34.2%. את הרשימה סוגרות שתי קבוצות: מזרחים, ילידי אסיה-אפריקה, עם 31.4% בעלי תואר אקדמי, וילידי ישראל, שהוריהם ממוצא מזרחי עם 28.8%. זהו נתון דרמטי, עוכר שלווה: אלה צעירים שנולדו בישראל ולפיכך ה"האחריות" של מערכת החינוך עליהם היא מלאה ומוחלטת. אולי יותר מכל נתון אחר במחקר, זוהי העדות הקשה ביותר לכשלון בתיקון הפערים.

בעשור האחרון נדמה כי בחינת הפערים העדתיים, לפחות בתחום ההשכלה, זוכה לפחות תשומת לב של חוקרים באקדמיה בהשוואה למצב לפני 15-20 שנה. קשה לבודד את הגורמים לכך, אך כנראה שהם קשורים לקשיים בשיטות המחקר, הנובעים לא מעט מהחלטת הלמ"ס לעקוב אחר מוצא במשך דור אחד בלבד. מבחינה זו, המחקר שכתבה נורית דוברין מאגף המדען הראשי של הלמ"ס הוא יוצא דופן, ומחזיר את "השד העדתי" — אשר נקבר והוספד אין ספור פעמים — לקדמת הבמה, לפחות זאת המחקרית. בהרבה בחינות אחרות, הוא מעולם לא נעלם.
גם אחרי דור בארץ, הפער העדתי בהשכלה הגבוהה נשמר - חינוך וחברה - הארץ
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2015 00:32 לינק ישיר 

לפחות במגזר החרדי הם מובליםדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2015 00:39 לינק ישיר 

הפתרון הוא מוצא מעורב.

ז"א שלא לאשר נישואין רק בין אשכנזים ומזרחיים.

נ.ב. אבל בלי מרוקאים באמצע, מרוקו זה הקצה המערבי של אפריקה, אז הם לא מזרחיים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 00:42 לינק ישיר 

מואי כתב:
הפתרון הוא מוצא מעורב.

ז"א שלא לאשר נישואין רק בין אשכנזים ומזרחיים.


לאשר נישואין....

כאילו מישהו שואל אותך עם מי להתחתן

צא מהבונקר, העולם יפה ואתה יושב בחושךדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 01:19 לינק ישיר 

מסך_מגע כתב:


צא מהבונקר, העולם יפה ואתה יושב בחושך
זה בסדר, אנחנו בצד הטוב של המפה. שנינו אקדמאיים וכעת הילדים בדרך (ולא מדעי הזבל)...

את הבכי קוראים פה:
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 09:06 לינק ישיר 

אז הם בעניין לימוד חומרים גשמיים - יש הבדל כה חמור בין המגזרים.

כ"ש וק"ו בעניין התרבות הרוחנית - ודאי יש המון ניואנסים מבדילים, שאכן מצריכים לימוד נפרד ומבדיל. וכל המכחיש עובד על אחרים או עובד על עצמו.... דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 09:13 לינק ישיר 

יוחנןש כתב:
אז הם בעניין לימוד חומרים גשמיים - יש הבדל כה חמור בין המגזרים.

כ"ש וק"ו בעניין התרבות הרוחנית - ודאי יש המון ניואנסים מבדילים, שאכן מצריכים לימוד נפרד ומבדיל. וכל המכחיש עובד על אחרים או עובד על עצמו.... 

‎ מילא אתה רוצה להראות בעל גאוה אבל גם טיפש?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2015 09:30 לינק ישיר 

אז בצדק לא רוצים אותם במוסדות האשכנזים
בכדי שלא יורדו את הרמהדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 09:48 לינק ישיר 

ובצדק הם רוצים להיכנס לשם.

נ.ב. אני חושב שדווקא אלו שרוצים להיכנס למוסדות אשכנזיים "הפנימו את השיטה", והם אלו שמנסים להתקדם.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 09:51 לינק ישיר 

מה נותן להם המוסד האשכנזי?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2015 09:56 לינק ישיר 

מה שנותן נישואים מעורבים!דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 10:01 לינק ישיר 

לא הבנתידדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2015 10:22 לינק ישיר 

המחקר מתמקד בבני 25-44. פילוח הנתונים לפי מוצא (בקרב יהודים) מעלה כי השיעור הגבוה ביותר של בעלי תואר אקדמי נרשם אצל ילידי ישראל, שהאב נולד בישראל והאם ממוצא אשכנזי — 49.8%, ומיד אחריהם ילידי ישראל, ששני הוריהם עולים ממוצא אשכנזי — 49.6%


במקום השלישי נמצאים צעירים ממוצא אשכנזי אשר נולדו בחו"ל עם 46.2%, ובקרב ילידי ישראל שאחד מהוריהם עולה ממוצא אשכנזי והאחר ממוצא מזרחי, שיעור בעלי התואר האקדמי הוא 45%.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 10:50 לינק ישיר 

אם כך, אסור להן ללמוד עם אשכנזיות.
כיון שהסמינרים האשכנזיים (באלעד) לא עושים בגרות, והספרדיים כן עושים בגרות...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/11/2015 10:54 לינק ישיר 

ראשית זו טענתי כל הזמן, שתלכנה לאולפנה המקומית.

אבל מעבר לכך, זה משקף את הלך הרוח בכל ציבור, שההדבקות לאשכנזים מועילה למזרחיים. במקרה זה, זה גם נבחן.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/11/2015 10:59 לינק ישיר 

אין יותר או פחות חוכמה וIQ באחד המגזרים. אלא לפי סוג תרבות של ה'מאה הזאת', שקבעה בעצמה מה נקרא חכמה מה נקרא השכלה, מה נקרא אומנות ומה נקרא מוזיקה וכל כיוצא בזה.

אך אין מה לעשות במאה הזאת יש כללי משחק, שקבע אותם מי שקבע, ומעתה כל המדידות ומבחני ההשכלה והתרבות נבחנים על פי זה.

זו פשוט שגיאה חמורה, היהודים המזרחיים בנויים במנטליות אחרת, ואי אפשר לבדוק 'אותם' איך הם לפי 'סולם הערכים' של האשכנזים. גם 26 אחוזים המשכילים דלעיל מהמזרחיים, פשוט בחרו לאבד את המזרחיות שלהם כדי להיראות טוב בקרב התרבות השלטת בארץ.

כל הנ"ל גם נכון בעניין הרוחני. כיום, מה נעשה, יש קוד שנקבע ע"י מי שנקבע, ולכן לא תמצא כי בחור אשכנזי ימות ללמוד בישיבה ספרדית, ורק להיפך יש למאות, בחור ספרדי שמתאבד כדי להשתחל לערוגה האשכנזית.
אך את העובדות אין לשנות.

יש רק דרך אחת: להתעלם מן העובדות, ולקבוע כי אין שום הבדל מנטלי, והכל גזעני. אז אנחנו נאמר להיפך: יש הבדל, ותצעקו עלי 'גזעני' מהיום עד מחר. תורתנו הקדושה מלאה במוטיבים גזעניים (כהנים, לויים, מלכי בית דוד ועוד ועוד  - משפחות כחולות ומשפחות כלליות).

אך זה לא אומר שגזע אחד סוג א' וגזע אחד סוג ב'. זו רק הצלחה של המאה האחרונה שגזע אחד שמתחיל בא' הצליח לעבוד על כולנו שהוא סוג א', ומתוך כך הגזע האחר הפך לסוג ב'. זה לא נכון יש שני סוג א', אך כל אחד צריך להבליט את שלו.
לא מדובר בגלותיות שאבד עליה הכלח, כי אם באמת לאמיתה כל גזע יש לו תכונה אופיינית שלו, יש את הייקים - מגרמניה, יש את אוהבי מאכלי השומן - מהונגריה וכו' וכו'. הכל ידוע למרות שמנסים להתעלם מדברים פשוטים ומפורסמים.

ואחרי שהורדנו את המסכה. אפשר במדה מסויימת לומר כי במאה הזאת, הספרדים/מזרחיים יותר מוצאים עניין בפן ה'מעשי' - מעשה ידיים דברים הניתנים למישוש. ואילו האשכנזים/השוויצרים ימצאו עניין בפן ה'רוח'. [לפני מאות שנים היה להיפך, כל הפילוסופיה היתה בקרב הספרדים, וכל המנהגים האדוקים והשמרניים בקרב האשכנזים, אך הכל הסטוריה].
ולכן גם בחיים הגשמיים, ההורה המזרחי יחנך את ילדיו יותר למצוא אומנות מעשית, כמו בתקופת תור הזהב, טוב לו ציפור אחד ביד מאשר כמה ציפורים על העץ. ומזה נובע כל בתי הספר הטכנולוגיים, ומזה נובע שכל מקצועות המעשיים ברובם המוחלט, שייך למזרחיים, כולל גם ביהדות החרדית. חבל לבכות על זה ולומר שזה תוצאה מ... ומ... - זו עובדה קיימת. ואין בזה כל בושה. זו פשוט גישה פרקטית לחיים.
מנגד, ההורה האשכנזי אוהב את המלומד ומהליל את ה'רוח'. ואגב, כיום יש סדקים עצומים, כי מתברר כי הנוער דהיום לא ישקיע במקצועות הרוח [הם נסגרים אחד אחרי השני בכל האוניברסיטאות המקומיות], ואף לא במתמטיקה, תמיד יבדוק כמה 'כסף' זה יביא לו. זה הפרמטר. כך שיש גם התקרבות לחוכמת יהדות ספרד.

הבידול הבולט הנ"ל אנחנו נראה גם בשאר הדברים, כמו מוזיקה, האשכנזי ישיר שירים שקטים אופרה וכו', והמזרחי יאהב יותר רעש וסלסולים, יותר ביטויים עזים, גם במגזר שלנו וקל וחומר במגזר הפוקר.

כל הנ"ל נכון גם בתרבות הרוחנית. האשכנזי יחנך יותר ל'רוח' ל'אווירה', ומכאן נובע החסידות ושיטת המוסר, והתפילות הארוכות, ושיטת הלומדות הישיבתית. ואילו הספרדי יחנך יותר לעניינים 'מעשיים', סלסולים קבועים, לימוד שטח ההלכה ולא הלומדות הפורחת באוויר, תפילה בנוסח ובקצב אחיד ומסוים.

גם האחוזים המקדישים עצמם לתורה ולרוחניות, על חשבון החיים הנעימים והגשמיים - נמצאים יותר באסכולה האשכנזית, לעומת הספרדית. עובדה.

גם הספרים המהוללים התורניים יחזקו את ההבדל הנ"ל, תפתח ספר על הלכות 'מקוואות', אם יש שם פלפולים - זה של אשכנזי, אם יש שם ציורים, אותיות מודגשות וסעיפים ברורים זה של ספרדי. המלצתי: אם ברצונך לדעת כיצד עושים בתכל'ס מקווה כשר, אל תפתח ספר של אשכנזי. תצליח רק להתבלבל.

גם צורת הדיבור, מה שמזכיר את האשכול על מילים גסות, בעוד שהספרדי לא יכול אפילו להעלות על דעתו להתבטאות ולומר 'אשתי במצב', אנחנו 'מצפים ללידה', הוא חייב להתבטא בצורה הכי פשוטה: אשתי 'בהיריון', אמא מתכוננת 'ללדת בת', כל זה שורשו בהנ"ל, יש שפה דיפלומטית, שהאשכנזים החליטו משום מה שהיא שפה נקייה (אנשים מוזרים...) ויש שפה פשוטה, טכנית, כמו שמדברים על ברז דולף מדברים כך גם ביחס לאדם. בלי הצטעצעויות לשון.

גם מה שכולם צוחקים על הכעסנים המרוקאיים, כל זה נובע בשורשו מהנ"ל. הכועס האשכנזי ינשוך את שפתיו, וינקום בדרך שלו, ויחשוב גם על הכבוד ועל הרבה רוח. [קשה לכעוס וקשה לרצות], ואילו הכועס המזרחי, לא ינצור לרגע את כעסו מפני שיקולי יוקרה, ומיד יבטא את עצמו ואת תחושתו במעמד רבים [נוח לכעוס ונוח לרצות]. וכל הבדיחות מקומם ברשעות, באי הבנת הלך הרוח והחשיבה של כל אחד.

מכל הנ"ל ברור שעדיין צריך ונכון להמשיך בשני מסלולים, כמו שליטאי וחסיד בדרך כלל לא לומד במוסד אחד כך נכון לעשות גם עם יהדות ספרד ואשכנז, שכל אחד יעשיר את אוצרו. [אם כי יש כבר כמויות עצומות של דור שלישי שלומדים במוסדות האשכנזיים, וכבר החליפו את המנטליות שלהם לגמרי (ולדעתי זו טעות), ועם זה יש להתמודד, ומי שגם מפלה אותם אכן חוטא בגזענות הפסולה. אך על דרך הרוב, מדובר בגזענות תורנית כשרה].דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > פער עדתי בהשכלה הגבוהה בין האשכנזים למזרחיים שנמצאים מקום אחד לפני האחרון
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.